Czujnik położenia wałka rozrządu - typowe objawy awarii

Dwa wałki rozrządu


Jednym z kluczowych podzespołów układu napędowego jest wałek rozrządu. Aby jego praca przebiegała właściwie, wałek rozrządu musi być podłączony do elementu kontrolującego. Jest nim czujnik położenia wałka rozrządu, przekazujący impulsy dotyczące bieżącej pozycji wałka. Informacje te przekazywane są do sterownika jednostki napędowej, który po dokładnej analizie wpływa między innymi na pracę świec czy ilość dostarczanego paliwa do komory spalania.

Objawy awarii czujnika położenia wałka rozrządu (CMP)

Zwykle nieprawidłowe funkcjonowanie czujnika położenia wałka rozrządu sygnalizowane jest przez sterownik komputera silnika – pojawiają się wtedy komunikaty na desce rozdzielczej. Sama wiadomość o awarii jest informacją o nietypowych (niewłaściwych) parametrach pracy jednostki napędowej, wpływających na jej nietypowe działanie. Głównym objawem są kłopoty z układem zapłonowym występujące zarówno podczas startu, jak również objawiające się szarpaniem podczas jazdy. Kierowcy może się wydawać, że silnik ma ochotę zgasnąć, że krztusi się.

Do innych objawów awarii czujnika zalicza się zmniejszoną dynamikę (gorsze przyspieszenie i elastyczność), zwiększone zapotrzebowanie na paliwo czy samoczynne blokowanie się skrzyni przekładniowej. Inna klasyfikacja problemów z czujnikiem wałka rozrządu obejmuje następujące symptomy: pracę sterownika w trybie awaryjnym, sygnalizację usterki za pomocą kontrolki silnika, problemy ze uruchamianiem jednostki napędowej (także przy korzystnych warunkach atmosferycznych).

Przyczyny awarii i sprawdzanie czujnika

Spośród wielu czynników mogących odpowiadać za awarię czujnika położenia wałka rozrządu do najczęstszych zalicza się: awarie przewodów doprowadzających oraz zwarcie instalacji.

Główną czynnością pozwalającą sprawdzić stan czujnika jest weryfikacja stanu przewodów połączeniowych oraz to, czy nie wykazują one zwarcia do masy. Etap numer dwa to zweryfikowanie napięcia zasilania – tutaj konieczne jest skorzystanie z wskazówek producenta samochodu, ponieważ dane te są różne dla silników i mogą znacząco odbiegać od siebie. Krok trzeci obejmuje sprawdzenie napięcia sygnału za pomocą oscyloskopu.

Ze względu na znaczne skomplikowanie prac oraz różnorodność przyczyn naprawę awarii czujnika położenia wałka rozrządu należy zlecać fachowcom. Konieczna będzie nie tylko szczegółowa wiedza techniczna, ale też dostęp do komputera pokładowego oraz znajomość prawidłowych wartości napięcia zasilania w konkretnym siniku.

Znacznie rzadziej spotykane są mechaniczne awarie samego czujnika, które potrafią objawiać się w nietypowy sposób. Jednym z ciekawszych przypadków był delikatnie pęknięty plastik obudowy czujnika - praktycznie niewidoczna rysa. Objawem, który się pojawiał sporadycznie było odcięcie zapłonu na poziomie pomiędzy 4 500 - 5 500 obrotów na minutę (zamiast nominalnego 7 200). Komputer sterujący silnikiem nie wykrywał błędu, a niespodzianka pojawiała się tylko sporadycznie podczas wyprzedzania. Po zdjęciu nogi z gazu wszystko wracało do normy, samochód dalej jechał i przyspieszał. Winny okazał się czujnik położenia wałka rozrządu, który najwidoczniej przy większych wibracjach tracił styk i sterownik komputera odcinał zapłon.

Możliwości pomyłki w diagnozie

Tak jak wiele innych awarii w samochodach, także objawy wskazujące na uszkodzenie czujnika położenia wałka rozrządu mogą wynikać z innych przyczyn. Kiedy występują podobne lub tożsame objawy, dobrze jest zweryfikować stan układu zasilania i układu zapłonowego – w obu objawami usterki są niemożliwość uruchomienia silnika oraz problemy z zapłonem mieszanki. Dowiedz się więcej o możliwych awariach układu zapłonowego zobacz czym objawia się uszkodzona cewka zapłonowa i jak na pracę silnika wpływają zużyte świece zapłonowe.

