Szukaj

Kategorie


Kotły kondensacyjne – dlaczego tak popularne


Kotły kondensacyjne.


Jeśli dokonywałeś kiedykolwiek wyboru kotła gazowe lub olejowego, być może spotkałeś się z takim sformułowaniem jak 'kotły kondensacyjne'. Czym różnią się kotły tego typu od tradycyjnych pieców grzewczych?

Inżynierowie specjalizujący się w technice grzewczej zawsze napotykali problem jakim jest 'ucieczka' części energii cieplnej powstałej w procesie spalania wraz ze spalinami przez komin. Być może i ty zauważyłeś nie raz to zjawisko, gdy dotknąłeś niechcący przewodu kominowego kotła grzewczego jakiegokolwiek typu – być może nawet się o niego lekko sparzyłeś. Celem istnienia kotłów grzewczych jest zamiana dostarczanego paliwa na energię cieplną, która następnie jest rozprowadzana za pośrednictwem instalacji centralnego ogrzewania po całym budynku. Gorące spaliny są zjawiskiem zdecydowanie niepożądanym. Im cieplejsze bowiem spaliny, tym większe straty ciepła w ogrzewaniu budynku. Czy wiesz, że temperatura spalin w kotłach gazowych może sięgać nawet 150 st.C , a przy samym wylocie z komory spalania wielokrotnie więcej? To czysta energia, która bezpowrotnie ulatuje do atmosfery. Jak rozwiązano ten znaczący problem?

Na czym polega technika kondensacji?

Technika kondensacji pary wodnej została zastosowana w żeliwnych kotłach marki Buderus Technika Grzewcza. Czy zauważyłeś kiedyś skraplanie się pary wodnej na ściankach naczynia z chłodną wodą? Właśnie to zjawisko wykorzystano w kotłach grzewczych. Dużą część spalin produkowanych przez kocioł grzewczy stanowi para wodna. Wystarczy, że napotka ona po drodze z komory spalania element na tyle chłodny, aby nastąpiło skroplenie i już energia zostaje odzyskana! Najlepszym sposobem na uwzględnienie w budowie pieca elementu na tyle chłodnego, aby powstał efekt kondensacji jest wykorzystanie powracającej z instalacji grzewczej wody kotłowej. Dzięki temu prostemu zabiegowi nominalna sprawność energetyczna kotła może sięgnąć ponad 100%! Zastąpienie tradycyjnego pieca gazowego nowoczesnym kotłem kondensacyjnym może zmniejszyć spalanie gazu nawet o 30%. Przyznamy, że to znacząca różnica. Oczywiście ze względu na zastosowanie dodatkowych rozwiązań technologicznych, kotły kondensacyjne są droższe od tych tradycyjnych, niemniej w przypadku tradycyjnego domu jednorodzinnego różnica w cenie zakupu zwraca się na ogół już w ciągu pierwszych dwóch sezonów grzewczych.Z czym wiąże się zastosowanie kotła kondensacyjnego?

Ponieważ optymalna praca kotła kondensacyjnego odbywa się przy obniżonej temperaturze podgrzewania medium grzewczego, należy odpowiednio zwiększyć powierzchnię grzejników zastosowanych w poszczególnych pomieszczeniach. Najlepiej, aby odpowiedniego dostosowania grzejników dokonał specjalista. Grzejniki po prostu będą nagrzewać się do temperatury najwyżej 50/60 st.C. Oczywiście sam kocioł można ustawić tak by mocniej podgrzewał wodę, ale wtedy nie zachodzi proces kondensacji, przez co zastosowanie kotła mija się z celem. Co ciekawe kotły kondensacyjne mogą się dobrze sprawdzić w przypadku starej instalacji centralnego ogrzewania, gdzie zastosowano stare tradycyjne grzejniki żeliwne i grube rury. Niemniej w takiej sytuacji specjalista musi zamontować dodatkowe filtry, aby zanieczyszczenia powstałe po dziesiątkach lat użytkowania instalacji nie zniszczyły urządzenia grzewczego.

Kupując kocioł kondensacyjny warto także wiedzieć, że więcej zapłacimy za jego serwis oraz ewentualne naprawy. Wynika to między innymi z faktu, że serwis wielu markowych firm jest zobowiązany podczas wykonywania serwisu urządzenia dokonać analizy spalin, co wiąże się oczywiście z posiadaniem odpowiedniego fachowego sprzętu oraz dodatkowym czasem potrzebnym na wykonanie usługi. Droższe są także części kotłów kondensacyjnych. Jako przykład można podać różnicę w elektrodach zapłonowych. W kotłach tradycyjnych na ogół stosowana jest zwykła elektroda podająca iskrę, natomiast w kotłach kondensacyjnych zazwyczaj stosowany jest żarnik. Oczywiście elektroda żarowa ze względu na bardziej skomplikowaną budowę jest kilkukrotnie droższa. Niemniej kalkulacja plusów i minusów na ogół zawsze nakazuje nabyć kocioł kondensacyjny.

Artykuł opracowany przy współpracy z serwisem http://buderus-inserw.pl/sklep/kotly-gazowe/kondensacyjne

Data publikacji: 2018-05-09, ostatnia zmiana: 2018-10-08

Może Cię zaintersować:

- Oczyszczacz powietrza ze smogu - czy rzeczywiście warto?

- Instalacje solarne a opłacalność

- Czyste ogrzewanie - czyli jak każdy może przyczynić się do zmniejszenia smogu

- Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie agregatu prądotwórczego?


Spodobało Ci się?


ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY

Funkcjonalność i pomysłowość jako duet idealny we współczesnych lampach podłogowych

Funkcjonalność i pomysłowość jako duet idealny we współczesnych lampach podłogowych

Moda coraz chętniej wkracza do polskich domów, spotykając się z ciepłym odbiorem wielu domowników. Dotyczy to nie tylko mebli czy zastosowanych dodatków, ale również oświetlenia...

Data publikacji: 2018-11-29

Prosto i modnie - poznaj zalety lamp wpustowych i natynkowych

Prosto i modnie - poznaj zalety lamp wpustowych i natynkowych

Czasy, kiedy w każdym pokoju mogliśmy zobaczyć zawieszony centralnie na suficie żyrandol, odeszły już do lamusa. Dziś nadeszła era minimalistycznych, a zarazem bardzo eleganckich opraw technicznych. Nie oznacza to jednak, że producenci oświetlenia całkowicie zrezygnowali ze sprzedaży żyrandoli. Wręcz przeciwnie,...

Data publikacji: 2018-10-07

Czy warto inwestować w stelaż pod materac?

Czy warto inwestować w stelaż pod materac?

Wiele osób bardzo łatwo rezygnuje z zakupu dobrej jakości stelaża do łóżka. To błąd, który w znaczący sposób wpływa w pierwszej kolejności na jakość snu, a w drugiej na trwałość materaca. To pozorna oszczędność, która w wielu przypadkach prowadzi do utraty gwarancji, jaką producent materaca dał na swój produkt.

Data publikacji: 2018-10-03

Idealna zabudowa kuchenna. Jak dobrać wymiary szafek i blatów?

Idealna zabudowa kuchenna. Jak dobrać wymiary szafek i blatów?

Kuchnia jest sercem całego domu. To w niej najczęściej spotykają się razem wszyscy domownicy - by zjeść wspólne posiłki, ale też porozmawiać o wydarzeniach z całego dnia. Trzeba więc zrobić wszystko, by była ona umeblowana jak najbardziej stylowo, ale i funkcjonalnie...

Data publikacji: 2018-10-02