Instalacje solarne a opłacalność


Instalacje solarne a opłacalność.


Dotychczas stosowaliśmy jedynie kosztowne źródła energii: węgiel, gaz, olej opałowy. Od pewnego jednak czasu istnieje możliwość pozyskiwania energii z instalacji solarnych. Stają się one coraz bardziej popularne. Wciąż jednak wiele osób zastanawia się czy taka inwestycja ma sens. Instalacje solarne wciąż nie należą do tanich. Nic więc dziwnego, że wiele osób ma poważne wątpliwości czy jest inwestycja opłacalna.

Czy opłaca się inwestować w systemy solarne?

O tym czy inwestycja ta będzie opłacalna zadecydują koszty, które ponosimy w związku z podgrzewaniem wody użytkowej. Energię słoneczną otrzymujemy bowiem za darmo, darmowe jest więc także ciepło, które pochodzić będzie z systemu solarnego. Biorąc pod uwagę koszty instalacji musimy przed podjęciem decyzji bardzo dokładnie policzyć, ile kosztuje nas podgrzanie wody zużywanej w ciągu doby przez każdego domownika. Przyjmuje się, że w ciągu doby każdy z nas zużywa około 35 litrów ciepłej wody. Musimy więc policzyć ile zapłacimy za jej podgrzanie. Uwzględniamy oczywiście, ile w ciągu miesiąca potrzebujemy ciepła do podgrzania wody. Kiedy to wyliczymy uda nam się wyliczyć roczny koszt uzyskania ciepłej wody. Pozwoli to nam w przybliżeniu zorientować się czy instalowanie systemy solarnego nam się opłaca.

Komu najbardziej opłacają się instalacje solarne?

Na pewno montaż instalacji solarnej opłaca się w domach zamieszkałych przez rodziny składające się z dużej liczby członków. W takich rodzinach rocznie zużywa się duże ilości ciepłej wody. Koszty jej podgrzania także są więc większe. Instalacje solarne bardzo szybko zwracają się także w przypadku, kiedy prowadzimy pensjonat. Instalacja solarna najbardziej sprawnie działa w okresie od wiosny do jesieni. Wiosna i lata to okres, kiedy pensjonaty nie narzekają na brak gości. A to oznacza wysokie rachunki za podgrzewanie wody. Na pewno więc instalacja solarna jest w tym przypadku niezwykle opłacalna.Opłacalność instalowania systemów solarnych wzrasta im więcej ciepłej wody zużywamy w ciągu doby. W ciągu roku koszty zmniejszyć się mogą nawet o 50 procent. Pamiętajmy także, że oprócz systemów solarnych są także panele fotowoltaiczne, które pozwalają na produkcję energii elektrycznej. To rozwiązanie z ekonomicznego punktu widzenia także ma sens. Oczywiście podobnie jak w przypadku systemów solarnych najlepiej sprawdza się w przypadku, kiedy zużywamy dużo energii elektrycznej i płacimy za nią bardzo wysokie rachunki. 

Nie tylko rachunek ekonomiczny

Wiele osób decyduje się na montaż instalacji solarnych nie tylko z uwagi na niższe rachunki za gaz lub prąd. Dla wielu motywem jest także fakt, iż instalacje solarne są źródłem czystej energii. Pracująca instalacja nie zanieczyszcza środowiska naturalnego. Zasoby energii dostarczanej przez instalację solarną nie ulegną wyczerpaniu tak jak zasoby węgla czy gazu.

 

Opłacalność instalacji solarnych zależy od wielu czynników. Każdy decyzję o jej zamontowaniu starannie przemyśleć. Na pewno instalacja ta się wcześniej lub później zwróci.

Autor artykułu

 Tatarek

Może Cię zaintersować:

- Oczyszczacz powietrza ze smogu - czy rzeczywiście warto?

- Oczyszczacz powietrza ze smogu - czy rzeczywiście warto?

- Kotły kondensacyjne ? dlaczego tak popularne

- Czyste ogrzewanie - czyli jak każdy może przyczynić się do zmniejszenia smogu

- Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie agregatu prądotwórczego?

Data publikacji: 2018-06-03, ostatnia zmiana: 2018-10-08

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Kocioł węglowy 18,5 kW Kostrzewa
500,00 zł
Szczecinek
(woj. zachodniopomorskie)
Fotowoltaika 5 kW 14 paneli zestaw solarny MONTAŻ instalacja fotowoltaiczna
21 299 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Ekogroszek Ekstra Premium +
909,60 zł
Łęczyca
(woj. łódzkie)
Dynamiczny piec akumulacyjny INPROEL - niski - Active 20L - 2,0 kW - 2034,00
2 034,00 zł
Nowy Sącz
(woj. małopolskie)
Kocioł co piec kotły na drewno węgiel miał nowe wyprzedaż uks-g Pleszew
3 500,00 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Fotowoltaika 7 kW 21 paneli Jinko zestaw solarny MONTAŻ instalacja fotowoltaiczna
28 599 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Pelet LAVA - 6 mm Filipiak Pellet
970,00 zł
Zduńska Wola
(woj. łódzkie)
Sprzedam grzejniki Purmo
300,00 zł
Kozienice
(woj. mazowieckie)
Brykiet drzewny jasny
528,00 zł
Łęczyca
(woj. łódzkie)
Fotowoltaika 6 kW 18 paneli Jinko zestaw solarny MONTAŻ instalacja fotowoltaiczna
23 999 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Kocioł CO Moderator Unica Vento + osprzęt
400,00 zł
Mścice
(woj. zachodniopomorskie)
Fotowoltaika 5 kW 15 paneli Jinko zestaw solarny MONTAŻ instalacja fotowoltaiczna
21 899 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Meble modułowe, co to znaczy?
Dowiedź się co to są meble modułowe i już nigdy nie wybierzesz żadnych innych!
Data publikacji: 2021-01-18
Krzesła - na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?
Krzesła to meble, bez których trudno wyobrazić sobie salon, kuchnię czy jadalnię. Okalające stół, stwarzają komfortowe miejsce dla rodzinnych obiadów czy przyjęć w gronie przyjaciół. A dodatkowo są do...
Data publikacji: 2020-12-11
Gdzie powinna stać toaletka w Twoim domu?
Toaletka kosmetyczna to twoje osobiste miejsce do codziennej stylizacji. Jest to też szczególny i osobisty zakątek dla każdej z Pań, lubiących relaks i organizację podczas codziennego makijażu. Gdzie...
Data publikacji: 2020-12-08
Niezwykłe trawy ozdobne do ogrodu i na taras
Trawy ozdobne można spotkać niemal wszędzie. Łatwe w pielęgnacji i uprawie cieszą się dużą popularnością. Chcesz odmienić swój balkon, taras czy ogród? Postaw na te rośliny. Przyciągają wzrok, dobrze...
Data publikacji: 2020-12-08