Od czego zacząć budowę domu?


Od czego zacząć budowę domu?


Decyzja o budowie własnego domu zwiastuje nie tylko wiele różnych obowiązków i problemów do rozwiązania, ale także niezapomniane doświadczenie i satysfakcję.

Wbrew pozorom najcięższe zadania czekają nas na samym początku. Odpowiednie zaplanowanie całego przedsięwzięcia, rozłożenie kosztów, ustalenie terminów – to już od tego etapu zależy końcowy sukces. O co dokładnie powinniśmy zadbać na samym początku?

Zaczynajmy

Na samym początku kilka oczywistych i kluczowych spraw – usiądźmy wygodnie na parę chwil i zadajmy sobie kilka pytań. Gdzie będzie idealne miejsce na nasz nowy dom. Lokalizacja bywa kwestią niezwykle problematyczną, ponieważ nie zawsze znajdziemy miejsce, które sprosta naszym wszystkim oczekiwaniom, wskutek czego będziemy zmuszeni z czegoś zrezygnować. Przykładowo, rodzice dwójki dzieci zawsze marzyli o spokojnym i cichym miejscu na obrzeżach miasta z ogródkiem, którym ich pociechy będą mogły spędzać wolny czas. Równie ważny jest dla nich komfortowy dojazd do miejsca pracy w centrum miasta, dlatego kolejnym wymogiem jest łatwy dostęp do komunikacji miejskiej, ale jak łatwo się domyślić, te dwie rzeczy nie zawsze idą w parze, dlatego poszukiwanie odpowiedniej działki może trochę potrwać. Następne pytanie – jak nasz dom ma wyglądać? Ile pokojów potrzebujemy teraz, a ile za 5 lat? Pamiętajmy, że nowy dom to zazwyczaj inwestycja na lata. Teraz już możemy przejść do kosztorysu, który z powodzeniem możemy wykonać sami, jednak musimy sobie zdawać sprawę, że może nam to zająć bardzo dużo czasu i wystawić naszą cierpliwość na próbę. Alternatywą są firmy, które na co dzień wykonują wyceny budowlane.Dom pod działkę czy na odwrót?

Tutaj nie ma haczyka – najpierw szukamy wymarzonej działki, a dopiero później zajmiemy się budynkiem. Czas, jaki będziemy zmuszeni przeznaczyć na szukanie parceli może być naprawdę skrajnie różny. Niektórym zajmuje to maksymalnie kilka tygodni, inni na poszukiwaniach spędzają lata. Pomimo że każdy ma własne wymagania, istnieją elementy, które dobra działka spełniać powinna. Po pierwsze – kształt. Najlepsza działka będzie w kształcie prostokąta jak najbardziej zbliżonego do kwadratu o wielkości 1000m2. W ten sposób projekt naszego wymarzonego domu nie powinien być w żaden sposób ograniczony i uzależniony od nabytej ziemi. Jeżeli nasze miejsce pracy nie jest zlokalizowane w okolicy domu, a najwygodniejszym rozwiązaniem transportu dzieci do szkoły jest autobus, to warto zadbać o swobodny dostęp do komunikacji miejskiej. Niepodważalnym autem działki będzie też dostęp do takich rzeczy jak sieć elektryczna, gazowa oraz kanalizacja.

Ołówek i łopata

Teraz już możemy skupić się na planie oraz budowie domu. Zanim dopasujemy projekt do naszej działki, zwróćmy jeszcze uwagę na decyzje o zabudowie oraz plany zagospodarowania terenu, aby uniknąć w przyszłości zbędnych problemów. Aktualnie rynek aż pęka od gotowych projektów, które w większości były już wcześniej budowane, można więc powiedzieć, że nie kupujemy kota w worku. Innym rozwiązaniem jest zamówienie projektu indywidualnego, lepiej dopasowanego do naszej wizji oraz możliwości zakupionej działki. Ostatnim krokiem jest zdobycie pozwolenia na budowę, na szczęście nie jest to skomplikowany proces. W momencie, gdy już dostaniemy zgodę, nie pozostaje nam nic innego, niż przystąpienie do budowy wymarzonego domu. Artykuł powstał w oparciu o materiały zamieszczone na stronie: http://www.techbud.waw.pl - wyceny budowlane i kosztorysy.

Może Cię zaintersować:

- Instalacje solarne a opłacalność

- Kotły kondensacyjne ? dlaczego tak popularne

- Instalacje solarne a opłacalność

- Co warto wiedzieć o materiałach budowlanych?

- Alarm przewodowy czy bezprzewodowy?

- Co powinno zostać zawarte w dokumentacji budowlanej?

- Co powinien zawierać projekt aranżacji wnętrza?

- Jak zacząć projektowanie ogrodu?

Data publikacji: 2018-04-25, ostatnia zmiana: 2018-10-08

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Tynki  maszynowe,wylewki maszynowe
Siedliska
(woj. podkarpackie)
ogrodzenia panelowe systemowe wraz z materiałem
Krasnystaw
(woj. lubelskie)
Montaż siatki na balkonie,oknie przed ptakami,wypadnięciu kotka.
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Zdrowy piec kaflowy z widokiem ognia.
Świdnica
(woj. lubuskie)
uslugi remontowo-budowlane
Katowice
(woj. śląskie)
Rzeszów kostka brukowa tel 660175285
Rzeszów
(woj. podkarpackie)
Siatki Sportowe, Osłony
Toruń
(woj. kujawsko-pomorskie)
profesjonalne ciecie i obróbka płytek gresowych mozaiki,cokoły ,stopnice TECH-GRES
Nasiegniewo
(woj. kujawsko-pomorskie)
Brukarstwo Rzeszów Krasne Malawa Kraczkowa Łańcut tel 660175285
Rzeszów
(woj. podkarpackie)
Kuchnie węglowe, na drewno, pellety, piecyki, kominki.
Świdnica
(woj. lubuskie)
Posadzki maszynowe Bełchatów
Bełchatów
(woj. łódzkie)
Elewacje z granitu, marmuru lub konglomeratu
Olsztyn
(woj. warmińsko-mazurskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Jak wybrać najlepszy gabinet kosmetyczny?
Wybierasz się do gabinetu, ale nie wiesz czym się kierować w wyborze? Zapraszamy do naszego poradnika!
Data publikacji: 2019-11-27
Dietetyk kliniczny - specjalista od żywienia
Sprawdź, czym charakteryzuje się dobry dietetyk kliniczny!
Data publikacji: 2019-11-26
Czym jest Merchandising?
Merchandising polega na znacznym zwiększeniu intensywności sprzedaży. Aby był on skuteczny, niezwykle ważne jest dokładne i rzetelna sprawdzenie i zaprojektowanie całej sprzedaży. Dzięki, temu można o...
Data publikacji: 2019-08-07
Odczulanie biorezonansem
Alergia, to problem który dotyka większość Polaków. Lekarze na całym świecie do dziś szukają najskuteczniejszych sposobów, żeby alergia nie dręczyła nas całe życie. Dużą popularnością zaczęły się cies...
Data publikacji: 2019-07-04