Szukaj

Kategorie

Idealna zabudowa kuchenna. Jak dobrać wymiary szafek i blatów?


Idealna zabudowa kuchenna. Jak dobrać wymiary szafek i blatów?


Kuchnia jest sercem całego domu. To w niej najczęściej spotykają się razem wszyscy domownicy - by zjeść wspólne posiłki, ale też porozmawiać o wydarzeniach z całego dnia. Trzeba więc zrobić wszystko, by była ona umeblowana jak najbardziej stylowo, ale i funkcjonalnie. Najlepszym rozwiązaniem stać się może zamówienie szafek na wymiar - które będą dopasowane idealnie do konkretnej kuchni. Jakie wymiary szafek będą najbardziej optymalne? Jakie zalety mają kuchnie na wymiar? Odpowiedzi na te i inne pytania znaleźć można poniżej.

Meble kuchenne na zamówienie

Kuchnie na wymiar pozwalają na to, by meble w 100% były dostosowane do potrzeb, preferencji i przyzwyczajeń ich użytkowników. Będą one wtedy wpływać korzystnie na ergonomię pracy i wygodne wykorzystanie każdego skrawka pomieszczenia. Można tutaj zaprojektować i wykonać dowolną ilość szafek, dobierając odpowiednio ich wymiary. I tu może pojawić się problem: jak należy je dobierać?



Odpowiednie zaplanowanie kuchni jest niezwykle ważne, bo to właśnie od niego zależała będzie wygoda jej późniejszego użytkowania. Najważniejsze są tutaj cztery zagadnienia:

  1. Wysokość blatów kuchennych.
  2. Głębokość szafek kuchennych.
  3. Wysokość szafek kuchennych górnych.
  4. Wysokość zawieszenia szafek górnych.

Jakie wymiary szafek i blatów w kuchni będą najlepsze?

Tak więc po kolei:

1 - Blaty na szafkach dolnych zazwyczaj montuje się na wysokości mniej więcej 86 cm, gdzie 82 cm to wysokość samej szafki, a 4 cm to grubość blatu (niekiedy ma on także 2 cm). Blat kuchenny nie powinien znajdować się niżej, ale można go podwyższyć do 90 lub (maksymalnie) 95 cm. Ta ostatnia opcja jest najlepsza dla bardzo wysokich osób. Trzeba mieć na uwadze to, że bardzo wysokie blaty, nazywane barkami, są niewygodne do pracy, ponieważ wymuszają naturalny układ ramienia i łokcia. Warto też zdawać sobie sprawę z tego, że wspomniana wcześniej wysokość szafki (przykładowo 82 cm), to korpus i mniej więcej 10 cm nóżki/cokół. Kiedy w kuchni chce się mieć blat nieco wyższy, można regulować go większym korpusem albo nóżkami meblowymi (które mogą mieć nawet 15-20 cm).

2 - Jeśli chodzi o głębokość szafek kuchennych dolnych, to standardowo - przy blatach o głębokości 60 cm - mają one 51 cm głębokości. Jest tak, bo przy ścianie musi być przynajmniej 5 cm wolnej przestrzeni, na elektrykę i ewentualne nierówności ściany. Po mniej więcej 2 cm (z tyłu i z przodu) dolicza się też na cofnięcie frontu względem blatu. Oczywiście głębokość szafek dolnych można dowolnie zwiększać albo zmniejszać. Zawsze jednak trzeba się kierować zasadą: korpus zwiększa się lub zmniejsza o tyle, ile blat.



3 - Wysokość szafek kuchennych górnych może być dowolna: mogą mieć one od 20 do nawet 140 centymetrów. Ich rozmiary ograniczać będzie jedynie wysokość pomieszczenia. Takie meble tworzyć można albo z pojedynczych korpusów albo z montażu mniejszych korpusów "jedne na drugich". Standardowa głębokość takich szafek to 32 cm, z czego 28 cm to głębokość użytkowa (wystarcza ona do ustawiania tam także dużych talerzy). Głębokość kuchennych szafek górnych można dowolnie zwiększać albo zmniejszać. W tym pierwszym wypadku będą one jednak cięższe, a zarazem mogą zacząć wchodzić w strefę roboczą - będzie się w nie uderzać. Takie modyfikacje wykonuje się więc jedynie w kuchniach, które są bardzo małe - i za wszelką cenę chce się w nich uzyskać więcej miejsca do przechowywania.

4 - Szafki górne wiesza się zazwyczaj 60 cm nad górą blatu roboczego, ale zakres ten wahać się może od 45 do 70 cm. Bardzo często uzależnia się to po prostu od wzrostu użytkowników kuchni.


Jakie wymiary szafek i blatów w kuchni będą najlepsze?

Zamówienie kuchni na wymiar u producenta - zalety rozwiązania

Warto tutaj zaznaczyć, że meble kuchenne do zabudowy, przygotowywane na wymiar dla konkretnego klienta, niosą ze sobą wiele zalet. Można do nich zaliczyć to, że:

  • są idealnie do pomieszczeń o nietypowych wymiarach albo z wnękami i ściankami,
  • pozwalają na pełną dowolność w kreowaniu ostatecznego układu i wyglądu kuchni, w tym ilości oraz wielkości szafek,
  • dają możliwość dokładnego wyboru zastosowanego materiału, kolorystyki i wszystkich detali (np. uchwytów),
  • umożliwiają zapewnianie maksymalnej wygody użytkowania pomieszczenia,
  • są wykonywane z najwyższą starannością, bo nie podlegają masowej produkcji,
  • pozwalają na wygodne zabudowanie urządzeń AGD.



Jak więc widać, zamówienie kuchni na wymiar u producenta jest naprawdę dobrym rozwiązaniem. Jej wygląd, charakter i funkcjonalności będą bowiem wtedy zależeć wyłącznie od jej przyszłych użytkowników.

Data publikacji: 2018-10-02, ostatnia zmiana: 2018-10-08



Meble MistrzPrzygotowanie artykułu:
Artykuł został przygotowany przy współpracy z Meble Mistrz - producentem specjalizującym się w meblach na wymiar.

Może Cię zaintersować:

- Najlepsza patelnia do Twojej kuchni - Jaką patelnię wybrać?

- Fototapety w kuchni

- 5 zalet szklanej mozaiki

- Co powinien zawierać projekt aranżacji wnętrza?

- Drewno w kuchni? Nie ma się czego bać!

- Czy warto kupić używane meble kuchenne?

- Jaki blat kuchenny wybrać?


Spodobało Ci się?


Zobacz ogłoszenia

 Stół copine blat natural 100 cm
948,99 zł
Leszno
(woj. wielkopolskie)
 Hoker barowy tapicerowany czarny regulowana wysokość felicia
266,25 zł
Bełchatów
(woj. łódzkie)
 Kuchnia Creativa okucia Blum HETTICH
3 975,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
 Krzesło 45x53x84,5cm king home tower wood jesion/czarne
269,10 zł
Łomża
(woj. podlaskie)
 Plast team taboret z uchwytem 38 x 29 x 24 cm srebrny
28,52 zł
Elbląg
(woj. warmińsko-mazurskie)
 Haczyki chromowane 6 szt. kuchenprofi
28,10 zł
Żukowo
(woj. pomorskie)
 Biała kuchnia lakierowana
8 500,00 zł
Katowice
(woj. śląskie)
 Hoker czarny welur mallard
337,67 zł
Piotrków Trybunalski
(woj. łódzkie)
 Systemowe meble kuchenne w wielu kolorach
119,00 zł
Ełk
(woj. warmińsko-mazurskie)
 Krzesło barowe paris wood d2 sosna naturalna/ metaliczne
249,00 zł
Swarzędz
(woj. wielkopolskie)
 Hoker barowy jasnobrązowy regulowana wysokość liverpool
314,66 zł
Kalisz
(woj. wielkopolskie)
 Taboret śr. 47cm king home cap pastelowy niebieski
224,10 zł
Bielsko-Biała
(woj. śląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY

Podłączamy agregat prądotwórczy do instalacji
Przerwy w dostawie prądu na gospodarstwie rolnym są bardzo niepożądane. Zwłaszcza w takich miejscach, gdzie gospodarstwa są bardzo mocno uprzemysłowione. Dlatego też konieczne jest posiadanie agregatu prądotwórczego, który będzie stanowił zapasowe źródło prądu w takich sytuacjach.

Data publikacji: 2019-06-10

Jak urządzić małą kuchnię?
Niewielka przestrzeń kuchenna to nie tylko wiele ograniczeń pod kątem aranżacji, ale także ciekawe wyzwanie projektowe. Pamiętajmy, iż nie musi być ona niewygodna, niepraktyczna i niezbyt ładna. Wszystko to zależy od dobrze przemyślanego projektu, naszej inwencji, a także od naszych nawyków.

Data publikacji: 2019-06-06

Kuchnia z wyspą, otwarty aneks kuchenny czy kuchnia z bufetem?
Przyjrzyjmy się poszczególnym rozwiązaniom, tak by jak najlepiej zrozumieć charakter każdego z projektów. Skupimy się tylko na aranżacjach w pomieszczeniach zintegrowanych z salonem lub pokojem wypoczynkowym. Pominiemy tym samym rozwiązania sprawdzające się szczególnie w kuchniach oddzielnych.

Data publikacji: 2019-06-05

Jak dobrać oświetlenie do kuchni?
Odpowiednio doświetlona kuchnia i część jadalniana, to zapewnienie nie tylko swoistej atmosfery, oszczędność energii, a tym samym i kosztów, ale przede wszystkim wygoda przy przygotowywaniu posiłków.

Data publikacji: 2019-06-04