Szukaj

Kategorie

Dom szkieletowy czy murowany?


Dom szkieletowy czy murowany?


Poszukiwania własnej działki właśnie się zakończyły - jesteśmy dumnymi posiadaczami skrawka ziemi. Tylko co dalej? Oczywiście budujemy domek! Pozostaje nam wybór odpowiedniej technologii. Dom naszych marzeń będzie szkieletowy czy murowany? Wspólnie rozważmy wady i zalety obu rozwiązań.

Dom murowany - wady i zalety

Powszechnie przyjmuje się, że domy murowane są najtrwalszym rozwiązaniem - faktycznie taka inwestycja zapewni nam komfort użytkowania przez kilka pokoleń. Jest tylko jedno, ale… dom musi być wykonany z dobrych materiałów i przez doświadczoną ekipę. Dzięki połączeniu obu tych elementów możemy być pewni, że budynek wytrzyma naprawdę wiele. Jest to jedna z głównych zalet domu murowanego. Jakie jeszcze pozytywy niesie ze sobą wybór takiej technologii? Przede wszystkim murowany dom charakteryzuje się wysoką akumulacyjnością. Dzięki temu nagrzewa się wolno, ale też wolno traci ciepło. Kolejną zaletą są stropy z żelbetonu, które charakteryzują się dużą izolacją akustyczną (tłumią dźwięki). Domy murowane mają również swoje wady - jest nią niewątpliwie czas budowy. Tego typu lokum buduje się średnio przez dwa lata. Trwa to tak długo ze względu na niezbędne przerwy technologiczne, podczas których m.in. wysychają zaprawy. Kolejną wadą domu murowanego jest cena - dłuższy okres trwania budowy, wynajęcie kwater dla ekip budujących, masywne fundamenty czy problematyczne założenie instalacji generują dodatkowe koszty. Jest to więc dość spory minus tego typu budowy.


Dom szkieletowy - wady i zalety

Domy szkieletowe bardzo często kojarzą się z niższą żywotnością niż te murowane. Jest tak ze względu na mniejszą popularność tej techniki - tak naprawdę dobrze zbudowany dom szkieletowy może nam służyć przez kilkadziesiąt lat. Podejście do takich konstrukcji powoli się jednak zmienia. Coraz więcej osób decyduje się na drewniane domy szkieletowe m.in. ze względu na czas budowy. Domy drewniane powstają szybko (do 4 miesięcy) i w każdych warunkach (nawet zimą). Ponadto budowa tego typu lokum jest dość tania - odchodzą koszty utrzymania ekipy (czasem przez wiele miesięcy) i budowa masywnych fundamentów. Domy szkieletowe mają również zdolność do samoregulacji wilgotności, dzięki czemu szybko się nagrzewają zimą, a latem dają przyjemne uczucie chłodu. Kolejna zaleta to łatwość w rozprowadzaniu po nim instalacji - można je ukryć pod poszyciem ściany, nie trzeba kuć jak w przypadku domów murowanych. Do wad tego typu konstrukcji zalicza się dość łatwe przenoszenie dźwięków, a także gorsze tłumienie hałasu dochodzącego z zewnątrz. Domy drewniane szybko się nagrzewają, ale też… szybciej tracą temperaturę po wyłączeniu kaloryfera (taka konstrukcja nie trzyma zbyt długo ciepła). Warto więc nastawić się na trochę wyższe rachunki za prąd, zwłaszcza w okresie zimowym.


Sprzątanie w domu

Technika, którą wybierzemy zależy od naszych indywidualnych preferencji - niektórzy po prostu lepiej się czują w murowanym domu, który przetrwa każdą zawieruchę. Inni uważają, że dom szkieletowy jest bardziej ekologiczny i zdrowszy. Wielbicieli obu technik ostrzegamy - dom wiąże się nie tylko z budową, ale też ze sprzątaniem! Warto więc zaopatrzyć się w porządny odkurzacz z workiem syntetycznym i filtrem HEPA. Na pewno się przyda!


Maja Majewska

Artykuł został przygotowany przez firmę www.worwo.com specjalizującą się w sprzedaży worków do odkurzaczy.

Data publikacji: 2018-08-31, ostatnia zmiana: 2018-10-08

Może Cię zaintersować:

- Instalacje solarne a opłacalność

- Kotły kondensacyjne ? dlaczego tak popularne

- Instalacje solarne a opłacalność

- Co warto wiedzieć o materiałach budowlanych?

- Alarm przewodowy czy bezprzewodowy?

- Co powinno zostać zawarte w dokumentacji budowlanej?

- Co powinien zawierać projekt aranżacji wnętrza?

- Jak zacząć projektowanie ogrodu?


Spodobało Ci się?


ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY

Tajemnice zdolności kredytowej. Jak banki liczą naszą zdolność?
Wzięcie kredytu nierozerwalnie wiąże się z koniecznością wyliczenia zdolności kredytowej. Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób, banki liczą zdolność kredytową i jakie elementy mają wpływ na jej wysokość. Właśnie z tego artykułu można dowiedzieć się, jakie najważniejsze kwestie biorą pod uwagę banki, kiedy liczą zdolność kredytową.

Data publikacji: 2019-05-24

Dlaczego tłumaczenia marketingowe są tak ważne?
Dla prowadzących własną działalność oczywistym jest, że bez marketingu nie ma możliwości zaistnienia na rynku. Konkurencja obecnie jest tak duża, że niewiele pozostało obszarów gdzie można dostrzec monopol, który daje więcej swobody w działaniach reklamowych. Marketing, PR, reklama – podstawą do efektywnego dotarcia do swojej grupy docelowej jest treść.

Data publikacji: 2019-05-07

Plakaty wielkoformatowe ? jak zaprojektować, gdzie wydrukować?
Znaki, banery lub plakaty – niezależnie od tego, jaki rodzaj druku na dużą skalę tworzysz, ważne jest, aby wyróżniał się z tłumu. Aby utworzyć wydruk, na który ludzie zwrócą uwagę, musisz wybrać odpowiednie obrazy, kolory i czcionki. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci uniknąć najczęstszych problemów związanych z drukowaniem plakatów.

Data publikacji: 2019-01-24

Jak założyć swoją firmę?
Planujecie założyć niedługo własną działalność gospodarczą? Jakie kroki należy podjąć, aby przejść przez wszystkie etapy tej procedury?

Data publikacji: 2018-10-13