Idealna zabudowa kuchenna. Jak dobrać wymiary szafek i blatów?


Idealna zabudowa kuchenna. Jak dobrać wymiary szafek i blatów?


Kuchnia jest sercem całego domu. To w niej najczęściej spotykają się razem wszyscy domownicy - by zjeść wspólne posiłki, ale też porozmawiać o wydarzeniach z całego dnia. Trzeba więc zrobić wszystko, by była ona umeblowana jak najbardziej stylowo, ale i funkcjonalnie. Najlepszym rozwiązaniem stać się może zamówienie szafek na wymiar - które będą dopasowane idealnie do konkretnej kuchni. Jakie wymiary szafek będą najbardziej optymalne? Jakie zalety mają kuchnie na wymiar? Odpowiedzi na te i inne pytania znaleźć można poniżej.

Meble kuchenne na zamówienie

Kuchnie na wymiar pozwalają na to, by meble w 100% były dostosowane do potrzeb, preferencji i przyzwyczajeń ich użytkowników. Będą one wtedy wpływać korzystnie na ergonomię pracy i wygodne wykorzystanie każdego skrawka pomieszczenia. Można tutaj zaprojektować i wykonać dowolną ilość szafek, dobierając odpowiednio ich wymiary. I tu może pojawić się problem: jak należy je dobierać?Odpowiednie zaplanowanie kuchni jest niezwykle ważne, bo to właśnie od niego zależała będzie wygoda jej późniejszego użytkowania. Najważniejsze są tutaj cztery zagadnienia:

  1. Wysokość blatów kuchennych.
  2. Głębokość szafek kuchennych.
  3. Wysokość szafek kuchennych górnych.
  4. Wysokość zawieszenia szafek górnych.

Jakie wymiary szafek i blatów w kuchni będą najlepsze?

Tak więc po kolei:

1 - Blaty na szafkach dolnych zazwyczaj montuje się na wysokości mniej więcej 86 cm, gdzie 82 cm to wysokość samej szafki, a 4 cm to grubość blatu (niekiedy ma on także 2 cm). Blat kuchenny nie powinien znajdować się niżej, ale można go podwyższyć do 90 lub (maksymalnie) 95 cm. Ta ostatnia opcja jest najlepsza dla bardzo wysokich osób. Trzeba mieć na uwadze to, że bardzo wysokie blaty, nazywane barkami, są niewygodne do pracy, ponieważ wymuszają naturalny układ ramienia i łokcia. Warto też zdawać sobie sprawę z tego, że wspomniana wcześniej wysokość szafki (przykładowo 82 cm), to korpus i mniej więcej 10 cm nóżki/cokół. Kiedy w kuchni chce się mieć blat nieco wyższy, można regulować go większym korpusem albo nóżkami meblowymi (które mogą mieć nawet 15-20 cm).

2 - Jeśli chodzi o głębokość szafek kuchennych dolnych, to standardowo - przy blatach o głębokości 60 cm - mają one 51 cm głębokości. Jest tak, bo przy ścianie musi być przynajmniej 5 cm wolnej przestrzeni, na elektrykę i ewentualne nierówności ściany. Po mniej więcej 2 cm (z tyłu i z przodu) dolicza się też na cofnięcie frontu względem blatu. Oczywiście głębokość szafek dolnych można dowolnie zwiększać albo zmniejszać. Zawsze jednak trzeba się kierować zasadą: korpus zwiększa się lub zmniejsza o tyle, ile blat.3 - Wysokość szafek kuchennych górnych może być dowolna: mogą mieć one od 20 do nawet 140 centymetrów. Ich rozmiary ograniczać będzie jedynie wysokość pomieszczenia. Takie meble tworzyć można albo z pojedynczych korpusów albo z montażu mniejszych korpusów "jedne na drugich". Standardowa głębokość takich szafek to 32 cm, z czego 28 cm to głębokość użytkowa (wystarcza ona do ustawiania tam także dużych talerzy). Głębokość kuchennych szafek górnych można dowolnie zwiększać albo zmniejszać. W tym pierwszym wypadku będą one jednak cięższe, a zarazem mogą zacząć wchodzić w strefę roboczą - będzie się w nie uderzać. Takie modyfikacje wykonuje się więc jedynie w kuchniach, które są bardzo małe - i za wszelką cenę chce się w nich uzyskać więcej miejsca do przechowywania.

4 - Szafki górne wiesza się zazwyczaj 60 cm nad górą blatu roboczego, ale zakres ten wahać się może od 45 do 70 cm. Bardzo często uzależnia się to po prostu od wzrostu użytkowników kuchni.


Jakie wymiary szafek i blatów w kuchni będą najlepsze?

Zamówienie kuchni na wymiar u producenta - zalety rozwiązania

Warto tutaj zaznaczyć, że meble kuchenne do zabudowy, przygotowywane na wymiar dla konkretnego klienta, niosą ze sobą wiele zalet. Można do nich zaliczyć to, że:

  • są idealnie do pomieszczeń o nietypowych wymiarach albo z wnękami i ściankami,
  • pozwalają na pełną dowolność w kreowaniu ostatecznego układu i wyglądu kuchni, w tym ilości oraz wielkości szafek,
  • dają możliwość dokładnego wyboru zastosowanego materiału, kolorystyki i wszystkich detali (np. uchwytów),
  • umożliwiają zapewnianie maksymalnej wygody użytkowania pomieszczenia,
  • są wykonywane z najwyższą starannością, bo nie podlegają masowej produkcji,
  • pozwalają na wygodne zabudowanie urządzeń AGD.Jak więc widać, zamówienie kuchni na wymiar u producenta jest naprawdę dobrym rozwiązaniem. Jej wygląd, charakter i funkcjonalności będą bowiem wtedy zależeć wyłącznie od jej przyszłych użytkowników.Meble MistrzPrzygotowanie artykułu:
Artykuł został przygotowany przy współpracy z Meble Mistrz - producentem specjalizującym się w meblach na wymiar.

Może Cię zaintersować:

- Najlepsza patelnia do Twojej kuchni - Jaką patelnię wybrać?

- Fototapety w kuchni

- 5 zalet szklanej mozaiki

- Co powinien zawierać projekt aranżacji wnętrza?

- Drewno w kuchni? Nie ma się czego bać!

- Czy warto kupić używane meble kuchenne?

- Jaki blat kuchenny wybrać?

Data publikacji: 2018-10-02, ostatnia zmiana: 2021-04-09

ZOBACZ OGŁOSZENIA

krzesło cepelia insp. caprice
299,00 zł
Rzeszów
(woj. podkarpackie)
Welurowe krzesło różowe - Evenne
418,00 zł
Zgierz
(woj. łódzkie)
Szafka dolna do kuchni dąb miodowy - Limo 13X
448,00 zł
Piła
(woj. wielkopolskie)
szkolne krzesło na płozach t23 rozmiar 3 (119-142 cm)
243,00 zł
Brzeg
(woj. opolskie)
Hoker Lord I 60 - Kolor Do Wyboru 50x57x104cm
790,00 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
nowoczesny rozkładany stół nisa 130-265 x 80 cm (dąb artisan)
1 829,00 zł
Ostrowiec Świętokrzyski
(woj. świętokrzyskie)
Podnóżek Pad na stalowych czarnych nogach
2 346,00 zł
Gdańsk
(woj. pomorskie)
hoker barowy modena vintage brązowy
369,00 zł
Nowy Sącz
(woj. małopolskie)
stół rozkładany salvador 160-200 cm grafitowy szklany blat
2 449,00 zł
Pruszcz Gdański
(woj. pomorskie)
Kuchenna szafka dolna dąb miodowy - Limo 7X
268,00 zł
Piotrków Trybunalski
(woj. łódzkie)
krzesło shell
249,00 zł
Lublin
(woj. lubelskie)
nowoczesny rozkładany stół nisa 130-265 x 80 cm (dąb craft)
1 829,00 zł
Miszkowice
(woj. dolnośląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Jak wybrać najlepszą mieszankę traw do założenia trawnika?
Wybór odpowiedniej mieszanki traw nie jest taki prosty, różnią się one między sobą zarówno składem, jak i przeznaczeniem. Wybierając nasiona trawy na przydomowy trawnik, warto wziąć pod uwagę ich właś...
Data publikacji: 2022-05-24
Pomidory w domowym ogródku
Domowy ogródek to nie tylko rośliny ozdobne. Często pojawiają się w nich warzywa. Zwłaszcza w ostatnich latach, gdy coraz bardziej zdajemy sobie sprawę z tego jak ważne jest zdrowe odżywianie. Jednym...
Data publikacji: 2022-05-24
Brzoskwinie w amatorskiej uprawie - jak sobie radzić z chorobami?
Brzoskwinie stały się bardzo popularnymi drzewami owocowymi, które z powodzeniem można uprawiać na terenie kraju. Brzoskwinia wymaga gleby ciepłej, żyznej, a stanowisko powinno być osłonięte, aby rośl...
Data publikacji: 2022-05-23
Jak wybrać najlepszy stolik kawowy?
Stolik kawowy to niezbędny element w każdym salonie. Powinien być nie tylko funkcjonalny, ale także estetyczny – tak, aby dopełniał całą aranżację tego pomieszczenia oraz by pasował do stylu pokoju dz...
Data publikacji: 2022-05-18

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij