Przekładnie kierownicze - czym są i co się w nich psuje?

Przekładnie kierownicze - czym są?

Przekładnia kierownicza to bardzo istotny element każdego pojazdu. Sprawdź czym są dokładnie! Zapraszamy do naszego artykułu!

Układ kierowniczy jest jednym z najważniejszych podzespołów w samochodzie. Umożliwia przenoszenie energii kinetycznej z kierownicy na mechanizm ruchu zwrotniczego, co powoduje skręt kół. Krótko mówiąc, bez sprawnie działającej przekładni kierowniczej nie moglibyśmy skręcać i stracilibyśmy kontrolę nad pojazdem. 

Przekładnie kierownicze 

Przekładnia kierownicza jest nazywana maglownicą lub przekładnią listwową. To system, który umożliwia sterowanie samochodem, a dokładnie wykonywanie ruchów skrętnych poprzez przeniesienie ruchu obrotowego kierownicy na siłę osiową kół. Przekładnie kierownicze dzielimy na:

  • hydrauliczne - mechanizm wspomagania działa dzięki płynowi hydraulicznemu. Jest to najbardziej awaryjna spośród trzech rodzajów przekładni. 
  • mechaniczne ze wspomaganiem elektrycznym EPS - wspomaganie przekładni odbywa się za pomocą silnika elektrycznego. Ten typ maglownicy stopniowo wypiera przekładnie hydrualiczne.  
  • mechaniczne - maglownica bez wspomagania.

Poza podziałem przekładni kierowniczych ze względu na sposób wspomagania, wyróżniamy też poszczególne modele:

  • przekładnia ślimakowa
  • przekładnia zębatkowa
  • przekładnia łańcuchowa 
  • przekładnia pasowa
  • przekładnia cierna 
  • przekładnia posuwisto-zwrotna

Cześć z wymienionych przekładni ma zastosowanie np. we frezarkach lub młockarniach. Przekładnia ślimakowa występuje w wycieraczkach samochodowych, a w układzie kierowniczym najczęściej mamy do czynienia z przekładnią zębatkową.

Co się psuje w przekładniach? 

Przekładnia kierownicza, jak każdy inny podzespół w samochodzie, może się zepsuć. Usterki przekładni są bardzo częste, ponieważ jest to mechanizm mocno eksploatowany. Poza nieustannym korzystaniu z przekładni kierowniczych jest on narażony na niedogodności spowodowane nierównymi drogami, dziurami i ustępami na drodze. Objawy, że coś niedobrego dzieje się z przekładnią to m.in:

  • trudności w skręcaniu 
  • stukot kół w trakcie jazdy 
  • problem z utrzymaniem prostego toru jazdy 
  • wilgotna maglownica oraz wyciek płynu wspomagania
  • blokowanie kierownicy 
  • nieprawidłowe działanie systemu wspomagania (chodzi za lekko lub za ciężko)
  • potrzeba użycia siły przy wykonywaniu manewru skrętu 

Usterki przekładni kierowniczych są całkowicie normalne, a gdy już się pojawią możemy albo wymienić przekładnię na nową, co wiąże się z dużym kosztem lub zdecydować się na regenerację przekładni. W przypadku przekładni zębatkowej, najczęściej usterce ulegają zębatki i zębnik, a poszczególne elementy korodują. 

Naprawa przekładni kierowniczych 

Regeneracja przekładni nie zawsze jest możliwa, ale zdecydowanie jest to najbardziej opłacalny sposób naprawy usterki.

Na czym polega regeneracja? Zaczyna się od dokładnego wyczyszczenia poszczególnych elementów, a następnie oceny ich stanu. Większość uszkodzeń, takich jak nietrzymające uszczelki lub przetarcia jest widoczna już na tym etapie. 

W kolejnym kroku szlifuje się listwę zębatą, która często koroduje, dlatego należy dokładnie ją oczyścić. Następnie dokonuje się wymiany zużytych elementów. Najczęściej są to:

  • oringi
  • pierścienie
  • uszczelniacze
  • tuleje ślizgowe 

Ostatnim krokiem jest ponowny montaż przekładni oraz wykonanie testów diagnostycznych, które pozwalają określić czy maglownica została złożona w prawidłowy sposób. 


Artykuł powstał we współpracy z https://przekladnie.mielec.pl/

Data publikacji: 2020-02-22, ostatnia zmiana: 2021-04-08

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Korek zbiornika wspomagania Daewoo Nubira I
35,00 zł
Biała Podlaska
(woj. lubelskie)
Maglownica Przekładnia Ford Cougar
30,00 zł
Zalesie Śląskie
(woj. opolskie)
Kierownica Vectra  C Signum
150,00 zł
Bydgoszcz
(woj. kujawsko-pomorskie)
Tuleje Ford Galaxy Przód
75,00 zł
Bydgoszcz
(woj. kujawsko-pomorskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Jak znaleźć godne zaufania używane Volvo z pełną gwarancją?
Szukasz samochodu marki Volvo, ale masz ograniczony budżet? W takim razie zastanów się nad zakupem używanego samochodu, który jest tańszy, ale wciąż bezpieczny i luksusowy, a do tego z pełną gwarancją...
Data publikacji: 2024-04-19
Jak wybrać odpowiedni kask na motocykl?
Wiosna w pełni, a więc sezon motocyklowy można uznać za otwarty. Warto odświeżyć ekwipunek motocyklisty, zanim wyruszysz jednośladem na podbój szos. Jeśli po raz pierwszy kompletujesz garderobę i akce...
Data publikacji: 2024-04-17
5 miejscowości blisko Warszawy gdzie również warto szukać samochodów na sprzedaż
Poszukiwanie idealnego samochodu używanego w pobliżu Warszawy może być wyzwaniem. Dla tych, którzy szukają samochodu w okolicy, oto lista pięciu miejscowości, gdzie warto rozejrzeć się za atrakcyjnymi...
Data publikacji: 2024-04-03
Jak kupić samochód używany w Warszawie?
Poszukiwanie używanego samochodu może być emocjonującym, ale i wymagającym zadaniem. W Warszawie, ogłoszenia na platformach internetowych, takich jak warszawa.sprzedawacz.pl, są świetnym źródłem infor...
Data publikacji: 2024-04-02