Co wybrać na ścianę w kuchni?

Co wybrać na ścianę w kuchni?

Z chwilą gdy mamy już rozplanowane rozmieszczenie poszczególnych mebli kuchennych oraz sprzętów gospodarstwa domowego, warto przed przystąpieniem do montażu pomyśleć także o ścianach i przestrzeniach między szafkami. Cóż powinno się na nich znaleźć? Jakie rozwiązanie przyjąć, by pogodzić swoisty design z praktycznością? Poniżej przedstawiamy kilka rozwiązań, które z pewnością pomogą w podjęciu decyzji.

Fototapeta kuchenna – okleina laminowana

Fototapeta kuchenna – okleina laminowana.

Jednym z najprostszych i najczęściej spotykanych rozwiązań jest użycie fototapety kuchennej. Jest to rozwiązanie tanie, łatwe do nałożenia, jak również praktyczne pod względem wymienialności. Wzory fototapet zaczynają się od standardowych kuchennych motywów, takich jak filiżanki z kawą, herbatą, ziarna kawy, czy też owoce i warzywa. Nie brakuje także wzorów geometrycznych, jak i finalnie panoramicznych z krajobrazami. Ponadto, często na życzenie klienta możliwa jest realizacja fototapety z własnego projektu. Fototapetę kuchenną w stosunkowo łatwy sposób sami nałożymy, co nie tylko obniży koszty montażu i urządzenia kuchni, ale także pozwoli na wprowadzanie zmian samodzielnie.

Fototapeta kuchenna – okleina laminowana.

Z chwilą gdy dany motyw znudzi nam się, lub będzie wymagał wymiany ze względu na swój wygląd, we własnym zakresie nałożymy nową dekorację. Warto przy wyborze fototapety kuchennej zwrócić uwagę na jej wzór i tak dobrać rozmiar, by możliwe było ładne dopasowanie klejonych pasów. Kolejną rzeczą na jaką warto zwrócić uwagę jest to, z czego jest wykonana i czy jest pokryta warstwą ochronną. Pamiętajmy, że tapeta pokojowa nie nadaje się do zastosowań kuchennych. W kuchni ważne jest by ściana pokryta była materiałem łatwo zmywalnym i odpornym na zabrudzenia. Dzięki temu z powierzchni laminowanej sprawnie usuniemy zabrudzenia powstające w trakcie gotowania, zacieki, czy też zgromadzony tłuszcz pojawiający się z oparów. Decydując się na fototapetę kuchenną odpada nam konieczność odpowiedniego przeliczenia odległości między szafkami, co ma miejsce przy zastosowaniu kafli kuchennych.

Płytki ścienne

Płytki ścienne.

Kolejnym bardzo popularnym rozwiązaniem jest położenie płytek ściennych. Jest to rozwiązanie bardzo praktyczne, ale wymagające większych umiejętności budowlanych. Z reguły warto zlecić to zadanie ekipie remontowej, która ma w tym zakresie znacznie większe doświadczenie. Ładne położenie kafli ściennych jest o tyle istotne, że jest to powierzchnia dobrze widoczna, a wszelkie nierówności i niedociągnięcia będą bardzo łatwo dostrzegalne. Przy układaniu płytek podłogowych można uznać, że w mniejszym lub większym ewentualne braki znikną optycznie. Przy kaflach ściennych niestety nie możemy na to liczyć, szczególnie jeśli zastosujemy oświetlenie podszafkowe, które dodatkowo podkreśli mankamenty.Decydując się na płytki ścienne w kuchni pomiędzy szafkami, tak jak wspomnieliśmy wcześniej należy dokładnie rozplanować przestrzeń międzyszafkową, jak również odpowiednio dobrać wysokości kafli. Pamiętajmy, iż obliczając wysokość potrzebną na kafle, należy dodać po około 5 cm u dołu i u góry, tak, by niknęły pod zabudową górną i dolną.

Płytki ścienne.

Jeśli chodzi sam dobór motywów kafli, można skorzystać ze specjalnych, dedykowanych pod kuchnię. Kafle z motywami kuchennymi i ornamentami gastronomicznymi – imbryczki, sztućce, czajniki, filiżanki, owoce, pieczywo itp. Można również wybrać klasyczne, gładkie kafle ścienne do zastosowań łazienkowych. Warto także pomyśleć o samym rozmiarze kafli, czy mają być one wielkopowierzchniowe, czy może bardziej klasyczne w kształcie niewielkiej kostki, a może mozaika. Każde z tych rozwiązań sprawdzi się w innej stylizacji kuchni, ale warto pamiętać by kładzione powierzchnie optycznie nie zmniejszały powierzchni.

Klinkier

Klinkier w kuchni.

Następnym bardzo popularnym rozwiązaniem w dzisiejszych czasach jest zastosowanie klinkieru. Rozwiązanie to jest nieco droższe od płytek ściennych i tak samo wymaga precyzji w położeniu. Klinkier często wybierany jest do wnętrz urządzanych w stylu vintage lub w stylu prowansalskim, jak również w kuchniach realizowanych w loftach i stylizowanych przestrzeniach. Klinkier podobnie jak klasyczne kafle ścienne dobrze znosi czyszczenie i pozwala na dość łatwe zachowanie czystości powierzchni. Niemniej jednak ze względu na duże ilości zagłębień, istnieje większa możliwość szybszego zabrudzania się. Szczególnie widoczne jest to w przypadku, gdy zdecydujemy się na jasne kafle ścienne imitujące cegiełkę w połączeniu z białą fugą.

Stal nierdzewna

Stal nierdzewna w kuchni.

Stal nierdzewna na ścianie to bardzo modne rozwiązanie w nowoczesnych aranżacjach. Szczególnie popularne jest w sterylnych projektach, minimalistycznych, jak również w aranżacjach kuchni w loftach i przestrzeniach stylizowanych na industrialne. Jest to rozwiązanie stosunkowo drogie, jak również wymagające odpowiedniego cięcia realizowanego przez firmę dostarczającą produkt. Stal na ścianę może być zarówno gładka, jak i z fakturą. Niemniej jednak jest to rozwiązanie wymagające dużo stałej pielęgnacji. Ze względu na swoją strukturę, łatwo widoczne są na tej powierzchni wszelkie zacieki i zabrudzenia.

Tafle szkła

Tafle szkła na ścianie w kuchni.

Kolejnym rozwiązaniem jakie warto wziąć pod uwagę wykończając ściany w kuchni jest zastosowanie tafli szkła. Szkło takie często jest pokryte matową, łatwo zmywalną folią. Dzięki temu możliwość czyszczenia powierzchni jest łatwa. Przy zdecydowaniu się na gładkie tafle, warto pamiętać o dokładnym ich pielęgnowaniu, tak by zachować ich jak najlepszy wygląd. Decydując się na tafle szklane ze wzorem, łatwiej unikniemy problemu pojawiających się i widocznych zacieków powstających z pary wodnej, czy też powstających w trakcie mycia. Tafle szklane są stosunkowo drogie w porównaniu z fototapetą, a także wymagają umiejętnego montażu. Ponadto dopasowanie rozmiaru wymaga wcześniejszych dokładnych pomiarów.Decydując się na wybór któregoś z powyższych rozwiązań, skupmy się na kompromisie między ceną, praktycznością i designem, pamiętajmy także, że jeśli powierzchnia konieczna do zagospodarowania jest niewielka, aspekt ceny i jej dysproporcja znacząco maleje, a co za tym idzie, może się okazać, że dokładając niewiele więcej wybierzemy ciekawsze i funkcjonalniejsze rozwiązanie.

Data publikacji: 2019-05-29, ostatnia zmiana: 2019-05-29

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Kominek elektryczny torino grzejnik 2000w czarny
279,00 zł
Słupsk
(woj. pomorskie)
Staracagła z fugą
27,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Wykonujemy elewacje Poznań + 20 km
1,00 zł
Poznań
(woj. wielkopolskie)
Montaż desek tarasowych, Montaż Elewacje kompozytowe
100,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Kominek konwerter elektryczny grzejnik 1500w biały
219,00 zł
Wołomin
(woj. mazowieckie)
Wyjątkowe stare deski na ściany i sufity.
160,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Duży kominek elektryczny grzejnik 2000w
419,00 zł
Augustów
(woj. podlaskie)
Kominek elektryczny efekt płomienia grzejnik 2000w
539,00 zł
Kwidzyn
(woj. pomorskie)
Grzejnik olejowy elektryczny 9 żeberek 1000 w
159,00 zł
Dzierżoniów
(woj. dolnośląskie)
Kamień elewacyjny, naturalny kamień, ryska kamienna, łupek
1 137,00 zł
Jenków
(woj. dolnośląskie)
Grzejnik olejowy elektryczny 7 żeberek 800 w
139,00 zł
Nowa Ruda
(woj. dolnośląskie)
Grzejnik olejowy elektryczny 11 żeberek 2500 w
249,00 zł
Tarnów
(woj. małopolskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Ekologiczne preparaty do przydomowej oczyszczalni
Ekologiczne preparaty to istotny element każdej przydomowej oczyszczalni. Sprawdź, co musisz wiedzieć przed zakupem!
Data publikacji: 2020-05-27
Jak urządzić salon z kominkiem?
Kominek w salonie to niemalże standard nowoczesnego domu i mieszkania. Nie tylko ozdabia cztery ściany, ale również stanowi dodatkowe źródło ciepła. Nawet jeśli nie będzie palił się w nim ogień, nada...
Data publikacji: 2020-05-15
Wnętrze w stylu mid-century modern
Niewątpliwie, styl mid-century modern możemy uznać za nieprzemijalną stylistykę wnętrz. Cechuje się on nieskazitelnymi materiałami, elegancją, prostymi oraz geometrycznymi kształtami, jest również wyg...
Data publikacji: 2020-04-22
Dobre okucia okienne - podstawa trwałości i komfortu okien
Przy zakupie stolarki okiennej często nie zwraca się tak dużej uwagi na okucia. W rzeczywistości jednak pełnią one bardzo ważną rolę!
Data publikacji: 2020-04-19