Instalacje solarne a opłacalność


Instalacje solarne a opłacalność.


Dotychczas stosowaliśmy jedynie kosztowne źródła energii: węgiel, gaz, olej opałowy. Od pewnego jednak czasu istnieje możliwość pozyskiwania energii z instalacji solarnych. Stają się one coraz bardziej popularne. Wciąż jednak wiele osób zastanawia się czy taka inwestycja ma sens. Instalacje solarne wciąż nie należą do tanich. Nic więc dziwnego, że wiele osób ma poważne wątpliwości czy jest inwestycja opłacalna.

Czy opłaca się inwestować w systemy solarne?

O tym czy inwestycja ta będzie opłacalna zadecydują koszty, które ponosimy w związku z podgrzewaniem wody użytkowej. Energię słoneczną otrzymujemy bowiem za darmo, darmowe jest więc także ciepło, które pochodzić będzie z systemu solarnego. Biorąc pod uwagę koszty instalacji musimy przed podjęciem decyzji bardzo dokładnie policzyć, ile kosztuje nas podgrzanie wody zużywanej w ciągu doby przez każdego domownika. Przyjmuje się, że w ciągu doby każdy z nas zużywa około 35 litrów ciepłej wody. Musimy więc policzyć ile zapłacimy za jej podgrzanie. Uwzględniamy oczywiście, ile w ciągu miesiąca potrzebujemy ciepła do podgrzania wody. Kiedy to wyliczymy uda nam się wyliczyć roczny koszt uzyskania ciepłej wody. Pozwoli to nam w przybliżeniu zorientować się czy instalowanie systemy solarnego nam się opłaca.

Komu najbardziej opłacają się instalacje solarne?

Na pewno montaż instalacji solarnej opłaca się w domach zamieszkałych przez rodziny składające się z dużej liczby członków. W takich rodzinach rocznie zużywa się duże ilości ciepłej wody. Koszty jej podgrzania także są więc większe. Instalacje solarne bardzo szybko zwracają się także w przypadku, kiedy prowadzimy pensjonat. Instalacja solarna najbardziej sprawnie działa w okresie od wiosny do jesieni. Wiosna i lata to okres, kiedy pensjonaty nie narzekają na brak gości. A to oznacza wysokie rachunki za podgrzewanie wody. Na pewno więc instalacja solarna jest w tym przypadku niezwykle opłacalna.Opłacalność instalowania systemów solarnych wzrasta im więcej ciepłej wody zużywamy w ciągu doby. W ciągu roku koszty zmniejszyć się mogą nawet o 50 procent. Pamiętajmy także, że oprócz systemów solarnych są także panele fotowoltaiczne, które pozwalają na produkcję energii elektrycznej. To rozwiązanie z ekonomicznego punktu widzenia także ma sens. Oczywiście podobnie jak w przypadku systemów solarnych najlepiej sprawdza się w przypadku, kiedy zużywamy dużo energii elektrycznej i płacimy za nią bardzo wysokie rachunki. 

Nie tylko rachunek ekonomiczny

Wiele osób decyduje się na montaż instalacji solarnych nie tylko z uwagi na niższe rachunki za gaz lub prąd. Dla wielu motywem jest także fakt, iż instalacje solarne są źródłem czystej energii. Pracująca instalacja nie zanieczyszcza środowiska naturalnego. Zasoby energii dostarczanej przez instalację solarną nie ulegną wyczerpaniu tak jak zasoby węgla czy gazu.

 

Opłacalność instalacji solarnych zależy od wielu czynników. Każdy decyzję o jej zamontowaniu starannie przemyśleć. Na pewno instalacja ta się wcześniej lub później zwróci.

Autor artykułu

 Tatarek

Może Cię zaintersować:

- Oczyszczacz powietrza ze smogu - czy rzeczywiście warto?

- Oczyszczacz powietrza ze smogu - czy rzeczywiście warto?

- Kotły kondensacyjne ? dlaczego tak popularne

- Czyste ogrzewanie - czyli jak każdy może przyczynić się do zmniejszenia smogu

- Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie agregatu prądotwórczego?

Data publikacji: 2018-06-03, ostatnia zmiana: 2018-10-08

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Grzejnik łazienkowy York - wykończenie zaokrąglone, 600x1000, Chromowany
491,98 zł
Jawor
(woj. dolnośląskie)
Grzejnik łazienkowy York - wykończenie proste, 600x1700, Chromowany
738,19 zł
Zielona Góra
(woj. lubuskie)
Grzejnik elektryczny Piacenza 500x1000 (elektryczny suchy, suszarka łazienkowa)
449,88 zł
Gostyń
(woj. wielkopolskie)
Grzejnik łazienkowy Wetherby - elektryczny, wykończenie proste, 500x1200, Chromowany
841,00 zł
Zabrze
(woj. śląskie)
Grzejnik łazienkowy York - wykończenie zaokrąglone, 500x1200, Biały/RAL - paleta RAL
687,00 zł
Dębica
(woj. podkarpackie)
Fotowoltaika, instalacje fotowoltaiczne, oszczędność kosztów energii, montaż, serwis
9 999,00 zł
Tomaszów Mazowiecki
(woj. łódzkie)
Podgrzewacz Proeco Solaris P-230
3 980,00 zł
Kazimierz Biskupi
(woj. wielkopolskie)
Pellet ze Słomy - Producent
520,00 zł
Łęczyca
(woj. łódzkie)
Grzejnik elektryczny Piacenza 300x1000 Biały (elektryczny suchy, suszarka łazienkowa)
305,90 zł
Koszalin
(woj. zachodniopomorskie)
Instalacja fotowoltaiczna 2,2 kWp z montażem
14 012 zł
Istebna
(woj. śląskie)
Ekogroszek Ekstra Premium +
886,00 zł
Łęczyca
(woj. łódzkie)
Słoneczny Podgrzewacz PROECO HP-200
3 140,00 zł
Kazimierz Biskupi
(woj. wielkopolskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Pościel i mała sypialnia
Sypialnia to miejsce, w którym zmęczony po całym dniu pracy człowiek powinien znaleźć ukojenie.
Data publikacji: 2020-01-27
Nawozy Kava - idealny prezent dla miłośnika ogrodnictwa
Wybierając odpowiedni prezent dla solenizanta, warto kierować się jego zainteresowaniami i fascynacjami. Ogrodnictwo jest dziedziną, która zbiera coraz większe grono miłośników zieleni i pielęgnacji r...
Data publikacji: 2020-01-07
Styl skandynawski kocha sofy!
Skandynawski styl urządzania wnętrz urzekł nas niemal od pierwszej chwili prostotą, harmonią i uniwersalnością. Dzięki niemu zarówno mikroskopijne, jak i wielkie mieszkania stają się przytulne i funkc...
Data publikacji: 2019-12-24
Jak wymienić uszczelki w drzwiach przed zimą?
Przez drzwi zewnętrzne budynku ucieka dużo ciepła. Aby zminimalizować jego utratę, warto pamiętać o założeniu uszczelek w drzwiach. Jak to zrobić?
Data publikacji: 2019-12-23