Cechy projektów domów energooszczędnych


Cechy projektów domów energooszczędnych.


Budynkami energooszczędnymi najbardziej zainteresowani są oszczędni, czyli inwestorzy którzy szanują własne pieniądze. Ponieważ symulacje pokazują, że możliwość oszczędzenia na rachunkach jest aż ośmiokrotnie mniejsza, w przypadku takich domów, warto się im bliżej przyjrzeć.

Koszty projektów energooszczędnych

Gdzie jest haczyk? Pomimo wyraźnych korzyści istnieją też wady takich rozwiązań. Wiążą się z dodatkowym nakładem ekonomicznym na wstępnym etapie. Każdemu zależy na dobrej cenie. Niestety w wypadku takich projektów nie jest ona niska. Projekty klasyfikujące się do NF 15 to dużo większa inwestycja początkowa niż NF 40 ze względu na konieczność zastosowania bardziej zaawansowanych technologii grzewczych i wentylacyjnych. Ale również niesie za sobą wyższą jakość zastosowanych materiałów tj. Okien czy izolacji termicznej.Wymagana jest również większa wiedza wymagana na etapie projektowania, realizacji i użytkowania. Istotne jest znalezienie profesjonalnej ekipy budowlanej, która będzie się znała na tego typu budownictwie. Znajomość zasad wyższego standardu i tego jak wykonać przegrodę i detale konstrukcyjne, żeby nie było mostków cieplnych czy jak osiągnąć wysoką szczelność powietrza w budynku, jak poprawnie ułożyć izolację, żeby powietrze nie krążyło pod warstwą ocieplenia – to wszystko ma ogromne znaczenie. Niestety na polskim rynku nie ma za wiele profesjonalnych ekip. Niektórzy dorzuciliby jeszcze mniejszą możliwość kształtowania architektury.

Korzyści budownictwa energooszczędnego

Istnieją trzy główne dziedziny, które korzystają na takim budownictwie: ekonomia, ekologia i środowisko wewnętrzne budynku. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił dopłaty do kredytów do takich domów. Domy został zdefiniowany w dwóch standardach NF40 i NF15. Liczby te odnoszą się do zużycia energii użytkowej i wentylacji. W praktyce termin NF40 oznacza zużycie 40 kWh/m2 na rok. Przekłada się to na zdecydowane obniżenie zapotrzebowania na energię. Dla porównania obecnie przeciętny dom w Polsce zużywa 120 kWh/m2 w ciągu roku. Zmniejsza to wysokość rachunków aż trzykrotnie.Przy odpowiednim projekcie architektonicznym, budynki są dużo bardziej widne. Dobrze zaizolowane, duże okna, dają sporą ilość światła dziennego przez co są bardziej przyjazne dla użytkowników. Budynki takie posiadają wyższy standard wentylacji. Wentylacja mechaniczna zapewnia lepsze powietrze wewnętrzna, poprzez usuwanie na bieżąco zanieczyszczeń. Odprowadzanie pary wodnej i filtrowanie powietrza z zanieczyszczeń, daje możliwość zamknięcia szczelnych okien i odcięcia się od hałasu z zewnątrz.

Znacznie wpływa to na podniesienie komfortu mieszkańców. Widać to na badaniach opinii społecznej polaków z roku 2013 możemy przeprowadzić analizę korzyści mieszkania w domach energooszczędnych. Na pierwszym miejscu uplasowała się oszczędność pieniędzy (47%), następnie ochrona środowiska (22%). Aż 16 % wynosiła poprawa komfortu jakości i komfortu życia. Pozytywny wpływ na zdrowie był na poziomie 12%. Ponieważ zabudowa jest regulowana przez odgórne przepisy, możemy się spodziewać, że trend proekologiczny będzie się wzmagał. Miejmy nadzieję, że wraz z nim koszty budowy i dostęp do profesjonalnych usług.


Artykuł opracowany przy współpracy z serwisem https://www.dominanta.pl/projekty-domow .

Może Cię zaintersować:

- Instalacje solarne a opłacalność

- Co warto wiedzieć o materiałach budowlanych?

- Alarm przewodowy czy bezprzewodowy?

- Co powinno zostać zawarte w dokumentacji budowlanej?

- Jak zacząć projektowanie ogrodu?

Data publikacji: 2018-06-27, ostatnia zmiana: 2018-10-08

ZOBACZ OGŁOSZENIA

System deskowań lekkich Enco od producenta. Kompleksowa obsługa w całej Polsce
Brodnica
(woj. kujawsko-pomorskie)
czyszczenie laserowe
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Układanie kostki brukowej
Puławy
(woj. lubelskie)
Budujemy domy w 3 miesiące
Gdańsk
(woj. pomorskie)
Posadzki z mixokreta, styrobeton, jastrych
Koziegłowy
(woj. śląskie)
Stare drewno-niebanalny sposób na wystrój wnetrz
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Usuwanie wilgoci  ze ściany, cennik, tel. 504-746-203. Wrocław. Likwidacja grzyba, pleśni w domu. Wi
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
REMONTY i wykończenia mieszkań i domów - gwarancja na usługi / bardzo dobre ceny! Szybka realizacja
Poznań
(woj. wielkopolskie)
Odbiór techniczny mieszkania, tel. 504-746-203, sprawdzenie usterek w mieszkaniu, domu od wdeweloper
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Stylowe meble ze starego drewna na wymiar
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Zerwanie parkietu, podłogi, cena tel. 504-746-203. Wrocław. Remont
Wrocław
(woj. dolnośląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Kiedy warto zlecić testowanie użyteczności strony, sklepu internetowego?
Doświadczenia użytkownika związane z przebywaniem danej stronie intranetowej lub w sklepie online wpływają znacząco nie tylko na liczbę odwiedzin witryny, ale i jej pozycjonowanie w wyszukiwarce Googl...
Data publikacji: 2021-04-27
Jak sprawdzać ile co kosztuje, gdzie porównywać ceny przed zakupem?
Dostęp do wszelkiego rodzaju dóbr i towarów jest w dzisiejszych czasach niemal nieograniczony. Chcąc kupić jakiś produkt, możemy porównywać propozycje różnych producentów tak długo, aż znajdziemy mode...
Data publikacji: 2021-04-02
Planujesz inwestycję? Sprawdź, jak możesz ją sfinansować dzięki dotacjom unijnym!
Gotowy, aby skupić się na swojej twórczej pasji? Zaplanowałeś inwestycję, a teraz chcesz ją sfinalizować i sfinansować? Oto kilka sposobów na wsparcie finansowe Twoich marzeń. Poznaj, czytając dalej,...
Data publikacji: 2021-02-05
Gdzie najtaniej wypożyczyć samochód w Gdańsku i co wpływa na cenę?
Udajemy się na wakacje do Gdańska, ale nie zamierzamy brać własnego samochodu. Uznaliśmy, że polecimy tam samolotem, dzięki czemu szybciej dotrzemy na miejsce. Tylko że na miejscu nie chcemy być uzale...
Data publikacji: 2020-12-23

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij