Jak urządzić małą kuchnię?

Jak urządzić małą kuchnię?

Właściciele domów, często nie mają dylematu jak umieścić wszystkie niezbędne sprzęty i meble kuchenne na niewielkiej przestrzeni. W ich przypadku, obszar przeznaczony pod część kuchenno-jadalnianą, często jest dość sporych rozmiarów, a co za tym idzie, aranżacja jest znacznie łatwiejsza. Urządzając natomiast kawalerkę, swoje pierwsze mieszkanie, czy też projektując studio, kwestia odpowiedniej aranżacji kuchni pojawia się bardzo szybko. Jak sprostać temu wyzwaniu, tak by ta część mieszkania spełniła nasze oczekiwania?

Kuchnia w aneksie, czy kuchnia oddzielna?

Kuchnia w aneksie, czy kuchnia oddzielna?

Niewielkie przestrzenie rządzą się własnymi prawami. Wielokrotnie prócz samego designu, nacisk kładziony jest na odzyskanie jak najwięcej miejsca z posiadanego metrażu. Obecne założenia architektoniczne, jak i trendy aranżacyjne ściśle nawiązują do zapotrzebowania rynku. Nacisk na małe apartamenty, studia, czy też tradycyjne kawalerki jest widoczny również i w rozwiązaniach projektowych. Kuchnia w aneksie jest właściwie standardem, a fizyczne rozdzielenie przestrzeni kuchennej od wypoczynkowej powoli odchodzi w zapomnienie. Starsze budownictwo natomiast niemalże zawsze posiadać będzie wydzieloną kuchnią, nierzadko będącą ciemnym pomieszczeniem. Kuchnia w aneksie to bardzo dobre rozwiązanie na odzyskanie większej przestrzeni wypoczynkowo-sypialnianej, jak również na zmniejszenie strat powierzchni ze względu na dodatkowe ściany działowe. Kuchnia oddzielna, z drugiej strony, daje łatwą możliwość rozgraniczenia części salonowej od roboczej. Dzięki temu łatwiej ukryte zostaną wszystkie sprzęty AGD, naczynia i garnki czekające na zmywanie, czy też pozostałości po przygotowywaniu posiłków. Ponadto w łatwiejszy sposób unikniemy przenikania zapachów przygotowywanych potraw do reszty pomieszczeń.

Funkcjonalność

Funkcjonalność.

Bez względu na to na które z powyższych rozwiązań się zdecydujemy, w małej kuchni należy postawić na jej funkcjonalność. To wiąże się z koniecznością dobrego przemyślenia i rozplanowania poszczególnych mebli kuchennych, a także sprzętów gospodarstwa domowego. Urządzając niewielką kuchnię nie możemy pozwolić sobie na zbędne duplikowanie poszczególnych elementów, jak również na pozostawienie przestrzeni nieprzemyślanej. Dobrze rozplanowana kuchnia pozwoli na sprawne przygotowywanie posiłków, umieszczenie wszystkich niezbędnych sprzętów, a także na pochowanie potrzebnych garnków, patelni, czy też naczyń. Do tego odpowiednia przestrzeń przeznaczona na blat kuchenny oraz łatwość dostępu do najczęściej używanych przedmiotów, sprawi że korzystanie z kuchni będzie nie tylko łatwe, ale także przyjemne.Pamiętajmy także o odpowiednim rozmieszczeniu przestrzennym poszczególnych mebli oraz sprzętów. Zoptymalizujmy połączenia najczęściej wykonywanych czynności, tak by sprawnie poruszać się po kuchni. Warto zatem umieścić zlew w niedalekiej odległości zarówno od zlewu, jak i od lodówki. Powinien on też być w sąsiedztwie zmywarki, tak by opłukiwane naczynia, nie musiały krążyć po całej kuchni. Kolejną rzeczą, jaką warto zaprojektować jest odpowiednie rozmieszczenie blatu roboczego. Dobrze gdy znajduje się on w okolicach lodówki, a także zlewu i płyty kuchennej. Dzięki temu sprawnie odstawimy garnki z ognia, przygotujemy naczynia do mycia, czy też wyjmiemy i oddzielimy wybrane produkty z lodówki.

Jakich mebli kuchennych nie może zabraknąć?

Jakich mebli kuchennych nie może zabraknąć?

W małej kuchni należy się również skupić na jak najlepszym rozplanowaniu przestrzeni pod kątem umieszczania akcesoriów kuchennych oraz żywności. Zawczasu należy pomyśleć o szafkach przeznaczonych na większe garnki, koszach obrotowych, szafkach na kosz na śmieci, czy też o szafkach z szufladami. Ponadto, aby jak najlepiej wykorzystać przestrzeń warto wstawić również szafki górne, które doskonale sprawdzą się jako miejsce do przechowywania najczęściej używanych naczyń, kawy, herbaty, przypraw i innych produktów spożywczych. W nich również umieścimy rzadziej wykorzystywane drobne sprzęty AGD oraz przetwory. Warto także pomyśleć o szafkach z drzwiami suwanymi, jak również o rozwiązaniach narożnych. Tu warto wspomnieć, iż cena takich mebli jest z reguły większa, niemniej jednak, o ile możemy sobie na to pozwolić, rozwiązania te pomogą odzyskać kolejnych kilka centymetrów cennej powierzchni użytkowej.

Kolejną rzeczą jaką należy rozważyć i w pewnym sensie wybrać między designem a funkcjonalnością, są meble do zabudowy dużych sprzętów gospodarstwa domowego. Tu głównie mowa o lodówkach, zamrażarkach, zmywarkach, czy też pralkach. W tym przypadku ukrycie tych sprzętów za drzwiami dedykowanych pod nie szafek, zmniejszy ich pojemność wewnętrzną. Lodówko-zamrażarka zostanie pomniejszona o kilka centymetrów ze względu na konieczność dostawienie dodatkowej obudowy, a pralka lub zmywarka zmniejszą swą ładowność.

Jakie sprzęty gospodarstwa domowego powinny się znaleźć w kuchni?

Jakie sprzęty gospodarstwa domowego powinny się znaleźć w kuchni?

Urządzając mała kuchnię należy skupić się najpierw na wyborze jak najistotniejszych sprzętów, i stopniowo w miarę rozplanowywania dostawiać kolejne, o ile przestrzeń na to pozwoli. W kuchni nie może zabraknąć lodówki lub lodówko-zamrażarki. Tu warto rozważyć jej wielkość – wybrać niewielką i uzyskać dodatkową część blatową, czy może zdecydować się lepiej na przestronną lodówkę mogącą pomieścić dużo zapasów. Kolejną istotną rzeczą jest kuchnia w formie płyty grzewczej elektrycznej, indukcyjnej lub z palnikami gazowymi. Na rynku dostępne są modele z dwoma palnikami, które doskonale sprawdzą się w małych kuchniach. Jeśli ktoś nastawiony jest na rozwiązanie z piekarnikiem, niestety te modele nie spełnią jego oczekiwań. Substytutem może być dodanie niezintegrowanego piekarnika w zabudowie dolnej lub górnej. Osoby ceniące sobie ekonomiczne rozwiązania oraz wygodę, na pewno zakupią również zmywarkę. Wąskie, o niewielkiej ładowności, w pełni wystarczą w gospodarstwach jedno lub dwuosobowych. Większe rodziny niestety powinny zdecydować się na większe sprzęty.Niewielka przestrzeń kuchenna to nie tylko wiele ograniczeń pod kątem aranżacji, ale także ciekawe wyzwanie projektowe. Pamiętajmy, iż nie musi być ona niewygodna, niepraktyczna i niezbyt ładna. Wszystko to zależy od dobrze przemyślanego projektu, naszej inwencji, a także od naszych nawyków.

Data publikacji: 2019-06-06, ostatnia zmiana: 2019-06-06

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Białe meble na wymiar
5 000,00 zł
Katowice
(woj. śląskie)
Meble kuchenne na wymiar
850,00 zł
Kalisz
(woj. wielkopolskie)
Blat kuchenny gr 38 mm Grey Sand 5343
290,00 zł
Brzeźno
(woj. wielkopolskie)
Meble kuchenne Black Red White
1 000,00 zł
Kostrzyn nad Odrą
(woj. lubuskie)
Meble Vox, solidne, piękne , komple mebli
1 300,00 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Blat kuchenny Kronospan Granit Jasny 287 CR gr 38mm
260,00 zł
Brzeźno
(woj. wielkopolskie)
Blat kuchenny gr 38mm złoty piasek 8623
260,00 zł
Brzeźno
(woj. wielkopolskie)
Blat kuchenny gr 38mm Dąb Jasny 721 CF  Kronospan
620,00 zł
Brzeźno
(woj. wielkopolskie)
Blat kuchenny Blok Lniany K029 gr 38mm
260,00 zł
Brzeźno
(woj. wielkopolskie)
Blat kuchenny gr 38 mm Rustica Kronospan
260,00 zł
Kostrzyn
(woj. wielkopolskie)
Blat kuchenny Kronospan Ciemny Atelier 4299 gr 38mm
290,00 zł
Brzeźno
(woj. wielkopolskie)
Blat kuchenny Kronospan Pietra Beżowa gr 38mm
260,00 zł
Brzeźno
(woj. wielkopolskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

W czym piec i zapiekać? Przegląd naczyń do piekarnika
Jakie naczynie sprawdzi się najlepiej do upieczenia kurczaka w całości? A jakie do wieloskładnikowych zapiekanek, jabłek z dodatkiem cynamonu i zupy cebulowej? Naczynia przeznaczone do przygotowywania...
Data publikacji: 2020-02-24
Na co zwrócić uwagę kupując krany ogrodowe?
Posiadając ogród, bardzo istotne jest, aby wyposażyć się w kran do czerpania wody użytkowej, który będzie usytuowany na zewnątrz budynku lub w garażu, czy wiacie. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie...
Data publikacji: 2020-02-23
Izolacje cieplne
Skuteczna izolacja cieplna to podstawa utrzymania odpowiedniej temperatury w budynku. Zatrzymuje ciepło wewnątrz pomieszczeń i zapobiega jego utracie na zewnątrz. Izolacja cieplna latem zapobiega nadm...
Data publikacji: 2020-02-21
Typy gleby, a wymagania roślin
Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek uprawy roślin, należy uzyskać wiedzę o warunkach gleby, jaka znajduje się w naszym ogrodzie. Jest to niezwykle ważne, gdyż to od nich zależy rozwój czy odpowiedni wzro...
Data publikacji: 2020-02-20