Szukaj

Kategorie

Kupujemy używane auto!


Na co zwracać uwagę kupując używane auto?


Kupowanie używanego auta bywa niemałą loterią. Na rynku jest ogromna ilość pojazdów o bliżej nieokreślonej historii i stanie technicznym. Cofanie liczników, czy szpachlowanie wyraźnych ubytków blacharskich jest nieprzyjemną codziennością. Czy nie da się już kupić spokojnie używanego samochodu? Oczywiście, że się da. Wystarczy przy zakupie zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii, które pozwolą precyzyjnie określić stan prezentowanego przez sprzedawcę samochodu.

Na co zwracać uwagę kupując używane auto?

Każdy, nawet najtańszy używany samochód dla potencjalnego kupca to duży wydatek. Aby te pieniądze nie zostały wyrzucone w błoto, warto jest przy zakupie zwrócić uwagę na kilka szczegółów podczas oględzin samochodu.

 

Dokumenty - podstawą do weryfikacji przebiegu danego auta jest jego książka serwisowa i archiwizowane rachunki. Na ich podstawie można z dużą dokładnością ocenić autentyczność deklarowanego przebiegu. Brak takowych dokumentów powinien być dla nas jasnym sygnałem o niezbyt uczciwym podejściu sprzedawcy.

 

Rdza - zmora większości starszych samochodów, ale obecna również na nowych modelach. O ile w przypadku delikatnych ognisk korozji i po spowodowanych przez nie negocjacjach cenowych, warto jeszcze w taki samochód zainwestować, to ubytki w podłodze, czy też progach całkowicie dane auto wykluczają. Jest ono wręcz niebezpieczne i kupno takiego pojazdu może skończyć się fatalnie.

 

Odcień lakieru - wyraźnie zaznaczający się inny odcień lakieru na pojedynczych elementach karoserii może sugerować wypadkową przeszłość auta, która została w bardzo mizerny sposób zamaskowana. Do podobnych wniosków należy dochodzić, widząc źle spasowane elementy i ogromne szpary pomiędzy nimi.


 


Braki wyposażenia - oglądając auto koniecznie trzeba zwracać uwagę na brakujące spinki, nieobecne plastikowe mocowania i ślady na śrubach powstałe w wyniku ich odkręcania. Są to najczęstsze niedopatrzenia osób demontujących dane elementy celem ich wymiany, najczęściej w wyniku kolizji.

 

Wnętrze - stan i jakość elementów wewnątrz auta często są nam w stanie więcej powiedzieć niż deklarowane cyfry, takie jak przebieg, czy data produkcji. Warto jest zwrócić uwagę na przetarcia na kierownicy i gałce zmiany biegów, stan foteli i pozostałych elementów wykończenia.

 

Dźwięki - wszelkie jazdy testowe, czy też testy pracy silnika, powinny być wykonywane w absolutnej ciszy, tj bez żadnej muzyki. Wszelkie zgrzyty, popiskiwania, czy też stukotania są niedopuszczalne i jasno wskazują na kiepski stan techniczny elementu, który je emituje.

 

Sprawdzenie przez fachowca

Te kilka spraw, które zostały wymienione, to absolutna podstawa w ocenie stanu technicznego samochodu. Elementów i detali, którym należałoby się przyjrzeć, można by wymieć jeszcze kilkadziesiąt. Nie każdy jednak ma czas i wiedzę, aby wszystko dokładnie sprawdzić, dlatego też w przypadku kupna auta, warto jest rozważyć oddanie go do sprawdzenia przez fachowców, którzy za drobną opłatą przeprowadzą profesjonalną i pełną diagnostykę pojazdu.

Data publikacji: 2018-02-23, ostatnia zmiana: 2018-10-19

ADAMOT Artykuł powstał przy współpracy z adamot.pl

Może Cię zaintersować:

- Samochody hybrydowe - nie trzeba się ich bać

- Kupujemy pierwszy samochód - na co zwrócić uwagę?

- Ubezpiecznie assistance - czy warto je kupić i jakie wybrać?

- Dlaczego warto zakładać instalację LPG w samochodzie?

- Giełda samochodowa - gdzie i kiedy się odbywa i czy warto jechać?

- Samodzielna wymiana opon mini-poradnik

Może Cię zaintersować:

- Podróż samochodem - przydatne akcesoria i gadżety

- Pokrowce samochodowe - kiedy kupić i jakie wybrać?


Spodobało Ci się?


ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY

Odszkodowania komunikacyjne - co i jak?

Odszkodowania komunikacyjne - co i jak?

W życiu mogą wydarzyć się różne rzeczy, a co za tym idzie możemy być również uczestnikami wypadków, które mogą zmienić naszą codzienność.

Data publikacji: 2018-12-27

Giełda samochodowa na Żeraniu w Warszawie

Giełda samochodowa na Żeraniu w Warszawie

25 listopada 2018 byliśmy na giełdzie samochodowej na warszawskim Żeraniu. Zobacz najnowsze informacje z giełdy na Jagielońskiej 88!

Data publikacji: 2018-11-26

Giełda samochodowa Kutno, ul. Narutowicza

Giełda samochodowa Kutno, ul. Narutowicza

W sobotę 24 listopada 2018 roku byliśmy na giełdzie samochodowej w Kutnie. Wiemy dokładnie co i jak wygląda. Sprawdź aktualne informacje!

Data publikacji: 2018-11-25

Różne oblicza silnika Diesla

Różne oblicza silnika Diesla

Powszechnie wiadomo, że w obecnych czasach, technologia nieustannie idzie do przodu. Rozwijamy coraz to nowsze sposoby radzenia sobie z danymi problemami o naturze technicznej.

Data publikacji: 2018-10-25