Kotły kondensacyjne – dlaczego tak popularne


Kotły kondensacyjne.


Jeśli dokonywałeś kiedykolwiek wyboru kotła gazowe lub olejowego, być może spotkałeś się z takim sformułowaniem jak 'kotły kondensacyjne'. Czym różnią się kotły tego typu od tradycyjnych pieców grzewczych?

Inżynierowie specjalizujący się w technice grzewczej zawsze napotykali problem jakim jest 'ucieczka' części energii cieplnej powstałej w procesie spalania wraz ze spalinami przez komin. Być może i ty zauważyłeś nie raz to zjawisko, gdy dotknąłeś niechcący przewodu kominowego kotła grzewczego jakiegokolwiek typu – być może nawet się o niego lekko sparzyłeś. Celem istnienia kotłów grzewczych jest zamiana dostarczanego paliwa na energię cieplną, która następnie jest rozprowadzana za pośrednictwem instalacji centralnego ogrzewania po całym budynku. Gorące spaliny są zjawiskiem zdecydowanie niepożądanym. Im cieplejsze bowiem spaliny, tym większe straty ciepła w ogrzewaniu budynku. Czy wiesz, że temperatura spalin w kotłach gazowych może sięgać nawet 150 st.C , a przy samym wylocie z komory spalania wielokrotnie więcej? To czysta energia, która bezpowrotnie ulatuje do atmosfery. Jak rozwiązano ten znaczący problem?

Na czym polega technika kondensacji?

Technika kondensacji pary wodnej została zastosowana w żeliwnych kotłach marki Buderus Technika Grzewcza. Czy zauważyłeś kiedyś skraplanie się pary wodnej na ściankach naczynia z chłodną wodą? Właśnie to zjawisko wykorzystano w kotłach grzewczych. Dużą część spalin produkowanych przez kocioł grzewczy stanowi para wodna. Wystarczy, że napotka ona po drodze z komory spalania element na tyle chłodny, aby nastąpiło skroplenie i już energia zostaje odzyskana! Najlepszym sposobem na uwzględnienie w budowie pieca elementu na tyle chłodnego, aby powstał efekt kondensacji jest wykorzystanie powracającej z instalacji grzewczej wody kotłowej. Dzięki temu prostemu zabiegowi nominalna sprawność energetyczna kotła może sięgnąć ponad 100%! Zastąpienie tradycyjnego pieca gazowego nowoczesnym kotłem kondensacyjnym może zmniejszyć spalanie gazu nawet o 30%. Przyznamy, że to znacząca różnica. Oczywiście ze względu na zastosowanie dodatkowych rozwiązań technologicznych, kotły kondensacyjne są droższe od tych tradycyjnych, niemniej w przypadku tradycyjnego domu jednorodzinnego różnica w cenie zakupu zwraca się na ogół już w ciągu pierwszych dwóch sezonów grzewczych.Z czym wiąże się zastosowanie kotła kondensacyjnego?

Ponieważ optymalna praca kotła kondensacyjnego odbywa się przy obniżonej temperaturze podgrzewania medium grzewczego, należy odpowiednio zwiększyć powierzchnię grzejników zastosowanych w poszczególnych pomieszczeniach. Najlepiej, aby odpowiedniego dostosowania grzejników dokonał specjalista. Grzejniki po prostu będą nagrzewać się do temperatury najwyżej 50/60 st.C. Oczywiście sam kocioł można ustawić tak by mocniej podgrzewał wodę, ale wtedy nie zachodzi proces kondensacji, przez co zastosowanie kotła mija się z celem. Co ciekawe kotły kondensacyjne mogą się dobrze sprawdzić w przypadku starej instalacji centralnego ogrzewania, gdzie zastosowano stare tradycyjne grzejniki żeliwne i grube rury. Niemniej w takiej sytuacji specjalista musi zamontować dodatkowe filtry, aby zanieczyszczenia powstałe po dziesiątkach lat użytkowania instalacji nie zniszczyły urządzenia grzewczego.

Kupując kocioł kondensacyjny warto także wiedzieć, że więcej zapłacimy za jego serwis oraz ewentualne naprawy. Wynika to między innymi z faktu, że serwis wielu markowych firm jest zobowiązany podczas wykonywania serwisu urządzenia dokonać analizy spalin, co wiąże się oczywiście z posiadaniem odpowiedniego fachowego sprzętu oraz dodatkowym czasem potrzebnym na wykonanie usługi. Droższe są także części kotłów kondensacyjnych. Jako przykład można podać różnicę w elektrodach zapłonowych. W kotłach tradycyjnych na ogół stosowana jest zwykła elektroda podająca iskrę, natomiast w kotłach kondensacyjnych zazwyczaj stosowany jest żarnik. Oczywiście elektroda żarowa ze względu na bardziej skomplikowaną budowę jest kilkukrotnie droższa. Niemniej kalkulacja plusów i minusów na ogół zawsze nakazuje nabyć kocioł kondensacyjny.

Artykuł opracowany przy współpracy z serwisem http://buderus-inserw.pl/sklep/kotly-gazowe/kondensacyjne

Może Cię zaintersować:

- Oczyszczacz powietrza ze smogu - czy rzeczywiście warto?

- Instalacje solarne a opłacalność

- Czyste ogrzewanie - czyli jak każdy może przyczynić się do zmniejszenia smogu

- Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie agregatu prądotwórczego?

Data publikacji: 2018-05-09, ostatnia zmiana: 2020-08-11

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Komex Gina 20 1380x432 Grzejnik łazienkowy
780,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
TERMAL Grzejnik łazienkowy Classic Plus 600x1500
819,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
TERMAL Grzejnik łazienkowy Patio 400x600
499,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Komex Milena 1230x500 Grzejnik łazienkowy - DARMOWA WYSYŁKA
1 116,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Grzejnik łazienkowy Luxrad Atria ZDC 870x500 biały
776,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
TERMAL Grzejnik łazienkowy Wiktoria 500x800
519,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
TERMAL Grzejnik łazienkowy Slim 500x600
429,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
piec olejowy sprawny
2 499,00 zł
Mielno
(woj. zachodniopomorskie)
Komex Pamela 18 462x500 Grzejnik łazienkowy
516,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Komex Elwira 1495x500 Grzejnik łazienkowy - daramowa wysyłka
1 716,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Komex Amadeusz Bis 28 554x500 Grzejnik łazienkowy
576,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Komex Krystian 1240x480 Grzejnik łazienkowy
572,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Zewnętrzne lampy Philips Hue - dlaczego warto?
Zewnętrzne oświetlenie pełni wiele funkcji. Z jednej strony zwiększa bezpieczeństwo i ułatwia wykonywanie różnych czynności po zmroku, z drugiej - stanowi element dekoracyjny i wpływa na ogólną prezen...
Data publikacji: 2021-11-30
Wygodne gotowanie w domu - te akcesoria kuchenne mogą się przydać!
Przyrządzanie różnorodnych potraw w domu nie musi być trudne. Nawet jeżeli nie masz wysokich kwalifikacji kulinarnych, dzięki dobrze dobranym kuchennym akcesoriom możesz ułatwić sobie wiele codziennyc...
Data publikacji: 2021-11-29
Spodnie robocze męskie - jak wybrać model idealny?
Spodnie robocze to oprócz rękawic do zadań specjalnych i odpowiednich butów, najistotniejszy element stroju osoby pracującej fizycznie. Mimo niezwykle bogatej oferty rynkowej wybór właściwego modelu n...
Data publikacji: 2021-11-25
Schneider Electric - nowoczesne osprzęty elektroinstalacyjne najwyższej klasy
Istniejąca już od ponad stu lat firma Schneider Electric uchodzi obecnie za jednego z najbardziej renomowanych producentów osprzętu, obecnego na rynku europejskim. Bazując na swoim wieloletnim doświad...
Data publikacji: 2021-11-25

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij