Uszkodzona sonda lambda - jak rozpoznać usterkę i jak naprawić?

Sonda lambda po wymianie

Źródło zdjęcia

Wiele spośród podzespołów spotykanych we współczesnych samochodach zostało opracowanych przede wszystkim z myślą o ekologii. Walka z zanieczyszczeniami, które emitują silniki spalinowe, trwa od kilku dekad. Wydaje się, że przełomem w walce o czystsze powietrze było opracowanie katalizatora. Aby katalizator pracował jak najbardziej wydajnie, dopalając pochodne spalin, potrzebny jest odpowiedni czujnik. Jest nim sonda lambda, czyli przypominający świecę zapłonową element znajdujący się tuż za kolektorem wydechowym.

Czym jest i jak działa sonda lambda?

Pierwsze sondy lambda były montowane w 1979 roku w silnikach benzynowych w samochodach przeznaczonych na rynek USA (w Unii Europejskiej na skutek nowych norm dotyczących emisji spalin element ten jest obowiązkowy od 1992 roku). Rok 2000 to obowiązek stosowanie sond lambda w jednostkach wysokoprężnych na Starym Kontynencie.

Sonda lambda to niewielkich rozmiarów czujnik, zakończony wtyczką. Montuje się go przed katalizatorem i tłumikiem, a więc w miejscu, gdzie panują wysokie temperatury i łatwo o wstrząsy. Dziś spotyka się trzy typu sond lambda: szerokopasmowe, zmiennooporowe i zmiennonapięciowe. Głównym budulcem sondy lambda jest ogniwo galwaniczne, mierzące temperaturę spalin (z jednej strony) i powietrza. W zależności od modelu spotyka się różną liczbę sond lambda. Różnica wynika między innymi od liczby katalizatorów, roku produkcji auta czy rynku, na jakim było sprzedawane. Minimum to jedna sonda lambda, ale dwie lub więcej nie są czymś dziwnym.

Poza wpływem na zmniejszoną emisję szkodliwych gazów sonda lambda odpowiada za ogólnie pojętą pracą silnika. Objawy świadczące o usterce będą negatywnie wpływać na płynność pracy i trwałość ogólną silnika. Naprawa lub wymiana uszkodzonej sondy w skrajnych przypadkach zapobiegnie wypaleniu gniazd zaworowych i tłoków.

Skład mieszanki paliwowo-powietrznej różni się w zależności od takich czynników, jak temperatura cieczy chłodzącej, prędkość obrotowa, obciążenia silnika czy ilość tlenu w powietrzu (niższa na dużych wysokościach). Analizując te dane, sonda lambda wysyła sygnały do sterownika komputera w silniku (ECU) i przepływomierza. Przekłada się to na dobór optymalnego składu mieszanki paliwa z powietrzem (tlenem).

Jakie są typowe objawy usterki sondy lambda?

Do najpowszechniejszych usterek należą: przepalenie, zanieczyszczenie czujnika, zanik masy i zanik napięcia. Niezależnie od przyczyny usterki jako pierwszy objaw uznaje się zauważalny wzrost zużycia paliwa, sięgający do 50% poprzedniej wartości w podobnych warunkach eksploatacyjnych. Oznaką uszkodzenia może też być gęsty dym wydobywający się z rury wydechowej. Niemożność utrzymania stałych obrotów silnika, gorsza reakcja na pedał przyspieszenia, zmniejszona moc i wartość momentu obrotowego oraz niekiedy zapalenie się kontrolki „check engine” też mogą świadczyć o uszkodzeniu sondy lambda. Dobry mechanik, w niektórych przypadkach, jest w stanie zdiagnozować awarię dopiero po podłączeniu do komputera diagnostycznego.

Praca w specyficznych, trudnych, warunkach oznacza, że sonda lambda może ulec awarii zarówno wskutek uszkodzenia mechanicznego (w tym drgań), jak również od wysokiej temperatury i czynników chemicznych. Wrogiem sond lambda, i samych katalizatorów, są też paliwa niespełniające norm.

Wymiana sondy lambda - czy można ją zrobić samemu?

