Jak ogarnąć swoje życie przed wyprowadzką z domu?!Jak często zdarza nam się w życiu przeprowadzka do innego miejsca? Najczęściej jest to raz, góra dwa razy w życiu. Oczywiście są osoby - zwłaszcza w dzisiejszych czasach - które zmieniają miejsce zamieszkania kilka razy w roku, ale są to specyficzne przypadki, więc w dzisiejszym artykule nie będziemy się nimi zajmować. Powiedzmy sobie o ludziach, dla których przeprowadzka wiąże się ze zmianą całego życia i spróbujmy im w jakiś sposób pomóc.


Zbyt szybkie, emocjonalne i hurra-optymistyczne podejście

Przeglądasz serwisy ogłoszeniowe i nagle znajdujesz ładną kawalerkę do wynajęcia w centrum miasta, do którego chcesz się przeprowadzić za bardzo atrakcyjną cenę. Oczarowany niską ceną i zdjęciami w ogłoszeniu, postanawiasz od razu zadzwonić do Ogłoszeniodawcy, aby zarezerwować mieszkanie dla siebie. Niektórzy nawet proponują, że od razu przeleją pieniądze na konto, żeby na 100% zarezerwować sobie to miejsce do wynajęcia.

W głowie masz już obraz tego, jak sprawnie i szybko załatwisz wszystkie swoje sprawy już będąc w obcym mieście, więc postanawiasz zrezygnować z obecnej pracy, aby szybko zamknąć za sobą stare tematy. Następnego dnia, jedziesz razem z firmą taxi bagażową pod wskazany adres i oto pierwsze zaskoczenie. Okolica, która miała być cicha i spokojna, to jakieś obskurne slumsy, a do centrum brakuje jeszcze kilku kilometrów. Ok - myślisz sobie - Na pewno to super mieszkanie, więc jakoś to będzie. Docierasz w końcu do miejsca docelowego i nie możesz uwierzyć własnym oczom. W mieszkaniu jest grzyb, meble pamiętają jeszcze czasy PRL-u, a Twoi sąsiedzi organizują sobie imprezki od rana do wieczora.

To nie tak miało być, prawda? Niestety często tak się zdarza, gdy ktoś działa za bardzo hurra-optymistycznie i emocjonalnie. W dodatku nie masz po co wracać do swojego starego mieszkania, bo tam wymówiono Ci już umowę i zrezygnowałeś z pracy. Musisz więc przełknąć tę ogromną pomyłkę i znaleźć pracę w obcym mieście. Okazuje się, że nie jest to takie proste, więc będziesz musiał żyć bardzo skromnie w słabych warunkach przez jakiś dłuższy czas.

Mocny przykład? Ale jak najbardziej realny. Zwłaszcza, kiedy mówimy o przeprowadzkach ludzi młodych, najczęściej studentów lub singli, którzy wynajmują mieszkania przez telefon i wpłacają zaliczki. Zdarzają się przypadki "fake ofert", które zbierają w ten sposób pieniądze, a później znikają. Ty wtedy zostajesz bez pieniędzy i mieszkania. Warto sobie zdawać sprawę z tego typu sytuacji, które mogą nam się przydarzyć.

Jak przygotować się do przeprowadzki?

Zamiast od razu zamawiać taxi bagażowe, pomyślmy co najpierw należałoby zrobić i zaplanować długoterminowo. Jeśli sytuacja nie wymaga natychmiastowej przeprowadzki, to zachowajmy spokój i odpowiednio przygotujmy się do zmiany miejsca zamieszkania.

1. Ustal sobie w miarę konkretny termin, kiedy chcesz się wyprowadzić z domu

Raczej ciężko będzie ustalić konkretny dzień, ponieważ będziesz zależny od wielu czynników, natomiast określenie który to będzie miesiąc, lub połowa danego miesiąca, jest już jak najbardziej realne. Będziesz konkretnie wiedział, ile czasu masz na wszelkie przygotowania.

2. Zacznij oszczędzać dodatkowe pieniądze

Nigdy nie wiesz, co stanie się, gdy już znajdziesz się w obcym mieście. Mogą pojawić się dodatkowe koszta lub po prostu będziesz miał problem ze znalezieniem nowej pracy. Warto wtedy posiadać jakąś dodatkową gotówkę, dzięki której nie będziesz musiał w tym czasie jeść tylko chleba ze smalcem. Masz już określony czas, więc możesz już mniej więcej ustalić, ile uda się Ci zaoszczędzić. Zobaczysz już po wyprowadzce, jak bardzo przydadzą Ci się dodatkowe środki, nawet jeśli będą tylko tzw. poduszką psychiczną.

3. Uprzedź swojego obecnego pracodawce o rezygnacji z pracy

Takie zachowanie, świadczy o Twojej odpowiedzialności i dojrzałości. Raczej na pewno zostanie ono pozytywnie odebrane przez Twojego obecnego pracodawcę. Warto uprzedzić go przynajmniej miesiąc przed odejściem z pracy, aby mógł w tym czasie poszukać kogoś nowego na Twoje miejsce.

