Szukaj

Kategorie

Cechy projektów domów energooszczędnych


Cechy projektów domów energooszczędnych.


Budynkami energooszczędnymi najbardziej zainteresowani są oszczędni, czyli inwestorzy którzy szanują własne pieniądze. Ponieważ symulacje pokazują, że możliwość oszczędzenia na rachunkach jest aż ośmiokrotnie mniejsza, w przypadku takich domów, warto się im bliżej przyjrzeć.

Koszty projektów energooszczędnych

Gdzie jest haczyk? Pomimo wyraźnych korzyści istnieją też wady takich rozwiązań. Wiążą się z dodatkowym nakładem ekonomicznym na wstępnym etapie. Każdemu zależy na dobrej cenie. Niestety w wypadku takich projektów nie jest ona niska. Projekty klasyfikujące się do NF 15 to dużo większa inwestycja początkowa niż NF 40 ze względu na konieczność zastosowania bardziej zaawansowanych technologii grzewczych i wentylacyjnych. Ale również niesie za sobą wyższą jakość zastosowanych materiałów tj. Okien czy izolacji termicznej.Wymagana jest również większa wiedza wymagana na etapie projektowania, realizacji i użytkowania. Istotne jest znalezienie profesjonalnej ekipy budowlanej, która będzie się znała na tego typu budownictwie. Znajomość zasad wyższego standardu i tego jak wykonać przegrodę i detale konstrukcyjne, żeby nie było mostków cieplnych czy jak osiągnąć wysoką szczelność powietrza w budynku, jak poprawnie ułożyć izolację, żeby powietrze nie krążyło pod warstwą ocieplenia – to wszystko ma ogromne znaczenie. Niestety na polskim rynku nie ma za wiele profesjonalnych ekip. Niektórzy dorzuciliby jeszcze mniejszą możliwość kształtowania architektury.

Korzyści budownictwa energooszczędnego

Istnieją trzy główne dziedziny, które korzystają na takim budownictwie: ekonomia, ekologia i środowisko wewnętrzne budynku. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił dopłaty do kredytów do takich domów. Domy został zdefiniowany w dwóch standardach NF40 i NF15. Liczby te odnoszą się do zużycia energii użytkowej i wentylacji. W praktyce termin NF40 oznacza zużycie 40 kWh/m2 na rok. Przekłada się to na zdecydowane obniżenie zapotrzebowania na energię. Dla porównania obecnie przeciętny dom w Polsce zużywa 120 kWh/m2 w ciągu roku. Zmniejsza to wysokość rachunków aż trzykrotnie.Przy odpowiednim projekcie architektonicznym, budynki są dużo bardziej widne. Dobrze zaizolowane, duże okna, dają sporą ilość światła dziennego przez co są bardziej przyjazne dla użytkowników. Budynki takie posiadają wyższy standard wentylacji. Wentylacja mechaniczna zapewnia lepsze powietrze wewnętrzna, poprzez usuwanie na bieżąco zanieczyszczeń. Odprowadzanie pary wodnej i filtrowanie powietrza z zanieczyszczeń, daje możliwość zamknięcia szczelnych okien i odcięcia się od hałasu z zewnątrz.

Znacznie wpływa to na podniesienie komfortu mieszkańców. Widać to na badaniach opinii społecznej polaków z roku 2013 możemy przeprowadzić analizę korzyści mieszkania w domach energooszczędnych. Na pierwszym miejscu uplasowała się oszczędność pieniędzy (47%), następnie ochrona środowiska (22%). Aż 16 % wynosiła poprawa komfortu jakości i komfortu życia. Pozytywny wpływ na zdrowie był na poziomie 12%. Ponieważ zabudowa jest regulowana przez odgórne przepisy, możemy się spodziewać, że trend proekologiczny będzie się wzmagał. Miejmy nadzieję, że wraz z nim koszty budowy i dostęp do profesjonalnych usług.


Artykuł opracowany przy współpracy z serwisem https://www.dominanta.pl/projekty-domow .

Data publikacji: 2018-06-27, ostatnia zmiana: 2018-10-08

Może Cię zaintersować:

- Instalacje solarne a opłacalność

- Co warto wiedzieć o materiałach budowlanych?

- Alarm przewodowy czy bezprzewodowy?

- Co powinno zostać zawarte w dokumentacji budowlanej?

- Jak zacząć projektowanie ogrodu?


Spodobało Ci się?


ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY

Plakaty wielkoformatowe ? jak zaprojektować, gdzie wydrukować?

Plakaty wielkoformatowe ? jak zaprojektować, gdzie wydrukować?

Znaki, banery lub plakaty – niezależnie od tego, jaki rodzaj druku na dużą skalę tworzysz, ważne jest, aby wyróżniał się z tłumu. Aby utworzyć wydruk, na który ludzie zwrócą uwagę, musisz wybrać odpowiednie obrazy, kolory i czcionki. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci uniknąć najczęstszych problemów związanych z drukowaniem plakatów.

Data publikacji: 2019-01-24

Jak założyć swoją firmę?

Jak założyć swoją firmę?

Planujecie założyć niedługo własną działalność gospodarczą? Jakie kroki należy podjąć, aby przejść przez wszystkie etapy tej procedury?

Data publikacji: 2018-10-13

Kreatywna integracja - imprezy off road

Kreatywna integracja - imprezy off road

Pracodawcy zaczynają coraz bardziej zdawać sobie sprawę z konieczności organizowania imprez integracyjnych. Coraz chętniej sięgają też po nieszablonowe rozwiązania. Wyjścia do pubu, na kręgle czy bilard powoli zaczynają odchodzić do przeszłości...

Data publikacji: 2018-10-06

Jak walczyć z tremą podczas wystąpień publicznych?

Jak walczyć z tremą podczas wystąpień publicznych?

Jedni proponują wyobrażenie sobie publiczności nago. Inni z kolei polecają walczyć ze stresem jeszcze na długo przed wystąpieniem. To tylko niektóre ze sposobów na tremę,...

Data publikacji: 2018-10-05