Jak odświeżyć wygląd auta przed sprzedażą?


Auto detailing.


Jeśli planujesz sprzedaż samochodu, inwestowanie dużych pieniędzy w wymianę zużytych podzespołów nie ma najmniejszego sensu. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest skupienie się na kwestiach wizualnych, takich jak woskowanie samochodowej karoserii, poczernienie elementów plastikowych, domycie felg i przyczernienie opon. Przy okazji warto również pomyśleć o posprzątaniu wnętrza samochodu, zwłaszcza jeśli wcześniej poświęcaliśmy temu niewiele uwagi. Niekiedy wystarczy odkurzacz i spray do pielęgnacji kokpitu. Jeśli jednak tapicerka samochodowa jest mocno zabrudzona, warto poświęcić czas i spróbować ją wyprać.

Wiele czynności związanych z przygotowaniem samochodu do sprzedaży można wykonać samodzielnie. Wystarczy zaopatrzyć się w profesjonalne kosmetyki samochodowe, przede wszystkim zainwestować w dobrej jakości wosk samochodowy, dzięki któremu lakier stanie się bardziej błyszczący, a jego kolor stanie się głębszy. Jeśli masz auto w ciemnym kolorze, warto pomyśleć o kupnie samochodowego wosku koloryzującego, który uwypukli głębię naturalnego koloru auta i zamaskuje niewielkie ryski, jakie znajdują się na jego powierzchni.

Pielęgnacja karoserii

Zadbany, lśniący lakier przyciąga uwagę i jest najlepszym sposobem na zachęcenie klienta, by na dłużej zatrzymał się właśnie przy Twoim samochodzie. Jeśli chcesz przywrócić swojemu autu atrakcyjny wygląd zewnętrzny, zacznij właśnie od karoserii. Po pierwsze, samochód trzeba dokładnie umyć. Możesz zrobić to samodzielnie, na myjni samoobsługowej lub podjechać na myjnię ręczną, gdzie zadbają nie tylko o powłokę lakierniczą, ale także o felgi i opony czy plastikowe detale zewnętrzne, jeśli Twój samochód jest w nie wyposażony (zderzaki, klamki, listwy boczne, obudowy lusterek). Po drugie, po dokładnym umyciu i osuszeniu karoserii, należy ją nawoskować. Oczywiście można to zrobić w sposób automatyczny na myjni samochodowej, ale zdecydowanie lepiej zrobić to ręcznie. Wystarczy do tego miękka szmatka do nakładania wosku samochodowego i ściereczka z mikrofibry do polerowania lakieru. Jeśli masz auto w ciemnym kolorze, z dużą liczbą niewielkich rysek, zdecyduj się na wosk samochodowy koloryzujący. Jeśli rysek jest niewiele, a samochód ma jasny kolor, wystarczy sięgnąć po klasyczny wosk dobrej jakości.Samo nałożenie wosku to nie problem, wystarczy delikatnie rozsmarować go na suchej powierzchni wybranego elementu karoserii. Zdecydowanie bardziej pracochłonnym zajęciem jest polerowanie. Zmatowioną woskiem powierzchnię lakieru należy dokładnie przetrzeć, tak by uzyskać efekt nabłyszczenia. Gdy nie osiągniemy spodziewanego rezultatu, zawsze możemy zdecydować się na profesjonalną polerkę w zakładzie lakierniczym. Koszt takiej usługi jest jednak dość duży i jeśli planujesz sprzedaż auta, taka inwestycja może zwyczajnie się nie opłacać.

Pielęgnacja felg, opon i elementów plastikowych

Pielęgnacja felg, opon i elementów plastikowych w samochodach osobowych.


Nakładając na karoserię wosk samochodowy, zwłaszcza jeśli używasz wosku koloryzującego, staraj się nie zabrudzić plastikowych elementów, takich jak klamki czy zderzaki. Te warto potraktować specjalnym preparatem czerniącym. Podobnego w działaniu preparatu używamy do nabłyszczenia i uwypuklenia naturalnego koloru opon. Do mycia felg, zwłaszcza felg aluminiowych, używamy specjalnych preparatów radzących sobie z trudnymi zabrudzeniami, najlepiej takich, które przystosowane są do czyszczenia aluminium.

AUTOCHEMIA Artykuł został przygotowany na podstawie materiałów ze strony sklepu autochemia.pl, oferującego autokosmetyki i akcesoria samochodowe.

Może Cię zaintersować:

- Odzyskajmy dawny blask samochodu!

- Jak sprzedać samochód?

- Co jest potrzebne do naklejenia foli samochodowej? - niezbędnik przy tego typu pracach

- Podróż samochodem - przydatne akcesoria i gadżety

- Pokrowce samochodowe - kiedy kupić i jakie wybrać?

Data publikacji: 2018-02-26, ostatnia zmiana: 2019-05-16

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Audi A4, 1.97 (140 KM) Diesel, 2007
20 000 zł
Poznań
(woj. wielkopolskie)
Opel Corsa, 1.4 (90 KM), 2017
29 200 zł
Baranowo
(woj. wielkopolskie)
Ford Mondeo, 2.0 (179 KM) Diesel, 2016
37 800 zł
Baranowo
(woj. wielkopolskie)
Fiat Bravo, 1.37 (90 KM) Benzyna, 2007
15 000 zł
Katowice
(woj. śląskie)
Toyota Corolla, 1.37 (90 KM) Diesel, 2015
27 200 zł
Baranowo
(woj. wielkopolskie)
Skoda Fabia, 1.2 (69 KM) Benzyna, 2008
14 000 zł
Piaseczno
(woj. mazowieckie)
Renault Scenic, 1.4 (130 KM) Benzyna, 2010
22 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Mazda 6, 2.0 (147 KM) Benzyna, 2008
19 500 zł
Piaseczno
(woj. mazowieckie)
Renault Twingo, 1.15 (76 KM) Benzyna, 2011
12 000 zł
Poznań
(woj. wielkopolskie)
Skoda, 1.43 (105 KM) Diesel, 2016
27 000 zł
Baranowo
(woj. wielkopolskie)
Suzuki Grand Vitara, 1.87 (129 KM) Diesel, 2008
21 000 zł
Katowice
(woj. śląskie)
Honda Jazz, 1.34 (83 KM) Benzyna, 2008
17 000 zł
Piaseczno
(woj. mazowieckie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Przekładnie kierownicze - czym są?
Przekładnia kierownicza to bardzo istotny element każdego pojazdu. Sprawdź czym są dokładnie! Zapraszamy do naszego artykułu!
Data publikacji: 2020-02-22
Podatek po sprzedaży samochodu - czy muszę go zapłacić?
Obowiązek opłaty podatku po zakupie pojazdu jest zwykle oczywisty dla większości osób, które choć raz kupowały samochód używany. Rozliczamy wtedy PCC-3 i problem z głowy. Jak jednak wygląda to po stro...
Data publikacji: 2020-02-17
Podatek od kupna samochodu - jak rozliczyć PCC-3?
Kupując samochód używany praktycznie zawsze zmuszeni jesteśmy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Podatek ten należy uiścić w urzędzie skarbowym właściwym dla miejsca zamieszkania w ciągu 1...
Data publikacji: 2020-02-06
Historia pojazdu i sprawdzanie VIN przed zakupem
Jeszcze do niedawna stojąc przed wyzwaniem polegającym na zakupie samochodu używanego byliśmy zdani na swoje oczy i uszy lub ewentualną pomoc mechanika. Dziś przed zakupem auta możemy skorzystać z nar...
Data publikacji: 2020-02-04