Sprzedaż samochodu - wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Kluczyki do sprzedawanego samochodu


Jakiś czas temu na pewno zastanawiałeś się nad tym jak kupić samochód i cieszyłeś się z pierwszej przejażdżki. Pierwszy przegląd po zakupie... Dobra bez sentymentów, nie o tym będzie ten artykuł. Dziś dowiesz się jak profesjonalnie podejść do sprzedaży auta. Bez zbędnych ceregieli przechodzimy do sedna i jedziemy punkt po punkcie!.

1. Jak i gdzie sprzedać samochód?

Pierwsze pytanie, na które należy sobie odpowiedzieć brzmi „czy chcę się sam zająć sprzedażą i uzyskać możliwie najwyższą cenę?” Jeśli samochód chcesz sprzedać na własną rękę powinieneś wiedzieć:

 • jak ustalić cenę sprzedaży samochodu?
 • jak przygotować samochód do sprzedaży?
 • jak zrobić dobre zdjęcia samochodu?
 • gdzie umieścić ogłoszenia?
 • jak przygotować dobrą treść ogłoszenia?

Odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania znajdziesz w naszym poradniku "Jak sprzedać samochód?"

W przypadku, gdy sam nie chcesz sobie zawracać głowy transakcją i całą bieganiną sprzedaj auto z pomocą komisu lub dealera (dealerzy często są chętni do odkupienia mało używanego auta, gdy kupujesz u nich nowy samochód). Problem spotkań z klientami i wystawiania ogłoszeń masz wtedy z głowy. Sprawdź jednak we wspomnianym wcześniej poradniku za ile sprzedać samochód, by za dużo, na tym, nie stracić.

2. Wymagane dokumenty przy sprzedaży samochodu

Sprzedając samochód musisz, poza samym autem, przekazać kupującemu kilka dokumentów. Są to:

 • Dowód rejestracyjny
 • Karta pojazdu (jeśli była wydana)
 • Potwierdzenie ubezpieczenia OC

Dodatkowo, jeśli samochód wyposażony jest w instalację LPG dodatkowo przekaż koniecznie:

 • Świadectwo homologacji instalacji LPG
 • Świadectwo legalizacji zbiornika gazowego

Dokumenty nieobowiązkowe, lecz mile widziane:

 • Książka serwisowa,
 • Karta gwarancyjna
 • Instrukcja od samochodu, radia itp.

Brakujące dokumenty rejestracyjne a sprzedaż auta

Zawsze się może zdarzyć, że któryś z wymaganych dokumentów ulegnie uszkodzeniu lub zaginięciu. W przypadku dokumentów wymaganych dla każdego auta, łatwo wyrobić duplikat.

Koszt wtórnika karty pojazdu to 75,50 zł, natomiast nowy dowód rejestracyjny to wydatek 54 zł.

Należy pamiętać także, że samochód powinien posiadać przy sprzedaży komplet tablic rejestracyjnych. Jeśli którejś brakuje możemy ją dorobić w cenie 40 zł od sztuki.

Potwierdzenie opłacenia polisy OC możemy wydrukować samodzielnie lub wybrać się w tym celu do ubezpieczyciela.

Brakujące dokumenty od LPG

W przypadku braku dokumentów od LPG kupujący będzie miał problem z realizacją przeglądu technicznego. Odtworzenie świadectwa homologacji instalacji oraz butli gazowej jest możliwe jednak znacznie trudniejsze niż w przypadku dokumentów rejestracyjnych. W tym celu najlepiej skontaktować się z warsztatem, który montował instalację.

3. Umowa sprzedaży samochodu

Jeśli sprzedajesz samochód jako osoba prywatna, do zawarcia transakcji będzie konieczna umowa kupna sprzedaży samochodu. Teoretycznie w przypadku samochodów nie ma obowiązku sporządzania jej w formie pisemnej, jednak bez formy pisemnej nie zarejestrujesz samochodu! Papierowa umowa ma jednak jeszcze jeden plus jest dowodem zawarcia transakcji sprzedaży w konkretnym dniu i o konkretnej godzinie. Dzięki temu jeśli kupujący dostanie mandat z fotoradaru będziesz mógł łatwo udowodnić, że już nie byłeś właścicielem w momencie zdarzenia.

Skąd wziąć dobrą umowę sprzedaży auta?

Teoretycznie umowę można napisać samemu pamiętając o tym, by wprowadzić do niej komplet danych sprzedającego i kupujące, a także dane pojazdu takie jak markę model roku produkcji, numer rejestracyjny oraz VIN. Można też skorzystać z pomocy prawnika. Jednak najłatwiej pobrać gotowy wzór i wprowadzić w nim ewentualne poprawki. Specjalnie dla naszych czytelników przygotowaliśmy gotowy wzór umowy sprzedaży samochodu wraz z umówieniem. W umówieniu zwracamy uwagę na to, co należy zawrzeć w umowie i dlaczego. Podpowiadamy też jakich rzeczy nie należy robić i z jakimi może się to wiązać konsekwencjami.

Współwłaściciel a sprzedaż samochodu

Jeśli poza Tobą współwłaścicielem auta jest ktoś jeszcze, pobierz umowę sprzedaży przygotowaną dla współwłaścicieli. Nie będziesz wtedy musiał nic poprawiać - drukujesz, wypełniasz i podpisujesz - to wszystko.

Pamiętaj, że współwłaściciel musi się również podpisać na umowie. Jeśli nie ma, fizycznie, takiej możliwości może przygotować upoważnienie uprawniające do sprzedaży samochodu. W jego treści poza danymi właściciela (takimi jak w umowie), powinny się znaleźć informacje dotyczące sprzedawanego samochodu (wraz z numerem VIN). Upoważnienie takie musi zostać dołączone do umowy. Pobierz gotowe upoważnienie do sprzedaży samochodu.

4. Co należy zrobić po sprzedaży samochodu?

Na koniec, po transakcji, pozostaje już tylko kilka formalności. Musisz powiadomić odpowiednie instytucje o tym, że nie jesteś już właścicielem pojazdu, który właśnie sprzedałeś. Poinformować musisz:

 • Ubezpieczyciela – w ciągu 14 dni od sprzedaży
 • Wydział komunikacji – masz na to 30 dni
 • Urząd skarbowy – jeśli sprzedałeś auto przed upływem 6 miesięcy od zakupu*

* pamiętaj, że deklarację musisz złożyć nawet wtedy gdy sprzedałeś samochód taniej niż go kupiłeś – czyli osiągnąłeś stratę!

Chcesz dowiedzieć się więcej – przeczytaj poradnik „Co zrobić po sprzedaży samochodu”. Dowiedz się także jak rozliczyć podatek od sprzedaży samochodu przed upływem 6 miesięcy od zakupu.

No to wiesz już wszystko!

Pomimo tego, że sprzedaż samochodu wydaje się na pozór prosta, to zrobienie tego dobrze wymaga poświęcenia odrobiny uwagi i czasu. Część spraw związanych ze sprzedażą może za nas rozwiązać komis samochodowy lub handlarz. Jednak za te udogodnienia przyjdzie nam zapłacić kilka procent ceny samochodu. Kwestię posprzedażowe i tak zawsze musimy rozliczyć sami. W jaki sposób sprzedasz swój samochód? Jeśli samodzielnie - zacznij od dodania darmowego ogłoszenia na Sprzedawaczu.

Data publikacji: 2021-01-06, ostatnia zmiana: 2021-04-08

ZOBACZ OGŁOSZENIA

FORD Ranger, 2021r. 2.0 EcoBlue Bi-Turbo 213KM A10 4x4 Czerwiec - Lipiec!!
170 000 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Alfa Romeo Giulia Sprint 2.0 200 KM | Grafitowy | Dużo pakietów | 2021
170 890 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
BMW i3
106 900 zł
Piaseczno
(woj. mazowieckie)
Fiat 500 La Prima 320Km | W pełni elektryczny | Nowy Model | Pierwsze sztuki !
154 900 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Jeep Wrangler JL Unlimited Rubicon 2.0 272 | Czerwony / Czarna skóra | Kamera przód
267 890 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Kia XCeed 1,6 CRDi 136 KM 7DCT | M+SMT+A18 |Penta Metal|2020
97 900 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Mercedes-Benz Klasa A, 2016r., Benzyna, 102KM
58 000 zł
Rabka-Zdrój
(woj. małopolskie)
Opel Grandland X, 2020r. Zamów on-line! Hybrid 4x4 300 KM
159 500 zł
Poznań
(woj. wielkopolskie)
Kia XCeed 1,5 T-GDI 160 KM 6MT | MY21 M+SMT+A18 |Copper Stone|2021
90 715 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Opel Insignia ELITE, salon Polska, serwisowany, f-ra VAT 23%
83 800 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
BMW X5
123 000 zł
Piaseczno
(woj. mazowieckie)
Volkswagen ID.4 1ST 204 KM 77 kWh
243 990 zł
Opole
(woj. opolskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Jak przekazać samochód w rodzinie - synowi, córce lub wnukom?
Często zdarza się, że rodzice lub dziadkowie wymieniając swój samochód chcieliby przekazać samochód młodszemu pokoleniu. Nie znaczy to, że zawsze mówimy to o darowiźnie. Niektórzy dziadkowie czy rodzi...
Data publikacji: 2021-05-10
Uszkodzona sonda lambda - jak rozpoznać usterkę i jak naprawić?
Wiele spośród podzespołów spotykanych we współczesnych samochodach zostało opracowanych przede wszystkim z myślą o ekologii. Walka z zanieczyszczeniami, które emitują silniki spalinowe, trwa od kilku...
Data publikacji: 2021-04-19
Uszkodzone łożysko oporowe sprzęgła - poznaj objawy i dowiedz się jak temu zaradzić!
Łożysko oporowe to jeden z elementów wchodzących w skład sprzęgła. Jego zadaniem jest umożliwienie płynnej pracy, załączania i wyłączania, samego sprzęgła. Łożysko oporowe, znane też jako łożysko wyci...
Data publikacji: 2021-04-16
Uszkodzenie silniczka krokowego - dowiedz się jak rozpoznać i samodzielnie naprawić usterkę!
Silniczek krokowy to niewielki podzespół, którego zadaniem jest sterowanie ustawieniem przepustnicy na biegu jałowym. Ma to nie dopuścić do całkowitego wyłączenia silnika spalinowego po odpuszczeniu p...
Data publikacji: 2021-04-16

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij