Koło dwumasowe objawy awarii


Koło dwumasowe Opel Astra 1.7 tdci

Koło dwumasowe to jeden z podzespołów, który zyskał na popularności wraz z ze zwiększającą się mocą i wartością momentu napędowego w silnikach o stosunkowo niewielkiej pojemności skokowej. Na początku koło dwumasowe było stosowane w dieslach. W ostatnich latach pojawia się coraz częściej autach benzynowych, szczególnie opracowanych zgodnie z ideą downsizingu.

Głównym zadaniem koła dwumasowego jest zmniejszanie siły i częstotliwości drgań, które mogą rezonować zarówno na silnik, jak również na skrzynię przekładniową. Dwumas wygładza charakterystykę przenoszenia momentu obrotowego na sprzęgło z walu korbowego.

Typowe objawy uszkodzenia

Znane od lat koła jednomasowe właściwie należały do podzespołów niewymagających wymiany. Koło dwumasowe może ulegać awarii nawet przed przebiegiem 100 tys. km (sami producenci szacują żywotność na dystans dwa razy dłuższy). Pośród najczęściej wymienianych objawów uszkodzenia dwumasu wymieniane są:

  • drżenie pedału sprzęgła,
  • przenoszone na nadwozie wibracje,
  • niewłaściwe ciśnienie sprężania,
  • szarpanie szczególnie zauważalne przy mniejszych prędkościach wału korbowego,
  • niepokojące hałasy podczas gaszenia i odpalania silnika czy dziwne dźwięki z okolic skrzyni przekładniowej, pojawiające się na biegu jałowym

Specyfika objawów dwumasy, związana z jego budową i pełnioną funkcją, sprawia, że wiele z wcześniej wymienionych objawów może świadczyć o innej usterce bądź awarii. Kłopoty z dwumasem bywają mylone z awariami układu wtryskowego czy zużyciem poduszek silnika. Dlatego właściwą diagnozę można postawić dopiero po demontażu sprzęgła i skrzyni biegów.

Wielu mechaników zaleca, aby koło dwumasowe wymieniać jednocześnie ze sprzęgłem. Pozwala to ograniczyć koszty robocizny oraz gwarantuje, że oba współpracujące ze sobą elementy będą w tym samym stanie technicznym. Za wymianą sprzęgła i dwumasy jednocześnie przemawiają też ceny podzespołów, bowiem coraz większe grono producentów i dystrybutorów oferuje zestawy odpowiednio tańsze niż koło i sprzęgło kupowane oddzielnie.

Jak wydłużyć żywotność dwumasy?

Uszkodzone koło dwumasowe

Na zużycie koła dwumasowego ogromne znaczenie ma styl jazdy oraz warunki eksploatacyjne. Tak jak wiele skomplikowanych podzespołów we współczesnych autach, także dwumas będzie dłużej pracować bezawaryjnie, kiedy eksploatacja odbywa się na dłuższych trasach, przy rzadszej zmianie biegów i przy mniejszych obciążeniach. Jazda typowo miejsca oraz dynamiczne pokonywanie tras nie służą kołu dwumasowemu. Nieskazane są: gwałtowne dodawanie gazu na niskich obrotach, jazda ze stałą prędkością na zbyt niskim przełożeniu czy chaotyczne wyprzedzanie.

Jest też sposób na wydłużenie żywotności – poza staranną kontrolą układu wtryskowego i troską o aparat zapłonowy oraz rozrusznik na trwałość wpływa zmiana nawyków podczas startu. Mianowicie wciskanie gazu zawsze przy odpalaniu i gaszeniu to praktyka godna zapamiętania.

Czym grozi jazda z uszkodzonym kołem dwumasowym?

Nie ma żadnych powodów, aby odwlekać kosztowną wymianę dwumasu. Pozorna oszczędność w szybkim czasie przełoży się na inne poważne i drogie w usunięciu awarie, jak uszkodzenie skrzyni biegów, uszkodzenie poduszek silnika czy nawet pęknięcie wału korbowego.

Alternatywy dla wymiany dwumasy

Chcąc zminimalizować koszty wymiany koła dwumasowego niektórzy kierowcy decydowali się na montaż części standardowej – ze sztywnym (zwykłym) kołem zamachowym. Jednak zastąpienie dwumasy zwykłym kołem łączy się z większymi wibracjami przenoszonymi na cały samochód, co negatywnie wpływa na komfort i ogólną żywotność.

Dużo lepszą alternatywą jest montaż zestawu specjalnie opracowanego z myślą o pojazdach, gdzie fabrycznie montowano dwumasę. Składa się on z tradycyjnego koła zamachowego oraz tarczą sprzęgła o specjalnej konstrukcji, tłumiącej wibracje (a więc pełniącej rolę koła dwumasowego). Sztywne koło zamachowe wchodzące w skład zestawu pozbawione jest ruchomych elementów. Atutem przemawiającym za montażem zestawu alternatywnego są koszty mniejsze o 20-60% niż przy kole dwumasowym oraz możliwość wymiany samego uszkodzonego sprzęgła, jeśli koło zamachowe nie uległo awarii.

Innym sposobem na zmniejszenie kosztów w przypadku awarii koła dwumasowego jest regeneracja, której etapem finalnym powinno być wyważanie dynamiczne.

Data publikacji: 2021-02-23, ostatnia zmiana: 2021-04-16

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Sprzęgło - komplet JAPANPARTS KFS00
482,00 zł
Krupniki
(woj. podlaskie)
Sprzęgło - komplet VALEO 801902
405,00 zł
Głogów
(woj. dolnośląskie)
SPRZĘGŁO KOMPLETNE COMLINE CTY41215D
780,00 zł
Kutno
(woj. łódzkie)
SPRZĘGŁO KOMPLETNE COMLINE CNS41094D
743,00 zł
Bieruń
(woj. śląskie)
Sprzęgło - komplet VALEO 821217
931,00 zł
Lublin
(woj. lubelskie)
Sprzęgło - komplet JAPANPARTS KF593
902,00 zł
Lubin
(woj. dolnośląskie)
SPRZĘGŁO KOMPLETNE COMLINE CTY41258D
565,00 zł
Włocławek
(woj. kujawsko-pomorskie)
Sprzęgło - komplet COMLINE ECK159
952,00 zł
Słupsk
(woj. pomorskie)
Sprzęgło - komplet COMLINE ECK204
451,00 zł
Elbląg
(woj. warmińsko-mazurskie)
SPRZĘGŁO KOMPLETNE COMLINE CNS41170
593,00 zł
Bielsko-Biała
(woj. śląskie)
Sprzęgło - komplet VALEO 821499
497,00 zł
Ostrowiec Świętokrzyski
(woj. świętokrzyskie)
Sprzęgło - komplet EXEDY FJK2042
2 443,00 zł
Skarżysko-Kamienna
(woj. świętokrzyskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Leasing samochodu osobowego - poznaj koszty takiego rozwiązania
Wyposażenie firmowej floty samochodowej wiąże się z dużymi kosztami. Nie każdy przedsiębiorca może pozwolić sobie na taki wydatek bez nadszarpnięcia budżetu firmy. Z pomocą wychodzą firmy leasingowe,...
Data publikacji: 2022-06-23
Marka Hyundai - krótka historia i kluczowe informacje
Spośród azjatyckich marek samochodowych na uwagę zasługuje nie tylko firmy japońskie. Podobną drogę do producentów z Kraju Kwitnącej Wisły przeszły firmy koreańskie. W obu przypadkach popularność na g...
Data publikacji: 2022-06-16
Marka Audi - krótka historia i kluczowe informacje
Historia nazwy Audi sięga 1909 roku i przez lata przechodziła wiele burzliwych zmian, związanych między innymi z założycielem – Augustem Horchem – wyrzuconym ze swojej pierwszej firmy, założonej w 189...
Data publikacji: 2022-06-16
Marka Toyota - krótka historia i kluczowe informacje
Pierwsza wzmianka o marce Toyota pochodzi z początku XX w. W 1918 r. Sakichi Toyoda założył swoją pierwszą firmę pod nazwą Toyota Spinning and WeavingCo. Marzeniem przedsiębiorcy było jednak skierowan...
Data publikacji: 2022-06-16

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij