Cena mieszkania - od czego zależy cena sprzedaży?


Kamienica - cena mieszkania

Pierwsza odpowiedź, która od razu ciśnie się na usta to miasto, w którym znajduje się nieruchomość! Wiadomo, że mieszkanie w Warszawie będzie droższe od mieszkania w mieście, które liczy sobie ok 50 tys mieszkańców. To oczywiste. Warto jednak spojrzeć jeszcze na kilka innych czynników, które mają kluczowy wpływ na cenę mieszkania. Informacja ta przyda się nie tylko sprzedającym, ale może być też cenną wiedzą dla kupujących. Osoby kupujące łatwiej ocenią, dzięki temu, czy oferta jest faktycznie atrakcyjna na tle innych ogłoszeń.

Wnętrze mieszkania

Ilość pokoi

Małe mieszkania jednopokojowe i dwupokojowe mają zwykle najwyższą cenę za m2. Szczególnie widoczne jest to w przypadku mieszkań, których metraż jest bliski 20 m2. Cena za m2 w przypadku kawalerek bywa nieraz nawet ok 15-30 % wyższa niż w przypadku lokali 2-3 pokojowych o metrażu ok 50 m2. Mieszkanie mające 3 lub 4 pokoje i metraż w przedziale ok 60-80 m2 zwykle są najbardziej opłacalne pod względem kosztu zakupu metra mieszkania.

Rodzaj kuchni

Osobna i widna kuchnia w dalszym ciągu podnosi cenę mieszkania. Szczególnie jeśli jej rozmiar i układ lokalu pozwala na zmianę rozkładu mieszkania i w razie potrzeby stworzenie aneksu kuchennego. W nowym budownictwie najczęściej kuchnia jest już połączona z salonem. Oddzielną kuchnię znacznie łatwiej znaleźć na rynku wtórnym.

Standard lokalu

Wydaje się oczywiste, że mieszkanie w dobrym standardzie będzie droższe. Jeśli przypadło nam do gustu, może być świetną inwestycją. Co jednak, jeśli nie podoba się nam łazienka i podłogi? Czy jest sens za to płacić gdy chcemy od razu wszystko zmieniać? Być może lepszym rozwiązaniem będzie kupienie mieszkania do remontu lub z rynku pierwotnego w stanie deweloperskim? Zaoszczędzone pieniądze możemy wtedy wydać na remont we własnym zakresie i urządzić mieszkanie tak jak chcemy.Budynek i umiejscowienie lokalu

Rok budowy bloku

Wiek budynku w dużej mierze determinuje technologię w jakiej mógł zostać wybudowany. Czy jest to cegła, pustak, gazobeton, płyta czy rama H. Lokale w starych kamienicach w dalszym ciągu bardzo dobrze trzymają cenę. Warunkiem jest by budynkiem zajmowała się prężna wspólnota i by kamienica była utrzymywana w dobrym stanie technicznym i wizualnym. Kamienice zwykle są też droższe ze względu na bliskość centrum miasta. W blokach z lat 1950-1995 zwykle ceny mieszkań są najniższe. Nowe budownictwo wyższą cenę zakupu pozwoli odzyskać zwykle w niższym koszcie ogrzewania.

Zastosowana technologia budowy

Nowoczesne, energooszczędne technologie oraz cegła (potrafiąca przetrwać wieki) to materiały, które mocno podnoszą koszt zakupu lokalu. Znacząco cenę podnosi też wykonana termomodernizacja budynku oraz nowa stolarka okienna. Zwykle najtańsze na rynku wtórnym są mieszkania w blokach wykonanych z wielkiej płyty.

Piętro, na którym znajduje się mieszkanie

Być może dla Ciebie piętro nie ma większego znaczenia - szczególnie jeśli w bloku jest winda. Zwykle jednak mieszkania na parterze lub na ostatnim piętrze są odrobinę tańsze od pozostałych lokali. Nie znaczy to od razu, że musisz od razu dawać niższą cenę bo Twój lokal jest usytuowany na parterze jednak dobrze wiedzieć, o tym przed zakupem.

Lokalizacja bloku lub kamienicy

Odległość od centrum i renoma dzielnicy

W każdym mieście są "lepsze" i "gorsze" dzielnicę. Często nawet w obrębie jednej dzielnicy są miejsca bardziej elitarne i te znacznie tańsze. Wpływ lokalizacji na cenę potrafi być bardzo różny w zależności od miasta. Często jednak cena za podobny lokal może się różnić nawet o 30%-50%.

Widok za oknem

Powód na pozór wydaje się dziwny jednak bardzo często nawet nowe mieszkania, sprzedawane przez deweloperów, znacząco różnią się ceną w zależności od widoków. Okna jednego lokalu wychodzą na plac zabaw, innego na ogród, a jeszcze innego na altanę śmietnikową czy ruchliwą ulicę. Deweloper wie o tym już na etapie projektu. W przypadku mieszkań z rynku wtórnego to my musimy wycenić tę różnicę. Oglądając mieszkanie warto więc wyjrzeć za okno i zobaczyć co z niego widać za dnia.

Komunikacja

Na cenę mieszkania może mieć też wpływ odległość od przystanków metra, tramwajów czy autobusów. Przystanek tramwajowy pod samym oknem może być jednak też wadą ze względu na możliwy hałas. Warto jednak uwzględnić również ten aspekt przy wyborze mieszkania lub jego sprzedaży.Czynników wpływających na cenę sprzedaży mieszkań jest oczywiście o wiele więcej. Przed zakupem mieszkania polecamy zawsze obejrzeć, na własne oczy, przynajmniej 10-20 różnych lokali, by móc ocenić, co faktycznie jest dla nas ważne, a za co nie warto przepłacać. Sprzedając mieszkanie warto przyjrzeć się w jakich cenach wystawione są oferty (sprawdź to w kilku serwisach ogłoszeniowych) podobnych lokali w okolicy.

Data publikacji: 2019-10-02, ostatnia zmiana: 2021-04-08

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Mieszkanie na sprzedaż, 32.66m², 2 pokoje, Warszawa, Białołęka
405 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
NOWA kawalerka z ogródkiem, Stare Miasto
432 762 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
2 pokoje, Praga-Południe ul Skalskiego
739 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
3 pokoje Targówek ul. Rembielińska
570 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
1 pokojowy apartament Wola ul. Marcina Kasprzaka.
309 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
NOWE 2 pokojowe, Stare Miasto, Czarnowiejska
538 050 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Kawalerka na Wynajem Metro Inwestycja
255 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
3 pokoje, Wola ul Siedzikówny
520 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Mieszkanie 3 Pokoje 47,9 m2 LSM Parter ! obok CH E
349 000 zł
Lublin
(woj. lubelskie)
Przestronne mieszkanie Białołęka ul. Odkryta
480 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
3 pokoje Bemowo ul. Kossutha
529 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
2 pokoje, Praga-Południe ul Rębkowska
520 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Polacy zbyt słabo ubezpieczają domy?
Wiele nieruchomości mieszkaniowych w Polsce jest niedoubezpieczonych. Wyjaśniamy na czym polega ten problem i jakie może mieć skutki.
Data publikacji: 2021-02-01
Udogodnienia, na jakie możesz liczyć kupując mieszkanie
Warszawa to najatrakcyjniejsze miasto w Polsce. Jako swoje miejsce zamieszkania wybrało ją ponad 1,7 miliona Polaków, a także wielu obcokrajowców. Do stolicy stale przybywają również nowi mieszkańcy,...
Data publikacji: 2020-12-22
Odbiór mieszkania z listą referencyjną
Spełniając marzenia związane z własnym mieszkaniem, bardzo często spotykamy się z atrakcyjnymi ofertami biur nieruchomości, które są w stanie odpowiedzieć na większość potrzeb, a nawet spełnić marzeni...
Data publikacji: 2020-11-04
Profbud, czyli profesjonalne usługi deweloperskie
Decyzja o kupnie mieszkania zazwyczaj wiąże się z wyborem firmy, która pomoże nam w znalezieniu odpowiedniego lokum. Czego powinniśmy oczekiwać od dewelopera?
Data publikacji: 2020-10-28

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij