Szukaj

Kategorie

Cena mieszkania - od czego zależy cena sprzedaży?


Kamienica - cena mieszkania

Pierwsza odpowiedź, która od razu ciśnie się na usta to miasto, w którym znajduje się nieruchomość! Wiadomo, że mieszkanie w Warszawie będzie droższe od mieszkania w mieście, które liczy sobie ok 50 tys mieszkańców. To oczywiste. Warto jednak spojrzeć jeszcze na kilka innych czynników, które mają kluczowy wpływ na cenę mieszkania. Informacja ta przyda się nie tylko sprzedającym, ale może być też cenną wiedzą dla kupujących. Osoby kupujące łatwiej ocenią, dzięki temu, czy oferta jest faktycznie atrakcyjna na tle innych ogłoszeń.

Wnętrze mieszkania

Ilość pokoi

Małe mieszkania jednopokojowe i dwupokojowe mają zwykle najwyższą cenę za m2. Szczególnie widoczne jest to w przypadku mieszkań, których metraż jest bliski 20 m2. Cena za m2 w przypadku kawalerek bywa nieraz nawet ok 15-30 % wyższa niż w przypadku lokali 2-3 pokojowych o metrażu ok 50 m2. Mieszkanie mające 3 lub 4 pokoje i metraż w przedziale ok 60-80 m2 zwykle są najbardziej opłacalne pod względem kosztu zakupu metra mieszkania.

Rodzaj kuchni

Osobna i widna kuchnia w dalszym ciągu podnosi cenę mieszkania. Szczególnie jeśli jej rozmiar i układ lokalu pozwala na zmianę rozkładu mieszkania i w razie potrzeby stworzenie aneksu kuchennego. W nowym budownictwie najczęściej kuchnia jest już połączona z salonem. Oddzielną kuchnię znacznie łatwiej znaleźć na rynku wtórnym.

Standard lokalu

Wydaje się oczywiste, że mieszkanie w dobrym standardzie będzie droższe. Jeśli przypadło nam do gustu, może być świetną inwestycją. Co jednak, jeśli nie podoba się nam łazienka i podłogi? Czy jest sens za to płacić gdy chcemy od razu wszystko zmieniać? Być może lepszym rozwiązaniem będzie kupienie mieszkania do remontu lub z rynku pierwotnego w stanie deweloperskim? Zaoszczędzone pieniądze możemy wtedy wydać na remont we własnym zakresie i urządzić mieszkanie tak jak chcemy.Budynek i umiejscowienie lokalu

Rok budowy bloku

Wiek budynku w dużej mierze determinuje technologię w jakiej mógł zostać wybudowany. Czy jest to cegła, pustak, gazobeton, płyta czy rama H. Lokale w starych kamienicach w dalszym ciągu bardzo dobrze trzymają cenę. Warunkiem jest by budynkiem zajmowała się prężna wspólnota i by kamienica była utrzymywana w dobrym stanie technicznym i wizualnym. Kamienice zwykle są też droższe ze względu na bliskość centrum miasta. W blokach z lat 1950-1995 zwykle ceny mieszkań są najniższe. Nowe budownictwo wyższą cenę zakupu pozwoli odzyskać zwykle w niższym koszcie ogrzewania.

Zastosowana technologia budowy

Nowoczesne, energooszczędne technologie oraz cegła (potrafiąca przetrwać wieki) to materiały, które mocno podnoszą koszt zakupu lokalu. Znacząco cenę podnosi też wykonana termomodernizacja budynku oraz nowa stolarka okienna. Zwykle najtańsze na rynku wtórnym są mieszkania w blokach wykonanych z wielkiej płyty.

Piętro, na którym znajduje się mieszkanie

Być może dla Ciebie piętro nie ma większego znaczenia - szczególnie jeśli w bloku jest winda. Zwykle jednak mieszkania na parterze lub na ostatnim piętrze są odrobinę tańsze od pozostałych lokali. Nie znaczy to od razu, że musisz od razu dawać niższą cenę bo Twój lokal jest usytuowany na parterze jednak dobrze wiedzieć, o tym przed zakupem.

Lokalizacja bloku lub kamienicy

Odległość od centrum i renoma dzielnicy

W każdym mieście są "lepsze" i "gorsze" dzielnicę. Często nawet w obrębie jednej dzielnicy są miejsca bardziej elitarne i te znacznie tańsze. Wpływ lokalizacji na cenę potrafi być bardzo różny w zależności od miasta. Często jednak cena za podobny lokal może się różnić nawet o 30%-50%.

Widok za oknem

Powód na pozór wydaje się dziwny jednak bardzo często nawet nowe mieszkania, sprzedawane przez deweloperów, znacząco różnią się ceną w zależności od widoków. Okna jednego lokalu wychodzą na plac zabaw, innego na ogród, a jeszcze innego na altanę śmietnikową czy ruchliwą ulicę. Deweloper wie o tym już na etapie projektu. W przypadku mieszkań z rynku wtórnego to my musimy wycenić tę różnicę. Oglądając mieszkanie warto więc wyjrzeć za okno i zobaczyć co z niego widać za dnia.

Komunikacja

Na cenę mieszkania może mieć też wpływ odległość od przystanków metra, tramwajów czy autobusów. Przystanek tramwajowy pod samym oknem może być jednak też wadą ze względu na możliwy hałas. Warto jednak uwzględnić również ten aspekt przy wyborze mieszkania lub jego sprzedaży.Czynników wpływających na cenę sprzedaży mieszkań jest oczywiście o wiele więcej. Przed zakupem mieszkania polecamy zawsze obejrzeć, na własne oczy, przynajmniej 10-20 różnych lokali, by móc ocenić, co faktycznie jest dla nas ważne, a za co nie warto przepłacać. Sprzedając mieszkanie warto przyjrzeć się w jakich cenach wystawione są oferty (sprawdź to w kilku serwisach ogłoszeniowych) podobnych lokali w okolicy.

Data publikacji: 2019-10-02, ostatnia zmiana: 2019-10-02


Spodobało Ci się?


Zobacz ogłoszenia

 Lokal na mieszkanie lub biuro w centrum!
619 000 zł
Olsztyn
(woj. warmińsko-mazurskie)
 Okazja! 4 pokoje, 64 m2, balkon! Nie przegap!
419 000 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
 ul. S. Lema ,Grzegorzki , Rynek Pierwotny !
418 656 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
 Mieszkanie na sprzedaż, 19m², 1 pokoje, Warszawa, Ochota, żwirki I Wigury
259 999 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
 Słoneczne 3 pokoje, nowoczesne osiedle - Jasień!
429 000 zł
Gdańsk
(woj. pomorskie)
 Mieszkanie na sprzedaż, 30.73m², 2 pokoje, Darłowo
221 256 zł
Darłowo
(woj. zachodniopomorskie)
 Piątkowo - 3 pokoje, odrębna kuchnia, loggia!
435 000 zł
Poznań
(woj. wielkopolskie)
 Mieszkanie na sprzedaż, 104.74m², 4 pokoje, Poznań, Poznań-nowe Miasto
623 286 zł
Poznań
(woj. wielkopolskie)
 4 pokoje, całe piętro kamienicy przy Kleparzu
759 000 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
 Mieszkanie 52 m2 2 pok. cegła Skarpa !!!
235 000 zł
Toruń
(woj. kujawsko-pomorskie)
 PRZESTRONNA KAWALERKA NA PODDASZU-BRONOWICE
350 000 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
 Nowa kameralna inwestycja! * III kwartał 2020r
434 010 zł
Kraków
(woj. małopolskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY

Podnajem - czyli jak zarabiać na nieruchomościach bez kapitału?
Każdy wie, że inwestowanie w nieruchomości się opłaca. Mniej czy więcej, ale da się na tym rynku zarobić. Dlaczego zatem nie wszyscy tu inwestują? Często barierą jest brak kapitału lub zdolności kredytowej. Miałem ten sam problem, dlatego moja przygoda z inwestowaniem zaczęła się od nieruchomości trochę z innej strony. Nie był to klasyczny wynajem, bo postawiłem na podnajem nieruchomości. I dziś nie żałuję, bo robiąc mądrze podnajem i to praktycznie bez kapitału można żyć na dobrym poziomie. Podnajem mieszkania różni się od wynajmu tym, że przy wynajmie są dwie strony umowy najmu, a przy podnajmie trzy.

Data publikacji: 2019-10-15

Jakie zalety musi spełniać apartament?
W dzisiejszym artykule zaprezentujemy, jakie są najważniejsze zalety dobrego apartamentu.

Data publikacji: 2019-09-26

Jaki podatek po sprzedaży mieszkania, domu czy działki? Sprawdź czy zawsze musisz go płacić.
Domy, mieszkania oraz działki. Wiele osób podczas wystawiania swojej nieruchomości na sprzedaż nie zdaje sobie sprawy, że proces ten wymaga nie lada wiedzy, a w po sprzedaży zastosowania się do ściśle określonych zasad oraz do uiszczenia odpowiednich opłat. Osoby, które nie wiedzą, jaki podatek należy zapłacić po sprzedaży działki, mieszkania lub domu oraz czy w ogóle są zobowiązane do jego zapłaty odpowiedź znajdą w tym artykule.

Data publikacji: 2019-09-05

Opodatkowanie najmu krótkoterminowego
Najem krótkoterminowy cieszy się dużym zainteresowaniem wśród właścicieli mieszkań i apartamentów położonych w miejscowościach atrakcyjnych turystycznie. Udostępnianie nieruchomości na doby wiąże się jednak z koniecznością rozliczenia przychodów z fiskusem. Okazuje się, że opodatkowanie najmu krótkoterminowego wcale nie jest sprawą oczywistą.

Data publikacji: 2019-07-24