Czym jest i jak działa wysprzęglik centralny?

Czym jest i jak działa wysprzęglik centralny?

Jednym z elementów hydraulicznego systemu sprzęgła jest wysprzęglik centralny, który z biegiem lat z powodzeniem wyparł stosowane dotychczas linki.

Co to jest wysprzęglik centralny?

Pedał sprzęgła jest pierwszą dźwignią funkcjonującą w układzie sterowania sprzęgłem. Tradycyjną metodą przez wiele lat stosowaną w mechanizmach sterowania sprzęgłem było użycie linki, na wzór tej wykorzystywanej w konstrukcjach rowerowych. Takie rozwiązanie powodowało potencjalne niebezpieczeństwo w ruchu drogowym, a w miarę rozwoju technologii tę rolę przejął wysprzęglik centralny. Jego nowoczesna konstrukcja pozwala na sprawną integrację łożyska wyciskowego z siłownikiem sprzęgła.

Wysprzęglik centralny to inaczej mechanizm wysprzeglający, który wykorzystywany jest w celu właściwego funkcjonowania pedału sprzęgła. Wysprzęglik pełni funkcję siłownika sprzęgła oraz łożyska hydraulicznego. Wysprzęglik centralny najczęściej wykonuje się z tworzywa sztucznego, aluminium lub stali, a elementy gumowe chronią przed nieszczelnością. Zamontowany w dzwonie skrzyni biegów stanowi niezwykle ważny element sprzęgła w każdym pojeździe.

Działanie wysprzęglika centralnego

Podstawową funkcją wysprzęglika centralnego jest naciskanie na sprężynę talerzową koła dociskowego sprzęgła w celu rozłączenia napędu. Pedał sprzęgła połączony jest z tłokiem pompki, a naciśnięcie pedału wprawia w ruch tłok, który ściska płyn hydrauliczny. Płyn poprzez sztywny przewód przesuwa go dalej w układzie i dostaje się aż do wysprzęglika centralnego. Gdy płyn hydrauliczny napiera na wewnętrzną część tłoka, wywierany jest nacisk na dźwignię, która przekazuję siłę na łożysko wyciskowe. Jest to tzw. mechanizm półhydrauliczny ze względu na zastosowaną dźwignię będącą jednym z elementów sterowania sprzęgła.

Połączenie siłownika hydraulicznego z łożyskiem wyciskowym pozwoliło ograniczyć wielkość sprzęgła, jego masę oraz wydłużyć żywotność tego elementu. Nowoczesne rozwiązanie pozytywnie wpłynęło na częstotliwość serwisowania oraz pozwoliło zredukować koszty eksploatacyjne.

Usterki wysprzęglika centralnego w samochodzie

Jeśli hydrauliczny układ sterowania sprzęgłem działa poprawnie, nie wymaga żadnych regulacji i jest bezobsługowy. Problemy mogą pojawić się, gdy dojdzie do wycieku płynu hydraulicznego, utraty jego właściwości lub uszkodzenia uszczelnień. Przyczyną awarii układu hydraulicznego mogą być pompa sprzęgła lub wysprzęglik centralny. Jeśli do włączenia biegów w samochodzie konieczna jest coraz większa siła, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nasz układ stał się nieszczelny.

Wielu fachowców zaleca więc wybierać wysprzęgliki centralne o jak najwyższej jakości wykonania. Takie możemy znaleźć w ofercie na wysprzęglik centralny w iParts. Wystarczy wybrać markę samochodu oraz model, rocznik i wersję silnikową, a znajdziemy części, które pasują do naszego pojazdu. Wszystkie z nich są fabrycznie nowe i posiadają pełną gwarancję producenta. Obsługa sklepu służy fachowym doradztwem oraz zapewnia szybką realizację zamówienia.

Data publikacji: 2020-08-12, ostatnia zmiana: 2020-08-12

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Przegub napędowy - kompletny GSP 824001
108,00 zł
Kraśnik
(woj. lubelskie)
Przegub napędowy - kompletny GSP 850045
94,00 zł
Leszno
(woj. wielkopolskie)
Wał napędowy Mercedes pród W221, W211,
180,00 zł
Ożarów Mazowiecki
(woj. mazowieckie)
Przegub napędowy - kompletny GSP 817044
74,00 zł
Piotrków Trybunalski
(woj. łódzkie)
wał napędowy jeep cherokee XJ 2.1D/2.5 przód, L=645MM, 87-00,
545,00 zł
Ożarów Mazowiecki
(woj. mazowieckie)
Przegub napędowy - kompletny GSP 812002
127,00 zł
Bieruń
(woj. śląskie)
Przegub napędowy - kompletny GSP 659023
118,00 zł
Załom
(woj. zachodniopomorskie)
Pompa hydrauliczna CASE IH (3226942R93)
30,00 zł
Rzeszów
(woj. podkarpackie)
Przegub napędowy - kompletny GSP 661007
84,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Przegub zewnętrzny przedniej półosi Galant
129,00 zł
Parchowo
(woj. pomorskie)
Przegub napędowy - kompletny GSP 834002
67,00 zł
Inowrocław
(woj. kujawsko-pomorskie)
Wał napędowy Nissan Qashqai tył L=2000MM, L1=965MM
1 090,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Co grozi za jazdę po alkoholu w 2020 roku?
Choć polskie prawo jest uważane za stosunkowo łagodne – zwłaszcza w odniesieniu do pijanych kierowców – w rzeczywistości jest ono jednym z najbardziej restrykcyjnych w Europie. Nieustannie słychać bow...
Data publikacji: 2020-10-23
Wideorejestrator samochodowy - co wybrać, na co zwrócić uwagę?
Po naszych drogach porusza się około 20 milionów samochodów. Natomiast w 2019 roku odnotowano aż 436 469 kolizji drogowych. Polskie drogi niestety nie należą do najbezpieczniejszych. Wielu z nas lubi...
Data publikacji: 2020-10-19
Samochody sportowe do 20 tysięcy - jakie auto wybrać?
Sportowe samochody to marzenie niejednej osoby. Kojarzą się z luksusem, szybką jazdą i przede wszystkim z bardzo dużym wydatkiem. Czy to oznacza, że musimy zrezygnować z realizacji naszego marzenia? W...
Data publikacji: 2020-10-13
Brabus - udoskonalona doskonałość! Sportowy tuning luksusowych aut
Symbol "B" na masce samochodu, wyglądającego na pierwszy rzut oka jak model Mercedesa, to nic innego jak znak informujący nas o tym, że w luksusowym i znanym ze swojej niezawodności niemieckim aucie,...
Data publikacji: 2020-10-07