Instalacje solarne a opłacalność


Instalacje solarne a opłacalność.


Dotychczas stosowaliśmy jedynie kosztowne źródła energii: węgiel, gaz, olej opałowy. Od pewnego jednak czasu istnieje możliwość pozyskiwania energii z instalacji solarnych. Stają się one coraz bardziej popularne. Wciąż jednak wiele osób zastanawia się czy taka inwestycja ma sens. Instalacje solarne wciąż nie należą do tanich. Nic więc dziwnego, że wiele osób ma poważne wątpliwości czy jest inwestycja opłacalna.

Czy opłaca się inwestować w systemy solarne?

O tym czy inwestycja ta będzie opłacalna zadecydują koszty, które ponosimy w związku z podgrzewaniem wody użytkowej. Energię słoneczną otrzymujemy bowiem za darmo, darmowe jest więc także ciepło, które pochodzić będzie z systemu solarnego. Biorąc pod uwagę koszty instalacji musimy przed podjęciem decyzji bardzo dokładnie policzyć, ile kosztuje nas podgrzanie wody zużywanej w ciągu doby przez każdego domownika. Przyjmuje się, że w ciągu doby każdy z nas zużywa około 35 litrów ciepłej wody. Musimy więc policzyć ile zapłacimy za jej podgrzanie. Uwzględniamy oczywiście, ile w ciągu miesiąca potrzebujemy ciepła do podgrzania wody. Kiedy to wyliczymy uda nam się wyliczyć roczny koszt uzyskania ciepłej wody. Pozwoli to nam w przybliżeniu zorientować się czy instalowanie systemy solarnego nam się opłaca.

Komu najbardziej opłacają się instalacje solarne?

Na pewno montaż instalacji solarnej opłaca się w domach zamieszkałych przez rodziny składające się z dużej liczby członków. W takich rodzinach rocznie zużywa się duże ilości ciepłej wody. Koszty jej podgrzania także są więc większe. Instalacje solarne bardzo szybko zwracają się także w przypadku, kiedy prowadzimy pensjonat. Instalacja solarna najbardziej sprawnie działa w okresie od wiosny do jesieni. Wiosna i lata to okres, kiedy pensjonaty nie narzekają na brak gości. A to oznacza wysokie rachunki za podgrzewanie wody. Na pewno więc instalacja solarna jest w tym przypadku niezwykle opłacalna.Opłacalność instalowania systemów solarnych wzrasta im więcej ciepłej wody zużywamy w ciągu doby. W ciągu roku koszty zmniejszyć się mogą nawet o 50 procent. Pamiętajmy także, że oprócz systemów solarnych są także panele fotowoltaiczne, które pozwalają na produkcję energii elektrycznej. To rozwiązanie z ekonomicznego punktu widzenia także ma sens. Oczywiście podobnie jak w przypadku systemów solarnych najlepiej sprawdza się w przypadku, kiedy zużywamy dużo energii elektrycznej i płacimy za nią bardzo wysokie rachunki. 

Nie tylko rachunek ekonomiczny

Wiele osób decyduje się na montaż instalacji solarnych nie tylko z uwagi na niższe rachunki za gaz lub prąd. Dla wielu motywem jest także fakt, iż instalacje solarne są źródłem czystej energii. Pracująca instalacja nie zanieczyszcza środowiska naturalnego. Zasoby energii dostarczanej przez instalację solarną nie ulegną wyczerpaniu tak jak zasoby węgla czy gazu.

 

Opłacalność instalacji solarnych zależy od wielu czynników. Każdy decyzję o jej zamontowaniu starannie przemyśleć. Na pewno instalacja ta się wcześniej lub później zwróci.

Autor artykułu

 Tatarek

Może Cię zaintersować:

- Oczyszczacz powietrza ze smogu - czy rzeczywiście warto?

- Oczyszczacz powietrza ze smogu - czy rzeczywiście warto?

- Kotły kondensacyjne ? dlaczego tak popularne

- Czyste ogrzewanie - czyli jak każdy może przyczynić się do zmniejszenia smogu

- Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie agregatu prądotwórczego?

Data publikacji: 2018-06-03, ostatnia zmiana: 2018-10-08

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Komex Gina 20 1380x432 Grzejnik łazienkowy
780,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Fotowoltaika 7 kW 19 paneli zestaw solarny MONTAŻ instalacja fotowoltaiczna
28 199 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Komex Elwira 1495x500 Grzejnik łazienkowy - daramowa wysyłka
1 716,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Komex Lucy 22 1456x400 Grzejnik łazienkowy
516,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Fotowoltaika 9 kW 27 paneli Jinko zestaw solarny MONTAŻ instalacja fotowoltaiczna
33 299 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Fotowoltaika 9 kW 24 paneli zestaw solarny MONTAŻ instalacja fotowoltaiczna
32 499 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Grzejnik łazienkowy Luxrad Scala New 1230x500 biały
1 150,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Fotowoltaika 10 kW 27 paneli zestaw solarny MONTAŻ instalacja fotowoltaiczna
34 499 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Grzejnik łazienkowy Luxrad Flag Bis 1164x500 biały
1 729,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Fotowoltaika 6 kW 16 paneli zestaw solarny MONTAŻ instalacja fotowoltaiczna
23 499 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Fotowoltaika 8 kW 22 paneli zestaw solarny MONTAŻ instalacja fotowoltaiczna
31 099 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
TERMAL Grzejnik łazienkowy Classic Plus 500x600
529,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Klimatyzacja w domu - jaki budżet należy przyszykować?
Myślisz o założeniu klimatyzacji w swoim domu lub mieszkaniu? Dowiedziałeś się już jakie są jej plusy, pozostało tylko zaplanować budżet i dobrać odpowiedni sprzęt? Dobrym pomysłem będzie rozeznanie s...
Data publikacji: 2022-01-21
Wiata śmietnikowa - rodzaje, materiały, ceny. Co wybrać?
Wiata śmietnikowa ułatwia przechowywanie odpadów w kubłach i chroni je przed dostępem przez niepowołane osoby. Dzisiaj tego typu budowle spotykane są w wielu miejscach, między innymi na osiedlach mies...
Data publikacji: 2022-01-17
Dlaczego warto postawić na rolety dzień noc?
Szukasz osłon okiennych, które pozwolą Ci cieszyć się piękną, słoneczną pogodą za dnia i jednocześnie zapewnią pełen komfort nocnego wypoczynku?
Data publikacji: 2022-01-17
Elegancki i wygodny salon - jak go urządzić?
Salon to wyjątkowe pomieszczenie w domu, uwielbiane przez domowników. To tutaj można zrelaksować się po dniu pełnym wyzwań, nacieszyć się swoją obecnością i spędzić miło czas. To też pokój, w którym z...
Data publikacji: 2022-01-10

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij