Samochód sprowadzany czy krajowy?


Samochód sprowadzany z USA

Własne auto to marzenie niejednej osoby. Dokonując zakupu chcemy wybrać jak najlepiej. Liczy się bezpieczeństwo, komfort, jak również parametry wizualne, na które zwracamy uwagę. Chcemy, aby inwestycja była udana, a samo auto służyło nam przez długie lata. Sprowadzane samochody z gwarancją zyskują na popularności. Taki zakup chwalony jest coraz chętniej przez polskie społeczeństwo. Właśnie dlatego zastanawiamy się, czy lepsze będą samochody kupione w polskim salonie, czy jednak modele sprowadzone z zagranicy. Jakie są plusy i minusy tych dwóch rozwiązań? Czy lepiej sprowadzić auto na własną rękę? A może wybrać odpowiedni salon? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania. Sprawdzisz również z jakich krajów sprowadzić pojazd oraz w jaki sposób znaleźć swój ideał. 

 

Plusy i minusy samochodu używanego, zakupionego w polskim salonie 

Rynek pojazdów używanych prężnie się rozwija. Pierwszą dostępną opcją będzie zakup samochodu, który wcześniej nabyty był w polskim salonie. Można zakupić je u dealera, w komisach, a także wyszukując ogłoszenia w sieci czy w mediach społecznościowych. Takie używane auta krajowe dają większą pewność, co do stanu technicznego pojazdu. Oznacza to, że szybciej zweryfikujesz, czy auto nie posiada ukrytych wad oraz bez problemu otrzymasz dokumenty potwierdzające parametry pojazdu.

W tym przypadku również łatwiej będzie trafić na auto od pierwszego właściciela. Z reguły 3 – 4 letnie pojazdy są zazwyczaj bardzo zadbane i stanowią dobrą alternatywę dla auta prosto z salonu. Jednocześnie szukając samochodu w polskich salonach, mamy większą szansę na znalezienie pojazdu praktycznie nieużywanego przez wcześniejszego nabywcę.

Wybierając taki sposób zakupu pojazdu trzeba liczyć się z ewentualnymi minusami. Decydując się na kilkuletnie auto należy pamiętać o wyższej cenie. Jest to podyktowane wiekiem samochodu, dodatkowymi dokumentami czy gwarancjami. Dodatkowo bardzo często same ceny są wyższe niż podawane w komisach czy ogłoszeniach internetowych, co związane jest z zarobkiem osoby sprzedającej. Właśnie dlatego najlepiej dokonać prostych kalkulacji i wiedzieć czego konkretnie oczekujemy.

Zobacz ogłoszenia motoryzacyjne lub dodaj darmowe ogłoszenie

Samochód sprowadzany - czy to się opłaca? 

Decydując się na samochody sprowadzane warto wiedzieć z jakimi kwestiami musimy się zmierzyć. Nie ważne czy będą to auta z Niemiec, samochody ze Szwajcarii czy samochody z USA. Poznanie zalet i wad zdecydowanie ułatwi podjęcie decyzji.

Pierwszym i zdecydowaniem jednym z najważniejszych plusów będzie cena. Sprowadzane samochody używane zazwyczaj są po prostu tańsze. Dzięki niższym kosztom można pozwolić sobie na lepszy zakup i wybranie upatrzonego modelu (auta wyższej klasy). Taki zakup to również bardzo dobre rozwiązanie dla początkujących kierowców. W razie ewentualnych uszkodzeń, takich jak przytarcie czy delikatne uderzenie będziemy czuli się po prostu bardziej komfortowo niż w przypadku nowego auta. Ostatnim plusem będą także koszty ubezpieczenia i napraw. Są one niższe niż w przypadku nowego pojazdu.

Trzeba przyznać, że sprowadzane samochody z gwarancją stają się obecnie powszechnym standardem. Mimo to trzeba liczyć się z kilkoma problematycznymi kwestiami. Po pierwsze trzeba pamiętać, że może to być pojazd po przejściach, które czasem trudniej zweryfikować. Decydując się na taki zakup raczej nie będziesz wiedział, kto był poprzednim właścicielem i w jaki sposób obchodził się z autem. Jednocześnie należy pamiętać, że nie każda usterka będzie widoczna gołym okiem. Zdarzają się sytuacje, w których awarie ujawniają się dopiero przy długich trasach. To naraża na dodatkowe koszty związane z naprawami czy nawet większymi remontami pojazdu. 

Sprowadzać na własną rękę czy kupić już sprowadzony?

Może wydawać się, że zakup w komisie czy u mniejszego sprzedawcy jest jedynym rozwiązaniem. Oczywiście auto można sprowadzić samodzielnie. Ogłoszenia dotyczące sprzedaży pojazdów można znaleźć w sieci na dedykowanych portalach. W tym przypadku kontakt telefoniczny ze sprzedawcą może być utrudniony ze względu na połączenia zagraniczne. Dodatkowo warto znać przynajmniej język angielski, który umożliwi zadanie dodatkowych pytań i omówienie szczegółów. W takim przypadku to również Ty będziesz musiał zająć się wszystkimi formalnościami, takimi jak – dopilnowanie czy auto zostało wyrejestrowane, sporządzenie odpowiedniej umowy, a także w zależności od kraju zakup dodatkowego ubezpieczenia czy innych usług, dzięki którym będziesz mógł przekroczyć granicę. W Polsce będziesz musiał zająć się akcyzą, tłumaczeniem dokumentów, rejestracją i badaniami technicznymi. Pamiętać także należy, że tłumaczenia i badania techniczne to również dodatkowe koszty.

W przypadku aut już sprowadzonych i dostępnych w komisach czy u pojedynczych sprzedawców sprawa jest o wiele prostsza. Nabywca dokonując zakupu otrzymuje komplet dokumentów, dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, polisę OC oraz ewentualną gwarancję. W związku z tym ścieżka zakupowa jest o wiele krótsza i sprowadza się do minimum formalności.

Jeśli chcesz sprowadzać samochód na własną rękę zobacz koniecznie niemieckie strony z autami i sprawdź, w których miejscach znajdziesz najwięcej ogłoszeń aut, które można sprowadzić do Polski.

Z jakiego kraju najlepiej sprowadzać samochód?

Zgodnie ze statystykami wiadomo, że najchętniej sprowadzamy auta z Niemiec. Takie pojazdy stanowią aż 40 % rynku. Bliskość, gwarancja wysokiej jakości pojazdu oraz niezawodność nieustannie przyciągają nowych nabywców.

Co ciekawe, Polacy interesują się również pojazdami sprowadzonymi z Wielkiej Brytanii, Holandii, Włoch czy Hiszpanii. Coraz częściej decydujemy się także na samochody ze Szwajcarii czy nawet na samochody z USA. 

Wszystko zależy od budżetu i postawionych wytycznych. Jeżeli stawiamy na praktyczny i bezpieczny pojazd lepiej wybrać naszych zachodnich sąsiadów lub inny kraj z Unii Europejskiej. Jeżeli jednak chcemy nabyć wyjątkową perełkę lub model kolekcjonerski, wybierzmy Stany Zjednoczone.

Gdzie szukać samochodów sprowadzanych?

Żyjemy w czasach, w których mamy ogromne możliwości, jeżeli mowa o wyszukiwaniu idealnego auta. Oczywiście można to robić w sposób tradycyjny rozglądając się za pojazdem na giełdach samochodowych, w lokalnych komisach czy w prasie. 

Samochody sprowadzane można także znaleźć przeglądając ogłoszenia w sieci. Komisy online oferują bogatą ofertę, która jest dostępna 24 godziny na dobę. Oznacza to, że możesz przeglądać auta w dowolnym czasie. Warto także zajrzeć na lokalne grupy w mediach społecznościowych. Bardzo możliwe, że również tam odnajdziesz coś dla Ciebie. 

Koszt rejestracji auta sprowadzanego

Podejmując końcową decyzję pamiętaj, że rejestracja samochodu z zagranicy wiąże się z konkretnymi kosztami. Warto doliczyć je do określonego wcześniej budżetu. Możesz zapoznać się z najważniejszymi informacjami czytając nasz mini poradnik. Kupując auto krajowe do rejestracji poza wymaganymi dokumentami potrzebna będzie też zgodna z polskim prawem umowa kupna sprzedaży pojazdu - możesz pobrać wzór który przygotowaliśmy.

Różnica w zakupie sprowadzanego samochodu osobowego, a dostawczego

Auta ciężarowe i dostawcze, tak samo jak samochody osobowe można sprowadzić z innego kraju. Decydując się na zakup ciężarówki lub pojazdu dostawczego, będziemy zwolnieni z podatku akcyzowego. W przypadku nabycia auta osobowego, będziemy musieli uiścić odpowiednią opłatę. 

Dodatkowo warto pamiętać, że kupując ciągniki siodłowe, nabywcy zwolnieni są z opłaty recyklingowej. W tym przypadku nie będziesz musiał również płacić akcyzy.

 

Nie ważne, czy zdecydujesz się na zakup pojazdu z zagranicy i sprowadzenie go na własną rękę, chcesz skorzystać z usług serwisów online czy usatysfakcjonują Cię samochody kupione w polskim salonie. Warto przede wszystkim wiedzieć jaki samochód używany kupić i w jaki sposób znaleźć najlepszego sprzedawcę. Jesteśmy pewni, że czytając ten artykuł podjęcie decyzji zakupowej będzie dla Ciebie łatwiejsze. A jeżeli chcesz zobaczyć, jak sprawdzić samochód z zagranicy bez wychodzenia z domu - koniecznie przeczytaj nasz kolejny artykuł! 

Data publikacji: 2020-09-02, ostatnia zmiana: 2022-05-18

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Mercedes CLS 350 - 3.0CDi 265KM Skóra Klimatronic
95 800 zł
Łuków
(woj. lubelskie)
BMW 318 - LPG do 2032 /  M - Pakiet * xenon * Możliwa ZAMIANA !
20 800 zł
Świdnica
(woj. dolnośląskie)
Toyota Highlander - Hybryda Executive Style 248KM Kamera 360 Audio Panorama  3301zł
278 000 zł
Szczecinek
(woj. zachodniopomorskie)
Kia Cee'd - 1,6 B 135KM Led Navi Kamera Gwarancja
29 500 zł
Nowe Kucice
(woj. mazowieckie)
Volkswagen Tiguan - 4x4 #Bi xenon Navi # Serwis #
37 892 zł
Rybnik
(woj. śląskie)
Honda Civic - Sedan/ 2009r./ 1,8benzyna 140KM, serwisowanty do końca
21 999 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Ford Focus ST*Układ Dolotowy COBB*StanWzorowy*Czujniki Parkowania
66 900 zł
Żory
(woj. śląskie)
Mercedes A 140 - 1.4 82KM Long Lang -Zobacz -tanie auto -tani samochód
3 500,00 zł
Goczałkowice-Zdrój
(woj. śląskie)
Opel Insignia - 2.0Turbo 4x4 automat nawi kamera radar head up skóra pakiet zimowy gwa
92 300 zł
Sędziszów Małopolski
(woj. podkarpackie)
Audi Q7*LIFT*Bi-Xenon*BOSE*Panorama*KameraCof*Ele.Klapa*Gwarancja
62 000 zł
Żory
(woj. śląskie)
Audi A4 - 1.8 benzyna 160 PS / Zarejestrowany / Alkantara / Alu / navi /
20 900 zł
Świebodzin
(woj. lubuskie)
BMW 330 - 330i GPF xDrive M Sport sport-aut Salon PL 1wł. F-Vat
143 900 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Jak znaleźć godne zaufania używane Volvo z pełną gwarancją?
Szukasz samochodu marki Volvo, ale masz ograniczony budżet? W takim razie zastanów się nad zakupem używanego samochodu, który jest tańszy, ale wciąż bezpieczny i luksusowy, a do tego z pełną gwarancją...
Data publikacji: 2024-04-19
Jak wybrać odpowiedni kask na motocykl?
Wiosna w pełni, a więc sezon motocyklowy można uznać za otwarty. Warto odświeżyć ekwipunek motocyklisty, zanim wyruszysz jednośladem na podbój szos. Jeśli po raz pierwszy kompletujesz garderobę i akce...
Data publikacji: 2024-04-17
5 miejscowości blisko Warszawy gdzie również warto szukać samochodów na sprzedaż
Poszukiwanie idealnego samochodu używanego w pobliżu Warszawy może być wyzwaniem. Dla tych, którzy szukają samochodu w okolicy, oto lista pięciu miejscowości, gdzie warto rozejrzeć się za atrakcyjnymi...
Data publikacji: 2024-04-03
Jak kupić samochód używany w Warszawie?
Poszukiwanie używanego samochodu może być emocjonującym, ale i wymagającym zadaniem. W Warszawie, ogłoszenia na platformach internetowych, takich jak warszawa.sprzedawacz.pl, są świetnym źródłem infor...
Data publikacji: 2024-04-02