Jak dbać o akumulator samochodowy? Akumulator zimą.

Jak dbać o akumulator samochodowy?

Kupując nowy samochód lub nowy akumulator każdy kierowca chce oczywiście, by ten działał dobrze tak długo, jak to możliwe i żeby można było uniknąć kosztownych problemów z samochodem wynikających z tego, że akumulator się rozładowuje.

Możliwie najdłuższą żywotność baterii uzyskujemy, gdy dbamy o nią w należyty sposób. Dotyczy to zwłaszcza pojazdów, które stoją nieużywane przez dłuższy czas, ponieważ akumulatory, o czym nie wszyscy wydają się pamiętać, rozładowują się powoli, ale systematycznie również wtedy, kiedy samochód stoi. A to prowadzi do tego, że jeśli niczego się z tym nie zrobi, to akumulator w końcu przestanie właściwie funkcjonować.

Regularnie ładuj akumulator

Jeżeli jeździmy samochodem rzadko, to dobrze jest regularnie doładowywać akumulator. W trakcie krótkich przejazdów bowiem alternator nie jest w stanie go odpowiednio podładować, a długie stanie, jak wspomniano, także prowadzi do rozładowania. Ale nawet jeśli wykorzystujemy nasz pojazd częściej, to także regularnie należy kontrolować stopień naładowania akumulatora. Jego głębokie rozładowanie może bowiem uszkodzić go na stałe, a niestety często jest tak, że kierowcy przypominają sobie o jego istnieniu dopiero wówczas, gdy samochód nie chce odpalić, zwłaszcza w mroźny zimowy poranek. Akumulator powinien być doładowywany za każdym razem, gdy jego napięcie spadnie poniżej 12,5 V.

Utrzymuj w czystości

Kardynalną zasadą dbania o swój akumulator jest także utrzymywanie go w czystości. Należy regularnie konserwować klemy, by nie uległy zaśniedzeniu, a także czyścić całą obudowę, bo brud także przyczynia się do szybszego rozładowywania baterii. Oprócz czyszczenia należy również dbać o to, by akumulator był zawsze odpowiednio zamontowany w pojeździe, co pozwala uniknąć negatywnych skutków drgań i wstrząsów podczas jazdy, które mogą doprowadzić nawet do zwarcia instalacji, a także by zaciski były mocno przykręcone. Jednocześnie nie można zapominać, że na dobrą pracę akumulatora wpływa także silnik. Trzeba dbać o to, by się nie przegrzewał i regularnie uzupełniać w nim płyny.

Zadbaj też latem

Dla nikogo nie jest tajemnicą, że wyzwaniem dla akumulatora jest zima i spadające temperatury. Wielu kierowców jednak ignoruje fakt, że szczególnie trudnym okresem jest dla każdej samochodowej baterii także lato z panującymi za oknem upałami. Tymczasem przy wysokiej temperaturze zewnętrznej także dochodzi do szybszego rozładowania akumulatora w wyniku przyspieszenia zachodzącej w nim reakcji elektrochemicznej. Po dłuższej ekspozycji na słońce i przy wysokich temperaturach zawsze również warto doładować akumulator. Producenci zalecają, by robić to po poddaniu go działaniu słońca już w temperaturze 20°C. A do tego należy unikać sytuacji narażających nasz akumulator na szczególnie wysokie temperatury. Chodzi zwłaszcza o to, by parkując szukać w miarę możliwości jak najbardziej zacienionego miejsca. Latem też szczególnie musimy dbać o regularne wymienianie płynów silnikowych.

Oszczędność dzięki dbaniu

Dobry akumulator samochodowy powinien sprawnie działać przez kilka, a w niektórych przypadkach może nawet przez 10 lat. By tak się jednak stało, należy odpowiednio o niego dbać, regularnie ładować, czyścić i na co dzień pamiętać o wszystkich czynnościach, które pozwolą zachować go w dobrym stanie na dłużej. Jest to również w naszym finansowym interesie. Jego dłuższa żywotność pozwoli nam przecież zaoszczędzić na kosztach naprawy lub wymiany baterii i cieszyć się bezawaryjną jazdą.


Poradę o tym jak dbać o akumulator samochodowy dostarczył serwis Tooles.pl

Data publikacji: 2019-09-20, ostatnia zmiana: 2021-04-08

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Akumulator centra cb450 - napięcie: 12V, pojemność: 45Ah, prąd rozruchowy: 330A
264,81 zł
Łomża
(woj. podlaskie)
Akumulator bosch 0 092 s40 210 - napięcie: 12V, pojemność: 45Ah, prąd rozruchowy: 330A
246,38 zł
Staszów
(woj. świętokrzyskie)
Akumulator bosch 0 092 s40 020 - napięcie: 12V, pojemność: 52Ah, prąd rozruchowy: 470A
255,11 zł
Gliwice
(woj. śląskie)
Akumulator CENTRA CB357
208,00 zł
Gliwice
(woj. śląskie)
Akumulator bosch 0 092 s50 060 - napięcie: 12V, pojemność: 63Ah, prąd rozruchowy: 610A
347,26 zł
Tarnowskie Góry
(woj. śląskie)
Akumulator exide ea1000 - napięcie: 12V, pojemność: 100Ah, prąd rozruchowy: 900A
652,81 zł
Wołomin
(woj. mazowieckie)
Akumulator centra cb456 - napięcie: 12V, pojemność: 45Ah, prąd rozruchowy: 330A
242,50 zł
Bługowo
(woj. wielkopolskie)
Akumulator EXIDE EK900
782,00 zł
Kiełpino
(woj. pomorskie)
Akumulator VARTA 5704120633132
339,00 zł
Toruń
(woj. kujawsko-pomorskie)
Akumulator bosch 0 092 s40 130 - napięcie: 12V, pojemność: 95Ah, prąd rozruchowy: 800A
468,51 zł
Sieradz
(woj. łódzkie)
Akumulator centra cb457 - napięcie: 12V, pojemność: 45Ah, prąd rozruchowy: 330A
231,83 zł
Siedlęcin
(woj. dolnośląskie)
Akumulator bosch 0 092 s50 070 - napięcie: 12V, pojemność: 74Ah, prąd rozruchowy: 750A
404,49 zł
Bolesławiec
(woj. dolnośląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Kartka na szybę sprzedam samochód. PDF - jak przygotować i czy warto ją nakleić?
W przypadku samochodów po dziś dzień warto skorzystać z jednej z najprostszych metod informowania o tym, że mamy coś do sprzedania. Kartka sprzedam auto naklejona na tylnych, bocznych szybach samochod...
Data publikacji: 2021-06-12
Czujnik położenia wałka rozrządu - objawy awarii
Jednym z kluczowych podzespołów układu napędowego jest wałek rozrządu. Aby jego praca przebiegała właściwie, wałek rozrządu musi być podłączony do elementu kontrolującego. Jest nim czujnik położenia w...
Data publikacji: 2021-05-25
Jak przekazać samochód w rodzinie - synowi, córce lub wnukom?
Często zdarza się, że rodzice lub dziadkowie wymieniając swój samochód chcieliby przekazać samochód młodszemu pokoleniu. Nie znaczy to, że zawsze mówimy to o darowiźnie. Niektórzy dziadkowie czy rodzi...
Data publikacji: 2021-05-15
Instalacja gazowa LPG - czy warto założyć, ile kosztuje i czy to się opłaca?
W związku z wysokimi cenami benzyny wiele osób poszukuje samochodów z zamontowaną instalacją gazową lub rozważa montaż LPG we własnym zakresie. W dalszej części artykułu postaram się odpowiedzieć na n...
Data publikacji: 2021-05-13

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij