Jak założyć swoją firmę?


Jak założyć swoją firmę?


Planujecie założyć niedługo własną działalność gospodarczą? Jakie kroki należy podjąć, aby przejść przez wszystkie etapy tej procedury?

Wybór formy prawnej

Osoby, które mają pomysł na własne przedsiębiorstwo muszą na początek zdecydować się na odpowiednią formę prawną. Tego aspektu nie można bagatelizować. Wszystko dlatego, że forma prawna firmy ma wpływ nie tylko na koszty początkowe, ale także na wydatki w trakcie prowadzenia działalności. Determinuje to również to czy właściciele będą ponosić odpowiedzialność osobistą za konkretne zobowiązania w swoim biznesie. Można zdecydować się na jednoosobową działalność gospodarczą, spółkę cywilną, spółkę osobową, spółkę kapitałową, spółkę jawną, spółkę partnerską, spółkę komandytową, spółkę komandytowo-akcyjną, spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością czy spółkę akcyjną.

Rejestracja w CEIDG

Potem należy zarejestrować swoje przedsiębiorstwo w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Pomocny będzie w tym formularz CEIDG-1. Właściciel podaje tam wszystkie swoje dane osobiste, a także najważniejsze informacje dotyczące zakładanej firmy. Musi przedstawić fakty między innymi dotyczące przedmiotu działalności, miejsca jej prowadzenia czy głównego adresu oddziału. Poprawne wypełnienie formularza pozwala na zarejestrowanie firmy, a także na uzyskanie numerów NIP i REGON. Warto wiedzieć, że w tym przypadku nie trzeba ponosić żadnych kosztów, bo wszystko jest bezpłatne.Urząd Statystyczny i Skarbowy - w jakim celu trzeba tam się udać?

Następnie - w ciągu dwóch tygodni od wpisu do ewidencji - właściciel musi uzyskać numer REGON - właśnie na podstawie wniosku CEIDG-1. Można to zrobić w odpowiednim Urzędzie Statystycznym. Warto zaznaczyć, że osoby, który już kiedyś prowadziły działalność gospodarczą taki numer REGON posiadają. Ten aspekt dotyczy zatem Polaków, którzy chcą otworzyć swoją pierwszą działalność. Numer REGON jest bardzo istotny. Jest on bowiem niezbędny, aby swobodnie i szybko kontaktować się między innymi z Urzędem Skarbowym czy Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Służy on także do współpracy umów ze swoimi Klientami itp. Trzeba podkreślić, że numer REGON zawiera bardzo ważne informacje na temat danego przedsiębiorstwa. Są to: imię i nazwisko właściciela, jego PESEL, nazwa i adres siedziby firmy, wybrana forma prawna, profil działalności czy data powstania przedsiębiorstwa.

Odwiedzić trzeba także Urząd Skarbowy, aby zarejestrować firmę dla celów podatku od towarów oraz usług. Tutaj także wszystko odbywa się w oparciu o formularz CEIDG-1. Macie zamiar być płatnikami VAT? W takim razie musicie złożyć formularz VAT-R. Natomiast osoby, które będą współpracowały z Klientami z innych państw muszą również dokonać rejestracji do VAT-EU - jest ona niezbędna przy transakcjach unijnych.

Rejestracja w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych

Każdy przedsiębiorca musi opłacać składki na fundusz pracy, ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Rejestracja przedsiębiorstwa do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych również następuje w oparciu o formularz CEIDG-1. Bardzo ważne jest to, aby w ciągu jednego tygodnia od przyjęcia pracowników do pracy zgłosić ich do obowiązkowego ubezpieczenia.Wizyta w Państwowej Inspekcji Pracy i Sanepidu

Osoby zatrudniające pracowników w ciągu 14 dni muszą zgłosić się - i powiadomić o tym fakcie - do Państwowej Inspekcji Pracy. W niektórych przypadkach - jak choćby prowadzenie działalności związanej z żywnością - konieczna jest także pozytywna opinia od Państwowej Inspekcji Sanitarnej albo Sanitarno-Epidemiologicznej.
Więcej informacji

Artykuł został przygotowany we współpracy ze stroną https://jak-otworzyc-dzialalnosc-gospodarcza.pl/ - o zakładaniu firmy.

Może Cię zaintersować:

- Pendrive, power bank, czy głośnik Bluetooth - co najlepiej sprawdzi się w roli gadżetu reklamowego?

- Laptopy i komputery poleasingowe - jak wybrać?

- Jak i gdzie kupić tani sprzęt IT poleasingowy na fakturę, czyli używane komputery i laptopy dla firm

Data publikacji: 2018-10-13, ostatnia zmiana: 2018-10-15

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Natychmiastowe pożyczki
Lublin
(woj. lubelskie)
Operat przeciwpożarowy cena, tel. 504-746-203. Opracowanie i przygotowanie dokumentacji ppoż.
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Montaż ustawianie anten satelitarnych i DVB-T 2 Starachowice
Starachowice
(woj. świętokrzyskie)
Badania na prawo jazdy
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Kuchnie na wymiar, szafy wnękowe, Garderoby itp.
Kielce
(woj. świętokrzyskie)
Hałas, pomoc i porady, opinie specjalisty oraz biegłego w sprawach akustyki. Pomiary hałasu - eksper
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Korekta wykazu opłat środowiskowych.tel. 502-032-782. Poprawa raportu.
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Rzeszów kostka brukowa tel 660175285
Rzeszów
(woj. podkarpackie)
Raport do Kobize, szkolenie, cena, Wrocław, wykaz, raportowanie, terminy, wykonanie raportu, obsługa
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Zespół Muzyczny Roxy Dance
Dębno
(woj. zachodniopomorskie)
usługi spawalnicze, konstrukcje stalowe, ogrodzenia, balustrady
Knurów
(woj. śląskie)
Zgłoszenie pieca wzór i pomoc tel. 504-746-203, cena za  wypełnienie i rejestracje.  Składania dekla
Wrocław
(woj. dolnośląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Czy trzeba mieć dowód, by wziąć pożyczkę?
Pożyczka na dowód cieszy się w Polsce ogromną popularnością. A czy jesteśmy w stanie skorzystać z zewnętrznego finansowania, gdy dowodu nie posiadamy? Czy wystarczy nam prawo jazdy? Jakie dokumenty są...
Data publikacji: 2022-03-31
Jakich dokumentów wymagają pożyczkodawcy pozabankowi? Które dochody akceptują?
Gdy pojawia się pilna potrzeba uzyskania szybkiej pożyczki gotówkowej, Polacy swoje kroki kierują najczęściej do firm pozabankowych. Są one o wiele bardziej elastyczne niż banki czy spółdzielcze kasy...
Data publikacji: 2022-03-25
Dlaczego nie powinniśmy odbierać nieznanych telefonów?
Często spotykamy się z sytuacjami, kiedy dzwonią do nas nieznane telefony, a my nie zawsze jesteśmy w stanie stwierdzić czy odebraliśmy telefon od zaufanej osoby. Dlatego trzeba być czujnym. Warto mie...
Data publikacji: 2022-02-02
Karta kredytowa na świąteczne zakupy - poznaj korzyści
Jeśli Twoje konto oszczędnościowe świeci pustkami, nie musisz rezygnować z planów i marzeń. Dzięki karcie kredytowej sfinansujesz świąteczne zakupy wygodnie, bezpiecznie i niedrogo. W artykule wyjaśni...
Data publikacji: 2021-12-15

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij