Jak dbać o akumulator samochodowy? Akumulator zimą.

Jak dbać o akumulator samochodowy?

Kupując nowy samochód lub nowy akumulator każdy kierowca chce oczywiście, by ten działał dobrze tak długo, jak to możliwe i żeby można było uniknąć kosztownych problemów z samochodem wynikających z tego, że akumulator się rozładowuje.

Możliwie najdłuższą żywotność baterii uzyskujemy, gdy dbamy o nią w należyty sposób. Dotyczy to zwłaszcza pojazdów, które stoją nieużywane przez dłuższy czas, ponieważ akumulatory, o czym nie wszyscy wydają się pamiętać, rozładowują się powoli, ale systematycznie również wtedy, kiedy samochód stoi. A to prowadzi do tego, że jeśli niczego się z tym nie zrobi, to akumulator w końcu przestanie właściwie funkcjonować.

Regularnie ładuj akumulator

Jeżeli jeździmy samochodem rzadko, to dobrze jest regularnie doładowywać akumulator. W trakcie krótkich przejazdów bowiem alternator nie jest w stanie go odpowiednio podładować, a długie stanie, jak wspomniano, także prowadzi do rozładowania. Ale nawet jeśli wykorzystujemy nasz pojazd częściej, to także regularnie należy kontrolować stopień naładowania akumulatora. Jego głębokie rozładowanie może bowiem uszkodzić go na stałe, a niestety często jest tak, że kierowcy przypominają sobie o jego istnieniu dopiero wówczas, gdy samochód nie chce odpalić, zwłaszcza w mroźny zimowy poranek. Akumulator powinien być doładowywany za każdym razem, gdy jego napięcie spadnie poniżej 12,5 V.

Utrzymuj w czystości

Kardynalną zasadą dbania o swój akumulator jest także utrzymywanie go w czystości. Należy regularnie konserwować klemy, by nie uległy zaśniedzeniu, a także czyścić całą obudowę, bo brud także przyczynia się do szybszego rozładowywania baterii. Oprócz czyszczenia należy również dbać o to, by akumulator był zawsze odpowiednio zamontowany w pojeździe, co pozwala uniknąć negatywnych skutków drgań i wstrząsów podczas jazdy, które mogą doprowadzić nawet do zwarcia instalacji, a także by zaciski były mocno przykręcone. Jednocześnie nie można zapominać, że na dobrą pracę akumulatora wpływa także silnik. Trzeba dbać o to, by się nie przegrzewał i regularnie uzupełniać w nim płyny.

Zadbaj też latem

Dla nikogo nie jest tajemnicą, że wyzwaniem dla akumulatora jest zima i spadające temperatury. Wielu kierowców jednak ignoruje fakt, że szczególnie trudnym okresem jest dla każdej samochodowej baterii także lato z panującymi za oknem upałami. Tymczasem przy wysokiej temperaturze zewnętrznej także dochodzi do szybszego rozładowania akumulatora w wyniku przyspieszenia zachodzącej w nim reakcji elektrochemicznej. Po dłuższej ekspozycji na słońce i przy wysokich temperaturach zawsze również warto doładować akumulator. Producenci zalecają, by robić to po poddaniu go działaniu słońca już w temperaturze 20°C. A do tego należy unikać sytuacji narażających nasz akumulator na szczególnie wysokie temperatury. Chodzi zwłaszcza o to, by parkując szukać w miarę możliwości jak najbardziej zacienionego miejsca. Latem też szczególnie musimy dbać o regularne wymienianie płynów silnikowych.

Oszczędność dzięki dbaniu

Dobry akumulator samochodowy powinien sprawnie działać przez kilka, a w niektórych przypadkach może nawet przez 10 lat. By tak się jednak stało, należy odpowiednio o niego dbać, regularnie ładować, czyścić i na co dzień pamiętać o wszystkich czynnościach, które pozwolą zachować go w dobrym stanie na dłużej. Jest to również w naszym finansowym interesie. Jego dłuższa żywotność pozwoli nam przecież zaoszczędzić na kosztach naprawy lub wymiany baterii i cieszyć się bezawaryjną jazdą.


Poradę o tym jak dbać o akumulator samochodowy dostarczył serwis Tooles.pl

Data publikacji: 2019-09-20, ostatnia zmiana: 2019-09-18

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Przełącznik wycieraczek Peugeot 406 Kombi Lift
50,00 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Akumulator EXIDE EC440
256,00 zł
Żyrardów
(woj. mazowieckie)
Akumulator VARTA 5804060743132
405,00 zł
Wyszków
(woj. mazowieckie)
Czujnik / włącznik świateł cofania / wstecznego biegu Patrol Terrano
95,00 zł
Parchowo
(woj. pomorskie)
Moduł cim Opel Astra H
120,00 zł
Radziejów
(woj. kujawsko-pomorskie)
Akumulator VARTA 5604110543132
304,00 zł
Rogoźnik
(woj. śląskie)
Akumulator VARTA 5451570333132
244,00 zł
Zieleniewo
(woj. zachodniopomorskie)
przekaźnik Mercedes Benz
30,00 zł
Gdynia
(woj. pomorskie)
Sprzedam Stacyjkę rozruchową do- Fiat Fiorino,Dukato
110,00 zł
Katowice
(woj. śląskie)
Nowy mosiężny wyłącznik krańcowy WP8 WP-8
3,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
przekaźnik świec żarowych Mercedes Benz
30,00 zł
Gdynia
(woj. pomorskie)
Akumulator EXIDE EB802
403,00 zł
Świnoujście
(woj. zachodniopomorskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Wideorejestrator samochodowy - co wybrać, na co zwrócić uwagę?
Po naszych drogach porusza się około 20 milionów samochodów. Natomiast w 2019 roku odnotowano aż 436 469 kolizji drogowych. Polskie drogi niestety nie należą do najbezpieczniejszych. Wielu z nas lubi...
Data publikacji: 2020-10-19
Samochody sportowe do 20 tysięcy - jakie auto wybrać?
Sportowe samochody to marzenie niejednej osoby. Kojarzą się z luksusem, szybką jazdą i przede wszystkim z bardzo dużym wydatkiem. Czy to oznacza, że musimy zrezygnować z realizacji naszego marzenia? W...
Data publikacji: 2020-10-13
Brabus - udoskonalona doskonałość! Sportowy tuning luksusowych aut
Symbol "B" na masce samochodu, wyglądającego na pierwszy rzut oka jak model Mercedesa, to nic innego jak znak informujący nas o tym, że w luksusowym i znanym ze swojej niezawodności niemieckim aucie,...
Data publikacji: 2020-10-07
Wszystko, co musisz wiedzieć przed kupnem samochodu z LPG
Popularność samochodów z gazem, wśród polskich kierowców, rośnie z roku na rok. Cieszą się opinią tanich pojazdów w eksploatacji i są uważane za lepszy wybór od diesli lub aut zasilanych klasyczną ben...
Data publikacji: 2020-10-06