Czy Bitcoin jest bezpieczny? Jak działa kryptowaluta?


Czy Bitcoin jest bezpieczny? Jak działa kryptowaluta?


Popularność Bitcoinów rośnie. Chyba wszyscy - mniej lub bardziej związani z tematem ekonomii i komputerów - słyszeli o tym, jak zadziwiająco szybko idzie w górę wartość kryptowaluty. Nawet ci nieprzepadający za technikaliami zaczynają zastanawiać się nad zakupem Bitcoina. Jednak, czy jest on bezpieczny? Czy warto w niego inwestować? I przede wszystkim jak działa? Spróbujemy to pokrótce wyjaśnić w tym artykule.

Niebezpieczeństwa Bitcoina

Bitcoin to kryptowaluta, która wolna jest od nadzoru osób trzecich. Tylko my posiadamy informacje o stanie swojego konta i o ile dobrze zabezpieczymy swój komputer i nikomu tych danych nie zdradzimy, to protokół nie zostanie przez nikogo innego zinfiltrowany. Operując Bitcoinem trudno również być oszukanym. Tutaj - w przeciwieństwie do pieniędzy papierkowych - nie ma mowy o fałszywkach. Choć z pewnością pomysłowość oszustów jest duża, jak na razie nie znaleźli oni sposobu, aby przechytrzyć ten system. Zdaje się, że w przypadku tradycyjnych walut jest to zwyczajnie znacznie łatwiejsze.

Na czym zatem polegają zagrożenia inwestowania w Bitcoina? Jak zapewne już słyszeliście, jego wartość potrafi się diametralnie zmieniać. Na początku swojej "kariery" za jednego dolara można było kupić aż 1,309.03 Bitcoinów. To mało oszałamiająca kwota. Jednak w ciągu roku jego obecności na giełdzie, BTC zwiększył swoją wartość ponad tysiąc (!) razy i tym samy zrównał się z dolarem. Kolejne lata pokazały, że zmiany w wartości kryptowaluty mogą być nie tylko bardzo częste, ale również bardzo gwałtowne. W 2013 roku 1 BTC wart był ponad 1 200 dolarów, a w tym roku jego wartość pobiła obecnie wszelkie rekordy (kosztuje 6 208 dolarów). Nie dziwi zatem fakt, że te imponujące zwyżki, zachęcająca inwestorów do jego kupna. Bitcoin pomimo całego wachlarza systemów bezpieczeństwa nie uchronił się przed jedną groźbą: bańką spekulacyjną.Bańki spekulacyjne - nieprzyjazne zjawisko dla posiadaczy Bitcoinów

Bitcoin jest walutą zdecentralizowana, wolną od nadzoru banków, instytucji i rządów. Niestety nie od spekulantów. W przypadku gwałtownej sprzedaży, jego wartość zacznie mocno spadać. Gdy wszyscy będą chcieli go kupować, cena Bitcoina zacznie piąć się ponownie w górę. Obecnie jesteśmy w momencie wyżu cenowego, który utrzymuje się od kilku miesięcy. Czy nastąpi gwałtowny odwrót od kupna BTC? Tego nie wie nikt. I dlatego trudno jest nam przewidzieć, jaką wartość osiągnięta waluta kolejnego miesiąca, tygodnia, czy nawet dnia. Prawo to dotyczy każdego surowca i każdej waluty na świecie.

Jak działa Bitcoin?

W sieci Bitcoin informacje o transakcjach zapisywane są w księgach transakcyjnych, które przechowywane są u wszystkich użytkowników sieci. W przypadku tradycyjnej bankowości elektronicznej to banki przechowują owe księgi. Co pozwala im dokonywać na nich zmian, manipulować nimi, również bez naszej zgody. W sieci Bitcoin jest to zwyczajnie niemożliwe. Czemu? Ponieważ każdy jej użytkownik przechowuje kopię księgi transakcyjnej u siebie. Wszystkie transakcje są w niej zapisywane bez możliwości zmian i modyfikacji. Identyczne kopie cyfrowych ksiąg transakcyjnych nazywane są blockchainem.

Jakie prawo mamy do Bitcoinów?

Naszym prawem do Bitcoinów zgromadzony w ramach wirtualnego portfela jest klucz prywatny. Wszystkie monety cyfrowe powiązane są z kluczem publicznym (dzięki kryptografii krzywych eliptycznych) właściciela. W momencie przelewania pieniędzy wirtualnych na inne konto, klucz publiczny łączony jest z ilością Bitcoinów określonych przez właściciela, który następnie podpisuje je swoim kluczem prywatnym. W sieci nie ma zatem możliwości, że jakiekolwiek transakcje zostaną przeprowadzone bez naszej zgody.Czym jest sieć Bitcoin?

Sieć Bitcoin to sieć p2p. Podobnie, jak w przypadku przesyłania plików za pomocą torrentów komputery użytkowników łączą się z innymi rozproszonymi po całym internecie. Gdy włączamy się do sieci, nasz klient pobiera łańcuch bloków od peerów, z którymi się połączył. W przypadku, gdy nie uruchamialiśmy go przez pewien czas, aktualizuje on jedynie bazę bloków powstałych podczas naszej nieobecności. Zawierają one listę transakcji, jakie były przeprowadzone w ramach sieci przez wszystkich użytkowników.

Zdobywanie (kopanie) Bitcoinów

Zapisywanie transakcji w bloku odbywa się przy pomocy specjalistycznych komputerów o wysokiej mocy obliczeniowej. Nowe Bitcoiny powstają właśnie dzięki ich właścicielom, czyli górnikom. Obecnie wydobyto około 50% wszystkich BTC. Po ich wygenerowaniu górnicy będą utrzymywani z niewielkich prowizji za przelewy wewnątrz sieci.

Komputery górników muszą rozbijać bloki. A robią to poprzez rozwiązywanie problemu kryptograficznego bazującego na funkcji skrótu SHA-256. Gdy miner obliczy rozwiąże zadanie wyznaczone mu przez sieć, dzieli się informacją z pozostałymi komputerami w sieci, które sprawdzają jego obliczenia. Jeśli są one poprawne i górnik wykonał zadanie jako pierwszy, otrzymuje odpowiednią sumę BTC.

Zwiększenie liczby górników nie sprawi, że szybkość, z jaką wydobywane będą Bitcoiny, się zwiększy. Podwyższy się jednak poziom trudności ich wygenerowania.

źródło: https://odkryjbitcoin.pl/bitcoin-czy-to-jest-bezpieczne/

foto: btckeychain / flickr.com on CC 2.0 license

Może Cię zaintersować:

- Jak i gdzie kupić tani sprzęt IT poleasingowy na fakturę, czyli używane komputery i laptopy dla firm

- Oryginał czy zamiennik ? jaki tusz wybrać?

- Jakie są najpopularniejsze kryptowaluty?

Data publikacji: 2018-06-02, ostatnia zmiana: 2018-10-10

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Tusz BLACK POINT BPC541 Kolorowy
79,99 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Dell Mysz przewodowa optyczna MS116 1000dpi czarna (570-AAIR)
28,22 zł
Bełchatów
(woj. łódzkie)
Mysz ESPERANZA Volture Czarno-zielony
16,99 zł
Łowicz
(woj. łódzkie)
toner zamiennik tk-8115y do kyocera (1t02p3anl0) (żółty) - darmowa dostawa w 24h
249,99 zł
Jastarnia
(woj. pomorskie)
Monitor ASUS VP228DE 22
578,84 zł
Zaścianki
(woj. podlaskie)
toner zamiennik ml-d4550b do samsung (su687a) (czarny) - darmowa dostawa w 24h
239,99 zł
Jawor
(woj. dolnośląskie)
Torba na laptopa MODECOM Highfill 11.3 cali Niebieski
44,87 zł
Kwidzyn
(woj. pomorskie)
Monitor IIYAMA GB2730HSU 27
989,00 zł
Częstochowa
(woj. śląskie)
Dysk SSD Samsung 980 PRO NVMe™ 1 TB
849,00 zł
Rybnik
(woj. śląskie)
Switch TP-LINK TL-SG105E
91,90 zł
Brzeg
(woj. opolskie)
Dysk Toshiba S300 HDWT140UZSVA 4TB SATA Surveillance BULK
503,00 zł
Tarnów
(woj. małopolskie)
toner zamiennik 3554 do ricoh (842125) (czarny) - darmowa dostawa w 24h
152,99 zł
Malbork
(woj. pomorskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Automatyczny czy kolbowy ekspres do kawiarni - jaki wybrać?
Prowadzisz kawiarnię lub myślisz o jej założeniu i zastanawiasz się, który ekspres do kawiarni będzie lepszy – automatyczny czy kolbowy? Cóż, to zależy. W tym artykule zwracamy uwagę na kilka rzeczy,...
Data publikacji: 2021-11-26
Laptopy - jaki będzie najlepszy?
Laptopy cieszą się ogromnym zainteresowaniem różnych użytkowników: zarówno młodzieży, jak i osób, które wykorzystują sprzęt głównie do pracy. Nic dziwnego: są poręczne i lekkie, dlatego łatwo korzysta...
Data publikacji: 2021-11-23
Pamięć RAM do gier - jaka jest minimalna pojemność?
Żeby czerpać pełnię przyjemności płynącą z gry, musisz zadbać o to, aby była uruchamiana na dobrej jakości sprzęcie. Kiedy potrzebujesz wygodnego i praktycznego urządzenia, na którym Twoja gra nie będ...
Data publikacji: 2021-07-09

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij