Jak założyć swoją firmę?


Jak założyć swoją firmę?


Planujecie założyć niedługo własną działalność gospodarczą? Jakie kroki należy podjąć, aby przejść przez wszystkie etapy tej procedury?

Wybór formy prawnej

Osoby, które mają pomysł na własne przedsiębiorstwo muszą na początek zdecydować się na odpowiednią formę prawną. Tego aspektu nie można bagatelizować. Wszystko dlatego, że forma prawna firmy ma wpływ nie tylko na koszty początkowe, ale także na wydatki w trakcie prowadzenia działalności. Determinuje to również to czy właściciele będą ponosić odpowiedzialność osobistą za konkretne zobowiązania w swoim biznesie. Można zdecydować się na jednoosobową działalność gospodarczą, spółkę cywilną, spółkę osobową, spółkę kapitałową, spółkę jawną, spółkę partnerską, spółkę komandytową, spółkę komandytowo-akcyjną, spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością czy spółkę akcyjną.

Rejestracja w CEIDG

Potem należy zarejestrować swoje przedsiębiorstwo w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Pomocny będzie w tym formularz CEIDG-1. Właściciel podaje tam wszystkie swoje dane osobiste, a także najważniejsze informacje dotyczące zakładanej firmy. Musi przedstawić fakty między innymi dotyczące przedmiotu działalności, miejsca jej prowadzenia czy głównego adresu oddziału. Poprawne wypełnienie formularza pozwala na zarejestrowanie firmy, a także na uzyskanie numerów NIP i REGON. Warto wiedzieć, że w tym przypadku nie trzeba ponosić żadnych kosztów, bo wszystko jest bezpłatne.



Urząd Statystyczny i Skarbowy - w jakim celu trzeba tam się udać?

Następnie - w ciągu dwóch tygodni od wpisu do ewidencji - właściciel musi uzyskać numer REGON - właśnie na podstawie wniosku CEIDG-1. Można to zrobić w odpowiednim Urzędzie Statystycznym. Warto zaznaczyć, że osoby, który już kiedyś prowadziły działalność gospodarczą taki numer REGON posiadają. Ten aspekt dotyczy zatem Polaków, którzy chcą otworzyć swoją pierwszą działalność. Numer REGON jest bardzo istotny. Jest on bowiem niezbędny, aby swobodnie i szybko kontaktować się między innymi z Urzędem Skarbowym czy Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Służy on także do współpracy umów ze swoimi Klientami itp. Trzeba podkreślić, że numer REGON zawiera bardzo ważne informacje na temat danego przedsiębiorstwa. Są to: imię i nazwisko właściciela, jego PESEL, nazwa i adres siedziby firmy, wybrana forma prawna, profil działalności czy data powstania przedsiębiorstwa.

Odwiedzić trzeba także Urząd Skarbowy, aby zarejestrować firmę dla celów podatku od towarów oraz usług. Tutaj także wszystko odbywa się w oparciu o formularz CEIDG-1. Macie zamiar być płatnikami VAT? W takim razie musicie złożyć formularz VAT-R. Natomiast osoby, które będą współpracowały z Klientami z innych państw muszą również dokonać rejestracji do VAT-EU - jest ona niezbędna przy transakcjach unijnych.

Rejestracja w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych

Każdy przedsiębiorca musi opłacać składki na fundusz pracy, ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Rejestracja przedsiębiorstwa do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych również następuje w oparciu o formularz CEIDG-1. Bardzo ważne jest to, aby w ciągu jednego tygodnia od przyjęcia pracowników do pracy zgłosić ich do obowiązkowego ubezpieczenia.



Wizyta w Państwowej Inspekcji Pracy i Sanepidu

Osoby zatrudniające pracowników w ciągu 14 dni muszą zgłosić się - i powiadomić o tym fakcie - do Państwowej Inspekcji Pracy. W niektórych przypadkach - jak choćby prowadzenie działalności związanej z żywnością - konieczna jest także pozytywna opinia od Państwowej Inspekcji Sanitarnej albo Sanitarno-Epidemiologicznej.




Więcej informacji

Artykuł został przygotowany we współpracy ze stroną https://jak-otworzyc-dzialalnosc-gospodarcza.pl/ - o zakładaniu firmy.

Może Cię zaintersować:

- Pendrive, power bank, czy głośnik Bluetooth - co najlepiej sprawdzi się w roli gadżetu reklamowego?

- Laptopy i komputery poleasingowe - jak wybrać?

- Jak i gdzie kupić tani sprzęt IT poleasingowy na fakturę, czyli używane komputery i laptopy dla firm

Data publikacji: 2018-10-13, ostatnia zmiana: 2018-10-15

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Decyzja środowiskowa, ekspertyza, tel. 504-746-203, raport środowiskowy, opinia, odwołanie
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Transport Sanitarny Medyczny Niepełnosprawnych Chorych Łomża Ostrołęka Zambrów
Łomża
(woj. podlaskie)
Sporządzenie opinii, decyzja środowiskowa, cennik tel. 504-746-203, odwołanie, skarga, raport środow
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Doradztwo ekologiczne, tel. 504-746-203. Hałas, odór, fetor, przyrody, ekologia, odory. porady z pra
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Układanie kostki beukowej podkarpackie rzeszów 787322263
Rzeszów
(woj. podkarpackie)
Szkolenie BDO,  tel. 504-746-203. Obsługa systemu. Pomoc. Szkolenia indywidualne,
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Adwokat Piotr Czyżyński Filia Kancelarii adwokackiej w Przeworsku
Przeworsk
(woj. podkarpackie)
Nie Ryzykuj Utraty Danych: Kompleksowa Ochrona i Odzyskiwanie
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Odszkodowania za szkody wyrządzone przez dzikie zwierzęta, sarny, wilki. Pomoc
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Oczko plus, tel. 504-746-203. Program Moja woda, dofinansowanie. Wzór wniosku, jak wypełnić ?
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Wykrywanie, likwidacja wilgoci, cena tel. 504-746-203, osuszenie ściany, budynku, sprawdzenie.
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Kalibracja alkomatu AlcoFind
Wrocław
(woj. dolnośląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Dotacja z urzędu pracy ? dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej
Podjęcie działalności gospodarczej niesie ze sobą nie tylko wyzwania, ale również szanse na korzystne wsparcie ze strony instytucji publicznych. Jednym z najbardziej atrakcyjnych instrumentów dla prze...
Data publikacji: 2024-03-19
Upadłość konsumencka - kancelaria prawna jest najlepszym rozwiązaniem
Jesteś dłużnikiem i coraz większą trudność sprawia Ci zawiązanie końca z końcem? Pomyśl o upadłości konsumenckiej, która może być dobrym rozwiązaniem dla Ciebie. Jeśli zastanawiasz się nad taką opcją,...
Data publikacji: 2024-02-02
Wybór odpowiedniego hostingu
Rozpoczynając swoją podróż w cyfrowym świecie, najpierw musisz zrozumieć, czym są serwery i hosting. Serwer to specjalny typ komputera, który przechowuje, przetwarza i udostępnia dane. Te dane są zazw...
Data publikacji: 2023-09-29
Serwer dedykowany: Twój klucz do niezależności w sieci
W dzisiejszych czasach bezpieczeństwo danych jest niezwykle istotne dla każdej działalności online. W artykule, który masz przed sobą, omówimy dlaczego serwer dedykowany jest najlepszym rozwiązaniem w...
Data publikacji: 2023-09-29