Drewniane blaty kuchenne cieszą się złą opinią. Nikt nie odmawia im urody i naturalnego uroku, jednak wiele osób nie decyduje się na naturalne drewno z powodu jego podatności na uszkodzenia. Tymczasem drewnianych blatów w kuchni nie powinno się unikać ze względu na to, że wymagają nieco więcej troski. Pielęgnowane we właściwy sposób odwdzięczą się, ciesząc oko przez wiele lat.
Drewno to uniwersalny i ponadczasowy materiał. Naturalny, nadający pomieszczeniom charakteru, stylu i uroku, jakiego nie nada płyta MDF. Trudniej o niego dbać niż o płytę czy kamień, jednak nie jest to ani wyjątkowo skomplikowane, ani aż tak czasochłonne, jak mogłoby się wydawać. W kuchni spędza się wiele czasu, to miejsce, które powinno być przytulne i przyjazne. To tu skupia się najczęściej całe życie domu. Niestety, gotowanie to bardzo brudzące zajęcie, więc drewniany blat kuchenny musi być w należyty sposób zabezpieczony, ale też regularnie konserwowany i regularnie czyszczony.
Decydując się na blat drewniany, kupujesz go w wersji surowej lub zaimpregnowanej. Zaimpregnowany jest już zabezpieczony przed wnikaniem wilgoci, natomiast surowy niestety nie, dlatego nie nadaje się do użycia póki go nie zabezpieczysz. Blat zabezpiecza się albo lakierując jego powierzchnię, albo przez olejowanie.
Lakierowany blat niewątpliwie jest piękny. Słoje i rysy drewna nabierają pięknej głębi, powierzchnia się błyszczy. Lakier niewątpliwie jest przepiękny. Chroni przed wilgocią i zabrudzeniami. Niestety, ma minusy. Zupełnie nie jest odporny na wysoką temperaturę, więc postawienie na nim gorącego garnka prosto z ognia może skończyć się estetyczna katastrofą. Łatwo się przeciera i rysuje. Nie można go naprawić miejscowo. Całą powierzchnię trzeba szlifować i lakierować na nowo. Lakierowanie jednak to najpopularniejsza metoda zabezpieczania blatów, zwłaszcza, że można lakierem podkreślić barwę drewna, można też stosować lakier połyskliwe, satynowe, matowe.
Olejowanie to świetny sposób na zabezpieczenie blatu przed wilgocią. Olej wnika w drewno, tworząc kilkumilimetrową warstwę zabezpieczającą. Do tego chroni przed wysoką temperaturą. Olej pozwala też zachować naturalny urok drewna, pozostawia delikatny, satynowy połysk. Niestety blat pokryty olejem ciemnieje z biegiem czasu, dlatego czasem trzeba go odnowić. Atutem jest fakt, że odnowić można tylko tam, gdzie blat jest zniszczony lub uszkodzony, bez konieczności szlifowania całego blatu. Ich minusem jest konieczność dokładnej i regularnej pielęgnacji.
Drewniane blaty w kuchni są niestety podatne na zniszczenia. I to prawda, z którą nie sposób się nie zgodzić. Jednak, jeśli ktoś zdecyduje się na drewniany blat w kuchni musi zgodzić się również na pewne, związane z tym ograniczenia. Nie można tu sobie pozwolić na nieostrożność w użytkowaniu, bo niebacznie postawiony na blacie kubek z herbatą może zostawić szpecące kręgi na blacie. Na drewnianych blatach sprawdzają się podkładki pod nagrzane naczynia. Koniecznie trzeba pamiętać o deskach do krojenia.
Do pielęgnacji drewnianych blatów należy używać specjalnych preparatów, które są dopuszczone do kontaktu z żywnością. Można je przecierać bawełnianą szmatką z dodatkiem płynu do mycia naczyń, a blat lakierowany można nawet potraktować zwykłym mleczkiem do czyszczenia. Należy pamiętać, aby blat zawsze wycierać do sucha, i nie zostawiać na nim kropel wody.
Do usuwania śladów po gorących kubkach i naczyniach można zastosować proste, domowe sposoby. Najpopularniejszym i sprawdzonym jest pasta, zrobiona z oliwy z oliwek i soli, mieszankę zostawia się na plamie na trzy godziny, następnie mieszankę się delikatnie ściera, a na koniec przeciera miejsce drugą, lekko zwilżoną szmatką. Na koniec blat wycierasz do sucha. Podobnie usuwa się zacieki z wody, które wystarczy przetrzeć oliwą z dodatkiem soli. Pleśń natomiast usuwa się za pomocą nafty. Należy tu pamiętać, aby nie używać jej w nadmiarze, ponieważ mocno matowi blaty. Jednak delikatnie przetarte patyczkiem zwilżonym w nafcie miejsca, w którym pokazała się pleśń, pomoże ją zwalczyć. Kolejnym krokiem jest wypolerowanie miejsca, które czyściliśmy za pomocą nafty. Plamy po rozlanym alkoholu należą do najtrudniejszych. W miejsce, gdzie rozlał się alkohol, należy wetrzeć niewielką ilość oleju lnianego, co pozwoli uzupełnić ubytki tłuszczu spowodowane przez alkohol.
Blat drewniany wymaga pielęgnacji. Jednak nasze mieszkania również. Wszystkie się sprząta, myje i czyści. Do blatu drewnianego owszem, trzeba podchodzić ostrożnie, ale z drugiej strony, nie ma problemu by go naprawić. Nie dokonasz tej sztuki z blatem z MDF.
Autor artykułu:Artykuł przygotowało ArtCore Studio z Warszawy oferujące min. meble kuchenne: artcorestudio.pl/meble/kuchenne.
- Używane meble kuchenne - czy warto je kupić?
- Idealna zabudowa kuchenna. Jak dobrać wymiary szafek i blatów?
- Blaty laminowane podbijają meblarski świat
Data publikacji: 2018-06-28, ostatnia zmiana: 2021-04-08