Uszkodzone łożysko oporowe sprzęgła - poznaj objawy i dowiedz się jak temu zaradzić!

Łożysko oporowe sprzęgła i wysprzęglik centralny

źródło zdjęcia

Łożysko oporowe to jeden z elementów wchodzących w skład sprzęgła. Jego zadaniem jest umożliwienie płynnej pracy, załączania i wyłączania, samego sprzęgła. Łożysko oporowe, znane też jako łożysko wyciskowe, naciska na sprężynę w sprzęgle, zmuszając je do pracy. Przez lata standardem było wykorzystanie do tego celu linki i łapy sprzęgła; później stosowano układy hydrauliczne. Obecnie zaś najczęściej spotyka się tzw. wysprzęglik centralny, będący rozwinięciem siłownika hydraulicznego. Przez lata materiałem, z którego wykonywano łożyska oporowe, były stopy miedzi (brąz). Od kilku dekad standardem są tworzywa sztuczne, lżejsze i o zwiększonej żywotności.

Czas eksploatacji łożyska oporowego

W teorii łożysko oporowe ma służyć tyle samo co połączone z nim sprzęgło. Dopiero gdy zachodzi potrzeba wymiana tarczy sprzęgła, trzeba razem z nim wymienić łożysko wyciskowe. Jak pokazuje praktyka i, o czym wspominał niejeden mechanik, zdarza się, że łożysko oporowe ulega przedwczesnemu użyciu. Wtedy zachodzi potrzeba wymiany i ze względów choćby na ceny robocizny oraz skomplikowanie procesu, warto jednocześnie wymienić tarczę sprzęgła. Ponadto współpraca nowego łożyska z częściowo zużytym sprzęgłem mogłaby przebiegać z problemami – haczenie przy wrzucaniu biegów, trudności z wyczuciem skrzyni to potencjalne uniedogodnienia.

Objawy zużycia łożyska wyciskowego

Jak rozpoznać uszkodzenie łożyska oporowego? Najczęściej objawia się to dziwnymi dźwiękami dochodzącymi z okolic skrzyni biegów i samego sprzęgła. Szum, huczenie, terkot – jeżeli są coraz głośniejsze, to pora zgłosić się do serwisu. Ważną wskazówką dla użytkownika samochodu jest częstotliwość dźwięków. Przy uszkodzonym łożysku wyciskowym hałasy są niejednostajne, zmieniają się wskutek naciskania lub uwalniania pedału sprzęgła.

Kolejnym objawem, ale nie tak oczywistym, są trudności podczas wrzucania biegów. Mechanik w tym przypadku oceni, czy awarii uległo sprzęgło, łożysko lub któryś z elementów skrzyni przekładniowej (np. synchronizator).

Jako że objawy uszkodzenia łożyska oporowego mogą świadczyć o innych usterkach, przy stwierdzeniu nieprawidłowej pracy nie obejdzie się od wizyty u mechanika. Często pojawia się konieczność demontażu skrzyni biegów. Zdarza się też, że podczas wizyty w warsztacie wychodzą na jaw inne usterki podzespołów powiązanych ze skrzynią, jak np uszkodzenie koła dwumasowego.

Wysprzęglik centralny

W wielu nowych konstrukcjach spotyka się tzw. wysprzęglik centralny, znajdujący się we wnętrzu skrzyni przekładniowej, mający za zadanie łączyć hydrauliczny siłownik z łożyskiem oporowym. Przy tej konstrukcji na ogół uszkodzeniu ulega hydrauliczny siłowni. Będący ściśle powiązany z łożyskiem wyciskowym wysprzęglik centralny narażony jest na znaczne obciążenia. Wynika to z faktu, że spotyka się go jako element napędu połączony z dwumasowym kołem zamachowym; wcześniej spotykanym głównie w dieslach, obecnie zaś coraz częściej w silnikach benzynowych. Obciążenia na wysprzęgliku centralnym przechodzą na łożysko oporowe, mogąc skrócić jego żywotność.

Cena wymiany łożyska wyciskowego

Koszt samego podzespołu zależy od marki, modelu czy polityki cenowej firmy oferującej zamienniki. Większy wpływ na cenę ma rodzaj zastosowanego rozwiązania. Znaczące jest również to jak wiele trzeba poświęcić czasu by móc rozłączyć silnik ze skrzynią biegów. Nowsze auta zwykle mają dodatkowo wysprzęglik centralny, zaś starsze konstrukcje mają tylko klasyczne łożysko oporowe. W obu przypadkach usługa będzie kosztować co najmniej kilkaset złotych. Koszt zwiększy się, jeżeli poniekąd przy okazji wymieni się tarczę sprzęgła razem z dociskiem. Jednak wymieniając wszystkie elementy jednocześnie płacimy za czas pracy mechanika tylko raz. Koszt tej pracy stanowi czasem nawet 50-70% całej naprawy. Jeśli więc mamy wolne środki i zamierzamy dłużej użytkować samochód warto odrobinę dołożyć i mieć spokój ze sprzęgłem na lata.

Data publikacji: 2021-04-16, ostatnia zmiana: 2021-04-16

ZOBACZ OGŁOSZENIA

sterownik skrzyni biegów Siemens 5WK3 203 Mercedes
10,00 zł
Gdynia
(woj. pomorskie)
NOWY Wał napędowy Mercedes Vito Viano A6394103006
1 299,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Ford Cougar linki zmiany biegów 97ZT7E395CE
210,00 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Wał napędowy Nissan Qashqai tył L=2000MM, L1=965MM
1 090,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Wał napędowy regeneracja naprawa Man Tga Tgl Iveco
180,00 zł
Ożarów Mazowiecki
(woj. mazowieckie)
Star 28 -przystawki skrzyni biegów,skrzynie, części skrzyni
1,00 zł
Częstochowa
(woj. śląskie)
Przegub napędowy zewnętrzny Suzuki Grand Vitara
149,00 zł
Parchowo
(woj. pomorskie)
Przegub zewnętrzny przedniej półosi Galant
129,00 zł
Parchowo
(woj. pomorskie)
Wał napędowy Toyota RAV Honda crv, hrv, Lexus, Mazda
180,00 zł
Ożarów Mazowiecki
(woj. mazowieckie)
Rura wlewu paliwa Pajero
740,00 zł
Parchowo
(woj. pomorskie)
wał napędowy jeep GRAND WJ przód, L=830MM
480,00 zł
Ożarów Mazowiecki
(woj. mazowieckie)
Opel astra K V 1.0T sprzęgło  kompletne
400,00 zł
Bydgoszcz
(woj. kujawsko-pomorskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Gdzie zdobyć części do VW Transporter T2B?
Posiadanie zabytkowego pojazdu marki Volkswagen wymaga nie tylko sporego zaangażowania w utrzymanie auta w należytym stanie, lecz także świadomości, że antyczny pojazd wymaga specjalnego traktowania....
Data publikacji: 2023-01-09
Szkoda całkowita samochodu - wszystko, co musisz wiedzieć
Gdy dojdzie do wypadku, wówczas firma ubezpieczeniowa z reguły pokryje koszt naprawy. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy wystąpi szkoda całkowita z AC. Jest ona orzekana, gdy koszt usunięcia szkód przewyższ...
Data publikacji: 2022-12-06
Czy autonomiczne auta zmienią przyszłość transportu?
Kiedy myślisz o samochodach autonomicznych, prawdopodobnie wyobrażasz sobie futurystyczne pojazdy o opływowych kształtach. Takie skojarzenia są naturalne i w pełni zrozumiałe. Należy jednak zaznaczyć,...
Data publikacji: 2022-11-24
Jak działa ubezpieczenie AC samochodu i czy warto je wykupić?
Polisa komunikacyjna powinna skutecznie chronić przed różnymi rodzajami ryzyka. Jednym z jej elementów może być ubezpieczenie AC. Kiedy warto zdecydować się na taki produkt?
Data publikacji: 2022-10-29

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij