Idealna zabudowa kuchenna. Jak dobrać wymiary szafek i blatów?


Idealna zabudowa kuchenna. Jak dobrać wymiary szafek i blatów?


Kuchnia jest sercem całego domu. To w niej najczęściej spotykają się razem wszyscy domownicy - by zjeść wspólne posiłki, ale też porozmawiać o wydarzeniach z całego dnia. Trzeba więc zrobić wszystko, by była ona umeblowana jak najbardziej stylowo, ale i funkcjonalnie. Najlepszym rozwiązaniem stać się może zamówienie szafek na wymiar - które będą dopasowane idealnie do konkretnej kuchni. Jakie wymiary szafek będą najbardziej optymalne? Jakie zalety mają kuchnie na wymiar? Odpowiedzi na te i inne pytania znaleźć można poniżej.

Meble kuchenne na zamówienie

Kuchnie na wymiar pozwalają na to, by meble w 100% były dostosowane do potrzeb, preferencji i przyzwyczajeń ich użytkowników. Będą one wtedy wpływać korzystnie na ergonomię pracy i wygodne wykorzystanie każdego skrawka pomieszczenia. Można tutaj zaprojektować i wykonać dowolną ilość szafek, dobierając odpowiednio ich wymiary. I tu może pojawić się problem: jak należy je dobierać?Odpowiednie zaplanowanie kuchni jest niezwykle ważne, bo to właśnie od niego zależała będzie wygoda jej późniejszego użytkowania. Najważniejsze są tutaj cztery zagadnienia:

  1. Wysokość blatów kuchennych.
  2. Głębokość szafek kuchennych.
  3. Wysokość szafek kuchennych górnych.
  4. Wysokość zawieszenia szafek górnych.

Jakie wymiary szafek i blatów w kuchni będą najlepsze?

Tak więc po kolei:

1 - Blaty na szafkach dolnych zazwyczaj montuje się na wysokości mniej więcej 86 cm, gdzie 82 cm to wysokość samej szafki, a 4 cm to grubość blatu (niekiedy ma on także 2 cm). Blat kuchenny nie powinien znajdować się niżej, ale można go podwyższyć do 90 lub (maksymalnie) 95 cm. Ta ostatnia opcja jest najlepsza dla bardzo wysokich osób. Trzeba mieć na uwadze to, że bardzo wysokie blaty, nazywane barkami, są niewygodne do pracy, ponieważ wymuszają naturalny układ ramienia i łokcia. Warto też zdawać sobie sprawę z tego, że wspomniana wcześniej wysokość szafki (przykładowo 82 cm), to korpus i mniej więcej 10 cm nóżki/cokół. Kiedy w kuchni chce się mieć blat nieco wyższy, można regulować go większym korpusem albo nóżkami meblowymi (które mogą mieć nawet 15-20 cm).

2 - Jeśli chodzi o głębokość szafek kuchennych dolnych, to standardowo - przy blatach o głębokości 60 cm - mają one 51 cm głębokości. Jest tak, bo przy ścianie musi być przynajmniej 5 cm wolnej przestrzeni, na elektrykę i ewentualne nierówności ściany. Po mniej więcej 2 cm (z tyłu i z przodu) dolicza się też na cofnięcie frontu względem blatu. Oczywiście głębokość szafek dolnych można dowolnie zwiększać albo zmniejszać. Zawsze jednak trzeba się kierować zasadą: korpus zwiększa się lub zmniejsza o tyle, ile blat.3 - Wysokość szafek kuchennych górnych może być dowolna: mogą mieć one od 20 do nawet 140 centymetrów. Ich rozmiary ograniczać będzie jedynie wysokość pomieszczenia. Takie meble tworzyć można albo z pojedynczych korpusów albo z montażu mniejszych korpusów "jedne na drugich". Standardowa głębokość takich szafek to 32 cm, z czego 28 cm to głębokość użytkowa (wystarcza ona do ustawiania tam także dużych talerzy). Głębokość kuchennych szafek górnych można dowolnie zwiększać albo zmniejszać. W tym pierwszym wypadku będą one jednak cięższe, a zarazem mogą zacząć wchodzić w strefę roboczą - będzie się w nie uderzać. Takie modyfikacje wykonuje się więc jedynie w kuchniach, które są bardzo małe - i za wszelką cenę chce się w nich uzyskać więcej miejsca do przechowywania.

4 - Szafki górne wiesza się zazwyczaj 60 cm nad górą blatu roboczego, ale zakres ten wahać się może od 45 do 70 cm. Bardzo często uzależnia się to po prostu od wzrostu użytkowników kuchni.


Jakie wymiary szafek i blatów w kuchni będą najlepsze?

Zamówienie kuchni na wymiar u producenta - zalety rozwiązania

Warto tutaj zaznaczyć, że meble kuchenne do zabudowy, przygotowywane na wymiar dla konkretnego klienta, niosą ze sobą wiele zalet. Można do nich zaliczyć to, że:

  • są idealnie do pomieszczeń o nietypowych wymiarach albo z wnękami i ściankami,
  • pozwalają na pełną dowolność w kreowaniu ostatecznego układu i wyglądu kuchni, w tym ilości oraz wielkości szafek,
  • dają możliwość dokładnego wyboru zastosowanego materiału, kolorystyki i wszystkich detali (np. uchwytów),
  • umożliwiają zapewnianie maksymalnej wygody użytkowania pomieszczenia,
  • są wykonywane z najwyższą starannością, bo nie podlegają masowej produkcji,
  • pozwalają na wygodne zabudowanie urządzeń AGD.Jak więc widać, zamówienie kuchni na wymiar u producenta jest naprawdę dobrym rozwiązaniem. Jej wygląd, charakter i funkcjonalności będą bowiem wtedy zależeć wyłącznie od jej przyszłych użytkowników.Meble MistrzPrzygotowanie artykułu:
Artykuł został przygotowany przy współpracy z Meble Mistrz - producentem specjalizującym się w meblach na wymiar.

Może Cię zaintersować:

- Najlepsza patelnia do Twojej kuchni - Jaką patelnię wybrać?

- Fototapety w kuchni

- 5 zalet szklanej mozaiki

- Co powinien zawierać projekt aranżacji wnętrza?

- Drewno w kuchni? Nie ma się czego bać!

- Czy warto kupić używane meble kuchenne?

- Jaki blat kuchenny wybrać?

Data publikacji: 2018-10-02, ostatnia zmiana: 2018-10-08

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Katex taboret dziecięcy 24 x 19 x 17 cm - mix kolorów
16,24 zł
Lębork
(woj. pomorskie)
Taboret śr. 47cm king home cap pastelowy niebieski
149,00 zł
Bielsko-Biała
(woj. śląskie)
Krzesło barowe paris wood d2 sosna naturalna/ metaliczne
249,00 zł
Swarzędz
(woj. wielkopolskie)
Krzesło barowe p016w pico d2 brązowy ciemny
479,00 zł
Gdańsk
(woj. pomorskie)
Stołek barowy nora vintage pu
849,00 zł
Radom
(woj. mazowieckie)
Krzesło 45x53x84,5cm king home tower wood jesion/czarne
269,10 zł
Łomża
(woj. podlaskie)
Krzesło paris arms wood d2 srebrne/sosna orzech
289,00 zł
Tczew
(woj. pomorskie)
Białe meble na wymiar
5 000,00 zł
Katowice
(woj. śląskie)
Poduszka na krzesło, taboret 30 x 30 cm zestaw 2 szt mix wzorów
8,02 zł
Lędziny
(woj. śląskie)
Stołek mandżurski 30x45cm miloo home wielobarwny
465,50 zł
Czeladź
(woj. śląskie)
Hoker tapicerowany żółty costantino
350,97 zł
Rogoźnik
(woj. śląskie)
Stołek elton 47cm miloo home wabi sabi czarny
560,50 zł
Konin
(woj. wielkopolskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

W czym piec i zapiekać? Przegląd naczyń do piekarnika
Jakie naczynie sprawdzi się najlepiej do upieczenia kurczaka w całości? A jakie do wieloskładnikowych zapiekanek, jabłek z dodatkiem cynamonu i zupy cebulowej? Naczynia przeznaczone do przygotowywania...
Data publikacji: 2020-02-24
Na co zwrócić uwagę kupując krany ogrodowe?
Posiadając ogród, bardzo istotne jest, aby wyposażyć się w kran do czerpania wody użytkowej, który będzie usytuowany na zewnątrz budynku lub w garażu, czy wiacie. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie...
Data publikacji: 2020-02-23
Izolacje cieplne
Skuteczna izolacja cieplna to podstawa utrzymania odpowiedniej temperatury w budynku. Zatrzymuje ciepło wewnątrz pomieszczeń i zapobiega jego utracie na zewnątrz. Izolacja cieplna latem zapobiega nadm...
Data publikacji: 2020-02-21
Typy gleby, a wymagania roślin
Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek uprawy roślin, należy uzyskać wiedzę o warunkach gleby, jaka znajduje się w naszym ogrodzie. Jest to niezwykle ważne, gdyż to od nich zależy rozwój czy odpowiedni wzro...
Data publikacji: 2020-02-20