Przekładnie kierownicze - czym są i co się w nich psuje?

Przekładnie kierownicze - czym są?

Przekładnia kierownicza to bardzo istotny element każdego pojazdu. Sprawdź czym są dokładnie! Zapraszamy do naszego artykułu!

Układ kierowniczy jest jednym z najważniejszych podzespołów w samochodzie. Umożliwia przenoszenie energii kinetycznej z kierownicy na mechanizm ruchu zwrotniczego, co powoduje skręt kół. Krótko mówiąc, bez sprawnie działającej przekładni kierowniczej nie moglibyśmy skręcać i stracilibyśmy kontrolę nad pojazdem. 

Przekładnie kierownicze 

Przekładnia kierownicza jest nazywana maglownicą lub przekładnią listwową. To system, który umożliwia sterowanie samochodem, a dokładnie wykonywanie ruchów skrętnych poprzez przeniesienie ruchu obrotowego kierownicy na siłę osiową kół. Przekładnie kierownicze dzielimy na:

 • hydrauliczne - mechanizm wspomagania działa dzięki płynowi hydraulicznemu. Jest to najbardziej awaryjna spośród trzech rodzajów przekładni. 
 • mechaniczne ze wspomaganiem elektrycznym EPS - wspomaganie przekładni odbywa się za pomocą silnika elektrycznego. Ten typ maglownicy stopniowo wypiera przekładnie hydrualiczne.  
 • mechaniczne - maglownica bez wspomagania.

Poza podziałem przekładni kierowniczych ze względu na sposób wspomagania, wyróżniamy też poszczególne modele:

 • przekładnia ślimakowa
 • przekładnia zębatkowa
 • przekładnia łańcuchowa 
 • przekładnia pasowa
 • przekładnia cierna 
 • przekładnia posuwisto-zwrotna

Cześć z wymienionych przekładni ma zastosowanie np. we frezarkach lub młockarniach. Przekładnia ślimakowa występuje w wycieraczkach samochodowych, a w układzie kierowniczym najczęściej mamy do czynienia z przekładnią zębatkową.

Co się psuje w przekładniach? 

Przekładnia kierownicza, jak każdy inny podzespół w samochodzie, może się zepsuć. Usterki przekładni są bardzo częste, ponieważ jest to mechanizm mocno eksploatowany. Poza nieustannym korzystaniu z przekładni kierowniczych jest on narażony na niedogodności spowodowane nierównymi drogami, dziurami i ustępami na drodze. Objawy, że coś niedobrego dzieje się z przekładnią to m.in:

 • trudności w skręcaniu 
 • stukot kół w trakcie jazdy 
 • problem z utrzymaniem prostego toru jazdy 
 • wilgotna maglownica oraz wyciek płynu wspomagania
 • blokowanie kierownicy 
 • nieprawidłowe działanie systemu wspomagania (chodzi za lekko lub za ciężko)
 • potrzeba użycia siły przy wykonywaniu manewru skrętu 

Usterki przekładni kierowniczych są całkowicie normalne, a gdy już się pojawią możemy albo wymienić przekładnię na nową, co wiąże się z dużym kosztem lub zdecydować się na regenerację przekładni. W przypadku przekładni zębatkowej, najczęściej usterce ulegają zębatki i zębnik, a poszczególne elementy korodują. 

Naprawa przekładni kierowniczych 

Regeneracja przekładni nie zawsze jest możliwa, ale zdecydowanie jest to najbardziej opłacalny sposób naprawy usterki.

Na czym polega regeneracja? Zaczyna się od dokładnego wyczyszczenia poszczególnych elementów, a następnie oceny ich stanu. Większość uszkodzeń, takich jak nietrzymające uszczelki lub przetarcia jest widoczna już na tym etapie. 

W kolejnym kroku szlifuje się listwę zębatą, która często koroduje, dlatego należy dokładnie ją oczyścić. Następnie dokonuje się wymiany zużytych elementów. Najczęściej są to:

 • oringi
 • pierścienie
 • uszczelniacze
 • tuleje ślizgowe 

Ostatnim krokiem jest ponowny montaż przekładni oraz wykonanie testów diagnostycznych, które pozwalają określić czy maglownica została złożona w prawidłowy sposób. 


Artykuł powstał we współpracy z https://przekladnie.mielec.pl/

Data publikacji: 2020-02-22, ostatnia zmiana: 2021-04-08

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Sworzeń wahacza Terracan
82,00 zł
Parchowo
(woj. pomorskie)
Kierownica Ford Mondeo 1995
110,00 zł
Reszel
(woj. warmińsko-mazurskie)
Tuleje Ford Galaxy Przód
55,00 zł
Bydgoszcz
(woj. kujawsko-pomorskie)
Maglownica Przekładnia Ford Cougar
95,00 zł
Zalesie Śląskie
(woj. opolskie)
Sprzedam pompę wspomagania Peugeot 206 1.9 d
15,00 zł
Lipno
(woj. kujawsko-pomorskie)
Kierownica Vectra C Signum
150,00 zł
Bydgoszcz
(woj. kujawsko-pomorskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Na czym dokładnie polega sprowadzanie aut z USA?
Sprowadzanie samochodów z USA to bardzo opłacalny, choć - od strony formalnej - dość skomplikowany proces. Auta amerykańskie są projektowane według nieco innych standardów. Mało tego - ich koszt zakup...
Data publikacji: 2021-11-24
Czym jest system e-TOLL? Jak go używać?
Autostrady i inne drogi szybkiego ruchu są bardzo wygodnym rozwiązaniem, pozwalającym błyskawicznie dostać się do swojego celu. Niestety przejazd takimi trasami w większości przypadków jest płatny dla...
Data publikacji: 2021-11-12
Elektronika negatywnie wpływa na składki OC?
Coraz większa liczba komponentów elektronicznych może negatywnie wpływać na koszt samochodowego OC. System kontroli prędkości (ISA) stanowi przykład.
Data publikacji: 2021-11-05
Najdłuższe drogi na świecie
Niektórych kilkuset kilometrowe odcinki do pokonania przyprawiają o zawrót głowy i niezadowolenie. Inni na myśl o tysiącach kilometrów autostrady dostają gęsiej skórki z ekscytacji. Zobaczmy ranking n...
Data publikacji: 2021-08-27

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij