Jakie szafki warto mieć w kuchni?

Jakie szafki warto mieć w kuchni?

Urządzając kuchnię w domu lub mieszkaniu warto dokładnie przemyśleć nie tylko jej układ, ale także jej wyposażenie pod kątem sprzętów AGD, jak i rozplanowania szafek. Jak wiele aplikacji do planowania urządzenia mieszkania bez problemu poradzi sobie z efektywnym rozmieszczeniem wyszczególnionych mebli i sprzętów, tak już jeśli chodzi o sam ich dobór, ta sprawa pozostaje po naszej stronie. Jakich w takim razie szafek nie powinno zabraknąć w naszej kuchni? 

Szafki do zabudowy sprzętu gospodarstwa domowego

Szafki do zabudowy sprzętu gospodarstwa domowego.

Jednym z pierwszych punktów w trakcie urządzania kuchni jest przewidzenie potrzebnych nam sprzętów AGD. Lodówka, zmywarka, płyta grzewcza, piekarnik, kuchenka mikrofalowa, ekspres do kawy, a może nawet i pralka. Które z tych sprzętów zdecydujemy się zabudować, a które będą sprzętami wolno-stojącymi? W zależności od podjętych decyzji, tak będziemy rozplanowywać kuchnię. Warto pamiętać o tym, że każdy z tych sprzętów będzie odrobinę mniejszy, jeśli zdecydujemy się na jego zabudowę. Z drugiej jednak strony, poświęcając przestrzeń roboczo-użytkową konkretnych sprzętów, zyskujemy sterylność wizualną kuchni. Dzięki temu, możemy skupić się na wyborze sprzętów pod kątem ich jakości, z pominięciem wyglądu, a resztę uwagi poświęcić doborowi frontów szafek kuchennych. Trzeba też pamiętać, iż takie rozwiązanie – sprzęty AGD w zabudowie – to także większe koszty. Nie tylko sam sprzęt często bywa droższy, ale także większy jest koszt dodatkowych frontów i szafek, który to zostałby pominięty przy sprzętach AGD wolno-stojących. Ponadto nie zapomnijmy o szafce pod zlewozmywak. Wybierzmy, taka by była w stanie pomieścić podstawowe przedmioty, jakie byłoby dobrze tam umieścić – odpowiedniej wielkości kosz na śmieci, ewentualnie dodatkowe środki czystości, czy też szczotki i zmiotkę.

Szafki na garnki, patelnie, woki

Szafki na garnki, patelnie, woki.

Mając już podjętą decyzję, co do zabudowy lodówki, zmywarki, czy też kuchni, warto zadbać, by nie zabrakło miejsca na poszczególne naczynia oraz przybory do gotowania i pieczenia. Jest to kolejny bardzo ważny punkt planowania kuchni, ze względu na fakt, iż wiele z garnków, patelni, czy też woków jest dużych rozmiarów, a co za tym idzie wymaga odpowiedniej przestrzeni na ich przechowywanie. Tu warto rozważyć szafki narożne, obrotowe z koszami. Takie rozwiązanie pozwoli nam wykorzystać przestrzeń, która w naturalny sposób byłaby utracona. Pamiętajmy też, że jeśli chodzi o przechowywani garnków, nie musimy ograniczać się do klasycznych szafek jedno lub dwudrzwiowych. Warto pokusić się o wybór również szafek z wysokimi szufladami, dzięki czemu łatwiej będzie posegregować przyrządy.

Szafki na najczęściej używane naczynia

Szafki na najczęściej używane naczynia.

Ta grupa szafek powinna być najlepiej zaplanowana. Zdecydujmy, czy wolimy korzystać z szafek z półkami, czy może z szufladami. W obu tych przypadkach szafki powinny odznaczać się wysoką jakością. Będą one codziennie silnie eksploatowane, a co za tym idzie, zawiasy, czy też prowadnice szuflad powinny być względnie wysokiej jakości. W przeciwnym razie, korzystanie z naczyń będzie uciążliwe. Zwróćmy też uwagę na ich rozmieszczenie w samej już kuchni. Zastanówmy się, czy wolelibyśmy mieć te naczynia w górnej, czy dolnej części. Decydując się na szafki wiszące, miejmy na uwadze fakt, iż w większości są one węższe od tych dolnych, jak również ich wysokość może być zmienna – często są niższe niż te stojące dla zachowania większego komfortu dostępu do przedmiotów.

Przechowywanie drobnych akcesoriów kuchennych

Przechowywanie drobnych akcesoriów kuchennych.

Nie zapomnijmy także o najmniejszych, ale nie najmniej ważnych przedmiotach kuchennych. Sztućce, łopatki, ubijaczki, tłuczki, sitka, noże kuchenne i wiele innych, dla wygody i porządku, powinny zostać umieszczone w stosunkowo niewielkich szufladach z przegródkami. Dzięki temu nie tylko zachowamy ład w kuchni, ale także usprawnimy sobie tym samym przygotowywanie potraw i dostęp do potrzebnych przyborów kuchennych.

Przechowywanie żywności

Przechowywanie żywności w kuchni.

Warto także pomyśleć o szafkach przeznaczonych na produkty spożywcze. Kasze, makarony, przyprawy, zioła, kawa, herbata, przetwory, a także płynne tłuszcze roślinne i sosy, potrzebują odpowiednich szafek. Wygodnym rozwiązaniem dla produktów płynnych i wysokich jest skorzystanie z wąskich i wysokich szafek z koszami, dosłownie na szerokość jednej lub dwóch butelek. Takie rozwiązanie zapewni stabilność rozmieszczenia płynów, a także łatwy dostęp do oliwy, oleju, czy też sosów. Produkty sypkie i suche, takie jak ryż, mąka, cukier, czy też kasze dobrze umieścić w standardowych szafkach. W zależności od preferencji, niech będą to albo szafki z drzwiczkami na zawiasach lub z szufladami. Warto także uwzględnić wiszące szafki przeznaczone na drobne produkty. To w nich dobrze jest mieć pod ręką przyprawy, kawę, herbatę, czy też kakao. Ponadto, ich mniejsza głębokość pozwoli na łatwiejsze zarządzanie przestrzenią oraz uniknięcie bałaganu.Mając już tę wiedzę, postarajmy się odpowiednio zaplanować kuchnię, i tak dobrać szafki, by codzienna praca w kuchni była sprawna i przyjemna.

Data publikacji: 2019-05-28, ostatnia zmiana: 2019-05-28

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Stołek barowy louis 101x45x45 cm d2.design brązowy
381,65 zł
Suwałki
(woj. podlaskie)
Zestaw 2 hokerów barowych beżowe regulowana wysokość lina
565,10 zł
Czeladź
(woj. śląskie)
Blat kuchenny gr 38mm złoty piasek 8623
260,00 zł
Brzeźno
(woj. wielkopolskie)
Blat kuchenny gr 38mm Dąb Jasny 721 CF  Kronospan
620,00 zł
Brzeźno
(woj. wielkopolskie)
Listwa magnetyczna 38cm stellar srebrna
132,00 zł
Kwidzyn
(woj. pomorskie)
Krzesło tikada kokoon design biały
405,00 zł
Chorzów
(woj. śląskie)
Stół paris wood d2 sosna orzech/czerwony
898,99 zł
Bytom
(woj. śląskie)
Blat kuchenny Kronospan Ciemny Atelier 4299 gr 38mm
290,00 zł
Brzeźno
(woj. wielkopolskie)
Listwa łącznik blatu.  4cm głębokość 62cm
zamienię
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Kon-plast taboret plastikowy princess 34 x 33 x 33 cm
24,99 zł
Katowice
(woj. śląskie)
Białe meble na wymiar
5 000,00 zł
Katowice
(woj. śląskie)
Hoker barowy brązowy regulowana wysokość osaka
399,39 zł
Nowy Dwór Mazowiecki
(woj. mazowieckie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Izolacje cieplne
Skuteczna izolacja cieplna to podstawa utrzymania odpowiedniej temperatury w budynku. Zatrzymuje ciepło wewnątrz pomieszczeń i zapobiega jego utracie na zewnątrz. Izolacja cieplna latem zapobiega nadm...
Data publikacji: 2020-02-21
Typy gleby, a wymagania roślin
Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek uprawy roślin, należy uzyskać wiedzę o warunkach gleby, jaka znajduje się w naszym ogrodzie. Jest to niezwykle ważne, gdyż to od nich zależy rozwój czy odpowiedni wzro...
Data publikacji: 2020-02-20
Materace dla osób z nadwagą - które modele są najlepsze?
Sen jest bardzo ważny w naszym codziennym życiu i może zagwarantować zdrowie i dobre samopoczucie. Wybierając materac 160x200, warto dostosować go do swoich indywidualnych potrzeb i wymagań sylwetki,...
Data publikacji: 2020-01-30
Pościel i mała sypialnia
Sypialnia to miejsce, w którym zmęczony po całym dniu pracy człowiek powinien znaleźć ukojenie.
Data publikacji: 2020-01-27