Samochody hybrydowe - nie trzeba się ich bać


Samochody hybrydowe - nie trzeba się ich bać.


By walczyć z zanieczyszczeniami wprowadza się coraz bardziej wyśrubowane normy dotyczące emisji spalin przez samochody. Producenci motoryzacyjni w różny sposób próbują się do tych norm dostosować, katalizatory są obowiązkowe od wielu lat, podobnie systemy recyrkulacji spalin, elektroniczna, precyzyjna kontrola spalania, dziś wymagane jest też stosowanie filtrów cząstek stałych, które dopalają sadze i inne niebezpieczne związki do związków nieszkodliwych. Poza takimi "pasywnymi" sposobami, które maja na celu polepszenie składu spalin już istniejących silników, producenci wymyślają nowe rozwiązania techniczne które mają pomóc spełnić normy, a nam oszczędzić pieniądze przez niższe spalanie. Jednym z takich rozwiązań są, coraz popularniejsze, hybrydowe układy napędowe, które budzą wiele kontrowersji.

Co to jest "hybryda"?

Hybrydowe układy napędowe to w największym skrócie układy w których do napędzania jednego samochodu może być użyty zarówno silnik spalinowy, jak i elektryczny (lub oba na raz). Istnieje kilka rozwiązań technicznych stosowanych przez producentów. Ogólnie możemy podzielić je na hybrydy tzw. "miękkie" gdzie silnik elektryczny nie jest połączony mechanicznie z silnikiem spalinowym. Takie rozwiązanie stosuje na przykład koncern PSA (Peugeot/Citroen), który w samochodach typu SUV realizuje silnikiem elektrycznym napęd na cztery koła. Przednia oś napędzana jest w tym układzie silnikiem spalinowym, tylna elektrycznym. Drugim typem są hybrydy "twarde", gdzie silnik spalinowy jest połączony z silnikiem elektrycznym, jest wiele wariantów tego połączenia, jednak zasadniczo rzadko silnik spalinowy bezpośrednio napędza koła, większość rozwiązań, jak na przykład najpopularniejsze na rynku rozwiązanie Toyoty, używa silnika spalinowego jako generatora prądu do napędzania silnika elektrycznego i do ładowania akumulatorów, a koła napędza silnik elektryczny. Pozwala to na utrzymanie optymalnej charakterystyki pracy silnika, a przy niższych obciążeniach poruszanie się wyłącznie za pomocą silnika elektrycznego, w pełnej ciszy i bezemisyjnie.

Czy hybrydy należy się bać?

Wielu ludzi powtarza, że hybrydy są drogie, awaryjne, problematyczne i niekomfortowe, zwykle jednak nie mieli oni do czynienia z takimi samochodami, lub mieli z nimi do czynienia bardzo dawno. Obecnie problemy jakie miały z akumulatorami Toyoty Prius II generacji na początku produkcji (czyli 15 lat temu) już się nie zdarzają, a na rynku są rozwiązania o wiele lepsze i bardziej dopracowane, a samochody hybrydowe stoją wysoko w rankingach niezawodności. Należy wspomnieć, że samochodu hybrydowego nie trzeba ładować (jest to rozpowszechniony mit na ich temat). To rozwiązanie ma bardzo dużo zalet jeżeli chodzi o jazdę w mieście, poza stroną ekonomiczna i ekologiczną, są bardzo proste w obsłudze, przez zastosowanie bezstopniowych przekładni nie trzeba w nich zmieniać biegów, a dzięki silnikowi elektrycznemu możemy poruszać się w pełnej ciszy na przykład podczas jazdy w korku. Współczesne samochody hybrydowe to idealny wybór dla kogoś kto używa samochodu do codziennych dojazdów w metropolii, a ich ciągły rozwój doprowadził do tego, że są obecnie bardziej niezawodne od samochodów z napędem klasycznym, więc nie należy się ich bać.fastserv.pl Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przy współpracy z firmą fastserv.pl - warsztatem samochodowym z Poznania.

Może Cię zaintersować:

- Ubezpiecznie assistance - czy warto je kupić i jakie wybrać?

Data publikacji: 2018-09-13, ostatnia zmiana: 2021-04-08

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Chevrolet Spark 1.2 16V (82KM), 2010
17 000 zł
Bielany Wrocławskie
(woj. dolnośląskie)
Toyota Avensis 2017 - 1798 cm3 Benzyna (147 KM) - kombi
89 900 zł
Łódź
(woj. łódzkie)
Hyundai i30 1.4 CVVT (109KM), 2010
25 000 zł
Bielany Wrocławskie
(woj. dolnośląskie)
Ford Transit Connect II
54 900 zł
Strzegom
(woj. dolnośląskie)
Nissan Qashqai 2.0 (141KM), 2010
39 023 zł
Bielany Wrocławskie
(woj. dolnośląskie)
Skoda Octavia 1.4 TSI (150KM), 2017
77 000 zł
Bielany Wrocławskie
(woj. dolnośląskie)
Opel Astra 1.4 T (125KM), 2016
50 000 zł
Katowice
(woj. śląskie)
Lexus RC, 2015r., 245 KM, Benzyna
133 900 zł
Piaseczno
(woj. mazowieckie)
Kia Sportage 1.6 GDI (132KM), 2016
70 000 zł
Bielany Wrocławskie
(woj. dolnośląskie)
Toyota Yaris, 2017r., 69 KM, Benzyna
52 800 zł
Piaseczno
(woj. mazowieckie)
Chevrolet Spark 1.2 16V (82KM), 2010
22 000 zł
Bielany Wrocławskie
(woj. dolnośląskie)
Alfa Romeo Giulietta, 120 KM, Klimatyzacja + Elektryka + Parktronik + Sekwencja GAZ !!!
36 600 zł
Leszno
(woj. wielkopolskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Używane auta online - przed decyzją sprawdź opinie o firmie
Jakie recenzje okażą się najbardziej pomocne?
Data publikacji: 2022-01-17
Najlepsza pora na kupowanie samochodu używanego? Zima!
Zastanawiasz się, kiedy kupować samochodów używany i czy są okresy, w których warto to robić, albo takie, w których z pewnością nie jest to polecane? Dziś postaramy się odpowiedzieć na to pytanie!
Data publikacji: 2022-01-10
Główne zalety samochodów używanych
Samochodów pochodzących z rynku wtórnego, czyli właśnie tych używanych, nie powinno się od razu spisywać na straty. Nie powinno się też od razu uznawać ich za coś gorszego od samochodów nowych. Porówn...
Data publikacji: 2022-01-10
Ładowanie aut elektrycznych - jesteśmy daleko za resztą UE?
Eksperci Ubea.pl analizują ciekawe dane o liczbie punktów ładowania aut elektrycznych. Warto sprawdzić, jak Polska wypada pod tym względem na tle UE.
Data publikacji: 2022-01-03

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij