Szukaj

Kategorie

Czyste ogrzewanie - czyli jak każdy może przyczynić się do zmniejszenia smogu


Czyste ogrzewanie a redukcja smogu.


W ostatnich miesiącach jeszcze więcej uwagi poświęca się jakości powietrza. W większych miastach problem smogu i zanieczyszczeń jest jeszcze bardziej widoczny, szczególnie w czasie sezonu grzewczego, co wyraźnie pokazują raporty smogowe. Każdy jednak może w prosty sposób przyczynić się do zmniejszenia ilości smogu – wystarczy wybrać czyste ogrzewanie.

Czyste ogrzewanie a redukcja smogu

Palenie „od góry” – sposób na czystsze powietrze

Na jakość powietrza wpływ ma nie tylko rodzaj używanego pieca. Równie ważne jest umiejętne palenie w nim, gdyż prawidłowo spalanego węgla czy drewna nie widać ani nie czuć. Jedną z metod jest rozpalanie pieca „od góry”. W ten sposób ogień grzeje to, co jest pod nim, a dzięki przeniesieniu warstwy żaru nad warstwę zimnego jeszcze paliwa można spalać praktycznie bezdymnie. Taka technika wiąże się z wieloma zaletami. Przede wszystkim rozpalenie tego samego paliwa, ale od góry, obniża emisję pyłów o ponad 50%. Oznacza to nie tylko mniejsze zanieczyszczenie powietrza, ale też niższe koszty – spalając dym można mieć w domu więcej ciepła za te same pieniądze. Ponadto kocioł nie wymaga ponownego rozpalania czy dokładania drewna lub węgla nawet przez kilkanaście godzin. Warto jednak pamiętać, że sama metoda palenia od góry nie jest wcale rozwiązaniem idealnym. Nie pozwala bowiem w pełni zlikwidować smogu.

Kocioł na biopaliwo

Inną metodą na ograniczenie smogu jest kocioł, w którym spalane będzie paliwo pochodzące z naturalnych zasobów. Działanie takiego kotła jest zbliżone do działania pieca węglowego, za to zalet ma znacznie więcej. Przede wszystkim kocioł na biopaliwo jest ekologiczny – efektem spalania biopaliw jest tu wytwarzanie pary wodnej. Wybierając takie rozwiązanie, rezygnuje się ze spalania węgla, gazu czy oleju opałowego, które mają szkodliwy wpływ na środowisko. Kocioł jest także wygodny w użytkowaniu i zapewnia czystość, gdyż nie powoduje dużego zapylenia, a samo czyszczenie również zajmuje mniej czasu. W domach najczęściej zastosowanie znajduje kocioł na paliwo pozyskane z pestek, nasion i tym podobnych. Specjalny wewnętrzny zasobnik należy jedynie zasypać paliwem raz na jakiś czas, podczas gdy praca kotła odbywa się już automatycznie. Ponadto kotły z podajnikiem mogą spalać węgiel w postaci eko groszku, a także drewno, gdyż posiadają dodatkowy ruszt. Sprawia to, że kocioł na biopaliwo jest rozwiązaniem niezwykle praktycznym i uniwersalnym.


Grzejniki elektryczne

Wciąż najbardziej popularnym rozwiązaniem na czyste ogrzewanie, jest jednak korzystanie z grzejników elektrycznych, które znajdują szerokie zastosowanie w domu – nie tylko w pokojach, ale także w łazienkach. Stanowią najmniej uciążliwy sposób ogrzania i pozwalają cieszyć się komfortem i ciepłem bez obaw o duże wydatki. Największe zalety grzejników elektrycznych to mały koszt inwestycyjny i instalacyjny, stabilność i przewidywalność cen energii elektrycznej oraz bezpieczeństwo użytkowania. Ponadto grzejniki elektryczne umożliwiają swobodne sterowanie i regulowanie temperatury w każdym pomieszczeniu. Niektórzy sprzedawcy oferują nie tylko wysoką jakość i atrakcyjną cenę, ale także ciekawy design. Wyszukując w Google znaleźć można szeroki wybór produktów, które nie tylko zapewnią efektywne i ekologiczne ogrzewanie. Sklep AG Design z grzejnikami posiada ponadto na tyle szeroki asortyment, że bez problemu można wybrać grzejnik, który skomponuje się z wystrojem danego pomieszczenia i stworzy spójną całość.Grzejniki dekoracyjne i łazienkowe AG Warszawa

Artykuł dostarczony przez AG Grzejniki z Warszawy produkujący grzejniki dekoracyjne i łazienkowe.

Data publikacji: 2018-04-11, ostatnia zmiana: 2018-10-08

Może Cię zaintersować:

- Oczyszczacz powietrza ze smogu - czy rzeczywiście warto?

- Instalacje solarne a opłacalność

- Kotły kondensacyjne ? dlaczego tak popularne

- Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie agregatu prądotwórczego?


Spodobało Ci się?


ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY

Zalety dachów dwuspadowych

Zalety dachów dwuspadowych

Dla jednych nudna oczywistość, dla innych klasyka dająca pole do popisu dla wyobraźni. Wybierając dach dwuspadowy, czyli połączenie dwóch prostokątnych płaszczyzn w kalenicy, sami decydujemy, w którym kierunku będzie ewoluował nasz projekt zadaszenia.

Data publikacji: 2019-02-28

Funkcjonalność i pomysłowość jako duet idealny we współczesnych lampach podłogowych

Funkcjonalność i pomysłowość jako duet idealny we współczesnych lampach podłogowych

Moda coraz chętniej wkracza do polskich domów, spotykając się z ciepłym odbiorem wielu domowników. Dotyczy to nie tylko mebli czy zastosowanych dodatków, ale również oświetlenia...

Data publikacji: 2018-11-29

Prosto i modnie - poznaj zalety lamp wpustowych i natynkowych

Prosto i modnie - poznaj zalety lamp wpustowych i natynkowych

Czasy, kiedy w każdym pokoju mogliśmy zobaczyć zawieszony centralnie na suficie żyrandol, odeszły już do lamusa. Dziś nadeszła era minimalistycznych, a zarazem bardzo eleganckich opraw technicznych. Nie oznacza to jednak, że producenci oświetlenia całkowicie zrezygnowali ze sprzedaży żyrandoli. Wręcz przeciwnie,...

Data publikacji: 2018-10-07

Czy warto inwestować w stelaż pod materac?

Czy warto inwestować w stelaż pod materac?

Wiele osób bardzo łatwo rezygnuje z zakupu dobrej jakości stelaża do łóżka. To błąd, który w znaczący sposób wpływa w pierwszej kolejności na jakość snu, a w drugiej na trwałość materaca. To pozorna oszczędność, która w wielu przypadkach prowadzi do utraty gwarancji, jaką producent materaca dał na swój produkt.

Data publikacji: 2018-10-03