Cena mieszkania - od czego zależy cena sprzedaży?


Kamienica - cena mieszkania

Pierwsza odpowiedź, która od razu ciśnie się na usta to miasto, w którym znajduje się nieruchomość! Wiadomo, że mieszkanie w Warszawie będzie droższe od mieszkania w mieście, które liczy sobie ok 50 tys mieszkańców. To oczywiste. Warto jednak spojrzeć jeszcze na kilka innych czynników, które mają kluczowy wpływ na cenę mieszkania. Informacja ta przyda się nie tylko sprzedającym, ale może być też cenną wiedzą dla kupujących. Osoby kupujące łatwiej ocenią, dzięki temu, czy oferta jest faktycznie atrakcyjna na tle innych ogłoszeń.

Wnętrze mieszkania

Ilość pokoi

Małe mieszkania jednopokojowe i dwupokojowe mają zwykle najwyższą cenę za m2. Szczególnie widoczne jest to w przypadku mieszkań, których metraż jest bliski 20 m2. Cena za m2 w przypadku kawalerek bywa nieraz nawet ok 15-30 % wyższa niż w przypadku lokali 2-3 pokojowych o metrażu ok 50 m2. Mieszkanie mające 3 lub 4 pokoje i metraż w przedziale ok 60-80 m2 zwykle są najbardziej opłacalne pod względem kosztu zakupu metra mieszkania.

Rodzaj kuchni

Osobna i widna kuchnia w dalszym ciągu podnosi cenę mieszkania. Szczególnie jeśli jej rozmiar i układ lokalu pozwala na zmianę rozkładu mieszkania i w razie potrzeby stworzenie aneksu kuchennego. W nowym budownictwie najczęściej kuchnia jest już połączona z salonem. Oddzielną kuchnię znacznie łatwiej znaleźć na rynku wtórnym.

Standard lokalu

Wydaje się oczywiste, że mieszkanie w dobrym standardzie będzie droższe. Jeśli przypadło nam do gustu, może być świetną inwestycją. Co jednak, jeśli nie podoba się nam łazienka i podłogi? Czy jest sens za to płacić gdy chcemy od razu wszystko zmieniać? Być może lepszym rozwiązaniem będzie kupienie mieszkania do remontu lub z rynku pierwotnego w stanie deweloperskim? Zaoszczędzone pieniądze możemy wtedy wydać na remont we własnym zakresie i urządzić mieszkanie tak jak chcemy.Budynek i umiejscowienie lokalu

Rok budowy bloku

Wiek budynku w dużej mierze determinuje technologię w jakiej mógł zostać wybudowany. Czy jest to cegła, pustak, gazobeton, płyta czy rama H. Lokale w starych kamienicach w dalszym ciągu bardzo dobrze trzymają cenę. Warunkiem jest by budynkiem zajmowała się prężna wspólnota i by kamienica była utrzymywana w dobrym stanie technicznym i wizualnym. Kamienice zwykle są też droższe ze względu na bliskość centrum miasta. W blokach z lat 1950-1995 zwykle ceny mieszkań są najniższe. Nowe budownictwo wyższą cenę zakupu pozwoli odzyskać zwykle w niższym koszcie ogrzewania.

Zastosowana technologia budowy

Nowoczesne, energooszczędne technologie oraz cegła (potrafiąca przetrwać wieki) to materiały, które mocno podnoszą koszt zakupu lokalu. Znacząco cenę podnosi też wykonana termomodernizacja budynku oraz nowa stolarka okienna. Zwykle najtańsze na rynku wtórnym są mieszkania w blokach wykonanych z wielkiej płyty.

Piętro, na którym znajduje się mieszkanie

Być może dla Ciebie piętro nie ma większego znaczenia - szczególnie jeśli w bloku jest winda. Zwykle jednak mieszkania na parterze lub na ostatnim piętrze są odrobinę tańsze od pozostałych lokali. Nie znaczy to od razu, że musisz od razu dawać niższą cenę bo Twój lokal jest usytuowany na parterze jednak dobrze wiedzieć, o tym przed zakupem.

Lokalizacja bloku lub kamienicy

Odległość od centrum i renoma dzielnicy

W każdym mieście są "lepsze" i "gorsze" dzielnicę. Często nawet w obrębie jednej dzielnicy są miejsca bardziej elitarne i te znacznie tańsze. Wpływ lokalizacji na cenę potrafi być bardzo różny w zależności od miasta. Często jednak cena za podobny lokal może się różnić nawet o 30%-50%.

Widok za oknem

Powód na pozór wydaje się dziwny jednak bardzo często nawet nowe mieszkania, sprzedawane przez deweloperów, znacząco różnią się ceną w zależności od widoków. Okna jednego lokalu wychodzą na plac zabaw, innego na ogród, a jeszcze innego na altanę śmietnikową czy ruchliwą ulicę. Deweloper wie o tym już na etapie projektu. W przypadku mieszkań z rynku wtórnego to my musimy wycenić tę różnicę. Oglądając mieszkanie warto więc wyjrzeć za okno i zobaczyć co z niego widać za dnia.

Komunikacja

Na cenę mieszkania może mieć też wpływ odległość od przystanków metra, tramwajów czy autobusów. Przystanek tramwajowy pod samym oknem może być jednak też wadą ze względu na możliwy hałas. Warto jednak uwzględnić również ten aspekt przy wyborze mieszkania lub jego sprzedaży.Czynników wpływających na cenę sprzedaży mieszkań jest oczywiście o wiele więcej. Przed zakupem mieszkania polecamy zawsze obejrzeć, na własne oczy, przynajmniej 10-20 różnych lokali, by móc ocenić, co faktycznie jest dla nas ważne, a za co nie warto przepłacać. Sprzedając mieszkanie warto przyjrzeć się w jakich cenach wystawione są oferty (sprawdź to w kilku serwisach ogłoszeniowych) podobnych lokali w okolicy.

Data publikacji: 2019-10-02, ostatnia zmiana: 2019-10-02

ZOBACZ OGŁOSZENIA

3 pokoje, Powiśle ul Leszczyńska
705 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
2 pokoje, Bemowo ul Lazurowa
405 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Mieszkanie na sprzedaż Szczecin Drzetowo
300 000 zł
Szczecin
(woj. zachodniopomorskie)
Wysoki standard 44m2, 750m od RYNKU!
650 000 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
2 pokoje, portfenetr, piwnica, suszarnia, Osiedle Zawadzkiego.
269 000 zł
Szczecin
(woj. zachodniopomorskie)
MIESZKANIE NA SPRZEDAŻ
290 000 zł
Ostrów
(woj. podkarpackie)
Mieszkanie na sprzedaż Szczecin Pomorzany
459 000 zł
Szczecin
(woj. zachodniopomorskie)
Nowe mieszkania deweloperskie przy ul. JP II - 0%
206 500 zł
Lubniewice
(woj. lubuskie)
Mieszkania na obrzeżach Krakowa!
459 000 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Świetne mieszkanie przy Urzędzie Miasta!WYŁĄCZNOŚĆ
334 000 zł
Szczecin
(woj. zachodniopomorskie)
3 pokojowe mieszkanie Bielany ul. Słodowiec
469 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Nowe mieszkanie w adaptacji poddasza
251 000 zł
Szczecin
(woj. zachodniopomorskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Ceny i sprzedaż nieruchomości w roku 2020
2020 rok to specyficzny czas dla rynku nieruchomości, w którym już teraz można zauważyć zarówno gwałtowne wzrosty, jak i spadki cen mieszkań oraz domów. Dlatego analizujemy, jak kształtuje się koszt z...
Data publikacji: 2020-09-03
Inwestowanie w nieruchomości - jak się na tym wzbogacić?
Inwestowanie w nieruchomości to nadal dobry sposób na to, by się wzbogacić, choć dziś na pewno jest to znacznie trudniejsze zadanie niż dawniej. Nie wystarczy już tylko kapitał, potrzebna będzie też w...
Data publikacji: 2020-05-28
Kto dostanie kredyt hipoteczny? Warunki uzyskania
Kredyty hipoteczne to najpopularniejsza forma pożyczki w naszym kraju. Warto sprawdzić najważniejsze informacje w tym temacie.
Data publikacji: 2020-05-26
W jakim budynku należy zamontować oświetlenie awaryjne?
Oświetlenie awaryjne to oświetlenie dodatkowe w stosunku do podstawowego oświetlenia w budynkach.
Data publikacji: 2020-04-20