Czy Bitcoin jest bezpieczny? Jak działa kryptowaluta?


Czy Bitcoin jest bezpieczny? Jak działa kryptowaluta?


Popularność Bitcoinów rośnie. Chyba wszyscy - mniej lub bardziej związani z tematem ekonomii i komputerów - słyszeli o tym, jak zadziwiająco szybko idzie w górę wartość kryptowaluty. Nawet ci nieprzepadający za technikaliami zaczynają zastanawiać się nad zakupem Bitcoina. Jednak, czy jest on bezpieczny? Czy warto w niego inwestować? I przede wszystkim jak działa? Spróbujemy to pokrótce wyjaśnić w tym artykule.

Niebezpieczeństwa Bitcoina

Bitcoin to kryptowaluta, która wolna jest od nadzoru osób trzecich. Tylko my posiadamy informacje o stanie swojego konta i o ile dobrze zabezpieczymy swój komputer i nikomu tych danych nie zdradzimy, to protokół nie zostanie przez nikogo innego zinfiltrowany. Operując Bitcoinem trudno również być oszukanym. Tutaj - w przeciwieństwie do pieniędzy papierkowych - nie ma mowy o fałszywkach. Choć z pewnością pomysłowość oszustów jest duża, jak na razie nie znaleźli oni sposobu, aby przechytrzyć ten system. Zdaje się, że w przypadku tradycyjnych walut jest to zwyczajnie znacznie łatwiejsze.

Na czym zatem polegają zagrożenia inwestowania w Bitcoina? Jak zapewne już słyszeliście, jego wartość potrafi się diametralnie zmieniać. Na początku swojej "kariery" za jednego dolara można było kupić aż 1,309.03 Bitcoinów. To mało oszałamiająca kwota. Jednak w ciągu roku jego obecności na giełdzie, BTC zwiększył swoją wartość ponad tysiąc (!) razy i tym samy zrównał się z dolarem. Kolejne lata pokazały, że zmiany w wartości kryptowaluty mogą być nie tylko bardzo częste, ale również bardzo gwałtowne. W 2013 roku 1 BTC wart był ponad 1 200 dolarów, a w tym roku jego wartość pobiła obecnie wszelkie rekordy (kosztuje 6 208 dolarów). Nie dziwi zatem fakt, że te imponujące zwyżki, zachęcająca inwestorów do jego kupna. Bitcoin pomimo całego wachlarza systemów bezpieczeństwa nie uchronił się przed jedną groźbą: bańką spekulacyjną.Bańki spekulacyjne - nieprzyjazne zjawisko dla posiadaczy Bitcoinów

Bitcoin jest walutą zdecentralizowana, wolną od nadzoru banków, instytucji i rządów. Niestety nie od spekulantów. W przypadku gwałtownej sprzedaży, jego wartość zacznie mocno spadać. Gdy wszyscy będą chcieli go kupować, cena Bitcoina zacznie piąć się ponownie w górę. Obecnie jesteśmy w momencie wyżu cenowego, który utrzymuje się od kilku miesięcy. Czy nastąpi gwałtowny odwrót od kupna BTC? Tego nie wie nikt. I dlatego trudno jest nam przewidzieć, jaką wartość osiągnięta waluta kolejnego miesiąca, tygodnia, czy nawet dnia. Prawo to dotyczy każdego surowca i każdej waluty na świecie.

Jak działa Bitcoin?

W sieci Bitcoin informacje o transakcjach zapisywane są w księgach transakcyjnych, które przechowywane są u wszystkich użytkowników sieci. W przypadku tradycyjnej bankowości elektronicznej to banki przechowują owe księgi. Co pozwala im dokonywać na nich zmian, manipulować nimi, również bez naszej zgody. W sieci Bitcoin jest to zwyczajnie niemożliwe. Czemu? Ponieważ każdy jej użytkownik przechowuje kopię księgi transakcyjnej u siebie. Wszystkie transakcje są w niej zapisywane bez możliwości zmian i modyfikacji. Identyczne kopie cyfrowych ksiąg transakcyjnych nazywane są blockchainem.

Jakie prawo mamy do Bitcoinów?

Naszym prawem do Bitcoinów zgromadzony w ramach wirtualnego portfela jest klucz prywatny. Wszystkie monety cyfrowe powiązane są z kluczem publicznym (dzięki kryptografii krzywych eliptycznych) właściciela. W momencie przelewania pieniędzy wirtualnych na inne konto, klucz publiczny łączony jest z ilością Bitcoinów określonych przez właściciela, który następnie podpisuje je swoim kluczem prywatnym. W sieci nie ma zatem możliwości, że jakiekolwiek transakcje zostaną przeprowadzone bez naszej zgody.Czym jest sieć Bitcoin?

Sieć Bitcoin to sieć p2p. Podobnie, jak w przypadku przesyłania plików za pomocą torrentów komputery użytkowników łączą się z innymi rozproszonymi po całym internecie. Gdy włączamy się do sieci, nasz klient pobiera łańcuch bloków od peerów, z którymi się połączył. W przypadku, gdy nie uruchamialiśmy go przez pewien czas, aktualizuje on jedynie bazę bloków powstałych podczas naszej nieobecności. Zawierają one listę transakcji, jakie były przeprowadzone w ramach sieci przez wszystkich użytkowników.

Zdobywanie (kopanie) Bitcoinów

Zapisywanie transakcji w bloku odbywa się przy pomocy specjalistycznych komputerów o wysokiej mocy obliczeniowej. Nowe Bitcoiny powstają właśnie dzięki ich właścicielom, czyli górnikom. Obecnie wydobyto około 50% wszystkich BTC. Po ich wygenerowaniu górnicy będą utrzymywani z niewielkich prowizji za przelewy wewnątrz sieci.

Komputery górników muszą rozbijać bloki. A robią to poprzez rozwiązywanie problemu kryptograficznego bazującego na funkcji skrótu SHA-256. Gdy miner obliczy rozwiąże zadanie wyznaczone mu przez sieć, dzieli się informacją z pozostałymi komputerami w sieci, które sprawdzają jego obliczenia. Jeśli są one poprawne i górnik wykonał zadanie jako pierwszy, otrzymuje odpowiednią sumę BTC.

Zwiększenie liczby górników nie sprawi, że szybkość, z jaką wydobywane będą Bitcoiny, się zwiększy. Podwyższy się jednak poziom trudności ich wygenerowania.

źródło: https://odkryjbitcoin.pl/bitcoin-czy-to-jest-bezpieczne/

foto: btckeychain / flickr.com on CC 2.0 license

Może Cię zaintersować:

- Jak i gdzie kupić tani sprzęt IT poleasingowy na fakturę, czyli używane komputery i laptopy dla firm

- Oryginał czy zamiennik ? jaki tusz wybrać?

- Jakie są najpopularniejsze kryptowaluty?

Data publikacji: 2018-06-02, ostatnia zmiana: 2018-10-10

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Taśma oryginalna epson c13s015384 (c13s015384) (czarny) - darmowa dostawa w 24h
116,99 zł
Zaścianki
(woj. podlaskie)
ładowarka sieciowa micro usb
15,59 zł
Jastrzębie-Zdrój
(woj. śląskie)
Roland VersaStudio BN-20 Desktop Inkjet Printer Cutter
7 360,00 zł
Sarnowo
(woj. mazowieckie)
Gigabyte Radeon R9 380X
450,00 zł
Lubań
(woj. dolnośląskie)
Rozgałęziacz usb na 4 porty
3,99 zł
Płock
(woj. mazowieckie)
Przedłużacz usb 2m
6,59 zł
Inowrocław
(woj. kujawsko-pomorskie)
Mam na sprzedaż dużą ilość Urządzeń wielofunkcyjnych 50zł za sztukę
50,00 zł
Gorzów Wielkopolski
(woj. lubuskie)
Kapcie - myszki
73,00 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Drukarka etykiet GoDEX GE300, 203dpi, do biura, do listów przewozowych i innych Identyfikacja Magazy
1 095,00 zł
Godziszka
(woj. śląskie)
Myszka z przekaznikem firmy HP
20,00 zł
Łódź
(woj. łódzkie)
myszka do komputera
5,00 zł
Gdynia
(woj. pomorskie)
zasilacz awaryjny vertiv UPS PSA 500VA
170,00 zł
Radom
(woj. mazowieckie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Uniwersalna umowa kupna sprzedaży - do pobrania PDF oraz DOC
Zwykle umowę kupna sprzedaży stosujemy tylko przy zakupie samochodu lub motocykla. Warto jednak o niej pomyśleć, również, gdy kupujemy sprzęt o wartości kilkuset lub kilku tysięcy złotych i zależy nam...
Data publikacji: 2020-01-02
Zarządzanie sprzedażą - jak podnieść wydajność?
Sprzedaż to jedna z najistotniejszych rzeczy w każdym przedsiębiorstwie. Bez niej firma nie będzie miała pieniędzy na opłacenie pracowników, inwestycje w rozwój, regulowanie zobowiązań podatkowych i i...
Data publikacji: 2019-11-29
Jak zabezpieczyć smartfona? 8 rzeczy, o które musisz zadbać na Androidzie i iOS
Cyberprzestępczość kojarzy się nam najczęściej z atakami hakerów na komputery z systemem Windows. Tymczasem większość z nas ma w kieszeni urządzenie połączone z internetem praktycznie non stop. Nasze...
Data publikacji: 2019-10-17
Co warto wiedzieć o drukarkach do etykiet?
Etykiety mają niezwykle wszechstronne wykorzystanie, można je napotkać prawie na każdym kroku. Nigdy jednakże większość z nas nie zastanawia się nad tymże, dzięki którym narzędziom one powstają. Do dr...
Data publikacji: 2019-10-08