Szukaj

Kategorie

Jak założyć swoją firmę?


Jak założyć swoją firmę?


Planujecie założyć niedługo własną działalność gospodarczą? Jakie kroki należy podjąć, aby przejść przez wszystkie etapy tej procedury?

Wybór formy prawnej

Osoby, które mają pomysł na własne przedsiębiorstwo muszą na początek zdecydować się na odpowiednią formę prawną. Tego aspektu nie można bagatelizować. Wszystko dlatego, że forma prawna firmy ma wpływ nie tylko na koszty początkowe, ale także na wydatki w trakcie prowadzenia działalności. Determinuje to również to czy właściciele będą ponosić odpowiedzialność osobistą za konkretne zobowiązania w swoim biznesie. Można zdecydować się na jednoosobową działalność gospodarczą, spółkę cywilną, spółkę osobową, spółkę kapitałową, spółkę jawną, spółkę partnerską, spółkę komandytową, spółkę komandytowo-akcyjną, spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością czy spółkę akcyjną.

Rejestracja w CEIDG

Potem należy zarejestrować swoje przedsiębiorstwo w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Pomocny będzie w tym formularz CEIDG-1. Właściciel podaje tam wszystkie swoje dane osobiste, a także najważniejsze informacje dotyczące zakładanej firmy. Musi przedstawić fakty między innymi dotyczące przedmiotu działalności, miejsca jej prowadzenia czy głównego adresu oddziału. Poprawne wypełnienie formularza pozwala na zarejestrowanie firmy, a także na uzyskanie numerów NIP i REGON. Warto wiedzieć, że w tym przypadku nie trzeba ponosić żadnych kosztów, bo wszystko jest bezpłatne.Urząd Statystyczny i Skarbowy - w jakim celu trzeba tam się udać?

Następnie - w ciągu dwóch tygodni od wpisu do ewidencji - właściciel musi uzyskać numer REGON - właśnie na podstawie wniosku CEIDG-1. Można to zrobić w odpowiednim Urzędzie Statystycznym. Warto zaznaczyć, że osoby, który już kiedyś prowadziły działalność gospodarczą taki numer REGON posiadają. Ten aspekt dotyczy zatem Polaków, którzy chcą otworzyć swoją pierwszą działalność. Numer REGON jest bardzo istotny. Jest on bowiem niezbędny, aby swobodnie i szybko kontaktować się między innymi z Urzędem Skarbowym czy Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Służy on także do współpracy umów ze swoimi Klientami itp. Trzeba podkreślić, że numer REGON zawiera bardzo ważne informacje na temat danego przedsiębiorstwa. Są to: imię i nazwisko właściciela, jego PESEL, nazwa i adres siedziby firmy, wybrana forma prawna, profil działalności czy data powstania przedsiębiorstwa.

Odwiedzić trzeba także Urząd Skarbowy, aby zarejestrować firmę dla celów podatku od towarów oraz usług. Tutaj także wszystko odbywa się w oparciu o formularz CEIDG-1. Macie zamiar być płatnikami VAT? W takim razie musicie złożyć formularz VAT-R. Natomiast osoby, które będą współpracowały z Klientami z innych państw muszą również dokonać rejestracji do VAT-EU - jest ona niezbędna przy transakcjach unijnych.

Rejestracja w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych

Każdy przedsiębiorca musi opłacać składki na fundusz pracy, ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Rejestracja przedsiębiorstwa do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych również następuje w oparciu o formularz CEIDG-1. Bardzo ważne jest to, aby w ciągu jednego tygodnia od przyjęcia pracowników do pracy zgłosić ich do obowiązkowego ubezpieczenia.Wizyta w Państwowej Inspekcji Pracy i Sanepidu

Osoby zatrudniające pracowników w ciągu 14 dni muszą zgłosić się - i powiadomić o tym fakcie - do Państwowej Inspekcji Pracy. W niektórych przypadkach - jak choćby prowadzenie działalności związanej z żywnością - konieczna jest także pozytywna opinia od Państwowej Inspekcji Sanitarnej albo Sanitarno-Epidemiologicznej.
Więcej informacji

Artykuł został przygotowany we współpracy ze stroną https://jak-otworzyc-dzialalnosc-gospodarcza.pl/ - o zakładaniu firmy.

Data publikacji: 2018-10-13, ostatnia zmiana: 2018-10-15

Może Cię zaintersować:

- Pendrive, power bank, czy głośnik Bluetooth - co najlepiej sprawdzi się w roli gadżetu reklamowego?

- Laptopy i komputery poleasingowe - jak wybrać?

- Jak i gdzie kupić tani sprzęt IT poleasingowy na fakturę, czyli używane komputery i laptopy dla firm


Spodobało Ci się?


Zobacz ogłoszenia

 Kredyty gotówowe i firmowe ( nawet do 550tyś) ,
Piaseczno
(woj. mazowieckie)
 Usuwanie kleju z posadzki, cena. tel, 504-746-203. Lepik,subit, z podłogi. Wrocław
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
 Laserowe wypalanie materiałów, haft maszynowy, haft laserowy
Pabianice
(woj. łódzkie)
 Zwalczanie  OS i Szerszeni usuwanie gniazd
Giżycko
(woj. warmińsko-mazurskie)
 SKUTECZE Zwalczanie Pluskwy domowej, pluskiew- odpluskwianie
Szczycionek
(woj. warmińsko-mazurskie)
 Fotograf na Panieński, sesja zdjęciowa na panieńskim, Łódź
Łódź
(woj. łódzkie)
 Ustawa odorowa, pomoc, tel. 504-746-203, porady z prawa, ekspertyza, opinia, antyodorowa, przepisy
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
 Odszkodowania powypadkowe Podkarpacie
Rzeszów
(woj. podkarpackie)
 Sporządzenie opinii, decyzja środowiskowa, cennik tel. 504-746-203, odwołanie, skarga, raport środow
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
 Porady prawne online - profesjonalnie, szybko i w rozsądnej cenie!
Warszawa
(woj. mazowieckie)
 Dom letniskowy do wynajęcia - PODDĄBIE koło Ustki / Pomorskie
Poddąbie
(woj. pomorskie)
 Zawór Rexroth 4WE10 J33/CG24 N9K4
Syców
(woj. dolnośląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY

Tajemnice zdolności kredytowej. Jak banki liczą naszą zdolność?
Wzięcie kredytu nierozerwalnie wiąże się z koniecznością wyliczenia zdolności kredytowej. Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób, banki liczą zdolność kredytową i jakie elementy mają wpływ na jej wysokość. Właśnie z tego artykułu można dowiedzieć się, jakie najważniejsze kwestie biorą pod uwagę banki, kiedy liczą zdolność kredytową.

Data publikacji: 2019-05-24

Dlaczego tłumaczenia marketingowe są tak ważne?
Dla prowadzących własną działalność oczywistym jest, że bez marketingu nie ma możliwości zaistnienia na rynku. Konkurencja obecnie jest tak duża, że niewiele pozostało obszarów gdzie można dostrzec monopol, który daje więcej swobody w działaniach reklamowych. Marketing, PR, reklama – podstawą do efektywnego dotarcia do swojej grupy docelowej jest treść.

Data publikacji: 2019-05-07

Plakaty wielkoformatowe ? jak zaprojektować, gdzie wydrukować?
Znaki, banery lub plakaty – niezależnie od tego, jaki rodzaj druku na dużą skalę tworzysz, ważne jest, aby wyróżniał się z tłumu. Aby utworzyć wydruk, na który ludzie zwrócą uwagę, musisz wybrać odpowiednie obrazy, kolory i czcionki. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci uniknąć najczęstszych problemów związanych z drukowaniem plakatów.

Data publikacji: 2019-01-24

Kreatywna integracja - imprezy off road
Pracodawcy zaczynają coraz bardziej zdawać sobie sprawę z konieczności organizowania imprez integracyjnych. Coraz chętniej sięgają też po nieszablonowe rozwiązania. Wyjścia do pubu, na kręgle czy bilard powoli zaczynają odchodzić do przeszłości...

Data publikacji: 2018-10-06