Co jest potrzebne do naklejenia foli samochodowej? – niezbędnik przy tego typu pracach


Niezbędnik naklejania foli samochodowej.


Wielu kierowców dużo by dało, aby móc szybko i w miarę tanio zmienić kolor karoserii swojego samochodu – lub chociażby jej wybranych elementów. Skorzystanie z usług lakiernika do takich opcji jednak nie należy, no chyba że akceptuje się prowizorycznie wykonane zlecenie, którego efekty są nietrwałe, nierówne, a czasem wręcz szpecące nadwozie. Na rynku możemy jednak spotkać alternatywne rozwiązanie o nie mniejszej trwałości oraz wysokim poziomie estetycznym, a mamy tu na myśli oczywiście folie graficzne. Propozycję jej „montażu” na naszym samochodzie również można bardzo łatwo znaleźć, jednak jeśli weźmie się pod uwagę cenę samego materiału, który w takim wypadku powinien być dobrej jakości, to może się okazać, że pomimo niższego kosztu zmiany wyglądu całego auta, nie zauważymy zbyt dużej różnicy w cenie. Całe szczęście, że tego typu folie nadają się również do samodzielnego oklejania – wystarczy odrobina cierpliwości, trochę zdolności manualnych... oraz kilka newralgicznie ważnych akcesoriów.

Podgrzewanie i wyrównanie

Podstawowymi akcesoriami używanymi do oklejania elementów karoserii folią samochodową są parownica oraz tzw. rakla. Pierwszy z nich służy do ogrzewania powierzchni materiału, z którym się tu pracuje, gdyż tylko w ten sposób można sprawić, że stanie się on na tyle elastyczny i lepki, aby trwale i bezpiecznie dopasować się do kształtu oklejanej części nadwozia. W domowych warunkach można czasem posłużyć się również suszarką do włosów, jednak trzeba mieć na uwadze, że urządzenie to może być mniej wydajne niż niejedna parownica. Rakla natomiast to prosty gadżet służący do wyrównywania powierzchni naklejanej foli, równomiernego pozbywania się spod niej pęcherzyków powietrza oraz odpowiedniego dociśnięcia do lakieru w celu zapewnienia trwałego wiązania na całej powierzchni.Lepsze wiązanie kleju oraz zabezpieczenie

Im mniej przetłoczeń na powierzchni karoserii, tym większe prawdopodobieństwo, że siła wiązania kleju posiadanego przez folie graficzne będzie wystarczająco dobra, aby zapewnić właścicielowi pojazdu wiele lat bezstresowej eksploatacji. Jeśli jednak chodzi o bardziej precyzyjną pracę, to istnieje zagrożenie, że na skutek większego napięcia powłoka szybciej zacznie się odklejać, a na krawędziach pojawią się zadarte brzegi. Firmy, które zajmują się tego typu usługami, doskonale zdają sobie sprawę z zagrożenia, dlatego stosują odpowiednie preparaty, by jemu zapobiec. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by samodzielnie wykonując oklejanie nadwozia również się nimi posłużyć, a są to:

- primer (wzmacnia siłę wiązania kleju),

- środek uszczelniający krawędzie foli (zapobiega również wnikaniu wilgoci i zabrudzeń).

Warto również zaopatrzyć się w...

Po pierwsze, kiedy już cała powierzchni elementu karoserii zostanie oklejona, to z całą pewnością na jej bokach zostanie nam nadmiar materiału. Tego typu wykończenie byłoby jednak mało estetyczne, dlatego należy równo przyciąć wszystkie krawędzie. Klasycznym rozwiązaniem jest tu użycie nożyka, jednak w niewprawnych rękach takie narzędzie może narobić wiele niepotrzebnych karoserii i kierowcy szkód. O wiele bardziej wygodną i funkcjonalną opcją jest zaopatrzenie się w tzw. taśmę do cięcia folii. Nakłada się ją, zanim przykleimy folię samochodową, a następnie wystarczy pociągnąć za jeden z jej wystających końców, aby wycięła ona kształt i równy brzeg, który sobie zaplanowaliśmy. Po drugie zaś, folię powinno się układać na nadwoziu dobrze oczyszczonym, odpylonym i odtłuszczonym, dlatego akcesoria, które pozwolą uzyskać taki efekt, są również newralgicznie ważne.


Tematem folii graficznych zajęliśmy się zainspirowani wiedzą i doświadczeniem Motos.pl

Może Cię zaintersować:

Może Cię zaintersować:

- Odzyskajmy dawny blask samochodu!

Data publikacji: 2018-02-18, ostatnia zmiana: 2021-04-08

ZOBACZ OGŁOSZENIA

MERCEDES-BENZ VITO 2.2CDI
28 200 zł
Malutkie
(woj. łódzkie)
Hyundai Tucson 1.6 PB, 132KM, SalonPL, ASO, Gwarancja, Wer Comfort+
78 700 zł
Łódź
(woj. łódzkie)
FORD Transit Connect, 2021r.
84 870 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
BMW SERIA-1 E87 1.6B
12 800 zł
Malutkie
(woj. łódzkie)
FORD Transit Connect, 2021r.
116 850 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
FORD TRANSIT CUSTOM, 2017r., DIESEL
73 677 zł
Jasło
(woj. podkarpackie)
Alfa Romeo Stelvio, 2021r. do 30.09
209 900 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
BMW i3
162 900 zł
Piaseczno
(woj. mazowieckie)
FORD Focus, 2021r.
89 500 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Opel Zafira, 2004 Stan B. dobry doinwestowana papiery na rok
5 900,00 zł
Biała Podlaska
(woj. lubelskie)
NISSAN QASHQAI 1.6B
20 500 zł
Malutkie
(woj. łódzkie)
Opel Astra Hatchback 1.7 DTI 2003 po wymianie rozrządu
5 000,00 zł
Starogard Gdański
(woj. pomorskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Używane auta online - przed decyzją sprawdź opinie o firmie
Jakie recenzje okażą się najbardziej pomocne?
Data publikacji: 2022-01-17
Najlepsza pora na kupowanie samochodu używanego? Zima!
Zastanawiasz się, kiedy kupować samochodów używany i czy są okresy, w których warto to robić, albo takie, w których z pewnością nie jest to polecane? Dziś postaramy się odpowiedzieć na to pytanie!
Data publikacji: 2022-01-10
Główne zalety samochodów używanych
Samochodów pochodzących z rynku wtórnego, czyli właśnie tych używanych, nie powinno się od razu spisywać na straty. Nie powinno się też od razu uznawać ich za coś gorszego od samochodów nowych. Porówn...
Data publikacji: 2022-01-10
Ładowanie aut elektrycznych - jesteśmy daleko za resztą UE?
Eksperci Ubea.pl analizują ciekawe dane o liczbie punktów ładowania aut elektrycznych. Warto sprawdzić, jak Polska wypada pod tym względem na tle UE.
Data publikacji: 2022-01-03

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij