Dom szkieletowy czy murowany?


Dom szkieletowy czy murowany?


Poszukiwania własnej działki właśnie się zakończyły - jesteśmy dumnymi posiadaczami skrawka ziemi. Tylko co dalej? Oczywiście budujemy domek! Pozostaje nam wybór odpowiedniej technologii. Dom naszych marzeń będzie szkieletowy czy murowany? Wspólnie rozważmy wady i zalety obu rozwiązań.

Dom murowany - wady i zalety

Powszechnie przyjmuje się, że domy murowane są najtrwalszym rozwiązaniem - faktycznie taka inwestycja zapewni nam komfort użytkowania przez kilka pokoleń. Jest tylko jedno, ale… dom musi być wykonany z dobrych materiałów i przez doświadczoną ekipę. Dzięki połączeniu obu tych elementów możemy być pewni, że budynek wytrzyma naprawdę wiele. Jest to jedna z głównych zalet domu murowanego. Jakie jeszcze pozytywy niesie ze sobą wybór takiej technologii? Przede wszystkim murowany dom charakteryzuje się wysoką akumulacyjnością. Dzięki temu nagrzewa się wolno, ale też wolno traci ciepło. Kolejną zaletą są stropy z żelbetonu, które charakteryzują się dużą izolacją akustyczną (tłumią dźwięki). Domy murowane mają również swoje wady - jest nią niewątpliwie czas budowy. Tego typu lokum buduje się średnio przez dwa lata. Trwa to tak długo ze względu na niezbędne przerwy technologiczne, podczas których m.in. wysychają zaprawy. Kolejną wadą domu murowanego jest cena - dłuższy okres trwania budowy, wynajęcie kwater dla ekip budujących, masywne fundamenty czy problematyczne założenie instalacji generują dodatkowe koszty. Jest to więc dość spory minus tego typu budowy.


Dom szkieletowy - wady i zalety

Domy szkieletowe bardzo często kojarzą się z niższą żywotnością niż te murowane. Jest tak ze względu na mniejszą popularność tej techniki - tak naprawdę dobrze zbudowany dom szkieletowy może nam służyć przez kilkadziesiąt lat. Podejście do takich konstrukcji powoli się jednak zmienia. Coraz więcej osób decyduje się na drewniane domy szkieletowe m.in. ze względu na czas budowy. Domy drewniane powstają szybko (do 4 miesięcy) i w każdych warunkach (nawet zimą). Ponadto budowa tego typu lokum jest dość tania - odchodzą koszty utrzymania ekipy (czasem przez wiele miesięcy) i budowa masywnych fundamentów. Domy szkieletowe mają również zdolność do samoregulacji wilgotności, dzięki czemu szybko się nagrzewają zimą, a latem dają przyjemne uczucie chłodu. Kolejna zaleta to łatwość w rozprowadzaniu po nim instalacji - można je ukryć pod poszyciem ściany, nie trzeba kuć jak w przypadku domów murowanych. Do wad tego typu konstrukcji zalicza się dość łatwe przenoszenie dźwięków, a także gorsze tłumienie hałasu dochodzącego z zewnątrz. Domy drewniane szybko się nagrzewają, ale też… szybciej tracą temperaturę po wyłączeniu kaloryfera (taka konstrukcja nie trzyma zbyt długo ciepła). Warto więc nastawić się na trochę wyższe rachunki za prąd, zwłaszcza w okresie zimowym.


Sprzątanie w domu

Technika, którą wybierzemy zależy od naszych indywidualnych preferencji - niektórzy po prostu lepiej się czują w murowanym domu, który przetrwa każdą zawieruchę. Inni uważają, że dom szkieletowy jest bardziej ekologiczny i zdrowszy. Wielbicieli obu technik ostrzegamy - dom wiąże się nie tylko z budową, ale też ze sprzątaniem! Warto więc zaopatrzyć się w porządny odkurzacz z workiem syntetycznym i filtrem HEPA. Na pewno się przyda!


Maja Majewska

Artykuł został przygotowany przez firmę www.worwo.com specjalizującą się w sprzedaży worków do odkurzaczy.

Może Cię zaintersować:

- Instalacje solarne a opłacalność

- Kotły kondensacyjne ? dlaczego tak popularne

- Instalacje solarne a opłacalność

- Co warto wiedzieć o materiałach budowlanych?

- Alarm przewodowy czy bezprzewodowy?

- Co powinno zostać zawarte w dokumentacji budowlanej?

- Co powinien zawierać projekt aranżacji wnętrza?

- Jak zacząć projektowanie ogrodu?

Data publikacji: 2018-08-31, ostatnia zmiana: 2018-10-08

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Geopalbud mikropale, iniekcje niskociśnieniowe, pale, wzmacnianie fundamentów, Rzeszów
Rzeszów
(woj. podkarpackie)
Geopalbud wiercenie w betonie otworów, skuwanie, wyburzenia, Jarosław
Jarosław
(woj. podkarpackie)
Pomiary Elektryczne i Oświetlenia Poznań i Okolice
Poznań
(woj. wielkopolskie)
Geopalbud przyłącza wodne kanalizacji, hydroizolacje, drenaż, odwodnienia, Rzeszów
Rzeszów
(woj. podkarpackie)
kosztorysant budowlany
Mysłowice
(woj. śląskie)
kominki, piecokominki, kuchnie i piece kaflowe...
Czyżew-Osada
(woj. podlaskie)
Meble na zamówienie,usługi stolarskie
Tarnów
(woj. małopolskie)
prace remontowe I inne prace
Żyrardów
(woj. mazowieckie)
Pompy ciepła montaż, wykonanie instalacji c.o, c.w.u, fotowoltaika
Nowa Wieś
(woj. mazowieckie)
Wrocław Elektryk, usługi elektryczne, instalacje pogotowie
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Wynajem osuszaczy powietrza - Osuszanie pomieszczeń AGMAK
Lublin
(woj. lubelskie)
Montaż, podłączanie kuchenek i płyt gazowych, GWARANCJA!. Gliwice, Zabrze, Pyskowice, Knurów, Bytom
Gliwice
(woj. śląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Jak powinno przebiegać projektowanie systemów IT?
Dzisiaj mało kto wyobraża sobie życie bez komputera. Tym bardziej komputeryzacja obowiązkowa jest w przypadku przedsiębiorstw. Systemy IT w firmach znacznie ułatwiają ich prowadzenie i codzienną pracę...
Data publikacji: 2021-11-29
Kiedy warto zlecić testowanie użyteczności strony, sklepu internetowego?
Doświadczenia użytkownika związane z przebywaniem danej stronie intranetowej lub w sklepie online wpływają znacząco nie tylko na liczbę odwiedzin witryny, ale i jej pozycjonowanie w wyszukiwarce Googl...
Data publikacji: 2021-04-27
Jak sprawdzać ile co kosztuje, gdzie porównywać ceny przed zakupem?
Dostęp do wszelkiego rodzaju dóbr i towarów jest w dzisiejszych czasach niemal nieograniczony. Chcąc kupić jakiś produkt, możemy porównywać propozycje różnych producentów tak długo, aż znajdziemy mode...
Data publikacji: 2021-04-02
Planujesz inwestycję? Sprawdź, jak możesz ją sfinansować dzięki dotacjom unijnym!
Gotowy, aby skupić się na swojej twórczej pasji? Zaplanowałeś inwestycję, a teraz chcesz ją sfinalizować i sfinansować? Oto kilka sposobów na wsparcie finansowe Twoich marzeń. Poznaj, czytając dalej,...
Data publikacji: 2021-02-05

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij