Kupujemy używane auto!


Na co zwracać uwagę kupując używane auto?


Kupowanie używanego auta bywa niemałą loterią. Na rynku jest ogromna ilość pojazdów o bliżej nieokreślonej historii i stanie technicznym. Cofanie liczników, czy szpachlowanie wyraźnych ubytków blacharskich jest nieprzyjemną codziennością. Czy nie da się już kupić spokojnie używanego samochodu? Oczywiście, że się da. Wystarczy przy zakupie zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii, które pozwolą precyzyjnie określić stan prezentowanego przez sprzedawcę samochodu.

Na co zwracać uwagę kupując używane auto?

Każdy, nawet najtańszy używany samochód dla potencjalnego kupca to duży wydatek. Aby te pieniądze nie zostały wyrzucone w błoto, warto jest przy zakupie zwrócić uwagę na kilka szczegółów podczas oględzin samochodu.

 

Dokumenty

Podstawą do weryfikacji przebiegu danego auta jest jego książka serwisowa i archiwizowane rachunki. Na ich podstawie można z dużą dokładnością ocenić autentyczność deklarowanego przebiegu. Brak takowych dokumentów powinien być dla nas jasnym sygnałem o niezbyt uczciwym podejściu sprzedawcy.

 

Rdza

Zmora większości starszych samochodów, ale obecna również na nowych modelach. O ile w przypadku delikatnych ognisk korozji i po spowodowanych przez nie negocjacjach cenowych, warto jeszcze w taki samochód zainwestować, to ubytki w podłodze, czy też progach całkowicie dane auto wykluczają. Jest ono wręcz niebezpieczne i kupno takiego pojazdu może skończyć się fatalnie.

 

Odcień lakieru

Wyraźnie zaznaczający się inny odcień lakieru na pojedynczych elementach karoserii może sugerować wypadkową przeszłość auta, która została w bardzo mizerny sposób zamaskowana. Do podobnych wniosków należy dochodzić, widząc źle spasowane elementy i ogromne szpary pomiędzy nimi.


 


Braki wyposażenia

Oglądając auto koniecznie trzeba zwracać uwagę na brakujące spinki, nieobecne plastikowe mocowania i ślady na śrubach powstałe w wyniku ich odkręcania. Są to najczęstsze niedopatrzenia osób demontujących dane elementy celem ich wymiany, najczęściej w wyniku kolizji.

 

Wnętrze

Stan i jakość elementów wewnątrz auta często są nam w stanie więcej powiedzieć niż deklarowane cyfry, takie jak przebieg, czy data produkcji. Warto jest zwrócić uwagę na przetarcia na kierownicy i gałce zmiany biegów, stan foteli i pozostałych elementów wykończenia.

 

Dźwięki

Wszelkie jazdy testowe, czy też testy pracy silnika, powinny być wykonywane w absolutnej ciszy, tj bez żadnej muzyki. Wszelkie zgrzyty, popiskiwania, czy też stukotania są niedopuszczalne i jasno wskazują na kiepski stan techniczny elementu, który je emituje.

 

Sprawdzenie przez fachowca

Te kilka spraw, które zostały wymienione, to absolutna podstawa w ocenie stanu technicznego samochodu. Elementów i detali, którym należałoby się przyjrzeć, można by wymieć jeszcze kilkadziesiąt. Nie każdy jednak ma czas i wiedzę, aby wszystko dokładnie sprawdzić, dlatego też w przypadku kupna auta, warto jest rozważyć oddanie go do sprawdzenia przez fachowców, którzy za drobną opłatą przeprowadzą profesjonalną i pełną diagnostykę pojazdu.

ADAMOT Artykuł powstał przy współpracy z adamot.pl

Może Cię zaintersować:

- Samochody hybrydowe - nie trzeba się ich bać

- Kupujemy pierwszy samochód - na co zwrócić uwagę?

- Ubezpiecznie assistance - czy warto je kupić i jakie wybrać?

- Dlaczego warto zakładać instalację LPG w samochodzie?

- Giełda samochodowa - gdzie i kiedy się odbywa i czy warto jechać?

- Samodzielna wymiana opon mini-poradnik

Może Cię zaintersować:

- Podróż samochodem - przydatne akcesoria i gadżety

- Pokrowce samochodowe - kiedy kupić i jakie wybrać?

Data publikacji: 2018-02-23, ostatnia zmiana: 2019-10-14

ZOBACZ OGŁOSZENIA

FIAT Tipo, 2020r. Zamów on line Black Week Ceramika
64 990 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Citroën C5, III (2008-), 2011, 140 KM, Diesel
24 900 zł
Tarnobrzeg
(woj. podkarpackie)
Citroen C4, 1.56 (112 KM) Diesel, 2011
23 000 zł
Katowice
(woj. śląskie)
Nissan Juke, , 2012, 117 KM, Benzyna
29 000 zł
Biała Podlaska
(woj. lubelskie)
 BMW, Seria 5, 231 KM, 268000 km, 2003
29 900 zł
Radom
(woj. mazowieckie)
Volvo XC60, 2020r. T4
170 091 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
BMW
      520 2.0 Diesel DVD telewizor skóra gwarancja przebiegu
47 500 zł
Sędziszów Małopolski
(woj. podkarpackie)
MITSUBISHI Outlander PHEV, 2020r. spalanie 2,0 l na 100 km / 224 KM !
162 890 zł
Sosnowiec
(woj. śląskie)
Volkswagen Passat, 1.39 (122 KM) Benzyna, 2010
26 500 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Hyundai Tucson 2017																														          132 KM
66 900 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
NISSAN Micra, 2020r.
60 600 zł
Bielsko-Biała
(woj. śląskie)
Citroën Berlingo VAN 2020																														          102 KM
69 900 zł
Kraków
(woj. małopolskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Jak korzystnie sprzedać niesprawny samochód?
Przyczyny dla których nasz samochód przestaje się nadawać do dalszej jazdy lub remontu mogą być różne. Poważna stłuczka, awaria, której nie opłaca się usuwać, czy zwykłe zużycie. Co w takiej sytuacji?...
Data publikacji: 2020-11-06
Co grozi za jazdę po alkoholu w 2020 roku?
Choć polskie prawo jest uważane za stosunkowo łagodne – zwłaszcza w odniesieniu do pijanych kierowców – w rzeczywistości jest ono jednym z najbardziej restrykcyjnych w Europie. Nieustannie słychać bow...
Data publikacji: 2020-10-23
Wideorejestrator samochodowy - co wybrać, na co zwrócić uwagę?
Po naszych drogach porusza się około 20 milionów samochodów. Natomiast w 2019 roku odnotowano aż 436 469 kolizji drogowych. Polskie drogi niestety nie należą do najbezpieczniejszych. Wielu z nas lubi...
Data publikacji: 2020-10-19
Samochody sportowe do 20 tysięcy - jakie auto wybrać?
Sportowe samochody to marzenie niejednej osoby. Kojarzą się z luksusem, szybką jazdą i przede wszystkim z bardzo dużym wydatkiem. Czy to oznacza, że musimy zrezygnować z realizacji naszego marzenia? W...
Data publikacji: 2020-10-13