Wideorejestrator samochodowy – co wybrać, na co zwrócić uwagę?

Mio MiVue™ C320

Po naszych drogach porusza się około 20 milionów samochodów. Natomiast w 2019 roku odnotowano aż 436 469 kolizji drogowych. Polskie drogi niestety nie należą do najbezpieczniejszych. Wielu z nas lubi dynamiczną jazdę, a stosowanie się do przepisów nie jest czymś, co spędza większości sen z powiek. Wideorejestrator samochodowy może być w tej sytuacji bardzo przydatny. Na co zwrócić uwagę, przy jego wyborze?

Wideorejestrator – dlaczego warto go mieć?

Koronnym powodem, dla którego warto zamontować w swoim samochodzie wideorejestrator, jest możliwość rejestracji kolizji drogowych spowodowanych nie z naszej winy. I nie ogranicza się to tylko do przysłowiowego „dzwona” z innym pojazdem, ale także do wszelkich innych niebezpiecznych sytuacji drogowych, takich jak nagłe wtargnięcie pieszego w niedozwolonym miejscu czy wyjechanie rowerzysty prosto pod koła naszego samochodu.

W polskim prawie takie nagranie z wideorejestratora może stanowić dowód w sprawie sądowej. Trzeba jednak przypilnować, aby zostało ono formalnie dołączone do pozostałego materiału dowodowego. W tym celu należ złożyć do sądu formalny wniosek. Poza tym nagrania z wideorejestratorów samochodowych są również pomocne w sprawach odszkodowawczych. Ubezpieczyciele z reguły uznają tego typu dowody w postępowaniach o przyznanie wypłaty odszkodowania.

Jaki wideorejestrator wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele różnego rodzaju kamer samochodowych, które różnią się ceną, a tym samym swoimi parametrami i funkcjonalnością. Widełki cenowe obejmują zazwyczaj wideorejestratory:

 • do 300 PLN
 • do 500 PLN
 • do 1000 PLN
 • i ponad 1000 PLN

Najdroższe urządzenia mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Z wiadomych względów im tańszy wideorejestrator, tym te parametry będą gorsze, a funkcje bardziej ubogie. Nie znaczy to jednak, że musimy od razu kupować sprzęt z najwyższej półki.

Prawda jest taka, że przy standardowym użytkowaniu kamery samochodowej do zwykłej jazdy, wcale nie potrzebujemy nie wiadomo jakich cudów. Już w kwocie 500-800 PLN można znaleźć wysokiej jakości sprzęt, który doskonale sprawdzi się na co dzień, a jego parametry i funkcje pozwolą na sprawne i wygodne użytkowanie wideorejestratora.

Najważniejsze parametry wideorejestratorów

Dobry wideorejestrator musi zapewnić nam nagrania o jak najlepszej jakości. Dlatego jakość obrazu i jego rozdzielczość stanowią najważniejszy parametr, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze wideorejestratora. Dla kogoś, kto nie za bardzo orientuje się w technologiach nagrywania i parametrach sprzętowych, wyznacznikiem tej jakości jest:

 • deklarowana przez producenta rozdzielczość – dobrym wyborem jest Full HD (1920x1080p), wcale nie trzeba od razu inwestować w 2,7K czy 4K,
 • rodzaj przetwornika obrazu (matryca) – zapewnia płynność nagrania i jego jakość (np. mniejsze zaszumienie, ładniejsze kolory), dobrym wyborem są sensory Sony, OmniVision oraz Aptina,
 • jasność obiektywu – im jaśniejszy, tym lepsza rejestracja obrazów rejestrowanych o zmierzchu czy przy dużym zachmurzeniu lub zacienieniu, dobrą wartością odznacza się soczewka z przysłoną poniżej F/2 np. F/ 1,8 lub F/1,6,
 • kąt widzenia kamery – mówi o tym, jak dużo kamera jest w stanie uchwycić, im kąt widzenia jest większy, tym większy obszar kamera zarejestruje. Jednak zbyt duży kąt widzenia może zniekształcać nieco obraz, wystarczający jest kąt 140 – 160 stopni.

Można powiedzieć, że powyższe parametry są tymi najważniejszymi. Oczywiście jest jeszcze wiele innych, którymi różnią się między sobą poszczególne kamery samochodowe, jednak dotyczą one raczej zakresu funkcjonalności kamer, a nie jakości rejestrowanego obrazu. Jakie zatem funkcje wideorejestratorów są przydatne, a które są tylko marketingowym chwytem?

Przydatne funkcje kamer samochodowych

Nowoczesne wideorejestratory zostają wzbogacane o coraz to nowsze funkcje. Do tych, które faktycznie są przydatne w takim standardowym użytkowaniu wideorejestratora, można zaliczyć:

 • ekran dotykowy – pozwala na śledzenie rejestrowanego obrazu i na wygodną obsługę kamery,
 • moduł Wi-Fi – umożliwia sterowanie kamerą z poziomu smartfona oraz szybkie przenoszenie nagrań na urządzenia mobilne,
 • tryb parkingowy – umożliwia automatyczne włączenie nagrywania na postoju,
 • możliwość nagrywania pliku w pętli – możliwość utrzymania ciągłego trybu nagrywania, bez względu na ilość miejsca na karcie,
 • kamera tylna – pozwala rejestrować obraz z tyłu samochodu, jest to niezwykle przydatne, gdy ktoś w nas wjedzie i ucieknie, dzięki zapisowi z kamer (numer tablic rejestracyjnych) służbom uda się ustalić sprawcę.

Natomiast takie „udogodnienia” jak diody podświetlające, dodatkowe wejścia HDMI czy AV albo funkcje ostrzegające przed fotoradarami, nie są czymś, za co warto dopłacać do kamery.

W przypadku dodatkowych wejść czy portów to pamiętajmy, że i tak obraz rejestrowany z kamery zapisywany jest na kartach pamięci, które można wygodnie wyjąć i zgrać ich zawartość na inne nośniki. Poza tym wiele kamer ma wbudowany moduł Wi-Fi i w ten sposób można zgrywać nagrania bezpośrednio na smartfona czy inne urządzenie mobilne. A mrugająca dioda może w nas nocy wykończyć nerwowo i dekoncentrować. Natomiast ostrzeganie przed radarami dostępne jest w innych, o wiele lepszych aplikacjach.

Sposób montażu wideorejestratorów

Przy wyborze konkretnego wideorejestratora warto również zwrócić uwagę na sposób jego montażu. Szczególnie istotne są tutaj dwie kwestie. Z jednej strony kamera powinna być zamontowana w miejscu, które daje jej jak najlepszy kąt widzenia. Z drugiej jednak nie może ona zastawiać pola widzenia kierowcy.

Z tego powodu najlepszym rozwiązaniem, jakie obecnie funkcjonuje, to montaż kamery samochodowej do lusterka wstecznego lub bezpośrednio w jego okolicach. Wielu producentów oferuje wideorejestratory ze specjalnymi uchwytami, które pozwalają na ich przymocowanie do lusterka lub z uchwytami samoprzylepnymi, które także można zamontować na szybie, w okolicach lusterka wstecznego.

Wideorejestrator w zestawie – czy to się opłaca?

Jeśli weźmiemy pod uwagę wygodę i funkcjonalność, to zakup kamer samochodowych w zestawie jest jak najbardziej opłacalnym wyjściem. W ten sposób od razu otrzymujemy w pełni kompatybilne akcesoria, które co najważniejsze, w zestawie zazwyczaj kosztują mniej niż wtedy, gdybyśmy chcieli dokupić je oddzielnie.

Oczywiście wszystko zależy od rodzaju dołączonych do zestawu akcesoriów oraz tego, czy faktycznie będziemy z nich korzystać. Na pewno opłaca się kupić zestaw dwóch kamer razem z dedykowanymi kartami pamięci i ewentualnie z filtrami polaryzacyjnymi. Wszystko jednak zależy od naszych potrzeb, dlatego sami musimy przeanalizować, na czym nam dokładnie zależy i co nam jest niezbędne.

Co jeszcze warto wiedzieć o wideorejestratorach?

Wideorejestratory to jak najbardziej funkcjonalne i użyteczne rozwiązanie. Niestety nie we wszystkich krajach jest ono dozwolone. Dla przykładu w Austrii czy w Luksemburgu grozi nam za używanie kamery samochodowej spory mandat. W wielu krajach, takich jak Szwajcaria czy Słowacja umieszczenie na szybie w polu widzenia kierowcy jakichkolwiek przedmiotów, które mogą utrudniać jazdę, także jest karalne.

Z drugiej strony w Rosji wideorejestratory są bardzo popularne i legalne. Dlatego, jeśli już wyposażymy się w tego typu urządzenie i planujemy wyjazd za granicę, to wcześniej sprawdźmy, jakie są miejscowe przepisy w kwestii jazdy samochodem z zamontowanym wideorejestratorem.


Artykuł powstał we współpracy ze sklepem https://www.wideorejestratory24.pl/

Data publikacji: 2020-10-19, ostatnia zmiana: 2020-10-19

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Hak holowniczy STEINHOF J-058
508,30 zł
Korytowo
(woj. zachodniopomorskie)
KOMIS obudowa kluczyka Mitsubishi 3p (kod 444)
30,00 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Kenwood wideorejestrator kenwood drv-a301w - gps/wifi
471,99 zł
Grudziądz
(woj. kujawsko-pomorskie)
Pióro wycieraczki VALEO Compact C36, 350 mm
31,73 zł
Stalowa Wola
(woj. podkarpackie)
Wykładzina bagażnika MAMMOOTH MMT A042 TM549376
96,86 zł
Rawicz
(woj. wielkopolskie)
Tracer Kamera samochodowa MobiDrive
59,00 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Pióra wycieraczek VALEO VM202, 650+450 mm
143,82 zł
Bługowo
(woj. wielkopolskie)
UGo Kamera samochodowa Ranger MC100 lusterko
127,00 zł
Przemyśl
(woj. podkarpackie)
MAZDA 2 I 2003-2007 dywaniki welurowe czarny MAMMOOTH MMT A041 831307 01
92,99 zł
Chorzów
(woj. śląskie)
PEUGEOT 5008 2010- dywaniki welurowe czarny MAMMOOTH MMT A041 832022 01
90,75 zł
Dąbrowa Górnicza
(woj. śląskie)
Hak holowniczy STEINHOF T-148 Toyota Hilux '05-
590,73 zł
Lubowidz
(woj. pomorskie)
Hak holowniczy STEINHOF T-132
652,55 zł
Domaszowice
(woj. świętokrzyskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Jak korzystnie sprzedać niesprawny samochód?
Przyczyny dla których nasz samochód przestaje się nadawać do dalszej jazdy lub remontu mogą być różne. Poważna stłuczka, awaria, której nie opłaca się usuwać, czy zwykłe zużycie. Co w takiej sytuacji?...
Data publikacji: 2020-11-06
Co grozi za jazdę po alkoholu w 2020 roku?
Choć polskie prawo jest uważane za stosunkowo łagodne – zwłaszcza w odniesieniu do pijanych kierowców – w rzeczywistości jest ono jednym z najbardziej restrykcyjnych w Europie. Nieustannie słychać bow...
Data publikacji: 2020-10-23
Samochody sportowe do 20 tysięcy - jakie auto wybrać?
Sportowe samochody to marzenie niejednej osoby. Kojarzą się z luksusem, szybką jazdą i przede wszystkim z bardzo dużym wydatkiem. Czy to oznacza, że musimy zrezygnować z realizacji naszego marzenia? W...
Data publikacji: 2020-10-13
Brabus - udoskonalona doskonałość! Sportowy tuning luksusowych aut
Symbol "B" na masce samochodu, wyglądającego na pierwszy rzut oka jak model Mercedesa, to nic innego jak znak informujący nas o tym, że w luksusowym i znanym ze swojej niezawodności niemieckim aucie,...
Data publikacji: 2020-10-07