Szukaj

Kategorie

Jak dbać o akumulator samochodowy? Akumulator zimą.

Jak dbać o akumulator samochodowy?

Kupując nowy samochód lub nowy akumulator każdy kierowca chce oczywiście, by ten działał dobrze tak długo, jak to możliwe i żeby można było uniknąć kosztownych problemów z samochodem wynikających z tego, że akumulator się rozładowuje.

Możliwie najdłuższą żywotność baterii uzyskujemy, gdy dbamy o nią w należyty sposób. Dotyczy to zwłaszcza pojazdów, które stoją nieużywane przez dłuższy czas, ponieważ akumulatory, o czym nie wszyscy wydają się pamiętać, rozładowują się powoli, ale systematycznie również wtedy, kiedy samochód stoi. A to prowadzi do tego, że jeśli niczego się z tym nie zrobi, to akumulator w końcu przestanie właściwie funkcjonować.

Regularnie ładuj akumulator

Jeżeli jeździmy samochodem rzadko, to dobrze jest regularnie doładowywać akumulator. W trakcie krótkich przejazdów bowiem alternator nie jest w stanie go odpowiednio podładować, a długie stanie, jak wspomniano, także prowadzi do rozładowania. Ale nawet jeśli wykorzystujemy nasz pojazd częściej, to także regularnie należy kontrolować stopień naładowania akumulatora. Jego głębokie rozładowanie może bowiem uszkodzić go na stałe, a niestety często jest tak, że kierowcy przypominają sobie o jego istnieniu dopiero wówczas, gdy samochód nie chce odpalić, zwłaszcza w mroźny zimowy poranek. Akumulator powinien być doładowywany za każdym razem, gdy jego napięcie spadnie poniżej 12,5 V.

Utrzymuj w czystości

Kardynalną zasadą dbania o swój akumulator jest także utrzymywanie go w czystości. Należy regularnie konserwować klemy, by nie uległy zaśniedzeniu, a także czyścić całą obudowę, bo brud także przyczynia się do szybszego rozładowywania baterii. Oprócz czyszczenia należy również dbać o to, by akumulator był zawsze odpowiednio zamontowany w pojeździe, co pozwala uniknąć negatywnych skutków drgań i wstrząsów podczas jazdy, które mogą doprowadzić nawet do zwarcia instalacji, a także by zaciski były mocno przykręcone. Jednocześnie nie można zapominać, że na dobrą pracę akumulatora wpływa także silnik. Trzeba dbać o to, by się nie przegrzewał i regularnie uzupełniać w nim płyny.

Zadbaj też latem

Dla nikogo nie jest tajemnicą, że wyzwaniem dla akumulatora jest zima i spadające temperatury. Wielu kierowców jednak ignoruje fakt, że szczególnie trudnym okresem jest dla każdej samochodowej baterii także lato z panującymi za oknem upałami. Tymczasem przy wysokiej temperaturze zewnętrznej także dochodzi do szybszego rozładowania akumulatora w wyniku przyspieszenia zachodzącej w nim reakcji elektrochemicznej. Po dłuższej ekspozycji na słońce i przy wysokich temperaturach zawsze również warto doładować akumulator. Producenci zalecają, by robić to po poddaniu go działaniu słońca już w temperaturze 20°C. A do tego należy unikać sytuacji narażających nasz akumulator na szczególnie wysokie temperatury. Chodzi zwłaszcza o to, by parkując szukać w miarę możliwości jak najbardziej zacienionego miejsca. Latem też szczególnie musimy dbać o regularne wymienianie płynów silnikowych.

Oszczędność dzięki dbaniu

Dobry akumulator samochodowy powinien sprawnie działać przez kilka, a w niektórych przypadkach może nawet przez 10 lat. By tak się jednak stało, należy odpowiednio o niego dbać, regularnie ładować, czyścić i na co dzień pamiętać o wszystkich czynnościach, które pozwolą zachować go w dobrym stanie na dłużej. Jest to również w naszym finansowym interesie. Jego dłuższa żywotność pozwoli nam przecież zaoszczędzić na kosztach naprawy lub wymiany baterii i cieszyć się bezawaryjną jazdą.


Poradę o tym jak dbać o akumulator samochodowy dostarczył serwis Tooles.pl

Data publikacji: 2019-09-20, ostatnia zmiana: 2019-09-18


Spodobało Ci się?


Zobacz ogłoszenia

 Przełącznik wycieraczek Peugeot 406 Kombi Lift
50,00 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
 Sensor tył SR2 ATG Meta System
120,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
 Panel opuszczania szyb elektryczny panel
40,00 zł
Gorzów Wielkopolski
(woj. lubuskie)
 Komputer do samochodu Mitsubishi, sprawny i sprawdzony
300,00 zł
Racibórz
(woj. śląskie)
 Sprzedam akumulator samochodowy
110,00 zł
Gdynia
(woj. pomorskie)
 Nowy mosiężny wyłącznik krańcowy WP8 WP-8
3,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
 Nowy czujnik ultradżwiękowy Silicon R-535E R535E
30,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
 Alternator Bosch 70A
60,00 zł
Turek
(woj. wielkopolskie)
 Przepustnica xsara-picasso 1.8
50,00 zł
Białka
(woj. małopolskie)
 SONDA lambda nowa seat,vw
200,00 zł
Lipnik
(woj. małopolskie)
 Sensor przód FrontPlate4 Meta System
150,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
 Syrena Meta System  MO5
90,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY

Umowa kupna-sprzedaży samochodu PDF i DOC - wzór do pobrania
Sprzedajesz lub kupujesz auto i potrzebna Ci dobra umowa kupna sprzedaży samochodu? Pobierz wzór w formacie PDF, DOC lub ODT. Dowiedz się o czym warto pamiętać podczas zawierania transakcji.

Data publikacji: 2019-10-07

Czy auto z zagranicy oznacza droższe OC?
Po polskich drogach porusza się bardzo wiele aut sprowadzonych z zagranicy. Sprawdzamy, czy właściciele takich pojazdów muszą zapłacić więcej za polisę OC.

Data publikacji: 2019-09-09

TOP 15 - Jaki samochód do 10 tysięcy kupić? Propozycje aut na 2019 rok
Wybierając modele do artykułu zdecydowaliśmy się na prezentację po 5 aut ze wszystkich najpopularniejszych segmentów. Samochody rodzinne, kompaktowe i auta miejskie. Poznaj nasze propozycje.

Data publikacji: 2019-06-17

Co zrobić po sprzedaży samochodu? Obowiązki sprzedającego.
Znalezienie nabywcy, spisanie umowy kupna-sprzedaży i oddanie kluczyków nowemu właścicielowi, to dopiero połowa drogi do sprzedaży samochodu zgodnie z obowiązującymi przepisami. Następnie sprzedawcę czeka załatwienie formalności – co i gdzie należy zgłosić? Czy czekają nas dodatkowe opłaty? Aktualne przepisy obowiązujące w 2019 roku objaśniamy w artykule.

Data publikacji: 2019-06-07