Szukaj

Kategorie

Instalacje solarne a opłacalność


Instalacje solarne a opłacalność.


Dotychczas stosowaliśmy jedynie kosztowne źródła energii: węgiel, gaz, olej opałowy. Od pewnego jednak czasu istnieje możliwość pozyskiwania energii z instalacji solarnych. Stają się one coraz bardziej popularne. Wciąż jednak wiele osób zastanawia się czy taka inwestycja ma sens. Instalacje solarne wciąż nie należą do tanich. Nic więc dziwnego, że wiele osób ma poważne wątpliwości czy jest inwestycja opłacalna.

Czy opłaca się inwestować w systemy solarne?

O tym czy inwestycja ta będzie opłacalna zadecydują koszty, które ponosimy w związku z podgrzewaniem wody użytkowej. Energię słoneczną otrzymujemy bowiem za darmo, darmowe jest więc także ciepło, które pochodzić będzie z systemu solarnego. Biorąc pod uwagę koszty instalacji musimy przed podjęciem decyzji bardzo dokładnie policzyć, ile kosztuje nas podgrzanie wody zużywanej w ciągu doby przez każdego domownika. Przyjmuje się, że w ciągu doby każdy z nas zużywa około 35 litrów ciepłej wody. Musimy więc policzyć ile zapłacimy za jej podgrzanie. Uwzględniamy oczywiście, ile w ciągu miesiąca potrzebujemy ciepła do podgrzania wody. Kiedy to wyliczymy uda nam się wyliczyć roczny koszt uzyskania ciepłej wody. Pozwoli to nam w przybliżeniu zorientować się czy instalowanie systemy solarnego nam się opłaca.

Komu najbardziej opłacają się instalacje solarne?

Na pewno montaż instalacji solarnej opłaca się w domach zamieszkałych przez rodziny składające się z dużej liczby członków. W takich rodzinach rocznie zużywa się duże ilości ciepłej wody. Koszty jej podgrzania także są więc większe. Instalacje solarne bardzo szybko zwracają się także w przypadku, kiedy prowadzimy pensjonat. Instalacja solarna najbardziej sprawnie działa w okresie od wiosny do jesieni. Wiosna i lata to okres, kiedy pensjonaty nie narzekają na brak gości. A to oznacza wysokie rachunki za podgrzewanie wody. Na pewno więc instalacja solarna jest w tym przypadku niezwykle opłacalna.Opłacalność instalowania systemów solarnych wzrasta im więcej ciepłej wody zużywamy w ciągu doby. W ciągu roku koszty zmniejszyć się mogą nawet o 50 procent. Pamiętajmy także, że oprócz systemów solarnych są także panele fotowoltaiczne, które pozwalają na produkcję energii elektrycznej. To rozwiązanie z ekonomicznego punktu widzenia także ma sens. Oczywiście podobnie jak w przypadku systemów solarnych najlepiej sprawdza się w przypadku, kiedy zużywamy dużo energii elektrycznej i płacimy za nią bardzo wysokie rachunki. 

Nie tylko rachunek ekonomiczny

Wiele osób decyduje się na montaż instalacji solarnych nie tylko z uwagi na niższe rachunki za gaz lub prąd. Dla wielu motywem jest także fakt, iż instalacje solarne są źródłem czystej energii. Pracująca instalacja nie zanieczyszcza środowiska naturalnego. Zasoby energii dostarczanej przez instalację solarną nie ulegną wyczerpaniu tak jak zasoby węgla czy gazu.

 

Opłacalność instalacji solarnych zależy od wielu czynników. Każdy decyzję o jej zamontowaniu starannie przemyśleć. Na pewno instalacja ta się wcześniej lub później zwróci.

Autor artykułu

 Tatarek

Data publikacji: 2018-06-03, ostatnia zmiana: 2018-10-08

Może Cię zaintersować:

- Oczyszczacz powietrza ze smogu - czy rzeczywiście warto?

- Oczyszczacz powietrza ze smogu - czy rzeczywiście warto?

- Kotły kondensacyjne ? dlaczego tak popularne

- Czyste ogrzewanie - czyli jak każdy może przyczynić się do zmniejszenia smogu

- Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie agregatu prądotwórczego?


Spodobało Ci się?


ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY

Zalety dachów dwuspadowych

Zalety dachów dwuspadowych

Dla jednych nudna oczywistość, dla innych klasyka dająca pole do popisu dla wyobraźni. Wybierając dach dwuspadowy, czyli połączenie dwóch prostokątnych płaszczyzn w kalenicy, sami decydujemy, w którym kierunku będzie ewoluował nasz projekt zadaszenia.

Data publikacji: 2019-02-28

Funkcjonalność i pomysłowość jako duet idealny we współczesnych lampach podłogowych

Funkcjonalność i pomysłowość jako duet idealny we współczesnych lampach podłogowych

Moda coraz chętniej wkracza do polskich domów, spotykając się z ciepłym odbiorem wielu domowników. Dotyczy to nie tylko mebli czy zastosowanych dodatków, ale również oświetlenia...

Data publikacji: 2018-11-29

Prosto i modnie - poznaj zalety lamp wpustowych i natynkowych

Prosto i modnie - poznaj zalety lamp wpustowych i natynkowych

Czasy, kiedy w każdym pokoju mogliśmy zobaczyć zawieszony centralnie na suficie żyrandol, odeszły już do lamusa. Dziś nadeszła era minimalistycznych, a zarazem bardzo eleganckich opraw technicznych. Nie oznacza to jednak, że producenci oświetlenia całkowicie zrezygnowali ze sprzedaży żyrandoli. Wręcz przeciwnie,...

Data publikacji: 2018-10-07

Czy warto inwestować w stelaż pod materac?

Czy warto inwestować w stelaż pod materac?

Wiele osób bardzo łatwo rezygnuje z zakupu dobrej jakości stelaża do łóżka. To błąd, który w znaczący sposób wpływa w pierwszej kolejności na jakość snu, a w drugiej na trwałość materaca. To pozorna oszczędność, która w wielu przypadkach prowadzi do utraty gwarancji, jaką producent materaca dał na swój produkt.

Data publikacji: 2018-10-03