Szukaj

Kategorie

Jak sprzedać mieszkanie?


Jak sprzedać mieszkanie?


Wiele osób chcących sprzedać swoje mieszkanie nie ma w tym doświadczenia i do tego często nawet nie ma znajomych, których może zapytać jak to zrobić dobrze. Prawda jest taka, że bardzo duża ilość ludzi w Polsce kupuje jedno mieszkanie na całe życie, którego nigdy nie sprzedaje. Skąd zatem mają mieć doświadczenie w sprzedaży mieszkania? W dalszej części skupimy się na tym, jak skutecznie sprzedać mieszkanie. Przede wszystkim na co zwrócić szczególną uwagę przy robieniu zdjęć, czy nawiązać współpracę z pośrednikiem oraz jak przygotować ogłoszenie w serwisie internetowym.

Dobre zdjęcia to podstawa

Wiele osób prywatnych dodając ogłoszenia w Internecie przywiązuje zbyt małą uwagę do zdjęć. Jest to niestety duży błąd, gdyż najczęściej właśnie pierwsze zdjęcie decyduje o tym, czy szukający mieszkania zapozna się z naszą ofertą, czy też otworzy inną.

Zanim przystąpimy do robienia zdjeć mieszaknia warto schować zbedne rzeczy, tak by w mieszkaniu zrobiło się wiecej przestrzeni. Ponadto, warto zadbać o dobre oświetlenie. Wybierać odpowiednią porę dnia, eksponującą walory mieszkania oraz włączyć oświetlnie dające wrażnie czystości i świeżości. Słoneczne i jasne zdjęcia prezentują się znacznie lepiej. Jeśli nie mamy dobrego aparatu lub nie umiemy robić zdjęć może okazać się, że taniej będzie skorzystać z czyjejś pomocy, niż odstraszać potencjalnych klientów. Czasem warto też skorzystać z usług odpowiednich firm zajmujących się przedsprzedażowym przygotowaniem mieszkania (tzw. Home Staging) oraz wykonaniem profesjonalnych zdjęć.

Pamiętaj, że ogłoszenia bez zdjęć mają kilkukrotnie niższą oglądalność!Sprzedawać samemu, czy skorzystać z pomocy pośrednika?

Często nie mając zupełnie wiedzy w kwesti sprzedaży mieszkania wiele osób automatycznie kieruje się do biur nieruchomości. Na pewno takie rozwiązanie ma swoje plusy. Dzięki temu, właściwie wszystkie sprawy załatwi za nas pośrednik. Przygotuje ofertę, zrobi zdjęcia, doradzi w kwestii ceny, oraz umieści ogłoszenia w serwisach internetowych. Powinniśmy mieć jednak świadomość, że nie zrobi tego za darmo. Wydające się poczatkowe nieduże 3 - 5% prowizji, to tak na prawdę kwota 3 000 - 5 000 zł już dla kwoty 100 000 zł. Podczas, gdy dla kupującego cena obniżona o 5% może zadecydować o tym, czy mieszkanie kupi, czy wybierze inne.

W przypadku samodzielnej sprzedaży mieszkania odpadają koszty pośrednictwa. Pozostaje oczywiście m. in. kwestia samodzielnego wykonania zdjeć i publikacji ogłoszeń w serwisach ogłoszeniowych. Jednak nawet przy kilkurotnym wystawieniu ogłoszeń, nawet w wielu serwisach ogłoszeniowych, zapłacimy ułamek kwoty, którą musielibyśmy zapłacić pośrednikowi. Przy sprzedaży notariusz i tak będzie potrzebny - czy z pośrednikiem czy bez.

Wystawienie ogłoszenia w Internecie

Wystawienie ogłoszenia w Internecie jest aktualnie sposobem, który daje możliwość dotarcia do możliwie najszerszego grona osób zainteresowanych. Oczywiście możemy też dodać ogłoszenie w gaziecie lokalnej, jednak skuteczność tej metody z roku na rok jest coraz mniejsza. W wielu internetowych serwisach ogłoszeniowych wystawienie ogłoszenie sprzedaży mieszkania jest płatne. Jednak są też serwisy, takie jak Sprzedawacz.pl, gdzie dodać ogłoszenie możemy bez opłat. Często serwisy ogłoszeniowe świadczą odpłatnie usługi promocji/wyróżnień ogłoszeń. Naszym zdaniem, w przypadku sprzedaży mieszkania usługi te, jeśli nie są przesadnie drogie, są jak najbardziej opłacalne dla sprzedającego.

Tytuł ogłoszenia

Tytuł ogłoszenia jest tym, co zaraz za zdjęciem, rzuci się w oczy osobie szukającej mieszaknia. Najlepiej, by już w tytule były pokazane atuty mieszkania. Dobrym przykładem będzie np.: "Noweczesne i umeblowane 3-pokojowe mieszkanie (60m2) w centrum Krakowa", "Kawalerka (25m2) po kapitalnym remoncie na Bemowie". Tutuły typu "Sprzedam mieszkanie", "Mieszkanie na sprzedaż" nie niosą żadej treści dla szukającego, a tym samym nie zachęcają do poznania szczegółów oferty.

Opis ogłoszenia

Tworząc opis zadbajmy o to by był czytelny. Dobrze podzielić jest tekst na akapity oraz zadbać o poprawną polszczyznę.

Z naszego doświadczenia wynika, że w opisie na pewno powinny się znaleźć informacje o:

 1. CENIE
 2. metrażu
 3. ilości pokoi i ich wielkości
 4. ilości łazienek / ubikacji
 5. rodzaju kuchni (otwarta / zamknieta / aneks / czy jest z oknem)
 6. balkonie
 7. stanie stolarki okiennej
 8. rodzaju własności
 9. wysokości czynszu
 10. rodzaju ogrzewania mieszkania
 11. rodzaju ogrzewania wody ciepłej
 12. piętrze oraz ilości pieter budynku
 13. windzie
 14. technologi budowy (cegła / wielka płyta / pustak /rama H)
 15. stanie moderenizacji budynku - w przypadku obiektów starych
 16. dostepności lokalu - wielu osobom zależy by szybko się wprowadzić

Dodając ogłoszenie w serwisie Sprzedawacz.pl większość powyższych parametrów możemy wybrać z list - warto jednak niektóre z nich doprecyzować w szerszym opisie.

Zdjęcia w ogłoszeniu

Dodając zdjęcia do ogłoszenia warto pamietać o ich obróceniu oraz ustawieniu w logicznej kolejności - zdecydowanie ułatwia to zapoznanie się z ofertą.

Czy warto wystawiać ogłoszenie w wielu serwisach ogłoszeniowych?

Uważamy, że warto wybrać ok 3 - 5 serwisów, w których zamieścimy ogłoszenie. Często w zależności od regionu, w którym mieszkamy popularność tych serwisów jest różna.

Dodanie ogłoszenia

Skoro już wiesz, jak przygotować dobre ogłoszenie sprzedaży mieszkania, dodaj je w serwisie Sprzedawacz.pl. Rozważ również skorzystanie z opcji płatnego wyróżnienia, dzięki czemu dotrze ono do większej ilości odbiorców. 

 Dodaj ogłoszenie


Pamiętaj także o udostępnieniu ogłoszenia na Facebooku.

Data publikacji: 2017-06-15, ostatnia zmiana: 2018-10-05


Spodobało Ci się?


ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY