Idealna zabudowa kuchenna. Jak dobrać wymiary szafek i blatów?


Idealna zabudowa kuchenna. Jak dobrać wymiary szafek i blatów?


Kuchnia jest sercem całego domu. To w niej najczęściej spotykają się razem wszyscy domownicy - by zjeść wspólne posiłki, ale też porozmawiać o wydarzeniach z całego dnia. Trzeba więc zrobić wszystko, by była ona umeblowana jak najbardziej stylowo, ale i funkcjonalnie. Najlepszym rozwiązaniem stać się może zamówienie szafek na wymiar - które będą dopasowane idealnie do konkretnej kuchni. Jakie wymiary szafek będą najbardziej optymalne? Jakie zalety mają kuchnie na wymiar? Odpowiedzi na te i inne pytania znaleźć można poniżej.

Meble kuchenne na zamówienie

Kuchnie na wymiar pozwalają na to, by meble w 100% były dostosowane do potrzeb, preferencji i przyzwyczajeń ich użytkowników. Będą one wtedy wpływać korzystnie na ergonomię pracy i wygodne wykorzystanie każdego skrawka pomieszczenia. Można tutaj zaprojektować i wykonać dowolną ilość szafek, dobierając odpowiednio ich wymiary. I tu może pojawić się problem: jak należy je dobierać?Odpowiednie zaplanowanie kuchni jest niezwykle ważne, bo to właśnie od niego zależała będzie wygoda jej późniejszego użytkowania. Najważniejsze są tutaj cztery zagadnienia:

  1. Wysokość blatów kuchennych.
  2. Głębokość szafek kuchennych.
  3. Wysokość szafek kuchennych górnych.
  4. Wysokość zawieszenia szafek górnych.

Jakie wymiary szafek i blatów w kuchni będą najlepsze?

Tak więc po kolei:

1 - Blaty na szafkach dolnych zazwyczaj montuje się na wysokości mniej więcej 86 cm, gdzie 82 cm to wysokość samej szafki, a 4 cm to grubość blatu (niekiedy ma on także 2 cm). Blat kuchenny nie powinien znajdować się niżej, ale można go podwyższyć do 90 lub (maksymalnie) 95 cm. Ta ostatnia opcja jest najlepsza dla bardzo wysokich osób. Trzeba mieć na uwadze to, że bardzo wysokie blaty, nazywane barkami, są niewygodne do pracy, ponieważ wymuszają naturalny układ ramienia i łokcia. Warto też zdawać sobie sprawę z tego, że wspomniana wcześniej wysokość szafki (przykładowo 82 cm), to korpus i mniej więcej 10 cm nóżki/cokół. Kiedy w kuchni chce się mieć blat nieco wyższy, można regulować go większym korpusem albo nóżkami meblowymi (które mogą mieć nawet 15-20 cm).

2 - Jeśli chodzi o głębokość szafek kuchennych dolnych, to standardowo - przy blatach o głębokości 60 cm - mają one 51 cm głębokości. Jest tak, bo przy ścianie musi być przynajmniej 5 cm wolnej przestrzeni, na elektrykę i ewentualne nierówności ściany. Po mniej więcej 2 cm (z tyłu i z przodu) dolicza się też na cofnięcie frontu względem blatu. Oczywiście głębokość szafek dolnych można dowolnie zwiększać albo zmniejszać. Zawsze jednak trzeba się kierować zasadą: korpus zwiększa się lub zmniejsza o tyle, ile blat.3 - Wysokość szafek kuchennych górnych może być dowolna: mogą mieć one od 20 do nawet 140 centymetrów. Ich rozmiary ograniczać będzie jedynie wysokość pomieszczenia. Takie meble tworzyć można albo z pojedynczych korpusów albo z montażu mniejszych korpusów "jedne na drugich". Standardowa głębokość takich szafek to 32 cm, z czego 28 cm to głębokość użytkowa (wystarcza ona do ustawiania tam także dużych talerzy). Głębokość kuchennych szafek górnych można dowolnie zwiększać albo zmniejszać. W tym pierwszym wypadku będą one jednak cięższe, a zarazem mogą zacząć wchodzić w strefę roboczą - będzie się w nie uderzać. Takie modyfikacje wykonuje się więc jedynie w kuchniach, które są bardzo małe - i za wszelką cenę chce się w nich uzyskać więcej miejsca do przechowywania.

4 - Szafki górne wiesza się zazwyczaj 60 cm nad górą blatu roboczego, ale zakres ten wahać się może od 45 do 70 cm. Bardzo często uzależnia się to po prostu od wzrostu użytkowników kuchni.


Jakie wymiary szafek i blatów w kuchni będą najlepsze?

Zamówienie kuchni na wymiar u producenta - zalety rozwiązania

Warto tutaj zaznaczyć, że meble kuchenne do zabudowy, przygotowywane na wymiar dla konkretnego klienta, niosą ze sobą wiele zalet. Można do nich zaliczyć to, że:

  • są idealnie do pomieszczeń o nietypowych wymiarach albo z wnękami i ściankami,
  • pozwalają na pełną dowolność w kreowaniu ostatecznego układu i wyglądu kuchni, w tym ilości oraz wielkości szafek,
  • dają możliwość dokładnego wyboru zastosowanego materiału, kolorystyki i wszystkich detali (np. uchwytów),
  • umożliwiają zapewnianie maksymalnej wygody użytkowania pomieszczenia,
  • są wykonywane z najwyższą starannością, bo nie podlegają masowej produkcji,
  • pozwalają na wygodne zabudowanie urządzeń AGD.Jak więc widać, zamówienie kuchni na wymiar u producenta jest naprawdę dobrym rozwiązaniem. Jej wygląd, charakter i funkcjonalności będą bowiem wtedy zależeć wyłącznie od jej przyszłych użytkowników.Meble MistrzPrzygotowanie artykułu:
Artykuł został przygotowany przy współpracy z Meble Mistrz - producentem specjalizującym się w meblach na wymiar.

Może Cię zaintersować:

- Najlepsza patelnia do Twojej kuchni - Jaką patelnię wybrać?

- Fototapety w kuchni

- 5 zalet szklanej mozaiki

- Co powinien zawierać projekt aranżacji wnętrza?

- Drewno w kuchni? Nie ma się czego bać!

- Czy warto kupić używane meble kuchenne?

- Jaki blat kuchenny wybrać?

Data publikacji: 2018-10-02, ostatnia zmiana: 2018-10-08

ZOBACZ OGŁOSZENIA

BRW - szafka dolna Sole
247,64 zł
Bełchatów
(woj. łódzkie)
BRW - szafka dolna Sole
223,86 zł
Kętrzyn
(woj. warmińsko-mazurskie)
Kuchenna szafka górna z ociekaczem dąb miodowy - limo 28x
318,00 zł
Chocianowice
(woj. opolskie)
Szafka okapowa dąb miodowy - limo 29x
148,00 zł
Bełchatów
(woj. łódzkie)
BRW - szafka górna Iris
349,35 zł
Łódź
(woj. łódzkie)
BRW - szafka górna Iris
349,35 zł
Słupsk
(woj. pomorskie)
BRW - szafka wysoka Iris
598,40 zł
Zgierz
(woj. łódzkie)
Kuchenna szafka górna dąb miodowy limo 23x
178,00 zł
Grudziądz
(woj. kujawsko-pomorskie)
BRW - szafka górna Junona Line G1D/50/57_LP
116,10 zł
Puławy
(woj. lubelskie)
BRW - szafka wysoka z szufladami Iris
1 513,85 zł
Myślachowice
(woj. małopolskie)
BRW - szafka wysoka Junona Line D2D/50/195_P
323,10 zł
Lędziny
(woj. śląskie)
BRW - szafka dolna Iris
866,15 zł
Nowy Sącz
(woj. małopolskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Loftowe wnętrza - siła naturalnego piękna
Kiedy zaczynamy urządzać własne mieszkanie, zazwyczaj towarzyszy nam sporo entuzjazmu. Chcemy, aby cała kompozycja była dobrze zgraną całością. Wybieramy więc takie meble i dekoracje, które będą dobrz...
Data publikacji: 2021-03-08
5 miejsc, w których sprawdzą się ławy piknikowe
Drewniane ławy piknikowe to bardzo użyteczny i praktyczny mebel, który dobrze się prezentuje zwłaszcza w przestrzeni otwartej. W jakich miejscach najlepiej sprawdzają się nowoczesne stoły piknikowe or...
Data publikacji: 2021-02-17
Jaki biokominek wybrać?
W ostatnich latach zauważyć można rosnącą popularność biokominków. Wynika to z faktu, iż są one nie tylko niezwykle estetycznym elementem dekoracyjnym, ale również pełnią funkcję użytkową. Aby jednak...
Data publikacji: 2021-02-15
Jak zadbać o jakość powietrza w domu?
Dom jest naszym azylem. Powinny więc w nim panować warunki sprzyjające odpoczynkowi i regeneracji sił. Warto myśleć nie tylko o wystroju wnętrz i ich wyposażeniu, ale także o tym, jakim oddychamy powi...
Data publikacji: 2021-02-12

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij