Szukaj

Kategorie

Jak urządzić małą kuchnię?

Jak urządzić małą kuchnię?

Właściciele domów, często nie mają dylematu jak umieścić wszystkie niezbędne sprzęty i meble kuchenne na niewielkiej przestrzeni. W ich przypadku, obszar przeznaczony pod część kuchenno-jadalnianą, często jest dość sporych rozmiarów, a co za tym idzie, aranżacja jest znacznie łatwiejsza. Urządzając natomiast kawalerkę, swoje pierwsze mieszkanie, czy też projektując studio, kwestia odpowiedniej aranżacji kuchni pojawia się bardzo szybko. Jak sprostać temu wyzwaniu, tak by ta część mieszkania spełniła nasze oczekiwania?

Kuchnia w aneksie, czy kuchnia oddzielna?

Kuchnia w aneksie, czy kuchnia oddzielna?

Niewielkie przestrzenie rządzą się własnymi prawami. Wielokrotnie prócz samego designu, nacisk kładziony jest na odzyskanie jak najwięcej miejsca z posiadanego metrażu. Obecne założenia architektoniczne, jak i trendy aranżacyjne ściśle nawiązują do zapotrzebowania rynku. Nacisk na małe apartamenty, studia, czy też tradycyjne kawalerki jest widoczny również i w rozwiązaniach projektowych. Kuchnia w aneksie jest właściwie standardem, a fizyczne rozdzielenie przestrzeni kuchennej od wypoczynkowej powoli odchodzi w zapomnienie. Starsze budownictwo natomiast niemalże zawsze posiadać będzie wydzieloną kuchnią, nierzadko będącą ciemnym pomieszczeniem. Kuchnia w aneksie to bardzo dobre rozwiązanie na odzyskanie większej przestrzeni wypoczynkowo-sypialnianej, jak również na zmniejszenie strat powierzchni ze względu na dodatkowe ściany działowe. Kuchnia oddzielna, z drugiej strony, daje łatwą możliwość rozgraniczenia części salonowej od roboczej. Dzięki temu łatwiej ukryte zostaną wszystkie sprzęty AGD, naczynia i garnki czekające na zmywanie, czy też pozostałości po przygotowywaniu posiłków. Ponadto w łatwiejszy sposób unikniemy przenikania zapachów przygotowywanych potraw do reszty pomieszczeń.

Funkcjonalność

Funkcjonalność.

Bez względu na to na które z powyższych rozwiązań się zdecydujemy, w małej kuchni należy postawić na jej funkcjonalność. To wiąże się z koniecznością dobrego przemyślenia i rozplanowania poszczególnych mebli kuchennych, a także sprzętów gospodarstwa domowego. Urządzając niewielką kuchnię nie możemy pozwolić sobie na zbędne duplikowanie poszczególnych elementów, jak również na pozostawienie przestrzeni nieprzemyślanej. Dobrze rozplanowana kuchnia pozwoli na sprawne przygotowywanie posiłków, umieszczenie wszystkich niezbędnych sprzętów, a także na pochowanie potrzebnych garnków, patelni, czy też naczyń. Do tego odpowiednia przestrzeń przeznaczona na blat kuchenny oraz łatwość dostępu do najczęściej używanych przedmiotów, sprawi że korzystanie z kuchni będzie nie tylko łatwe, ale także przyjemne.Pamiętajmy także o odpowiednim rozmieszczeniu przestrzennym poszczególnych mebli oraz sprzętów. Zoptymalizujmy połączenia najczęściej wykonywanych czynności, tak by sprawnie poruszać się po kuchni. Warto zatem umieścić zlew w niedalekiej odległości zarówno od zlewu, jak i od lodówki. Powinien on też być w sąsiedztwie zmywarki, tak by opłukiwane naczynia, nie musiały krążyć po całej kuchni. Kolejną rzeczą, jaką warto zaprojektować jest odpowiednie rozmieszczenie blatu roboczego. Dobrze gdy znajduje się on w okolicach lodówki, a także zlewu i płyty kuchennej. Dzięki temu sprawnie odstawimy garnki z ognia, przygotujemy naczynia do mycia, czy też wyjmiemy i oddzielimy wybrane produkty z lodówki.

Jakich mebli kuchennych nie może zabraknąć?

Jakich mebli kuchennych nie może zabraknąć?

W małej kuchni należy się również skupić na jak najlepszym rozplanowaniu przestrzeni pod kątem umieszczania akcesoriów kuchennych oraz żywności. Zawczasu należy pomyśleć o szafkach przeznaczonych na większe garnki, koszach obrotowych, szafkach na kosz na śmieci, czy też o szafkach z szufladami. Ponadto, aby jak najlepiej wykorzystać przestrzeń warto wstawić również szafki górne, które doskonale sprawdzą się jako miejsce do przechowywania najczęściej używanych naczyń, kawy, herbaty, przypraw i innych produktów spożywczych. W nich również umieścimy rzadziej wykorzystywane drobne sprzęty AGD oraz przetwory. Warto także pomyśleć o szafkach z drzwiami suwanymi, jak również o rozwiązaniach narożnych. Tu warto wspomnieć, iż cena takich mebli jest z reguły większa, niemniej jednak, o ile możemy sobie na to pozwolić, rozwiązania te pomogą odzyskać kolejnych kilka centymetrów cennej powierzchni użytkowej.

Kolejną rzeczą jaką należy rozważyć i w pewnym sensie wybrać między designem a funkcjonalnością, są meble do zabudowy dużych sprzętów gospodarstwa domowego. Tu głównie mowa o lodówkach, zamrażarkach, zmywarkach, czy też pralkach. W tym przypadku ukrycie tych sprzętów za drzwiami dedykowanych pod nie szafek, zmniejszy ich pojemność wewnętrzną. Lodówko-zamrażarka zostanie pomniejszona o kilka centymetrów ze względu na konieczność dostawienie dodatkowej obudowy, a pralka lub zmywarka zmniejszą swą ładowność.

Jakie sprzęty gospodarstwa domowego powinny się znaleźć w kuchni?

Jakie sprzęty gospodarstwa domowego powinny się znaleźć w kuchni?

Urządzając mała kuchnię należy skupić się najpierw na wyborze jak najistotniejszych sprzętów, i stopniowo w miarę rozplanowywania dostawiać kolejne, o ile przestrzeń na to pozwoli. W kuchni nie może zabraknąć lodówki lub lodówko-zamrażarki. Tu warto rozważyć jej wielkość – wybrać niewielką i uzyskać dodatkową część blatową, czy może zdecydować się lepiej na przestronną lodówkę mogącą pomieścić dużo zapasów. Kolejną istotną rzeczą jest kuchnia w formie płyty grzewczej elektrycznej, indukcyjnej lub z palnikami gazowymi. Na rynku dostępne są modele z dwoma palnikami, które doskonale sprawdzą się w małych kuchniach. Jeśli ktoś nastawiony jest na rozwiązanie z piekarnikiem, niestety te modele nie spełnią jego oczekiwań. Substytutem może być dodanie niezintegrowanego piekarnika w zabudowie dolnej lub górnej. Osoby ceniące sobie ekonomiczne rozwiązania oraz wygodę, na pewno zakupią również zmywarkę. Wąskie, o niewielkiej ładowności, w pełni wystarczą w gospodarstwach jedno lub dwuosobowych. Większe rodziny niestety powinny zdecydować się na większe sprzęty.Niewielka przestrzeń kuchenna to nie tylko wiele ograniczeń pod kątem aranżacji, ale także ciekawe wyzwanie projektowe. Pamiętajmy, iż nie musi być ona niewygodna, niepraktyczna i niezbyt ładna. Wszystko to zależy od dobrze przemyślanego projektu, naszej inwencji, a także od naszych nawyków.

Data publikacji: 2019-06-06, ostatnia zmiana: 2019-06-06


Spodobało Ci się?


Zobacz ogłoszenia

 Półka , okragła.
119,00 zł
Krosno
(woj. podkarpackie)
 Stół , ława kawowa z korzenia czereśni
2 000,00 zł
Police
(woj. zachodniopomorskie)
 Zestaw 2 hokerów czerwone wysokość 60 cm faggio blmeble
307,57 zł
Piekary Śląskie
(woj. śląskie)
 Stylowe łóżko do sypialni PRIMO od producenta każdy wymiar cena: 1899z
1 899,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
 Kuchnia Creativa okucia Blum HETTICH
3 975,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
 1. Podnoszony bocznie stelaż do łóżka 80x200cm x 24 listw
307,60 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
 Podnoszony czołowo stelaż do łóżka 80 x 200 cm x 19 listw
294,00 zł
Jarosław
(woj. podkarpackie)
 Taboret rattan brązowy 45 cm
31,78 zł
Zabrze
(woj. śląskie)
 Łóżko z szafkami
1 000,00 zł
Gorliczyna
(woj. podkarpackie)
 Taboret rattan szary 45 cm
31,78 zł
Włocławek
(woj. kujawsko-pomorskie)
 Nowe Drewniane Krzesła - Recznie RObione Producent
199,00 zł
Nowy Sącz
(woj. małopolskie)
 Skórzany zestaw wypoczynkowy 3+2+1 Chesterfield
6 290,00 zł
Grabówka
(woj. podlaskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY

Data publikacji: 2019-07-14

Malarstwo nowoczesne jako dekoracja Twoich wnętrz
Nowe dekoracje ścienne w postaci obrazów olejnych nie tylko uatrakcyjną pomieszczenia, ale także nadadzą mu swoistego klimatu. Wydobędą z niego to, co najistotniejsz, a także wprowadzą element świeżości i nowości.

Data publikacji: 2019-07-11

Jakie malarstwo olejne wybrać?
Wprowadzając się do nowego mieszkania, czy też domu zabieramy się za odpowiednie zaprojektowanie pomieszczeń, ich wystroju, a także za nadanie powierzchni naszego, niepowtarzalnego stylu. Urządzenie mieszkania nie kończy się jednak na wybraniu i wstawieniu odpowiednich mebli i ich rozmieszczeniu. Ważną rolę odgrywają także wszelkie dekoracje. Obrazy, lustra, wazony, małe bibeloty, zdjęcia, to wszystko sprawia, że pomieszczenie staje się ciepłe, przytulne i pełne życia. Istotnym czynnikiem jest tu dekoracja ścian.

Data publikacji: 2019-07-10