Sprzedaż samochodu - wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Kluczyki do sprzedawanego samochodu


Jakiś czas temu na pewno zastanawiałeś się nad tym jak kupić samochód i cieszyłeś się z pierwszej przejażdżki. Pierwszy przegląd po zakupie... Dobra bez sentymentów, nie o tym będzie ten artykuł. Dziś dowiesz się jak profesjonalnie podejść do sprzedaży auta. Bez zbędnych ceregieli przechodzimy do sedna i jedziemy punkt po punkcie!.

1. Jak i gdzie sprzedać samochód?

Pierwsze pytanie, na które należy sobie odpowiedzieć brzmi „czy chcę się sam zająć sprzedażą i uzyskać możliwie najwyższą cenę?” Jeśli samochód chcesz sprzedać na własną rękę powinieneś wiedzieć:

 • jak ustalić cenę sprzedaży samochodu?
 • jak przygotować samochód do sprzedaży?
 • jak zrobić dobre zdjęcia samochodu?
 • gdzie umieścić ogłoszenia?
 • jak przygotować dobrą treść ogłoszenia?

Odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania znajdziesz w naszym poradniku "Jak sprzedać samochód?"

W przypadku, gdy sam nie chcesz sobie zawracać głowy transakcją i całą bieganiną sprzedaj auto z pomocą komisu lub dealera (dealerzy często są chętni do odkupienia mało używanego auta, gdy kupujesz u nich nowy samochód). Problem spotkań z klientami i wystawiania ogłoszeń masz wtedy z głowy. Sprawdź jednak we wspomnianym wcześniej poradniku za ile sprzedać samochód, by za dużo, na tym, nie stracić.

2. Wymagane dokumenty przy sprzedaży samochodu

Sprzedając samochód musisz, poza samym autem, przekazać kupującemu kilka dokumentów. Są to:

 • Dowód rejestracyjny
 • Karta pojazdu (jeśli była wydana)
 • Potwierdzenie ubezpieczenia OC

Dodatkowo, jeśli samochód wyposażony jest w instalację LPG dodatkowo przekaż koniecznie:

 • Świadectwo homologacji instalacji LPG
 • Świadectwo legalizacji zbiornika gazowego

Dokumenty nieobowiązkowe, lecz mile widziane:

 • Książka serwisowa,
 • Karta gwarancyjna
 • Instrukcja od samochodu, radia itp.

Brakujące dokumenty rejestracyjne a sprzedaż auta

Zawsze się może zdarzyć, że któryś z wymaganych dokumentów ulegnie uszkodzeniu lub zaginięciu. W przypadku dokumentów wymaganych dla każdego auta, łatwo wyrobić duplikat.

Koszt wtórnika karty pojazdu to 75,50 zł, natomiast nowy dowód rejestracyjny to wydatek 54 zł.

Należy pamiętać także, że samochód powinien posiadać przy sprzedaży komplet tablic rejestracyjnych. Jeśli którejś brakuje możemy ją dorobić w cenie 40 zł od sztuki.

Potwierdzenie opłacenia polisy OC możemy wydrukować samodzielnie lub wybrać się w tym celu do ubezpieczyciela.

Brakujące dokumenty od LPG

W przypadku braku dokumentów od LPG kupujący będzie miał problem z realizacją przeglądu technicznego. Odtworzenie świadectwa homologacji instalacji oraz butli gazowej jest możliwe jednak znacznie trudniejsze niż w przypadku dokumentów rejestracyjnych. W tym celu najlepiej skontaktować się z warsztatem, który montował instalację.

3. Umowa sprzedaży samochodu

Jeśli sprzedajesz samochód jako osoba prywatna, do zawarcia transakcji będzie konieczna umowa kupna sprzedaży samochodu. Teoretycznie w przypadku samochodów nie ma obowiązku sporządzania jej w formie pisemnej, jednak bez formy pisemnej nie zarejestrujesz samochodu! Papierowa umowa ma jednak jeszcze jeden plus jest dowodem zawarcia transakcji sprzedaży w konkretnym dniu i o konkretnej godzinie. Dzięki temu jeśli kupujący dostanie mandat z fotoradaru będziesz mógł łatwo udowodnić, że już nie byłeś właścicielem w momencie zdarzenia.

Skąd wziąć dobrą umowę sprzedaży auta?

Teoretycznie umowę można napisać samemu pamiętając o tym, by wprowadzić do niej komplet danych sprzedającego i kupujące, a także dane pojazdu takie jak markę model roku produkcji, numer rejestracyjny oraz VIN. Można też skorzystać z pomocy prawnika. Jednak najłatwiej pobrać gotowy wzór i wprowadzić w nim ewentualne poprawki. Specjalnie dla naszych czytelników przygotowaliśmy gotowy wzór umowy sprzedaży samochodu wraz z umówieniem. W umówieniu zwracamy uwagę na to, co należy zawrzeć w umowie i dlaczego. Podpowiadamy też jakich rzeczy nie należy robić i z jakimi może się to wiązać konsekwencjami.

Współwłaściciel a sprzedaż samochodu

Jeśli poza Tobą współwłaścicielem auta jest ktoś jeszcze, pobierz umowę sprzedaży przygotowaną dla współwłaścicieli. Nie będziesz wtedy musiał nic poprawiać - drukujesz, wypełniasz i podpisujesz - to wszystko.

Pamiętaj, że współwłaściciel musi się również podpisać na umowie. Jeśli nie ma, fizycznie, takiej możliwości może przygotować upoważnienie uprawniające do sprzedaży samochodu. W jego treści poza danymi właściciela (takimi jak w umowie), powinny się znaleźć informacje dotyczące sprzedawanego samochodu (wraz z numerem VIN). Upoważnienie takie musi zostać dołączone do umowy. Pobierz gotowe upoważnienie do sprzedaży samochodu.

4. Co należy zrobić po sprzedaży samochodu?

Na koniec, po transakcji, pozostaje już tylko kilka formalności. Musisz powiadomić odpowiednie instytucje o tym, że nie jesteś już właścicielem pojazdu, który właśnie sprzedałeś. Poinformować musisz:

 • Ubezpieczyciela – w ciągu 14 dni od sprzedaży
 • Wydział komunikacji – masz na to 30 dni
 • Urząd skarbowy – jeśli sprzedałeś auto przed upływem 6 miesięcy od zakupu*

* pamiętaj, że deklarację musisz złożyć nawet wtedy gdy sprzedałeś samochód taniej niż go kupiłeś – czyli osiągnąłeś stratę!

Chcesz dowiedzieć się więcej – przeczytaj poradnik „Co zrobić po sprzedaży samochodu”. Dowiedz się także jak rozliczyć podatek od sprzedaży samochodu przed upływem 6 miesięcy od zakupu.

No to wiesz już wszystko!

Pomimo tego, że sprzedaż samochodu wydaje się na pozór prosta, to zrobienie tego dobrze wymaga poświęcenia odrobiny uwagi i czasu. Część spraw związanych ze sprzedażą może za nas rozwiązać komis samochodowy lub handlarz. Jednak za te udogodnienia przyjdzie nam zapłacić kilka procent ceny samochodu. Kwestię posprzedażowe i tak zawsze musimy rozliczyć sami. W jaki sposób sprzedasz swój samochód? Jeśli samodzielnie - zacznij od dodania darmowego ogłoszenia na Sprzedawaczu.

Data publikacji: 2021-01-06, ostatnia zmiana: 2021-01-13

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Toyota Auris II 1.8 HYBRID 136KM
67 900 zł
Mysłowice
(woj. śląskie)
KIA Sorento, 2020r. 1.6 T-GDi HEV 230KM Nowy Model
218 900 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Porsche 911 Carrera Cabriolet (996), 300 KM, Manual, Tapicerka skórzana Carlex Design, Nawigacja, Ha
139 900 zł
Pruszków
(woj. mazowieckie)
Jeep Compass, 2020r. Parking
116 900 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Volvo V60, 1.99 (163 KM) Diesel, 2012
30 000 zł
Katowice
(woj. śląskie)
Mercedes Sprinter II 213 2.2CDI 129KM 9 Osób Automat Autobus -BUS -FILM VIDEO -Zobacz
12 800 zł
Goczałkowice-Zdrój
(woj. śląskie)
SEAT Leon, 2019r. Zamów online demo
79 900 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Toyota Yaris, 1.0 (69 KM) Benzyna, 2007
10 000,00 zł
Piaseczno
(woj. mazowieckie)
Peugeot RCZ FL 1.6THP 200KM -1Wł -Kraj -FILM VIDEO -Zobacz
68 900 zł
Goczałkowice-Zdrój
(woj. śląskie)
SUZUKI Vitara, 2020r. Zamów on - line. FULL LED
87 500 zł
Bielsko-Biała
(woj. śląskie)
Toyota Auris, 1.33 (99 KM) Benzyna, 2013
30 500 zł
Poznań
(woj. wielkopolskie)
FORD Puma, 2020r. 1.0 EcoBoost MHEV 155 KM M6 *OD RĘKI*
119 900 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Umowa kupna sprzedaży samochodu współwłaściciel - gotowy wzór na 2021
Kiedy dwie osoby są właścicielami jednego pojazdu, wtedy standardowy wzór umowy sprzedaży wymaga wielu żmudnych poprawek. Każde poprawki niosą za sobą dodatkowe ryzyko błędu. Dobra informacja jest tak...
Data publikacji: 2021-01-07
TOP 16 🏆 Jaki samochód do 10 tysięcy kupić? Propozycje aut na 2021 rok
Wybierając modele do artykułu zdecydowaliśmy się na prezentację po 5 aut ze wszystkich najpopularniejszych segmentów. Samochody rodzinne, kompaktowe i auta miejskie. Poznaj nasze propozycje.
Data publikacji: 2021-01-02
TOP 16 🏆 Jaki samochód do 20 tys wybrać? Zobacz TOP 16 na 2021
Samochody do 20 000 zł to grupa aut, która cieszy się na polskim rynku dużym zainteresowaniem. W czołówce najczęściej wybieranych modeli są wozy segmentu C, czyli tak zwane kompakty. Przyjrzymy się je...
Data publikacji: 2020-12-31
TOP 12 🏆 Jaki samochód do 30 tys wybrać? Poznaj nasze propozycje z segmentu C i D
Przymierzając się do zakupu samochodu za 30 tys zł jest już naprawdę w czym wybierać. Poniżej przyjrzymy się ciekawym propozycjom samochodów z klasy kompakt (segment C) oraz autom z segmentu D, czyli...
Data publikacji: 2020-12-31