4. Przeglądaj oferty i oglądaj mieszkania

Zapamiętaj jedną zasadę: Nigdy nie płacimy pieniędzy z góry, przed obejrzeniem mieszkania. Weź pod uwagę kilka ofert, wybierz się pewnego dnia na obejrzenie wszystkich ( oczywiście najpierw dowiedz się, czy wszyscy będą mogli w danym terminie pokazać Ci mieszkania ), i następnie wybierz takie, które będzie najbardziej Ci odpowiadało pod względem komfortu i lokalizacji. W tym samym dniu, możesz zabrać ze sobą kilka CV i zostawić u nowych, potencjalnych pracodawców. To będzie bardzo męczący dzień, ale za to zrobisz duży progres jeszcze przed przeprowadzką. Jeśli nie zdążysz zrobić tego wszystkiego jednego dnia, to np. kwestie CV możesz odłożyć w innym terminie.

5. Zacznij pakować swoje rzeczy miesiąc przed przeprowadzką

Dlaczego już miesiąc przed? Otóż wtedy na spokojnie wszystko sobie spakujesz i opiszesz w poszczególnych kartonach. Później będzie Ci łatwiej z rozpakowaniem w nowym mieszkaniu. Powinieneś zaopatrzyć się w markera i kilka różnej wielkości kartonów. Następnie zacząć od rzeczy najmniejszych, jak biżuteria, kosztowności, ważne dokumenty i umowy, by następnie przejść do większych gabarytów. Jeśli zamówisz taxi bagażowe z usługą pakowania, to nie musisz martwić się o takie rzeczy, ponieważ to już zrobią za Ciebie pracownicy danej firmy transportowej.

Jak widzisz, odpowiednie przygotowanie się do przeprowadzki jest kluczem do załatwienia tej sprawy bezstresowo i sprawnie. Oczywiście może istnieć dużo więcej czynników, które musisz wziąć pod uwagę, natomiast to już jest kwestia indywidualna. Pamiętaj o tym, aby każdą taką decyzje podejmować racjonalne i nie działać pod wpływem emocji, a Twoja przeprowadzka na pewno będzie udana.


Autor artykułu

Artykuł został przygotowany przez firmę taxi-bagaz.com.pl specjalizującej się w przeprowadzkach.

Może Cię zaintersować:

- Wynajem lub kupno mieszkania - na co zwrócić uwagę?

- Jak sprzedać mieszkanie?

Może Cię zaintersować:

- Kupno mieszkania - z rynku pierwotnego czy wtórnego?

- Jak kupować mieszkania z rynku wtórnego?

Data publikacji: 2018-10-08, ostatnia zmiana: 2019-05-16

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Do wynajęcia 2 pok mieszkanie w Międzyzdrojach
1 600,00 zł
Międzyzdroje
(woj. zachodniopomorskie)
3 POKOJOWY NOWOCZESNY APARTAMENT PRZY WROCŁAWSKIEJ
2 500,00 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Nowoczesny apartament 40m2, Prądnik Czerwony!
1 800,00 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Piękne Mieszkanie / Olsza / Wynajem / Od Zaraz
1 800,00 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
2-POKOJE, 53 M2, REDUTA , PRĄDNIK CZERWONY
1 600,00 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Mieszkanie 65m2 Nowe Kliny
1 800,00 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Apartament | WIŚLANE TARASY | 2POK | DUŻY BALKON
2 600,00 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
3 POKOJE W DOSKONAŁYM UKŁADZIE I LOKALIZACJI
2 000,00 zł
Poznań
(woj. wielkopolskie)
Mieszkanie na wynajem Kraków Prądnik Czerwony
2 490,00 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Mieszkanie na wynajem Szczecin Centrum
1 900,00 zł
Szczecin
(woj. zachodniopomorskie)
Jasne 2 pok, 7 piętro, widok, tanio, vermelo
1 950,00 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Beliny Prażmowskiego- do wynajęcia
3 300,00 zł
Kraków
(woj. małopolskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Czy w obecnych czasach znajdę mieszkanie w cichej i atrakcyjnej lokalizacji?
Znalezienie mieszkania, które będzie w cichej i dogodnej lokalizacji, może niektórym wydawać się trudne. Podstawową kwestią, o której trzeba pamiętać podczas kupowania mieszkania, jest to, iż trzeba z...
Data publikacji: 2019-11-19
Podnajem - czyli jak zarabiać na nieruchomościach bez kapitału?
Każdy wie, że inwestowanie w nieruchomości się opłaca. Mniej czy więcej, ale da się na tym rynku zarobić. Dlaczego zatem nie wszyscy tu inwestują? Często barierą jest brak kapitału lub zdolności kredy...
Data publikacji: 2019-10-15
Cena mieszkania - sprawdź od czego zależy cena sprzedaży?
Poznaj 9 najistotniejszych czynników wpływających na cenę sprzedaży mieszkania. Sprawdź czym się kierować ustalając cenę sprzedaży i jak ocenić atrakcyjność oferty sprzedaży.
Data publikacji: 2019-10-02
Jakie zalety musi spełniać apartament?
W dzisiejszym artykule zaprezentujemy, jakie są najważniejsze zalety dobrego apartamentu.
Data publikacji: 2019-09-26