Naprawa i wymiana uszkodzonego czujnika

Po prawidłowym zdiagnozowaniu awarii czas samej naprawy nie powinien przekroczyć 60 minut, zaś jej koszt zależny jest od kilku czynników (marki, modelu, warsztatu) i powinien mieścić się w widełkach 100-700 zł. Samodzielna naprawa nie jest polecana osobom o mniejszym doświadczeniu i nieposiadającym oprogramowania do komputera silnika. Jeśli mamy pewność, że uszkodzony jest czujnik, często sama wymiana jest relatywnie prosta. W przypadku Mazdy MX-5 NB wiąże się to tylko z odkręceniem jednej śrubki i odpięciem przewodu.

Czujnik położenia wałka rozrządu Mazda MX-5 NB


Przysyłający fałszywe lub zniekształcone informacje czujnik położenia wałka rozrządu (znany też pod skrótem CMP) może też ulec całkowitemu uszkodzeniu. Jego wyłączenie grozi tym, że komputer sterujący pracą jednostki napędowej całkowicie zablokuje pracę wtryskiwaczy i tym samym paliwo nie będzie docierać do komory spalania. Pozbawiony paliwa silnik może wyłączyć się podczas jazdy. Stąd bagatelizowanie nieprawidłowej pracy jest szkodą dla bezpieczeństwa.

Data publikacji: 2021-05-25, ostatnia zmiana: 2022-05-17

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Czujnik / włącznik świateł cofania / wstecznego biegu Patrol Terrano
95,00 zł
Parchowo
(woj. pomorskie)
AKUMULATOR CENTRA+ PRAWY PLUS 45AH/330A CP48
258,00 zł
Głogów
(woj. dolnośląskie)
Akumulator EXIDE EX14
236,00 zł
Otwock
(woj. mazowieckie)
AKUMULATOR CENTRA+ PRAWY PLUS 74AH/680A CP19
337,00 zł
Knurów
(woj. śląskie)
Audi A3 VW Golf IV 4 Włącznik czujnik stop hamulca
5,00 zł
Gdynia
(woj. pomorskie)
wyłącznik wstrząsowy / uderzenia E7AE-9341-AA
3,00 zł
Zalesie Śląskie
(woj. opolskie)
AKUMULATOR CENTRA FUTURA 55290
198,00 zł
Mińsk Mazowiecki
(woj. mazowieckie)
AKUMULATOR 61/614 CENTRA 61614
205,00 zł
Krupniki
(woj. podlaskie)
Akumulator bosch 0 092 s50 010 - napięcie: 12V, pojemność: 52Ah, prąd rozruchowy: 520A
291,97 zł
Rybnik
(woj. śląskie)
Akumulator EXIDE EB357
216,00 zł
Leszno
(woj. wielkopolskie)
Czujnik położenia wału korbowego,GZ  16 tłoka,pierwszego cylindra,Volvo 440, rocznik 1992.
50,00 zł
Łódź
(woj. łódzkie)
Akumulator EXIDE EX08
248,00 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Długoterminowy wynajem samochodu - co warto wiedzieć?
Ceny samochodów ciągle wzrastają w górę - przez to wiele osób nie może pozwolić sobie na zakup auta. W tym przypadku warto skorzystać z długoterminowego wynajmu samochodu.
Data publikacji: 2023-03-13
Gdzie zdobyć części do VW Transporter T2B?
Posiadanie zabytkowego pojazdu marki Volkswagen wymaga nie tylko sporego zaangażowania w utrzymanie auta w należytym stanie, lecz także świadomości, że antyczny pojazd wymaga specjalnego traktowania....
Data publikacji: 2023-01-09
Szkoda całkowita samochodu - wszystko, co musisz wiedzieć
Gdy dojdzie do wypadku, wówczas firma ubezpieczeniowa z reguły pokryje koszt naprawy. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy wystąpi szkoda całkowita z AC. Jest ona orzekana, gdy koszt usunięcia szkód przewyższ...
Data publikacji: 2022-12-06
Czy autonomiczne auta zmienią przyszłość transportu?
Kiedy myślisz o samochodach autonomicznych, prawdopodobnie wyobrażasz sobie futurystyczne pojazdy o opływowych kształtach. Takie skojarzenia są naturalne i w pełni zrozumiałe. Należy jednak zaznaczyć,...
Data publikacji: 2022-11-24

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij