Jaki podatek po sprzedaży mieszkania, domu czy działki? Sprawdź czy zawsze musisz go płacić.


Podatek od sprzedaży nieruchomości

Domy, mieszkania oraz działki. Wiele osób podczas wystawiania swojej nieruchomości na sprzedaż nie zdaje sobie sprawy, że proces ten wymaga nie lada wiedzy, a w po sprzedaży zastosowania się do ściśle określonych zasad oraz do uiszczenia odpowiednich opłat. Osoby, które nie wiedzą, jaki podatek należy zapłacić po sprzedaży działki, mieszkania lub domu oraz czy w ogóle są zobowiązane do jego zapłaty odpowiedź znajdą w tym artykule.

Czym jest podatek?

Podatek to nic innego, jak powszechne, nieodpłatne i obowiązkowe świadczenie pieniężne, które pobierane jest związek publicznoprawny. Najczęściej stanowi go państwo lub jednostka samorządu terytorialnego. Pieniądze pozyskiwane z podatków trafiają do placówek takich jak skarb państwa, województwa, powiatu lub gminy, a następnie wykorzystywane są do realizacji zadań publicznych, np. dzięki nim możliwy jest rozwój wojska, oświaty, policji, służb specjalnych oraz wielu innych instytucji.

W państwie polskim podatki można podzielić na:

a. bezpośrednie - nakładane są na dochód lub posiadany majątek podatnika. Wśród nich znajdują się m.in. podatek dochodowy, podatek spadkowy oraz podatek gruntowy,

b. pośrednie - obciążane są nimi przedmiot spożycia, od których opłatę ostatecznie ponosi konsument. Są to podatki takie jak, np. VAT oraz akcyza.


Rodzaje podatków:

a. podatki dochodowe

1. podatek dochodowy od osób fizycznych - PIT

2. podatek dochodowy od osób prawnych - CIT


b. podatki dotyczące własności

1. podatki od nieruchomości

2. podatek od spadków i darowizn


c. pozostałe

1. podatek od czynności cywilnoprawnych,

2. podatek rolny,

3. podatek leśny,

4. podatek od środków transportowych,

5. VAT,

6. akcyza,

7. podatek tonażowy,

8. podatek od wydobycia poszczególnych kopalin.

Podatek od sprzedaży domu, mieszkania, działki

Wśród szerokiego grona podatków znajdują się również te, które odprowadzane są po sprzedaży domu, mieszkania lub działki. Podatek od odpłatnego zbycia nieruchomości, jak sama nazwa wskazuje, pobierany jest wówczas, gdy dane mieszkanie, dom lub działka zostają sprzedane przez właściciela przed upływem pięciu lat od ich nabycia. Wówczas, jest się zobowiązanym do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych. Wynosi on 19% dochodu i potocznie nazywa się go podatkiem od wzbogacenia.

Jak obliczyć podatek od sprzedaży nieruchomości?

Nieruchomości, które zostały sprzedane przez właściciela przed upływem pięciu lat od ich nabycia podlegają opodatkowaniu, który wynosi 19% od dochodu. Jak zatem obliczyć jego wysokość?


Przykład 1.

Pan Jan Nowak zakupił kawalerkę za kwotę 100.000 złotych. Po roku jednak zdecydował się ją sprzedać, jednak pragnie otrzymać za nią 150.000 zł. Bardzo szybko znalazł nabywcę. Jako, że pan Jan posiadł mieszkanie tylko rok, to jest on zobowiązany do uiszczenia podatku dochodowego od osób fizycznych, który potocznie nazywa się podatkiem od wzbogacenia. Jak zatem obliczyć kwotę podatku od sprzedaży nieruchomości?

W pierwszym kroku należy odjąć od kwoty sprzedaży nieruchomości cenę kupna oraz koszty z nim związane, np. taksę notarialną, podatek PCC oraz prowizję pośrednika. Następnie, uzyskany wynik, który nazywany jest dochodem należy pomnożyć przez 19%. Tym oto sposobem otrzymuje się kwotę podatku od sprzedaży nieruchomości, jaki należy uiścić. W zapisie matematycznym przedstawia się to następująco:

150 000 zł (kwota sprzedaży) - 100 000 zł (cena kupna) - 10 000 zł (koszta związane z kupnem nieruchomości) = 40 000 zł

 40 000 zł (dochód) x 19% (podatek od osób fizycznych) = 3 800 zł (należny podatek)

Dodatkowo, do kosztów związanych z nabyciem nieruchomości, pan Jan może doliczyć koszta remontów. Wówczas, muszą one zostać odpowiednio udokumentowane, np. w postaci faktur. Załóżmy zatem, iż na ogólne remonty niezbędne w mieszkaniu pan Jan wydał 20 000 zł. W zapisie matematycznym przedstawia się to:

150 000 (kwota sprzedaży) - 100 000 (cena kupna) - 10 0000 (koszta związane z kupnem nieruchomości) - 20 000 (koszta remontu) = 20 000 zł

 20 000 zł (dochód) x 19% (podatek od osób fizycznych) = 7 600 zł (należny podatek)

Kto jest zwolniony z obowiązku płacenia podatku od sprzedaży domu, mieszkania czy działki?

