Czym jest i jak działa wysprzęglik centralny?

Czym jest i jak działa wysprzęglik centralny?

Jednym z elementów hydraulicznego systemu sprzęgła jest wysprzęglik centralny, który z biegiem lat z powodzeniem wyparł stosowane dotychczas linki.

Co to jest wysprzęglik centralny?

Pedał sprzęgła jest pierwszą dźwignią funkcjonującą w układzie sterowania sprzęgłem. Tradycyjną metodą przez wiele lat stosowaną w mechanizmach sterowania sprzęgłem było użycie linki, na wzór tej wykorzystywanej w konstrukcjach rowerowych. Takie rozwiązanie powodowało potencjalne niebezpieczeństwo w ruchu drogowym, a w miarę rozwoju technologii tę rolę przejął wysprzęglik centralny. Jego nowoczesna konstrukcja pozwala na sprawną integrację łożyska wyciskowego z siłownikiem sprzęgła.

Wysprzęglik centralny to inaczej mechanizm wysprzeglający, który wykorzystywany jest w celu właściwego funkcjonowania pedału sprzęgła. Wysprzęglik pełni funkcję siłownika sprzęgła oraz łożyska hydraulicznego. Wysprzęglik centralny najczęściej wykonuje się z tworzywa sztucznego, aluminium lub stali, a elementy gumowe chronią przed nieszczelnością. Zamontowany w dzwonie skrzyni biegów stanowi niezwykle ważny element sprzęgła w każdym pojeździe.

Działanie wysprzęglika centralnego

Podstawową funkcją wysprzęglika centralnego jest naciskanie na sprężynę talerzową koła dociskowego sprzęgła w celu rozłączenia napędu. Pedał sprzęgła połączony jest z tłokiem pompki, a naciśnięcie pedału wprawia w ruch tłok, który ściska płyn hydrauliczny. Płyn poprzez sztywny przewód przesuwa go dalej w układzie i dostaje się aż do wysprzęglika centralnego. Gdy płyn hydrauliczny napiera na wewnętrzną część tłoka, wywierany jest nacisk na dźwignię, która przekazuję siłę na łożysko wyciskowe. Jest to tzw. mechanizm półhydrauliczny ze względu na zastosowaną dźwignię będącą jednym z elementów sterowania sprzęgła.

Połączenie siłownika hydraulicznego z łożyskiem wyciskowym pozwoliło ograniczyć wielkość sprzęgła, jego masę oraz wydłużyć żywotność tego elementu. Nowoczesne rozwiązanie pozytywnie wpłynęło na częstotliwość serwisowania oraz pozwoliło zredukować koszty eksploatacyjne.

Usterki wysprzęglika centralnego w samochodzie

Jeśli hydrauliczny układ sterowania sprzęgłem działa poprawnie, nie wymaga żadnych regulacji i jest bezobsługowy. Problemy mogą pojawić się, gdy dojdzie do wycieku płynu hydraulicznego, utraty jego właściwości lub uszkodzenia uszczelnień. Przyczyną awarii układu hydraulicznego mogą być pompa sprzęgła lub wysprzęglik centralny. Jeśli do włączenia biegów w samochodzie konieczna jest coraz większa siła, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nasz układ stał się nieszczelny.

Wielu fachowców zaleca więc wybierać wysprzęgliki centralne o jak najwyższej jakości wykonania. Takie możemy znaleźć w ofercie na wysprzęglik centralny w iParts. Wystarczy wybrać markę samochodu oraz model, rocznik i wersję silnikową, a znajdziemy części, które pasują do naszego pojazdu. Wszystkie z nich są fabrycznie nowe i posiadają pełną gwarancję producenta. Obsługa sklepu służy fachowym doradztwem oraz zapewnia szybką realizację zamówienia.

Data publikacji: 2020-08-12, ostatnia zmiana: 2021-04-16

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Sprzęgło - komplet EXEDY RNK2005
314,00 zł
Gdynia
(woj. pomorskie)
Sprzęgło - komplet AISIN KT181D
880,00 zł
Wałbrzych
(woj. dolnośląskie)
Sprzęgło - komplet COMLINE ECK121
348,00 zł
Stalowa Wola
(woj. podkarpackie)
Sprzęgło - komplet EXEDY NSK2100
796,00 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Sprzęgło - komplet EXEDY TYK2237
1 191,00 zł
Opole
(woj. opolskie)
Sprzęgło - komplet SACHS 3000951919
824,00 zł
Zgorzelec
(woj. dolnośląskie)
Sprzęgło - komplet EXEDY ISK2103
2 866,00 zł
Kielce
(woj. świętokrzyskie)
Sprzęgło mokre DSG 6 vw skoda seat DQ250 02e
800,00 zł
Kielce
(woj. świętokrzyskie)
Sprzęgło - komplet EXEDY OPK2006
386,00 zł
Nowy Sącz
(woj. małopolskie)
Sprzęgło - komplet VALEO 826413
538,00 zł
Świętochłowice
(woj. śląskie)
Sprzęgło - komplet LuK 622312833
774,00 zł
Malbork
(woj. pomorskie)
Sprzęgło - komplet COMLINE CDW41010CK
284,00 zł
Rybnik
(woj. śląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Kartka na szybę sprzedam samochód. PDF - jak przygotować i czy warto ją nakleić?
W przypadku samochodów po dziś dzień warto skorzystać z jednej z najprostszych metod informowania o tym, że mamy coś do sprzedania. Kartka sprzedam auto naklejona na tylnych, bocznych szybach samochod...
Data publikacji: 2021-06-12
Czujnik położenia wałka rozrządu - objawy awarii
Jednym z kluczowych podzespołów układu napędowego jest wałek rozrządu. Aby jego praca przebiegała właściwie, wałek rozrządu musi być podłączony do elementu kontrolującego. Jest nim czujnik położenia w...
Data publikacji: 2021-05-25
Jak przekazać samochód w rodzinie - synowi, córce lub wnukom?
Często zdarza się, że rodzice lub dziadkowie wymieniając swój samochód chcieliby przekazać samochód młodszemu pokoleniu. Nie znaczy to, że zawsze mówimy to o darowiźnie. Niektórzy dziadkowie czy rodzi...
Data publikacji: 2021-05-15
Instalacja gazowa LPG - czy warto założyć, ile kosztuje i czy to się opłaca?
W związku z wysokimi cenami benzyny wiele osób poszukuje samochodów z zamontowaną instalacją gazową lub rozważa montaż LPG we własnym zakresie. W dalszej części artykułu postaram się odpowiedzieć na n...
Data publikacji: 2021-05-13

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij