Szukaj

Kategorie

Jakie są najpopularniejsze kryptowaluty?


Bitcoin, Ethereum, Ripple, czy Litecoin?


Historia kryptowaluty nie jest długa, ale jej dynamika rozwoju może zadziwiać. Kryptowaluta to więcej niż wirtualne pieniądze, a jej używanie jako środka płatniczego jest zaledwie jednym z możliwych zastosowań.

 

Ta nowatorska technologia internetowa stanowi rozproszony system księgowy, który nie ma jednostki centralnej. Każdy właściciel kryptowaluty może ją przechowywać w portfelu wirtualnym na komputerze bądź w aplikacji smartfonu i tylko on będzie miał do niego dostęp. Wszelkie transakcje przeprowadzane są droga elektroniczną. Warto podkreślić, że pojedynczej jednostki kryptowaluty nie można kopiować czy też ponownie wydatkować, ponieważ ma zabezpieczenie w postaci unikatowego kodu. Aktualnie dostępnych jest już ponad 300, różniących się pomiędzy sobą, kryptowalut o rozmaitym stopniu popularności.

 

Top 5 kryptowalut

Bitcoin, czyli kryptowaluta pierwszej generacji, został wprowadzony do obiegu w roku 2009 i obecnie jest to zdecydowanie najbardziej popularna kryptowaluta. Co ciekawe, nadal nie wiadomo, kto kryje się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto, który jest twórcą bitcoina. System jest oczywiście oparty na sieci peer-to-peer, a podaż tej kryptowaluty została ograniczona specjalnym kodem do 21 mln sztuk. Bezpieczeństwo sieci zapewnia zaawansowana kryptografia, a dzięki temu nie ma szans na ponowne wydanie tych samych środków bądź na wprowadzenie do systemu fałszywych bitcoinów. Każdy bitcoin składa się ze stu milionów mniejszych jednostek, które są zwane satoshi. W związku z tym, że ta kryptowaluta jest akceptowana przez wiele firm na całym świecie, to i jej wartość nieustannie rośnie.

 

Ethereum to kryptowaluta drugiej generacji, która miała swoją premierę w 2015 roku i obecnie stanowi największą konkurencję dla bitcoina. W tym przypadku ilość wirtualnych monet nie jest ograniczona. Waluta bazuje na technologii blockchain, która służy do tworzenia aplikacji zdecentralizowanych, a za jej największą zaletę uważa się możliwość planowania inteligentnych kontraktów.

 


Ripple pojawiło się w roku 2012 i jest skierowane głównie do instytucji sektora bankowego, natomiast jedynie niewielka cześć tej kryptowaluty znajduje się w portfelach zwykłych ludzi. Ilość monet została ograniczona do 100 mld. Ripple działa według rozproszonego protokołu internetowego typu open source i służy do rozliczeń brutto w rzeczywistym czasie, ale jest to także sieć wymiany przekazów pieniężnych i walut.

 

IOTA to z kolei kryptowaluta trzeciej generacji, która funkcjonuje na tak zwanym algorytmie tangle, a nie na technologii blockchain. Dzięki temu są możliwe transakcje bez opłat oraz nieograniczona skalowalność. Celem IOTA jest bycie siecią dla wszystkich urządzeń, sensorów i czujników w IoT, czyli Internecie Rzeczy.

 

Litecoin działa na podobnej zasadzie, co bitcoin i jest nawet nazywany jego młodszym bratem. Ta waluta pojawiła się w roku 2011 i ma limit wynoszący 84 mln. Ze względu na wyjątkowo krótki czas potwierdzeń transakcji świetnie się nadaje do mikrotransakcji.

 

Więcej na temat kryptowalut oraz jak na nich zarobić można znaleźć na stronie: https://zarabiajprzez24.pl/kryptowaluty/

Data publikacji: 2018-05-04, ostatnia zmiana: 2018-10-10

Może Cię zaintersować:

- Czy Bitcoin jest bezpieczny? Jak działa kryptowaluta?

- Jak i gdzie kupić tani sprzęt IT poleasingowy na fakturę, czyli używane komputery i laptopy dla firm

- Oryginał czy zamiennik ? jaki tusz wybrać?


Spodobało Ci się?