Wielu właścicieli nieruchomości, które zostają wystawione na sprzedaż nie wie, że mogą oni zostać zwolnieni z obowiązku płacenia podatku od wzbogacenia. Jakie osoby mogą skorzystać z tego przywileju? Przede wszystkim będą to posiadacze nieruchomości, którzy uzyskane ze sprzedaży własności ziemskiej środki, przeznaczą na realizację własnych celów mieszkaniowych w okresie do 3 lat od końca roku podatkowego, w którym dokonana została transakcja sprzedaży posiadanego majątku nieruchomego. Jednocześnie, w tym terminie powinno dojść do nabycia prawa własności nieruchomości, zakupionej w celu mieszkaniowym lub określonego prawa majątkowego.

W przypadku nieruchomości otrzymanych w spadku, podatek dochodowy nie może zostać pobrany w momencie, w którym data nabycia własności ziemskiej przez spadkobiercę, wynosi minimum 5 lat. Jeżeli zatem otrzyma się dom, mieszkanie czy działkę pięć lat po tym, gdy nabył ją spadkobierca, to wówczas jest się zwolnionym z podatku dochodowego.

Na dodatkowe udogodnienia mogą liczyć wdowcy oraz rozwodnicy. Osoby te bowiem mogą sprzedać nieruchomość bez uiszczania podatku dochodowego po pięciu latach od jej nabycia, które dokonane zostało razem z małżonkiem, a więc zaliczało się do majątku wspólnego. Do niedawna osoby takie musiały czekać kolejne pięć lat, które były liczone od momentu śmierci małżonka lub dokonania podziału majątku w przypadku rozwodu.

źródło: https://zaradnyfinansowo.pl/podatek-od-sprzedazy-nieruchomosci/

Data publikacji: 2019-09-05, ostatnia zmiana: 2020-02-03

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Twoje mieszkanie marzeń  na Grunwaldzie!
710 000 zł
Poznań
(woj. wielkopolskie)
2 pokojowe mieszkanie Wola ul. Platynowa
519 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
2 pokoje, Bemowo ul Obrońców Tobruku
615 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
MISTRZEJOWICE-INWESTYCJA 2020-PIASTA KOŁODZIEJA
479 823 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Apartament 93 m2 4 pokoje garaż balkon Norymberska
755 000 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
1 pokój, Śródmieście ul Sienna
355 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
2 pokoje, Powiśle ul Górnośląska
615 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Czarnochowice Wieliczka 60m2 + 37 poddasza
319 000 zł
Czarnochowice
(woj. małopolskie)
3 pokoje Wola ul. Jana Olbrachta
800 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
3 Pokoje Prądnik Czerwony 53m2 balkon
515 000 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
2 pokojowe mieszkanie Mokotów ul. Wiktorska
600 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
2 pokojowe mieszkanie Praga-Południe ul Grochowska
515 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Polacy zbyt słabo ubezpieczają domy?
Wiele nieruchomości mieszkaniowych w Polsce jest niedoubezpieczonych. Wyjaśniamy na czym polega ten problem i jakie może mieć skutki.
Data publikacji: 2021-02-01
Udogodnienia, na jakie możesz liczyć kupując mieszkanie
Warszawa to najatrakcyjniejsze miasto w Polsce. Jako swoje miejsce zamieszkania wybrało ją ponad 1,7 miliona Polaków, a także wielu obcokrajowców. Do stolicy stale przybywają również nowi mieszkańcy,...
Data publikacji: 2020-12-22
Odbiór mieszkania z listą referencyjną
Spełniając marzenia związane z własnym mieszkaniem, bardzo często spotykamy się z atrakcyjnymi ofertami biur nieruchomości, które są w stanie odpowiedzieć na większość potrzeb, a nawet spełnić marzeni...
Data publikacji: 2020-11-04
Profbud, czyli profesjonalne usługi deweloperskie
Decyzja o kupnie mieszkania zazwyczaj wiąże się z wyborem firmy, która pomoże nam w znalezieniu odpowiedniego lokum. Czego powinniśmy oczekiwać od dewelopera?
Data publikacji: 2020-10-28

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij