Ceny mieszkań w 2021 roku

Ceny mieszkań w 2021 roku

Wiele osób myśląc o zakupie własnej nieruchomości, decyduje się na mieszkania - w wielopiętrowych blokach lub niższych, nowoczesnych apartamentowcach. Mieszkania, choć mniejsze od domów i dworków, pozwalają czuć się bezpiecznie w otoczeniu innych mieszkańców, nie wymagają szczególnych prac jak na przykład prace ogrodowe lub dbanie o elewację, w przypadku domów wolnostojących. Zainteresowanie tym rodzajem nieruchomości rośnie, ale razem ze wzrostem popularności - zmieniają się także ich ceny.

Rynek nieruchomości w 2021 

Ze względu na sytuację epidemiczną panującą w Polsce i na świecie, wiele rynków (w tym także rynek nieruchomości) obserwuje ciekawe i często zaskakujące zmiany i zależności, które zachodzą podczas kierunków walki z pandemią COVID-19 oraz wprowadzanych obostrzeń lub znoszenia restrykcji. Od 2020 roku sytuacja jest bardzo niestabilna i nikt nie ma pewności czego można się spodziewać - nie inaczej jest w przypadku cen mieszkań. Choć wiele osób miało nadzieję na powrót normalności w 2021, niestety stan pandemii wciąż obowiązuje, co wpływa w znacznym stopniu na to, ile aktualnie trzeba zapłacić za kupno nieruchomości. 

Ceny mieszkań w 2021 

Wiele osób podkreśla, że przed wybuchem pandemii ceny mieszkań były dość atrakcyjne. Związane było to między innymi z poszerzeniem się grona deweloperów oferujących mieszkania z rynku pierwotnego i ich walki o każdego klienta. Wówczas można było zakupić świeżo wybudowane mieszkania w naprawdę konkurencyjnej cenie. Takie okoliczności przekładały się także na rynek wtórny - ceny tamtejszych mieszkań również spadały, żeby zainteresować osoby chętne do kupna nieruchomości i równocześnie odciągnąć je od rynku pierwotnego. 

Sytuacja zmieniła się po wybuchu pandemii COVID-19. Gdy w marcu 2020 odnotowano pierwszy przypadek zarażenia koronawirusem w Polsce, nikt jeszcze nie spodziewał się takiej zmiany, która przyszła dopiero później. Wiele osób z obawy przed mieszkaniem z obcymi osobami, a także brak konieczności przebywania poza miejscem zamieszkania z racji wprowadzenia zdalnego nauczania (np. studenci) zdecydowało się na powrót do rodzinnych domów i wymówienie umów najmu. Równie spora część najemców zdecydowała się zakupić mieszkania, aby uniknąć niepotrzebnych kontaktów z ludźmi. 

Takie okoliczności spowodowały, że ceny nieruchomości - zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego - poszły w górę. Oczywiście nie można nie wspomnieć także o wszechobecnej i rosnącej inflacji, która również przyczyniła się do wzrostu cen. W efekcie okazało się, że kupujący mieszkania z początkiem 2021 roku musieli liczyć się ze spożytkowaniem na ten cel dużo większych zasobów finansowych, niż musieliby to zrobić jeszcze z początkiem roku poprzedniego. Jednym z miejsc w sieci, gdzie możesz porównać ceny mieszkań jest obido.pl.

Nieruchomość pewną inwestycją? 

Do wzrostu cen nieruchomości przyczynił się też pogląd, że zakup domu lub mieszkania to pewna i bezpieczna inwestycja środków, które leżąc niezagospodarowane na koncie bankowym przynoszą straty, w związku z postępującą inflacją. Wielu sprzedawców, zwłaszcza na rynku wtórnym, dostrzegając taki kierunek myślenia społeczeństwa wykorzystało tę sytuację i podniosło ceny swoich nieruchomości. Aktualnie jednak pojawia się coraz więcej eksperckich prognoz, które wskazują, że inwestowanie w nieruchomości może być niepewne. 

Co ma niezmienny wpływ na cenę mieszkania? 

Na cenę mieszkania wpływa bardzo wiele czynników. Przede wszystkim istotna jest lokalizacja inwestycji. Jeśli osiedle znajduje się w atrakcyjnej okolicy, a w pobliżu są wszystkie najważniejsze punkty: sklepy, lokale usługowe i gastronomiczne, ośrodki sportowe, tereny zielone, szkoły, przedszkola, żłobki ośrodki uczelniane, przychodnie czy przystanki komunikacji miejskiej - wtedy automatycznie cena mieszkania będzie wyższa. Na koszt zakupu wypływają także parametry dotyczące samego mieszkania i inwestycji, w której się ono znajduje. Bardzo ważny jest stan nieruchomości i standard wykończenia. Mieszkanie z rynku pierwotnego będzie zazwyczaj droższe niż to z rynku wtórnego. Nowe mieszkanie wyróżniają liczne nowoczesne i ekologiczne rozwiązania, a także różne atrakcje i udogodnienia. Użyte materiały gwarantują również, że przez wiele lat nie trzeba będzie martwić się ewentualnymi remontami. Przy używanych mieszkaniach nie zawsze można być tego pewnym. Stan mieszkania z drugiej ręki może pozostawiać wiele do życzenia. Wpłynie to na niewygórowaną cenę, ale niestety remonty i naprawy, które będzie trzeba ponieść przewyższą wartość nieruchomości. 

Wpływ na cenę ma także to, ile pokoi posiada interesujące nas mieszkanie, jaki ma rozkład i metraż. Do wzrostu ceny może przyczynić się obecność dodatkowej łazienki, garderoby czy oddzielnej kuchni zamiast aneksu kuchennego. Nie bez znaczenia jest także ułożenie okien - okna wychodzące na południe i zachód, a także gwarantujące zachwycające widoki, przyczynią się do wyższej ceny za mieszkanie. Jeśli do mieszkania przynależy miejsce parkingowe lub komórka lokatorska, to również może przyczynić się do wyższej wartości nieruchomości. 

Na koniec istotne będzie to, gdzie znajduje się mieszkanie - czy jest to parter, czy może ostatnie piętro. Lokale na ostatnich kondygnacjach mogą być znacznie droższe niż te ulokowane na parterze. Jeśli w inwestycji zostało mało mieszkań i od dłuższego czasu się nie sprzedają - deweloper może obniżyć ich cenę, aby zachęcić klienta do zakupu. Weź pod uwagę także wielkość dewelopera i jego doświadczenie - sprawdzony deweloper, działający na rynku nieruchomości od wielu lat i cieszący się niesłabnącym zainteresowaniem, może mieć wyższe ceny mieszkań, ponieważ i tak nie będzie miał problemu z tym, aby je sprzedać. 

Koszty transakcyjne przy zakupie mieszkania 

Pamiętaj o tym, że na finalną cenę wpływają koszty transakcyjne, mogące wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych. Oczywiście przy cenie istotne będzie to, czy kupujesz mieszkania na kredyt, czy za gotówkę. Przy kredycie hipotecznym należy liczyć się z koniecznością opłacenia np. prowizji dla banku, ubezpieczenia czy oprocentowania. Przy kredycie nie obejdzie się także bez wkładu własnego, który wynosi zazwyczaj 20% wartości nieruchomości. 

Na koszty transakcyjne - w zależności od tego, czy chodzi o nowe mieszkanie, czy używane - składa się między innymi taksa notarialna, podatek PCC, wpis do księgi wieczystej i odpis aktu notarialnego. Taksa notarialna zależy od wartości nieruchomości i może wynieść od 100 zł do 6770 zł + 0,25% od nadwyżki powyżej 2 000 000. Odpis aktu notarialnego to kwota w wysokości 6-20 zł za stronę. Mieszkanie z rynku pierwotnego wiąże się także z założeniem księgi wieczystej - otwarcie księgi wynosi 60 zł, natomiast wpis to koszt 200 zł. Przy mieszkaniu z rynku wtórnego niezbędne będzie opłacenie podatku PCC. 

Jak negocjować cenę mieszkania?

Przed przystąpieniem do zakupu mieszkania, warto zorientować się w technikach negocjacyjnych, które mogą pomóc w uzyskaniu atrakcyjniejszej ceny. Aby dobrze podejść do tematu należy odpowiednio się przygotować i zrobić analizę nieruchomości, lokalizacji i dewelopera. Przed przystąpieniem do negocjacji warto przeanalizować aktualną sytuację na rynku nieruchomości i sprawdzić obecne ceny za metr kwadratowy oraz zrobić rozeznanie w deweloperach i w ich działalności. Istotna będzie również kwestia popytu i podaży. 

Jeśli masz upatrzone mieszkanie, koniecznie przeanalizuj walory lokalizacji, w której się ono znajduje. Jeśli jest ona bez zarzutu, raczej ciężko będzie tutaj obniżyć cenę. Ale jeśli czegoś brakuje, np. jest daleko do parku lub sklepów, możesz użyć tego argumentu, walcząc o niższą cenę. Istotne będzie ulokowanie lokalu - wybierając parter możesz liczyć na niższy koszt zakupu. Mieszkanie posiada dodatkowe powierzchnie, jednak nie są one bardzo atrakcyjne, ponieważ balkon ma mały metraż albo ogródek wychodzi prosto na drogę? Możesz spróbować ugrać dzięki temu niższą cenę za mieszkanie. Jeśli szukasz więcej porad negocjacyjnych albo rozglądasz się za mieszkaniem, możesz skorzystać z obido

Data publikacji: 2021-06-02, ostatnia zmiana: 2021-06-02

ZOBACZ OGŁOSZENIA

3 pokoje, Mokotów ul Egejska
605 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Mieszkanie 3 pokoje w spokojnej okolicy.
439 000 zł
Gdańsk
(woj. pomorskie)
3 pokoje Bemowo ul. Zaborowska
790 974 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
2 pok, 38 met, Okolice Brązowej BALKON/Winda (Wrocław)
337 000 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
2 pokoje Wola al. Solidarności
540 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
3 pokoje Praga Południe ul. 1 Praskiego Pułku
550 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Rozkładowe mieszkanie na Mokotowie
492 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Gotowe do zamieszkania 30m + 12m zabudowany balkon
301 000 zł
Toruń
(woj. kujawsko-pomorskie)
Pomorzany! 3 pokoje z osobną kuchnią +piwnica!
349 900 zł
Szczecin
(woj. zachodniopomorskie)
Mieszkanie na sprzedaż Bytom
73 000 zł
Bytom
(woj. śląskie)
1 pokój, Ząbki ul Reymonta
310 000 zł
Ząbki
(woj. mazowieckie)
Mieszkanie 3pok. dla rodziny lub pod wynajem
244 900 zł
Zielona Góra
(woj. lubuskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Zalanie mieszkania? Sprawdź, co możesz zrobić
Zalane mieszkanie to kłopot. Jeśli jego sprawcą jest sąsiad z góry, z pewnością będziesz oczekiwał, że naprawi wyrządzone szkody, a przede wszystkim, że zostanie wypłacone ci odszkodowanie. Czy jednak...
Data publikacji: 2021-04-23
Polacy zbyt słabo ubezpieczają domy?
Wiele nieruchomości mieszkaniowych w Polsce jest niedoubezpieczonych. Wyjaśniamy na czym polega ten problem i jakie może mieć skutki.
Data publikacji: 2021-02-01
Udogodnienia, na jakie możesz liczyć kupując mieszkanie
Warszawa to najatrakcyjniejsze miasto w Polsce. Jako swoje miejsce zamieszkania wybrało ją ponad 1,7 miliona Polaków, a także wielu obcokrajowców. Do stolicy stale przybywają również nowi mieszkańcy,...
Data publikacji: 2020-12-22
Odbiór mieszkania z listą referencyjną
Spełniając marzenia związane z własnym mieszkaniem, bardzo często spotykamy się z atrakcyjnymi ofertami biur nieruchomości, które są w stanie odpowiedzieć na większość potrzeb, a nawet spełnić marzeni...
Data publikacji: 2020-11-04

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij