Kupujemy używane auto!


Na co zwracać uwagę kupując używane auto?


Kupowanie używanego auta bywa niemałą loterią. Na rynku jest ogromna ilość pojazdów o bliżej nieokreślonej historii i stanie technicznym. Cofanie liczników, czy szpachlowanie wyraźnych ubytków blacharskich jest nieprzyjemną codziennością. Czy nie da się już kupić spokojnie używanego samochodu? Oczywiście, że się da. Wystarczy przy zakupie zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii, które pozwolą precyzyjnie określić stan prezentowanego przez sprzedawcę samochodu.

Na co zwracać uwagę kupując używane auto?

Każdy, nawet najtańszy używany samochód dla potencjalnego kupca to duży wydatek. Aby te pieniądze nie zostały wyrzucone w błoto, warto jest przy zakupie zwrócić uwagę na kilka szczegółów podczas oględzin samochodu.

 

Dokumenty

Podstawą do weryfikacji przebiegu danego auta jest jego książka serwisowa i archiwizowane rachunki. Na ich podstawie można z dużą dokładnością ocenić autentyczność deklarowanego przebiegu. Brak takowych dokumentów powinien być dla nas jasnym sygnałem o niezbyt uczciwym podejściu sprzedawcy.

 

Rdza

Zmora większości starszych samochodów, ale obecna również na nowych modelach. O ile w przypadku delikatnych ognisk korozji i po spowodowanych przez nie negocjacjach cenowych, warto jeszcze w taki samochód zainwestować, to ubytki w podłodze, czy też progach całkowicie dane auto wykluczają. Jest ono wręcz niebezpieczne i kupno takiego pojazdu może skończyć się fatalnie.

 

Odcień lakieru

Wyraźnie zaznaczający się inny odcień lakieru na pojedynczych elementach karoserii może sugerować wypadkową przeszłość auta, która została w bardzo mizerny sposób zamaskowana. Do podobnych wniosków należy dochodzić, widząc źle spasowane elementy i ogromne szpary pomiędzy nimi.


 


Braki wyposażenia

Oglądając auto koniecznie trzeba zwracać uwagę na brakujące spinki, nieobecne plastikowe mocowania i ślady na śrubach powstałe w wyniku ich odkręcania. Są to najczęstsze niedopatrzenia osób demontujących dane elementy celem ich wymiany, najczęściej w wyniku kolizji.

 

Wnętrze

Stan i jakość elementów wewnątrz auta często są nam w stanie więcej powiedzieć niż deklarowane cyfry, takie jak przebieg, czy data produkcji. Warto jest zwrócić uwagę na przetarcia na kierownicy i gałce zmiany biegów, stan foteli i pozostałych elementów wykończenia.

 

Dźwięki

Wszelkie jazdy testowe, czy też testy pracy silnika, powinny być wykonywane w absolutnej ciszy, tj bez żadnej muzyki. Wszelkie zgrzyty, popiskiwania, czy też stukotania są niedopuszczalne i jasno wskazują na kiepski stan techniczny elementu, który je emituje.

 

Sprawdzenie przez fachowca

Te kilka spraw, które zostały wymienione, to absolutna podstawa w ocenie stanu technicznego samochodu. Elementów i detali, którym należałoby się przyjrzeć, można by wymieć jeszcze kilkadziesiąt. Nie każdy jednak ma czas i wiedzę, aby wszystko dokładnie sprawdzić, dlatego też w przypadku kupna auta, warto jest rozważyć oddanie go do sprawdzenia przez fachowców, którzy za drobną opłatą przeprowadzą profesjonalną i pełną diagnostykę pojazdu.

ADAMOT Artykuł powstał przy współpracy z adamot.pl

Może Cię zaintersować:

- Samochody hybrydowe - nie trzeba się ich bać

- Kupujemy pierwszy samochód - na co zwrócić uwagę?

- Ubezpiecznie assistance - czy warto je kupić i jakie wybrać?

- Dlaczego warto zakładać instalację LPG w samochodzie?

- Giełda samochodowa - gdzie i kiedy się odbywa i czy warto jechać?

- Samodzielna wymiana opon mini-poradnik

Może Cię zaintersować:

- Podróż samochodem - przydatne akcesoria i gadżety

- Pokrowce samochodowe - kiedy kupić i jakie wybrać?

Data publikacji: 2018-02-23, ostatnia zmiana: 2019-10-14

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Ford Fiesta, 1.25 (82 KM) Benzyna, 2009
15 500 zł
Piaseczno
(woj. mazowieckie)
Renault Laguna, 1.79 (116 KM) Benzyna, 2003
7 000,00 zł
Katowice
(woj. śląskie)
Suzuki Vitara, 1.59 (120 KM) Benzyna LPG, 2017
70 000 zł
Katowice
(woj. śląskie)
Toyota Yaris, 1.0 (69 KM) Benzyna LPG, 2016
36 000 zł
Katowice
(woj. śląskie)
Kia Cee'd, 1.6 (135 KM) Benzyna, 2015
44 000 zł
Poznań
(woj. wielkopolskie)
Hyundai ix20, 1.4 (78 KM) Diesel, 2013
16 259 zł
Katowice
(woj. śląskie)
BMW 1, 1.6 (116 KM) Diesel, 2012
36 000 zł
Katowice
(woj. śląskie)
Ford Focus, 1.5 (120 KM) Diesel, 2015
26 016 zł
Katowice
(woj. śląskie)
Volkswagen Passat, 1.97 (170 KM) Diesel, 2009
25 000 zł
Piaseczno
(woj. mazowieckie)
Ford Focus, 1.6 (150 KM) Benzyna, 2013
41 000 zł
Katowice
(woj. śląskie)
Hyundai i40, 1.69 (116 KM) Diesel, 2014
26 400 zł
Baranowo
(woj. wielkopolskie)
Suzuki Jimny, 1.33 (86 KM) Benzyna, 2007
27 500 zł
Katowice
(woj. śląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Rejestracja samochodu używanego, czyli mini poradnik jak zarejestrować auto!
Podejrzewam, że właśnie stałeś się szczęśliwym posiadaczem samochodu i przyszedł czas na jego rejestrację. Z poniższego artykułu dowiesz się co, krok po kroku, musisz zrobić by zarejestrować auto. Dow...
Data publikacji: 2020-01-09
Umowa darowizny samochodu - gotowy wzór PDF i DOC
Z umową darowizny samochodu mamy najczęściej do czynienia w sytuacji, gdy samochód jest przekazywany pomiędzy członkami rodziny. Rzadziej korzystają z niej osoby niespokrewnione - choć prawnie nie jes...
Data publikacji: 2020-01-08
MotoGP - wyścigi Formuły 1 na dwóch kołach
Mimo, że najpopularniejszym w naszym kraju sportem motorowym niezmiennie pozostaje Formuła 1, to w ostatnich latach coraz większą rozpoznawalność zdobywają Motocyklowe Mistrzostwa Świata, a zwłaszcza...
Data publikacji: 2019-11-08
Kartka na szybę sprzedam samochód. PDF - jak przygotować i czy warto ją nakleić?
W przypadku samochodów po dziś dzień warto skorzystać z jednej z najprostszych metod informowania o tym, że mamy coś do sprzedania. Kartka sprzedam auto naklejona na tylnych, bocznych szybach samochod...
Data publikacji: 2019-11-04