Jaki podatek po sprzedaży mieszkania, domu czy działki? Sprawdź czy zawsze musisz go płacić.


Podatek od sprzedaży nieruchomości

Domy, mieszkania oraz działki. Wiele osób podczas wystawiania swojej nieruchomości na sprzedaż nie zdaje sobie sprawy, że proces ten wymaga nie lada wiedzy, a w po sprzedaży zastosowania się do ściśle określonych zasad oraz do uiszczenia odpowiednich opłat. Osoby, które nie wiedzą, jaki podatek należy zapłacić po sprzedaży działki, mieszkania lub domu oraz czy w ogóle są zobowiązane do jego zapłaty odpowiedź znajdą w tym artykule.

Czym jest podatek?

Podatek to nic innego, jak powszechne, nieodpłatne i obowiązkowe świadczenie pieniężne, które pobierane jest związek publicznoprawny. Najczęściej stanowi go państwo lub jednostka samorządu terytorialnego. Pieniądze pozyskiwane z podatków trafiają do placówek takich jak skarb państwa, województwa, powiatu lub gminy, a następnie wykorzystywane są do realizacji zadań publicznych, np. dzięki nim możliwy jest rozwój wojska, oświaty, policji, służb specjalnych oraz wielu innych instytucji.

W państwie polskim podatki można podzielić na:

a. bezpośrednie - nakładane są na dochód lub posiadany majątek podatnika. Wśród nich znajdują się m.in. podatek dochodowy, podatek spadkowy oraz podatek gruntowy,

b. pośrednie - obciążane są nimi przedmiot spożycia, od których opłatę ostatecznie ponosi konsument. Są to podatki takie jak, np. VAT oraz akcyza.


Rodzaje podatków:

a. podatki dochodowe

1. podatek dochodowy od osób fizycznych - PIT

2. podatek dochodowy od osób prawnych - CIT


b. podatki dotyczące własności

1. podatki od nieruchomości

2. podatek od spadków i darowizn


c. pozostałe

1. podatek od czynności cywilnoprawnych,

2. podatek rolny,

3. podatek leśny,

4. podatek od środków transportowych,

5. VAT,

6. akcyza,

7. podatek tonażowy,

8. podatek od wydobycia poszczególnych kopalin.

Podatek od sprzedaży domu, mieszkania, działki

Wśród szerokiego grona podatków znajdują się również te, które odprowadzane są po sprzedaży domu, mieszkania lub działki. Podatek od odpłatnego zbycia nieruchomości, jak sama nazwa wskazuje, pobierany jest wówczas, gdy dane mieszkanie, dom lub działka zostają sprzedane przez właściciela przed upływem pięciu lat od ich nabycia. Wówczas, jest się zobowiązanym do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych. Wynosi on 19% dochodu i potocznie nazywa się go podatkiem od wzbogacenia.

Jak obliczyć podatek od sprzedaży nieruchomości?

Nieruchomości, które zostały sprzedane przez właściciela przed upływem pięciu lat od ich nabycia podlegają opodatkowaniu, który wynosi 19% od dochodu. Jak zatem obliczyć jego wysokość?


Przykład 1.

Pan Jan Nowak zakupił kawalerkę za kwotę 100.000 złotych. Po roku jednak zdecydował się ją sprzedać, jednak pragnie otrzymać za nią 150.000 zł. Bardzo szybko znalazł nabywcę. Jako, że pan Jan posiadł mieszkanie tylko rok, to jest on zobowiązany do uiszczenia podatku dochodowego od osób fizycznych, który potocznie nazywa się podatkiem od wzbogacenia. Jak zatem obliczyć kwotę podatku od sprzedaży nieruchomości?

W pierwszym kroku należy odjąć od kwoty sprzedaży nieruchomości cenę kupna oraz koszty z nim związane, np. taksę notarialną, podatek PCC oraz prowizję pośrednika. Następnie, uzyskany wynik, który nazywany jest dochodem należy pomnożyć przez 19%. Tym oto sposobem otrzymuje się kwotę podatku od sprzedaży nieruchomości, jaki należy uiścić. W zapisie matematycznym przedstawia się to następująco:

150 000 zł (kwota sprzedaży) - 100 000 zł (cena kupna) - 10 000 zł (koszta związane z kupnem nieruchomości) = 40 000 zł

 40 000 zł (dochód) x 19% (podatek od osób fizycznych) = 3 800 zł (należny podatek)

Dodatkowo, do kosztów związanych z nabyciem nieruchomości, pan Jan może doliczyć koszta remontów. Wówczas, muszą one zostać odpowiednio udokumentowane, np. w postaci faktur. Załóżmy zatem, iż na ogólne remonty niezbędne w mieszkaniu pan Jan wydał 20 000 zł. W zapisie matematycznym przedstawia się to:

150 000 (kwota sprzedaży) - 100 000 (cena kupna) - 10 0000 (koszta związane z kupnem nieruchomości) - 20 000 (koszta remontu) = 20 000 zł

 20 000 zł (dochód) x 19% (podatek od osób fizycznych) = 7 600 zł (należny podatek)

Kto jest zwolniony z obowiązku płacenia podatku od sprzedaży domu, mieszkania czy działki?

Wielu właścicieli nieruchomości, które zostają wystawione na sprzedaż nie wie, że mogą oni zostać zwolnieni z obowiązku płacenia podatku od wzbogacenia. Jakie osoby mogą skorzystać z tego przywileju? Przede wszystkim będą to posiadacze nieruchomości, którzy uzyskane ze sprzedaży własności ziemskiej środki, przeznaczą na realizację własnych celów mieszkaniowych w okresie do 3 lat od końca roku podatkowego, w którym dokonana została transakcja sprzedaży posiadanego majątku nieruchomego. Jednocześnie, w tym terminie powinno dojść do nabycia prawa własności nieruchomości, zakupionej w celu mieszkaniowym lub określonego prawa majątkowego.

W przypadku nieruchomości otrzymanych w spadku, podatek dochodowy nie może zostać pobrany w momencie, w którym data nabycia własności ziemskiej przez spadkobiercę, wynosi minimum 5 lat. Jeżeli zatem otrzyma się dom, mieszkanie czy działkę pięć lat po tym, gdy nabył ją spadkobierca, to wówczas jest się zwolnionym z podatku dochodowego.

Na dodatkowe udogodnienia mogą liczyć wdowcy oraz rozwodnicy. Osoby te bowiem mogą sprzedać nieruchomość bez uiszczania podatku dochodowego po pięciu latach od jej nabycia, które dokonane zostało razem z małżonkiem, a więc zaliczało się do majątku wspólnego. Do niedawna osoby takie musiały czekać kolejne pięć lat, które były liczone od momentu śmierci małżonka lub dokonania podziału majątku w przypadku rozwodu.

źródło: https://zaradnyfinansowo.pl/podatek-od-sprzedazy-nieruchomosci/

Data publikacji: 2019-09-05, ostatnia zmiana: 2020-02-03

ZOBACZ OGŁOSZENIA

4 pokoje, ul. Widok, Dąbie !!
619 000 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
2 pokojowe mieszkanie ul Grójecka Ochota.
520 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Pabianice - 8 lokali mieszkalnych w stanie deweloperskim
278 880 zł
Pabianice
(woj. łódzkie)
4 pokoje Wilanów + 2 ogródki! Brak prowizji i PCC
737 743 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
✔️taras 25m2 na 6.piętrze!✔️GOTOWE✔️4 pok✔️CENTRUM
940 000 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
3 pokojowe mieszkanie  Śródmieście ul. Ciasna.
815 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Mieszkanie z potencjałem dla rodziny lub inwestora
106 000 zł
Przemyśl
(woj. podkarpackie)
M 1.43 mieszkanie 3 pokojowe / piętro 1
202 213 zł
Przemyśl
(woj. podkarpackie)
Sprzedam Mieszkanie po generalnym remoncie
234 000 zł
Przemyśl
(woj. podkarpackie)
M0.39 A Nowe zielone osiedle w Przemyślu
197 067 zł
Przemyśl
(woj. podkarpackie)
Piękne mieszkanie na Wildzie! 2 pokoje! Garaż!
590 000 zł
Poznań
(woj. wielkopolskie)
Idealnie zadbane mieszkanie+taras+parking+piwnica
259 000 zł
Skoki
(woj. wielkopolskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Inwestowanie w nieruchomości - jak się na tym wzbogacić?
Inwestowanie w nieruchomości to nadal dobry sposób na to, by się wzbogacić, choć dziś na pewno jest to znacznie trudniejsze zadanie niż dawniej. Nie wystarczy już tylko kapitał, potrzebna będzie też w...
Data publikacji: 2020-05-28
Kto dostanie kredyt hipoteczny? Warunki uzyskania
Kredyty hipoteczne to najpopularniejsza forma pożyczki w naszym kraju. Warto sprawdzić najważniejsze informacje w tym temacie.
Data publikacji: 2020-05-26
W jakim budynku należy zamontować oświetlenie awaryjne?
Oświetlenie awaryjne to oświetlenie dodatkowe w stosunku do podstawowego oświetlenia w budynkach.
Data publikacji: 2020-04-20
W jakie nieruchomości warto inwestować?
Coraz częściej zdajemy sobie sprawę z tego, że dobrze jest ulokować swoje oszczędności mądrze. Chodzi o to, aby pieniądze, które odkładamy na konto nie leżały bezczynnie, a przy tym ulegały inflacji....
Data publikacji: 2020-04-16