Przystosowanie lokalu użytkowego pod restaurację


Przystosowanie lokalu użytkowego pod restaurację.


Otwieramy restaurację. Już ją zarejestrowaliśmy, jesteśmy jej właścicielami. Mamy menu, potrzebne licencje i kapitał. Zaczynamy szukać lokalu. Pech chciał, że akurat podoba nam się taki, w którym wcześniej nie była prowadzona gastronomia. Co musimy zrobić, aby przekształcić byłe biuro czy sklep w pełnoprawną restaurację? Pamiętajmy, że od tego zależy, czy dostaniemy zgodę Sanepidu na otwarcie działalności w tym miejscu, czy nie.


Otwarcie pierwszego biznesu wywołuje w nas wiele emocji. Nie zawsze mamy u boku doświadczonych znajomych, którzy podpowiedzą nam, co i jak. Trudne jest to zwłaszcza w sektorze gastronomicznym, który jest obwarowany wieloma zakazami i nakazami. Trudne i czasochłonne jest już uzyskanie licencji lub znalezienie odpowiedniego personelu. A to dopiero początek góry lodowej. Jedną z rzeczy, którym powinniśmy poświęcić dużo uwagi i finansów, jest dostosowanie kupionego czy wynajętego lokalu pod wymogi restauracji. Od czego zacząć?

Powierzchnia i plan architektoniczny

Na początku musimy się zastanowić, jaki metraż będzie najlepszy dla naszego rodzaju restauracji. Niewielki może być dobry na początek, bo zapłacimy mniejszy czynsz. Z drugiej strony, jeśli restauracja okaże się sukcesem, nie będziemy mogli przyjmować wielu gości. Mimo to, niewielki metraż łatwiej jest zorganizować. Pomocne w wyborze będzie również określenie, co musi się znaleźć w lokalu: jakiego rodzaju pomieszczenia, urządzenia, a także ilu pracowników będziemy chcieli zatrudnić. Zazwyczaj minimalna powierzchnia dla kameralnej restauracji wynosi ok. 100 m kw. W tej liczbie mieszczą się takie czynniki, jak wymiary krzeseł, powierzchnia potrzebna gościom na wstanie od stołu (odsunięcie krzesła), wymiary: stołu, mebli oraz urządzeń barowych i kuchennych, chłodni, magazynu, WC dla personelu i gości, a nawet ścian i drzwi oddzielających część restauracyjną od kuchni. Dodatkowo nie można zaburzyć swobody poruszania się gości i personelu. Dlatego przy wytyczaniu potrzebnej powierzchni warto mieć na uwadze wszystko, co nam ją zabierze. Może się bowiem okazać, że w nie urządzonym jeszcze lokalu nie ma dwóch toalet, co skutkować będzie koniecznością postawienia ścianek działowych wraz z całą infrastrukturą.

Gdzie kuć?

Aby wiedzieć, co dokładnie jest w lokalu, a czego brakuje, warto poprosić właściciela o plany architektoniczne, a samemu lub z pomocą fachowców wykonać projekt technologiczny. Obydwie czynności znacznie ułatwią nam przystosowanie nabytego lokalu pod restaurację. Przede wszystkim dowiemy się, jak wygląda obecna infrastruktura elektryczna, wodna i kanalizacyjna. Co za tym idzie, określimy, czy potrzebujemy więcej takiej infrastruktury. I gdzie najlepiej ją podłączyć. A także gdzie postawić urządzenia sanitarne, elektryczne i inne. Gdzie są gniazdka, czy można je przenieść, jak najmniej kosztowo dobudować instalację pod WC… A urządzeń do podłączenia jest w gastronomii dość dużo. Wystarczy wymienić zlewy, zmywarki, chłodnie, lodówki, ekspres, piec, mikrofalę, czajniki, kasę, oświetlenie czy nawet lady chłodnicze na barze. Ponadto możemy potrzebować dodatkowych gniazdek dla dekoracji sezonowych. Istotne jest określenie najbardziej optymalnej dla nas ścieżki poprowadzenia wentylacji. Jak wiemy, wentylacja musi być zupełnie osobnym systemem w lokalu gastronomicznym. Często jej dobudowa stanowi problem, zwłaszcza w zabudowanych lokalach na parterze bloku. Najgorsze są oczywiście szpary i dziury, przez które mogą dostać się do restauracji insekty. Dlatego już na samym początku warto zadbać o to, pozbywając się ich i dokładnie sprawdzając, czy nie ma miejsc, w których szybko mogą się pojawić.



Jakie pomieszczenia musimy uwzględnić?

Zarówno te dla gości, socjalne dla pracowników, robocze dla kucharzy i obsługi, jak i często niewielki gabinet, w którym będziemy trzymać niezbędne dokumenty, pieniądze czy przyjmować partnerów biznesowych. Wśród pomieszczeń dla gości powinniśmy uwzględnić salę restauracyjną, wc (toaleta oddzielona drzwiami i ścianą od zlewu), a także bar. Czasem jeszcze w skład wchodzi kącik dla dzieci czy przedsionek, w którym można zostawić płaszcze. Pracownicy potrzebują WC, a często także osobnego pokoju czy wnęki na zjedzenie obiadu, koniecznie szatni z szafkami na ubrania robocze. Największą część stanowi robocza, na którą składa się bar z kasą, zazwyczaj też ladami chłodniczymi, zlewem, urządzeniami typu ekspres, czajnik, sokowirówka itd., kuchnia i oddzielnie zmywalnia. W kuchni warto mieć osobne miejsce dla osób krojących i myjących oraz osób gotujących. Zmywalnia to natomiast pomieszczenie, w którym królują zmywarki i szafy z czystą oraz - osobno - brudną zastawą. Jeśli w lokalu goście będą mieli sami odnosić brudne naczynia, konieczne będzie okienko lub szafka-wózek do ich pozostawiania.

Wystrój wnętrza

To ostatni, ale wcale nie najmniej istotny aspekt przystosowywania lokalu pod gastronomię. W zależności od tego, jakie stoły i krzesła wybierzemy, na jakie dodatki czy urządzenia się zdecydujemy, możemy zyskać lub stracić powierzchnię. Na przykład więcej miejsca zabierają stoły okrągłe niż kwadratowe czy prostokątne, posadzimy przy nich również mniej osób. Duże lampy mogą optycznie powiększyć lub zmniejszyć pokój. Kanapy i fotele mogą wydawać się wygodne, ale będą mniej praktyczne dla gości jedzących obiad. Ponadto wymagają odpowiedniej wysokości stołów, które mogą być droższe. Do tego dochodzą dodatki, jak wazony z kwiatami, rzeźby czy telewizory. Wszystko to wpływa nie tylko na klimat i zyskanie czy zabranie powierzchni, ale też trudność sprzątania. Obrusy trzeba regularnie prać, podczas gdy papierowe podkładki są tańsze i mniej kosztowne w utrzymaniu. Wiele tu zależy oczywiście od charakteru naszego lokalu. Często wystrój wnętrza pochłania najmniej środków finansowych. Planując go, pamiętajmy o swobodzie ruchu dla gości oraz obsługi.


Opracowanie materiału: https://rynekpierwotny.pl/

Może Cię zaintersować:

- Alarm przewodowy czy bezprzewodowy?

- Co powinno zostać zawarte w dokumentacji budowlanej?

- Żarówka wcale nie musi być nudna - jak to osiągnąć?

- Jak zaplanować oświetlenie w domu?

Data publikacji: 2018-03-20, ostatnia zmiana: 2021-04-08

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Lokal usługowy na sprzedaż 169,33 m2, Kraków - Kobier
2 811 725 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Lokal w galerii handlowej, 44 m2, Saska Kępa
380 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Lokal parter, 47m2, Piastów ul. Warszawska
550 000 zł
Piastów
(woj. mazowieckie)
Lokal front 284m2, Wola al.Solidarności, z najemcą
5 692 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
LOKAL-MIESZKANIE  studio tatuazu
369 000 zł
Chorzów
(woj. śląskie)
Lokal 106m2, 1p/1, metro, Wola ul. Górczewska
880 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Lokal biurowy 124m2, 2p, Wola ul. Łucka
2 054 250 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Zawodzie-Dąbie / obiekt biurowo-produkcyjny
5 990 000 zł
Częstochowa
(woj. śląskie)
Lokal usługowy na sprzedaż 284,61m2, Kraków - Kobierz
4 725 949 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Śródmieście: biuro 467 m2
5 920,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Sprzedam obiekt usługowo-mieszkalny Bolestraszycach.
1 850 000 zł
Bolestraszyce
(woj. podkarpackie)
Lokal Gastronomiczny/Centrum/Gotowy biznes
150 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Czy warto ubezpieczyć mieszkanie?
Ubezpieczenie mieszkania to jedno z najważniejszych rozważań, które powinniśmy podjąć jako właściciele lub najemcy nieruchomości. Bez względu na to, czy jesteśmy nowymi właścicielami nieruchomości, cz...
Data publikacji: 2023-12-11
Ubezpieczenie Mieszkania: Ochrona Twoich Czterech Ścian
Ubezpieczenie mieszkania to temat, który często pozostaje na marginesie rozmów, ale jest kluczowy dla bezpieczeństwa finansowego każdego właściciela nieruchomości. W dzisiejszym artykule rozwiejemy ws...
Data publikacji: 2023-10-06
Dlaczego warto sprawdzić dane księgi wieczystej przed zakupem, wynajmem lub dzierżawą lokalu użytkowego?
Zakup nieruchomości, szczególnie lokalu użytkowego, to inwestycja, która wymaga solidnego przygotowania i staranności. Jednym z kluczowych kroków, który powinniśmy podjąć przed finalizacją transakcji,...
Data publikacji: 2023-09-21
Gdzie mogę znaleźć księgę wieczystą domu online?
Kupno nieruchomości to nie tylko wybranie odpowiedniej lokalizacji, mieszkania, domu, czy też gruntu, bądź lokalu, ale także szereg czynności jakich należy dokonać by mieć pewność że wszystko pójdzie...
Data publikacji: 2023-04-25