Kuchnia z wyspą, otwarty aneks kuchenny czy kuchnia z bufetem?

Kuchnia z wyspą, otwarty aneks kuchenny czy kuchnia z bufetem?

Projektowanie kuchni oraz przestrzeni wypoczynkowej powinniśmy zacząć od zadecydowania o układzie przestrzennym obu tych powierzchni. Czy będą to całkowicie oddzielne pomieszczenia, czy otwarta kuchnia w aneksie lub z bufetem, a może kuchnia z wyspą? Wszystkie te rozwiązania rządzą się swoimi prawami, dają dodatkowe możliwości, lub wręcz wprowadzają komplikacje.

Przyjrzyjmy się poszczególnym rozwiązaniom, tak by jak najlepiej zrozumieć charakter każdego z projektów. Skupimy się tylko na aranżacjach w pomieszczeniach zintegrowanych z salonem lub pokojem wypoczynkowym. Pominiemy tym samym rozwiązania sprawdzające się szczególnie w kuchniach oddzielnych.

Otwarty aneks kuchenny

Otwarty aneks kuchenny.

Kuchnia w aneksie to ostatnimi czas jeden z najpopularniejszych trendów. Nie tylko pozwala na odzyskanie sporej przestrzeni z połączenia kilku pomieszczeń ze sobą, ale także optycznie powiększa cały obszar. Dzięki niej nie tracimy dodatkowych kilku centymetrów na postawienie ścian rozdzielających pomieszczenia, a bezpośrednie przejście między częścią wypoczynkową a kuchenną stwarza poczucie przestrzeni i wprowadza dodatkowe światło. Ponadto kuchnia w aneksie połączona z częścią wypoczynkową to także dobre rozwiązanie dla zwiększenia wspólnie spędzanego czasu. W ten sposób dzieci bawiące się w salonie spędzą więcej czasu z rodzicami zajętymi zajęciami kuchennymi, a wspólna interakcja na tej przestrzeni zacieśni relacje.

Otwarty aneks kuchenny

Aneks kuchenny sprawdzi się zarówno w nieruchomościach o niewielkich metrażach, jak również w dużych domach, czy też przestronnych apartamentach. To rozwiązanie nowoczesne, kładące nacisk na uzyskanie jak największej otwartej przestrzeni, niemniej jednak nie wymusza na projektancie kuchni ograniczenia się tylko i wyłącznie do zastosowania najnowszych materiałów. Nawiązanie do minionych czasów, z odpowiednio dobranymi szafkami i oświetleniem, sprawi iż uzyskamy nieograniczone możliwości.

Otwarty aneks kuchenny.

Urządzając kuchnię w aneksie ważne jest by odpowiednio skomponować szafki z resztą otwartej przestrzeni. Miejmy na uwadze fakt, iż pomieszczenia te powinny ze sobą współgrać pod względem stylistyki. Warto też odpowiednio zagrać oświetleniem, które pozwoli nam na wydobycie lub ukrycie poszczególnych stref.

Kuchnia z bufetem

Kuchnia z bufetem.

Decydując się na połączenie części wypoczynkowej z częścią kuchenną warto też rozważyć zastosowanie pozornego rozdzielenia przestrzeni za pomocą bufetu. Tu warto nadmienić, iż nie należy ograniczać się do klasycznych rozwiązań jakimi są wysokie bufety zwieńczone tak zwaną koroną, ale także warto zapoznać się z realizacjami niskich, nieograniczonych od góry bufetów.

Jak pierwsze rozwiązanie umożliwia stworzenie dodatkowej przestrzeni szafkowej w obrębie części bufetowej, tak w drugim przypadku mamy dodatkową możliwość ukrycia przestrzeni roboczej na dwóch poziomach. Część zewnętrzną bufetową mamy umieszczoną lekko wyżej i znajduje się od strony salonu, natomiast część z blatem kuchennym mamy doskonale zasłoniętą, jako że zlokalizowana jest poniżej blatu bufetu. Takie rozwiązanie stwarza możliwość dołączenia również części jadalnianej do przestrzeni kuchennej. Wysokie stołki barowe, stylowe taborety, czy też hokery doskonale dopełnią designu.



Ta forma zagospodarowania przestrzennego szczególnie znajduje amatorów w mieszkaniach singli, osób młodych, małżeństw z dziećmi, jak również u tych, którzy stawiają z jednej strony na odseparowanie przestrzeni kuchennej od części wypoczynkowej, jak również zależy im na zminimalizowani strat metrażowych. Pamiętajmy, by również i w tym przypadku poświęcić sporo uwagi doborowi odpowiednich mebli kuchennych, jak również odpowiedniemu oświetleniu. Ciekawe lampy wiszące nad bufetem doskonale podkreślą charakter wnętrza, a także dodatkowo rozdzielą optycznie obie te części.

Kuchnia z wyspą

Kuchnia z wyspą

Kuchnia zrealizowane w postaci centralnie, ale nie tylko, umieszczonej wyspy nadal należy do jednych z najpopularniejszych rozwiązań aranżacyjnych kuchni. Projekt ten wkomponuje się zarówno w mieszkaniach i domach z zamkniętą kuchnią, jak również i w projektach zakładających połączenie ze sobą przestrzeni kuchennej z wypoczynkową. Jedynym istotnym elementem, który nie może zostać pominięty przy zdecydowaniu się na tę koncepcję architektoniczną jest odpowiedni metraż.

Kuchnia z wyspą, ze względu na swoje ułożenie i konieczność dostępu do każdej z jej stron, wymaga dużej otaczającej ją powierzchni. Realizacja wyspy w niewielkich pomieszczeniach, gdzie na styk mieścić będą się wszystkie sprzęty w połączeniu z instalacjami wyspy, z góry skazana jest na niepowodzenie. Pierwotne założenie łatwości dostępu do wszystkich części wyspy, praktyczność rozmieszczenia sprzętów AGD i minimalizacja zbędnie wykonywanych ruchów w trakcie sporządzania posiłków, nie zostanie spełnione.

Niewielka przestrzeń nadmiernie ograniczy funkcjonalność pomieszczenia, sprawi wrażenie ciągłego nagromadzenia się produktów oraz mebli, a korzystanie z najważniejszych obszarów stanie się uciążliwe. Kuchnia z wyspą jest dobrym rozwiązaniem w nowoczesnych domach, gdzie z założenia architekci stawiają na zapewnienie jak największej niepodzielonej przestrzeni. Wyspa w kuchni to nie tylko rozwiązanie przewidujące umieszczenie jej w centralnym punkcie, ale także przewidujące połączenie jej na przykład z niewielkim bufetem, który dodatkowo rozgraniczy przestrzeń.

Kuchnia z wyspą.

Decydując się na to rozwiązanie warto prócz oświetlenia standardowego, przemyśleć także odpowiednie oświetlenie nad samą wyspą. To ona powinna mieć możliwość dobrego doświetlenia górnego, lub jeśli jest lekko podniesiona, warto rozważyć również zamontowanie w jej okolicach oświetlenia podłogowego. Inną rzeczą, na jaką warto zwrócić uwagę rozplanowując oświetlenie, jest zapewnienie strefowego włączania i wyłączania światła. Zważywszy na fakt iż wiele ze sprzętów gospodarstwa domowego zostanie ukryta właśnie w wyspie, reszta kuchni będzie mogła zachować większą sterylność pod względem designu i zniknąć w połączeniu z częścią wypoczynkową. Do tego, wspomniane wcześnie oświetlenie, które pozwoli na ściemnienie przestrzeni tuż w okolicach wyspy, sprawi iż obie przestrzenie – salonowa i kuchenna płynnie w siebie przejdą.



W każdym z tych rozwiązań najważniejsze jest odpowiedni dopasowanie założenia projektowego do posiadanej przestrzeni, jak również odpowiednie skomponowanie szafek i pozostałych mebli kuchennych wraz z tym salonowymi. Nie zapomnijmy również, o wielokrotnie wspominanym już wcześniej odpowiednio dobranym oświetleniu, które niejednokrotnie pozwala zdziałać cuda.

 

Data publikacji: 2019-06-05, ostatnia zmiana: 2021-04-08

ZOBACZ OGŁOSZENIA

stół kuchenny modex 2 90x60 cm biały/czarny
359,00 zł
Szczecinek
(woj. zachodniopomorskie)
Krzesło Mantis - ciemny zielony
319,00 zł
Ruda Śląska
(woj. śląskie)
krzesło do jadalni tapicerowane ekoskórą k-279
349,00 zł
Gliwice
(woj. śląskie)
Krzesło Lola ciemnoszary, czarny matowy
540,75 zł
Bezrzecze
(woj. zachodniopomorskie)
Stół do jadalni New Barok 200 cm biały
3 032,64 zł
Tarnowskie Góry
(woj. śląskie)
Krzesło Raff Negro Resol
744,90 zł
Tarnobrzeg
(woj. podkarpackie)
Szafka pod zlewozmywak dąb miodowy - Limo 26X
378,00 zł
Czaplinek
(woj. zachodniopomorskie)
Krzesło Slip
449,00 zł
Łapy
(woj. podlaskie)
Krzesło Batilda zielony RIO
297,00 zł
Będzin
(woj. śląskie)
tapicerowane krzesło do jadalni w stylu skandynawskim k283
399,00 zł
Opole
(woj. opolskie)
krzesło do jadalni k398 urban jungle złote nóżki
364,00 zł
Płock
(woj. mazowieckie)
Kare Krzesło Solo Creme złote
852,00 zł
Kędzierzyn-Koźle
(woj. opolskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Co to są zintegrowane Dachy Solarne - Fotowoltaiczne 2w1 ?
Rosnące ceny energii oraz kurczące się w zastraszającym tempie zasoby węgla, ropy i gazu zmuszają nas do poszukiwania alternatywnych źródeł ciepła i prądu. Nie ma więc nic dziwnego, że coraz większą p...
Data publikacji: 2023-03-17
Szklarnie - wszystko co powinieneś wiedzieć, zanim ją kupisz
Szklarnie to świetne rozwiązanie dla miłośników ogrodnictwa, którzy chcą przedłużyć sezon wegetacyjny swoich roślin lub uprawiać rośliny, które nie są dostosowane do warunków panujących na zewnątrz. J...
Data publikacji: 2023-02-22
Wyrzynarki włosowe i ich przeznaczenie. Jak wybrać odpowiednie urządzenie?
W zakładach stolarskich wykorzystuje się rozmaite maszyny, które znacząco ułatwiają pracę z elementami drewnianymi. Do popularnych urządzeń należą piły i wyrzynarki włosowe. Czym są i do czego służą t...
Data publikacji: 2023-02-10
Domek narzędziowy z drewna, blachy czy plastiku ? jaki będzie najlepszy?
Domek narzędziowy jak sama nazwa wskazuje to miejsce do przechowywania narzędzi do przydomowych prac. W zależności od wielkości i dostępnego miejsca składować w nim można również meble ogrodowe, sprzę...
Data publikacji: 2023-01-31

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij