Co wpływa na wartość mieszkania i finalną cenę sprzedaży?


Kamienica - cena mieszkania

Pierwsza odpowiedź, która od razu ciśnie się na usta to miasto, w którym znajduje się nieruchomość! Wiadomo, że mieszkanie w Warszawie będzie droższe od mieszkania w mieście, które liczy sobie ok 50 tys mieszkańców. To oczywiste. Warto jednak spojrzeć jeszcze na kilka innych czynników, które mają kluczowy wpływ na cenę mieszkania. Informacja ta przyda się nie tylko sprzedającym, ale może być też cenną wiedzą dla kupujących. Osoby kupujące łatwiej ocenią, dzięki temu, czy oferta jest faktycznie atrakcyjna na tle innych ogłoszeń.

Wpływ standardu lokalu i wyposażenia na cenę mieszkania

Ilość pokoi

Małe mieszkania jednopokojowe i dwupokojowe mają zwykle najwyższą cenę za m2. Szczególnie widoczne jest to w przypadku mieszkań, których metraż jest bliski 20 m2. Cena za m2 w przypadku kawalerek bywa nieraz nawet ok 15-30 % wyższa niż w przypadku lokali 2-3 pokojowych o metrażu ok 50 m2. Mieszkanie mające 3 lub 4 pokoje i metraż w przedziale ok 60-80 m2 zwykle są najbardziej opłacalne pod względem kosztu zakupu metra mieszkania.

Rodzaj kuchni

Osobna i widna kuchnia w dalszym ciągu podnosi wartość mieszkania na sprzedaż. Szczególnie jeśli jej rozmiar i układ lokalu pozwala na zmianę rozkładu mieszkania i w razie potrzeby stworzenie aneksu kuchennego. W nowym budownictwie najczęściej kuchnia jest już połączona z salonem. Oddzielną kuchnię znacznie łatwiej znaleźć na rynku wtórnym.

Standard lokalu

Wydaje się oczywiste, że mieszkanie w dobrym standardzie będzie droższe. Jeśli przypadło nam do gustu, może być świetną inwestycją. Co jednak, jeśli nie podoba się nam łazienka i podłogi? Czy jest sens za to płacić gdy chcemy od razu wszystko zmieniać? Być może lepszym rozwiązaniem będzie kupienie mieszkania do remontu lub z rynku pierwotnego w stanie deweloperskim? Zaoszczędzone pieniądze możemy wtedy wydać na remont we własnym zakresie i urządzić mieszkanie tak jak chcemy.



Budynek i jego stan - jak wpływa na wartość nieruchomości

Rok budowy bloku

Wiek budynku w dużej mierze determinuje technologię w jakiej mógł zostać wybudowany. Czy jest to cegła, pustak, gazobeton, płyta czy rama H. Lokale w starych kamienicach w dalszym ciągu bardzo dobrze trzymają cenę. Warunkiem jest by budynkiem zajmowała się prężna wspólnota i by kamienica była utrzymywana w dobrym stanie technicznym i wizualnym. Kamienice zwykle są też droższe ze względu na bliskość centrum miasta. W blokach z lat 1950-1995 zwykle ceny mieszkań są najniższe. Nowe budownictwo wyższą cenę zakupu pozwoli odzyskać zwykle w niższym koszcie ogrzewania.

Zastosowana technologia budowy

Nowoczesne, energooszczędne technologie oraz cegła (potrafiąca przetrwać wieki) to materiały, które mocno podnoszą koszt zakupu lokalu. Znacząco cenę podnosi też wykonana termomodernizacja budynku oraz nowa stolarka okienna. Zwykle najtańsze na rynku wtórnym są mieszkania w blokach wykonanych z wielkiej płyty.

Piętro, na którym znajduje się mieszkanie

Być może dla Ciebie piętro nie ma większego znaczenia - szczególnie jeśli w bloku jest winda. Zwykle jednak mieszkania na parterze lub na ostatnim piętrze są odrobinę tańsze od pozostałych lokali. Nie znaczy to od razu, że musisz od razu dawać niższą cenę bo Twój lokal jest usytuowany na parterze jednak dobrze wiedzieć, o tym przed zakupem.

Lokalizacja bloku lub kamienicy i wpływ na cenę sprzedaży

Odległość od centrum i renoma dzielnicy

W każdym mieście są "lepsze" i "gorsze" dzielnicę. Często nawet w obrębie jednej dzielnicy są miejsca bardziej elitarne i te znacznie tańsze. Wpływ lokalizacji na cenę potrafi być bardzo różny w zależności od miasta. Często jednak cena za podobny lokal może się różnić nawet o 30%-50%. Zwykle dzielnice znajdujące się bliżej centrum miasta są droższe niż dzielnice na obrzeżach. W przypadku małych miast nie jest to aż tak widoczne jednak w miastach mających ponad 100 000 mieszkańców lokale daleko od centrum są zwykle znacznie tańsze.

Widok za oknem, ma duży wpływ

Powód na pozór wydaje się dziwny jednak bardzo często nawet nowe mieszkania, sprzedawane przez deweloperów, znacząco różnią się ceną w zależności od widoków. Okna jednego lokalu wychodzą na plac zabaw, innego na ogród, a jeszcze innego na altanę śmietnikową czy ruchliwą ulicę. Deweloper wie o tym już na etapie projektu. W przypadku mieszkań z rynku wtórnego to my musimy wycenić tę różnicę. Oglądając mieszkanie warto więc wyjrzeć za okno i zobaczyć co z niego widać za dnia.

Komunikacja - łatwy dojazd do pracy

Na wartość nieruchomości może mieć też wpływ odległość od przystanków metra, tramwajów czy autobusów. Przystanek tramwajowy pod samym oknem może być jednak też wadą ze względu na możliwy hałas. Warto jednak uwzględnić również ten aspekt przy wyborze mieszkania lub jego sprzedaży.


Podsumowanie

Czynników wpływających na cenę sprzedaży mieszkań jest oczywiście o wiele więcej. Przed zakupem mieszkania polecamy zawsze obejrzeć, na własne oczy, przynajmniej 10-20 różnych lokali, by móc ocenić, co faktycznie jest dla nas ważne, a za co nie warto przepłacać. Sprzedając mieszkanie warto przyjrzeć się w jakich cenach wystawione są oferty (sprawdź to w kilku serwisach ogłoszeniowych) podobnych lokali w okolicy. Zobacz ogłoszenia nieruchomości na Sprzedawaczu.

Data publikacji: 2022-05-19, ostatnia zmiana: 2022-05-19

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Parter po remoncie 48 m2, Młodzieżowa
389 000 zł
Lublin
(woj. lubelskie)
Mieszkanie na sprzedaż
590 000 zł
Poznań
(woj. wielkopolskie)
Parkitka / 3 pokoje / nowy blok 2022 / duży taras
799 000 zł
Częstochowa
(woj. śląskie)
kawalerka w centrum miasta
449 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Świetnie skomunikowane 2 pokoje Gdynia
545 000 zł
Gdynia
(woj. pomorskie)
Północ / 1 pokój / duży balkon / do remontu
249 000 zł
Częstochowa
(woj. śląskie)
Kawalerka  przy ul. Skrajnej w Ząbkach.
455 000 zł
Ząbki
(woj. mazowieckie)
4-pokojowe mieszkanie na sprzedaż Wągrowiec
210 000 zł
Wągrowiec
(woj. wielkopolskie)
2 pokoje, kuchnia, loggia po generalnym remoncie
670 000 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Mieszkanie na sprzedaż, 67m², 2 pokoje, Gorzów Wielkopolski, Zawarcie
299 000 zł
Gorzów Wielkopolski
(woj. lubuskie)
4-pokoje/Rynek/Stare Miasto/Balkon/Komórka/Okazja
760 000 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
3pok, 70met, Okolice Wałbrzyskiej Balkon Piwnica (Wrocław)
850 000 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Planujesz kupno mieszkania? Sprawdź, jak aktualnie prezentuje się rynek mieszkaniowy w Polsce
Na rynek mieszkaniowy w Polsce wpływa wiele różnych czynników, takich jak sytuacja gospodarcza, (przyszłe) programy rządowe czy aktualna dostępność mieszkań na sprzedaż i wynajem. Planujesz kupić włas...
Data publikacji: 2024-07-16
Świadectwa efektywności energetycznej - korzyści dla właścicieli nieruchomości
Efektywność energetyczna budynku wpływa na codzienną eksploatację, ale też przynosi wiele długofalowych korzyści. Wielu właścicieli nieruchomości powinno też zadbać o to, by uzyskać świadectwo energet...
Data publikacji: 2024-06-24
Działka z linią brzegową - czy warto inwestować w jej zakup i zabudowę?
Działki z linią brzegową od lat cieszą się dużym zainteresowaniem kupujących, zwłaszcza przed nadejściem sezonu majówkowych i wakacyjnych wyjazdów. Mając do dyspozycji działkę położoną nad różnego rod...
Data publikacji: 2024-06-11
Jak wybrać najlepsze biuro nieruchomości? Kluczowe aspekty, które warto rozważyć
Wybór odpowiedniego biura nieruchomości to jedna z kluczowych decyzji, którą podejmujemy, gdy chcemy sprzedać, kupić czy wynająć nieruchomość. Dobrze jest więc wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę...
Data publikacji: 2024-06-11