E-commerce w Polsce - jaką przebył drogę i dokąd zmierza?


E-commerce w Polsce - jaką przebył drogę i dokąd zmierza?


W ostatnich latach e-commerce stał się równorzędną alternatywą dla handlu stacjonarnego. Statystyki jednoznacznie mówią o rosnącym zainteresowaniu klientów tą formą handlu i związaną z nią rosnącą ilością sklepów internetowych. W tym artykule przedstawimy statystyki, które obrazują rozwój tego sektora w naszym kraju w ciągu ostatnich kilku lat, następnie zaś zobrazujemy jego najbliższe perspektywy.

Wzrost polskiego e-commerce w ostatnich latach

Statystyki dotyczące rozwoju handlu internetowego w Polsce jednoznacznie mówią o jego rosnącej popularności. W 2016 roku liczba osób dokonujących zakupów internetowych wzrosła w naszym kraju aż o 25%! Za tym poszła coraz większa ilość sklepów internetowych, których według danych liczbowych dwa lata temu w polskim internecie miało być aż dwadzieścia tysięcy. Podobnie imponująco prezentuje się oszacowana w tamtym czasie wartość sektora, która miała wówczas wynosić około 36-40 miliardów złotych. Nic dziwnego zatem, że tak wiele osób zakłada sklepy internetowy z nadzieją na duże zyski.

Dlaczego Polacy lubią e-commerce?

Jakie czynniki sprawiają, iż zakupy internetowe stają się dla Polaków coraz bardziej atrakcyjną opcją? Na pewno warto wymienić całodobową dostępność wirtualnych sklepów, jak również wygodę i prostotę tego typu transakcji. Nie bez znaczenia jest także atrakcyjna cenowo oferta. Ze względu na niższe koszty prowadzenia działalności, e-commerce nierzadko nie daje wręcz szans handlowi stacjonarnemu!

Warto tu zwrócić uwagę na ogromną szansę dla e-commerce, jaką są wprowadzone w tym roku przepisy zakazujące handlu stacjonarnego w wybrane niedziele. Polacy często po prostu nie mają czasu robić zakupów w dni powszednie, dlatego możliwość dokonywania zamówień w sklepach internetowych niezależnie od dnia tygodnia jest dla nich wyjątkowo atrakcyjna.Polacy nie tylko dostrzegają coraz więcej plusów kupowania w internecie, ale i w mniejszym stopniu zniechęca ich jego najczęściej wymieniana wada. Jak łatwo się domyślić, chodzi tutaj o rzekomo większe niż w przypadku zakupów stacjonarnych ryzyko. O ile w roku 2016 zakupy internetowe były uznawane za ryzykowne przez aż 43 proc. ankietowanych, to już w roku kolejnym w ich bezpieczeństwo wątpiło już tylko 38 proc. Ten niewątpliwy sukces polskiego rynku e-commerce wynika z jednej strony z rosnącego obycia Polaków z tą formą handlu (w końcu zawsze boimy się tego, czego nie znamy!), z drugiej zaś z coraz większego nacisku kładzionego na obsługę klienta przez sklepy internetowe.

Quo vadis, e-commerce?

Skoro przedstawiliśmy postęp handlu internetowego w Polsce w ostatnich latach, warto również powiedzieć kilka słów o perspektywach jego rozwoju. Prognozy są niesłychanie optymistyczne: w ubiegłym roku wzrost sektora oszacowany został na aż 23 proc.! Jeśli chodzi zaś o trendy, które będą w nim panować w ciągu najbliższych miesięcy, należy wśród nich wymienić zwiększony nacisk na digital marketing oraz adaptację do potrzeb użytkowników mobilnych. Można śmiało stwierdzić, iż firmy, które nie będą zwracać uwagę na te aspekty nie będą konkurencyjne na rynku.


W przygotowaniu artykułu pomogła strona nprofit.net/pl.

Może Cię zaintersować:

- Ile kosztuje wydanie książki online?

- Przyszłość smartfonów - jak rozwiną się urządzenia mobilne?

- Czy Bitcoin jest bezpieczny? Jak działa kryptowaluta?

- Laptopy i komputery poleasingowe - jak wybrać?

- Jakie są najpopularniejsze kryptowaluty?

- Jak i gdzie kupić tani sprzęt IT poleasingowy na fakturę, czyli używane komputery i laptopy dla firm

Data publikacji: 2018-05-14, ostatnia zmiana: 2018-10-11

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Decyzja środowiskowa, ekspertyza, tel. 504-746-203, raport środowiskowy, opinia, odwołanie
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
profesjonalny masaż dla osób
Brodnica
(woj. kujawsko-pomorskie)
Najtańsza Wypożyczalnia Samochodów Dostawczych Warszawa
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Sprzatniemy : piwnicę, strych, itp.Wywieziemy  stare
Biała Podlaska
(woj. lubelskie)
Likwidacja mieszkań i pomieszczeń, opróżnienie domu, garażu, strychów, magazynu, pomieszczeń
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Leasing bez BiK - dla każdego , 100 % bez sprawdzania Baz i dochodów !
Miechów
(woj. małopolskie)
Złota rączka Wrocław, cennik, tel. 504-746-203. Fachowiec, pomoc
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Kompleksowe remonty wnętrz Bolesławiec
Bolesławiec
(woj. dolnośląskie)
Projektowanie wnętrz, architekt wnętrz
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Wyznaczanie nośności regałów (obliczenia), przeglądy regałów
Bielsko-Biała
(woj. śląskie)
Obróbka graficzna grafika produktowa kontekstowa
Kraków
(woj. małopolskie)
Wymiana Wysyłkowa Szybki / wyświetlacza w Smartphonie iPhone Huawei ..
Wrocław
(woj. dolnośląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

W jaki sposób znaleźć najlepszą ofertę kredytu gotówkowego?
Bez względu na sytuację gospodarczą, rynek bankowy wciąż kusi nas reklamami kredytów konsumpcyjnych, które możemy wydać na dowolny cel. Sytuacja związana ze stopami procentowymi obecnie sprzyja zaciąg...
Data publikacji: 2020-10-19
Jak zarabiać w Internecie do 1000 zł i znacznie więcej? Poradnik zarabiania online
Każdy z nas chciałby otrzymać dodatkowe 100, 300, 500, 1000 zł, bądź więcej każdego miesiąca. Tak, by poprawić swój budżet domowy, spłacić długi bądź zbierać pieniądze na wakacje i gromadzadzić oszczę...
Data publikacji: 2020-06-12
Czy pozycjonowanie stron się opłaca?
Pozycjonowanie stron stało się nieodłącznym elementem strategii marketingowej, a na rynku pojawia się coraz to więcej agencji wyspecjalizowanych w tego rodzaju usługach. Czy warto jednak wydać - częst...
Data publikacji: 2020-06-05
Pomoc adwokata w sprawach z zakresu prawa pracy
Prawo pracy to jedna z najważniejszych gałęzi prawa. Zapraszamy do artykułu dla każdego pracownika!
Data publikacji: 2020-05-25