Samochód za 5000 zł – jak wybrać, aby nie żałować?

samochody do 5000 zł do kupienia w 2019 roku - VW Golf i Renault Thalia

Masz ograniczone środki finansowe, a auto odmówiło posłuszeństwa na dobre i nie stać Cię na pojazd za kilkanaście tysięcy złotych? Nic straconego – można znaleźć samochód do 5 tysięcy zł i jeździć nim kilka lat, jednocześnie oszczędzając na pojazd lepszej jakości. Jak wybrać odpowiedni, aby później nie żałować i na co zwrócić uwagę podczas zakupu? Poznaj 7 kluczowych punktów!

1. Samochód w dobrym stanie – pierwsze wrażenie się liczy!

Planując zakup auta do 5 tys. zł, z pewnością będzie trzeba wybrać pojazd używany. Powiedzmy sobie szczerze, że przy takim budżecie wybór ten będzie nie lada wyzwaniem – łatwo wpaść na minę i wydać drugie tyle pieniędzy na ciągłe reanimacje kilkunastoletniego samochodu. W tym przypadku warto kierować się wyglądem zewnętrznym – podwozia bardzo zardzewiałe odrzucamy, bez względu na ilość przejechanych kilometrów, które wskazuje licznik, ponieważ często może być cofnięty.

Dobry stan techniczny powinien być widoczny aktualnie, dlatego model uważany na niezawodny i dobry 15 lat temu, nie musi być atrakcyjnym zakupem właśnie teraz. Jak ocenić stan używanego samochodu?

 

2. Zapytaj o poradę mechanika

Obowiązkową czynnością każdego kupującego używany samochód osobowy powinien być przegląd u mechanika. Jest to koszt maksymalnie 200 zł, ale pozwoli na zaoszczędzenie większych pieniędzy, czasu i nerwów. Udać się należy do zaufanego fachowca lub niezależnego, czyli nie tego proponowanego przez sprzedawcę.

Pomimo tego, że dwieście zł to sporo kwota względem wartości pojazdu to warto ją wydać i być pewnym, że wybierając samochód do 5 tys nie wpakujemy się w kłopoty. Oprócz popadnięcia w finansową studnię bez dna zdobędziemy także pewność, że jazda samochodem będzie bezpieczna. Należy pamiętać o tym, że dobry mechanik jest w stanie sprawdzić także „kręcony” licznik kilometrów w niektórych modelach samochodów.

 

3. Znajdź pojazd kompaktowy lub o małych gabarytach

Pewnym można być jednego – im prostsza i nieskomplikowana budowa samochodu do 5000 zł, tym mniej podzespołów do ewentualnej naprawy w przypadku awarii. 15 lub 20-letnie auto proste w budowie, to szansa, aby mieć tani i jednocześnie wytrzymały pojazd. Przy takim budżecie nie szukajmy dodatkowych gadżetów, akcesoriów czy elektroniki w samochodzie, ponieważ te elementy mogą być awaryjne.

Absolutnie nie patrzmy też na wygląd zewnętrzny (chyba, że na rdzę) czy kształt – najczęściej polecane modele w tej cenie, to te małe, kanciaste i które po prostu wyglądają na swój wiek. Jeżeli szukamy samochodu drugiego lub trzeciego do gospodarstwa domowego i posiadamy już na stanie bardziej reprezentatywny i większy wóz, to tym bardziej nie powinniśmy wybierać auta, kierując się względami wizualnymi lub wielkością.

 

4. Wybierz auto o przeszłości, którą można sprawdzić

Wiadomo, że większość sprzedawców będzie zachwalać auto jako o idealnym stanie technicznym, który był używany wyłącznie do niedzielnej jazdy. Z tego powodu powinniśmy szukać samochodu, którego historię można sprawdzić np. w ASO na podstawie numeru VIN (zwykle bazę CEPiK od razu można odrzucić, ponieważ zawiera dane dopiero od 2014 r.), a w przypadku samochodów sprowadzanych zza granicy, również w innych bazach zagranicznych np. NAP, TUV. Starsze samochody, które były zakupione w polskim salonie jest jednak znacznie łatwiej zweryfikować.

Warto pamiętać o tym, że w cenie do 5000 zł możemy liczyć na wóz minimum 15-letni. Oczywiście zdarzają się okazje – jeżeli auto jest nowsze, należy wykonać przegląd i poradzić się mechanika, ale najczęściej oznacza to, że ma jakieś ukryte problemy, a właściciel chce się go szybko pozbyć. W przypadku tak wiekowych samochodów trudniej prześledzić ich faktyczną historię, gdyż sprzedawców – oszustów nie brakuje. Jeżeli pojazd miał ich co najmniej kilku, to trudno stwierdzić czy mamy prawdziwe informacje, ale mimo to – warto się trochę wysilić i ich poszukać. 

5. Kup taniej niż zamierzasz, by mieć środki na ewentualne naprawy

Często kupując tani samochód, konieczne będą już na początku przynajmniej drobne naprawy, a jak wiemy z dotychczasowych doświadczeń – naprawa kilku usterek po kilkaset złotych może wzrosnąć o kolejny 1000 – 2000 zł. Z tego powodu, mając nieprzekraczalny budżet na nowe auto, lepiej od razu poszukać pojazdu za ok. 4000 zł, aby mieć pieniądze na wydatki w warsztacie samochodowym. Jeżeli znajdziemy samochód za 5000 zł, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że realny koszt zakupu prawdopodobnie wyniesie ok. 6000 zł.

 

7. Na bieżąco sprawdzaj oferty – auta do 5000 zł szybko się sprzedają!

Samochód używany, który opłaci się kupić w tak niskiej cenie, to jeden z najbardziej chodliwych towarów na samochodowym rynku wtórnym. Ogłoszenia motoryzacyjne należy więc sprawdzać często i regularnie, minimum raz lub dwa razy dziennie. Gdy trafimy na dobrze zapowiadający się pojazd, działajmy jak najszybciej – umówmy się na oględziny i jazdę próbną (słuchając samochodu, bardzo wiele można wywnioskować) i oddajmy go do mechanika. Rzecz jasna nie chodzi tutaj o jak najszybszy zakup, bez stosowania się do wcześniejszych zasad, ale samo zainteresowanie ofertą ustawi nas na początku kolejki chętnych. Jeżeli sprzedawca nie chce się zgodzić na jazdę próbną nawet we dwoje, niewątpliwie ma coś do ukrycia.

Data publikacji: 2019-06-04, ostatnia zmiana: 2019-10-14

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Citroen C4 Picasso, 1.56 (92 KM) Diesel, 2013
37 000 zł
Katowice
(woj. śląskie)
Mercedes A klasa
2 800,00 zł
Gościcino
(woj. pomorskie)
Renault Clio, 1.47 (75 KM) Diesel, 2010
11 000 zł
Katowice
(woj. śląskie)
Okazja!!-Tylko 10999 ZŁ-Mercedes A Klasa 180CDI -W169 -100% Bezwypad-Full - Opcja!!-Zamiana
10 999 zł
Świdnica
(woj. dolnośląskie)
Renault Clio, 1.47 (75 KM) Diesel, 2016
25 203 zł
Poznań
(woj. wielkopolskie)
Peugeot 307, 1.36 (88 KM) Benzyna, 2002
4 000,00 zł
Piaseczno
(woj. mazowieckie)
Opel Astra, 1.6 (110 KM) Diesel, 2014
35 000 zł
Poznań
(woj. wielkopolskie)
Volkswagen Golf Plus, 1.9 (105 KM) Diesel, 2005
14 000 zł
Piaseczno
(woj. mazowieckie)
Hyundai i30, 1.4 (109 KM) Benzyna, 2010
22 000 zł
Katowice
(woj. śląskie)
Hyundai Elantra, 1.59 (136 KM) Diesel, 2016
41 000 zł
Baranowo
(woj. wielkopolskie)
Volkswagen Golf, 1.97 (150 KM) Diesel, 2016
33 000 zł
Baranowo
(woj. wielkopolskie)
Renault Megane, 1.6 (101 KM) Benzyna, 2011
22 000 zł
Katowice
(woj. śląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Przekładnie kierownicze - czym są?
Przekładnia kierownicza to bardzo istotny element każdego pojazdu. Sprawdź czym są dokładnie! Zapraszamy do naszego artykułu!
Data publikacji: 2020-02-22
Podatek po sprzedaży samochodu - czy muszę go zapłacić?
Obowiązek opłaty podatku po zakupie pojazdu jest zwykle oczywisty dla większości osób, które choć raz kupowały samochód używany. Rozliczamy wtedy PCC-3 i problem z głowy. Jak jednak wygląda to po stro...
Data publikacji: 2020-02-17
Podatek od kupna samochodu - jak rozliczyć PCC-3?
Kupując samochód używany praktycznie zawsze zmuszeni jesteśmy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Podatek ten należy uiścić w urzędzie skarbowym właściwym dla miejsca zamieszkania w ciągu 1...
Data publikacji: 2020-02-06
Historia pojazdu i sprawdzanie VIN przed zakupem
Jeszcze do niedawna stojąc przed wyzwaniem polegającym na zakupie samochodu używanego byliśmy zdani na swoje oczy i uszy lub ewentualną pomoc mechanika. Dziś przed zakupem auta możemy skorzystać z nar...
Data publikacji: 2020-02-04