Wiedząc, jak rozpoznać uszkodzenie sondy lambda, pora na wymianę. W teorii to prosta czynność, polegająca na wykręceniu starej i umocowaniu nowej. Jak pokazuje praktyka, naprawę często utrudniają korozja układu wydechowego czy zapieczone gwinty. Ważne więc, żeby podczas wymiany dobrać stosowną siłę oraz żeby przed wkręceniem nowej sondy starannie oczyścić gniazdo. Należy też uważać na ryzyko poparzenia, co oznacza dokonanie wymiany nie bezpośrednio po odłączeniu kluczyków. Osobom mniej rozeznanym w technice, warto polecić solidny warsztat.

Data publikacji: 2021-04-19, ostatnia zmiana: 2021-04-19

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Akumulator bosch 0 092 s50 080 - napięcie: 12V, pojemność: 77Ah, prąd rozruchowy: 780A
422,92 zł
Gołków
(woj. mazowieckie)
Czujnik / włącznik świateł cofania / wstecznego biegu Patrol Terrano
95,00 zł
Parchowo
(woj. pomorskie)
Akumulator exide eb605 - napięcie: 12V, pojemność: 60Ah, prąd rozruchowy: 390A
312,34 zł
Jastrzębie-Zdrój
(woj. śląskie)
sterownik silnika mazda 3 z przeplywomierzem 1.6 16v
150,00 zł
Pawłów
(woj. świętokrzyskie)
Akumulator bosch 0 092 s40 290 - napięcie: 12V, pojemność: 95Ah, prąd rozruchowy: 830A
477,24 zł
Wyszków
(woj. mazowieckie)
Komputer/sterownik silnika GOLF IV 1.6 sr
70,00 zł
Osowo Stare
(woj. wielkopolskie)
Akumulator VARTA 5804060743132
405,00 zł
Wyszków
(woj. mazowieckie)
Akumulator CENTRA CB357
208,00 zł
Gliwice
(woj. śląskie)
Akumulator CENTRA CB621
282,00 zł
Ostróda
(woj. warmińsko-mazurskie)
Akumulator bosch 0 092 s40 130 - napięcie: 12V, pojemność: 95Ah, prąd rozruchowy: 800A
468,51 zł
Sieradz
(woj. łódzkie)
Akumulator bosch 0 092 s50 010 - napięcie: 12V, pojemność: 52Ah, prąd rozruchowy: 520A
276,45 zł
Rybnik
(woj. śląskie)
przekaźnik Mercedes Benz
10,00 zł
Gdynia
(woj. pomorskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Jak przekazać samochód w rodzinie - synowi, córce lub wnukom?
Często zdarza się, że rodzice lub dziadkowie wymieniając swój samochód chcieliby przekazać samochód młodszemu pokoleniu. Nie znaczy to, że zawsze mówimy to o darowiźnie. Niektórzy dziadkowie czy rodzi...
Data publikacji: 2021-05-10
Uszkodzone łożysko oporowe sprzęgła - poznaj objawy i dowiedz się jak temu zaradzić!
Łożysko oporowe to jeden z elementów wchodzących w skład sprzęgła. Jego zadaniem jest umożliwienie płynnej pracy, załączania i wyłączania, samego sprzęgła. Łożysko oporowe, znane też jako łożysko wyci...
Data publikacji: 2021-04-16
Uszkodzenie silniczka krokowego - dowiedz się jak rozpoznać i samodzielnie naprawić usterkę!
Silniczek krokowy to niewielki podzespół, którego zadaniem jest sterowanie ustawieniem przepustnicy na biegu jałowym. Ma to nie dopuścić do całkowitego wyłączenia silnika spalinowego po odpuszczeniu p...
Data publikacji: 2021-04-16
Uszkodzona uszczelka pod głowicą - poznaj objawy i sprawdź ile kosztuje jej wymiana
Jedną z usterek, wokół której narosło sporo mitów, jest przepalona uszczelka pod głowicą. Niejasności wynikają między innymi z faktu, że objawy przepalonej uszczelki są podobne do wielu innych usterek...
Data publikacji: 2021-04-15

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij