Jak założyć swoją firmę?


Jak założyć swoją firmę?


Planujecie założyć niedługo własną działalność gospodarczą? Jakie kroki należy podjąć, aby przejść przez wszystkie etapy tej procedury?

Wybór formy prawnej

Osoby, które mają pomysł na własne przedsiębiorstwo muszą na początek zdecydować się na odpowiednią formę prawną. Tego aspektu nie można bagatelizować. Wszystko dlatego, że forma prawna firmy ma wpływ nie tylko na koszty początkowe, ale także na wydatki w trakcie prowadzenia działalności. Determinuje to również to czy właściciele będą ponosić odpowiedzialność osobistą za konkretne zobowiązania w swoim biznesie. Można zdecydować się na jednoosobową działalność gospodarczą, spółkę cywilną, spółkę osobową, spółkę kapitałową, spółkę jawną, spółkę partnerską, spółkę komandytową, spółkę komandytowo-akcyjną, spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością czy spółkę akcyjną.

Rejestracja w CEIDG

Potem należy zarejestrować swoje przedsiębiorstwo w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Pomocny będzie w tym formularz CEIDG-1. Właściciel podaje tam wszystkie swoje dane osobiste, a także najważniejsze informacje dotyczące zakładanej firmy. Musi przedstawić fakty między innymi dotyczące przedmiotu działalności, miejsca jej prowadzenia czy głównego adresu oddziału. Poprawne wypełnienie formularza pozwala na zarejestrowanie firmy, a także na uzyskanie numerów NIP i REGON. Warto wiedzieć, że w tym przypadku nie trzeba ponosić żadnych kosztów, bo wszystko jest bezpłatne.Urząd Statystyczny i Skarbowy - w jakim celu trzeba tam się udać?

Następnie - w ciągu dwóch tygodni od wpisu do ewidencji - właściciel musi uzyskać numer REGON - właśnie na podstawie wniosku CEIDG-1. Można to zrobić w odpowiednim Urzędzie Statystycznym. Warto zaznaczyć, że osoby, który już kiedyś prowadziły działalność gospodarczą taki numer REGON posiadają. Ten aspekt dotyczy zatem Polaków, którzy chcą otworzyć swoją pierwszą działalność. Numer REGON jest bardzo istotny. Jest on bowiem niezbędny, aby swobodnie i szybko kontaktować się między innymi z Urzędem Skarbowym czy Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Służy on także do współpracy umów ze swoimi Klientami itp. Trzeba podkreślić, że numer REGON zawiera bardzo ważne informacje na temat danego przedsiębiorstwa. Są to: imię i nazwisko właściciela, jego PESEL, nazwa i adres siedziby firmy, wybrana forma prawna, profil działalności czy data powstania przedsiębiorstwa.

Odwiedzić trzeba także Urząd Skarbowy, aby zarejestrować firmę dla celów podatku od towarów oraz usług. Tutaj także wszystko odbywa się w oparciu o formularz CEIDG-1. Macie zamiar być płatnikami VAT? W takim razie musicie złożyć formularz VAT-R. Natomiast osoby, które będą współpracowały z Klientami z innych państw muszą również dokonać rejestracji do VAT-EU - jest ona niezbędna przy transakcjach unijnych.

Rejestracja w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych

Każdy przedsiębiorca musi opłacać składki na fundusz pracy, ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Rejestracja przedsiębiorstwa do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych również następuje w oparciu o formularz CEIDG-1. Bardzo ważne jest to, aby w ciągu jednego tygodnia od przyjęcia pracowników do pracy zgłosić ich do obowiązkowego ubezpieczenia.Wizyta w Państwowej Inspekcji Pracy i Sanepidu

Osoby zatrudniające pracowników w ciągu 14 dni muszą zgłosić się - i powiadomić o tym fakcie - do Państwowej Inspekcji Pracy. W niektórych przypadkach - jak choćby prowadzenie działalności związanej z żywnością - konieczna jest także pozytywna opinia od Państwowej Inspekcji Sanitarnej albo Sanitarno-Epidemiologicznej.
Więcej informacji

Artykuł został przygotowany we współpracy ze stroną https://jak-otworzyc-dzialalnosc-gospodarcza.pl/ - o zakładaniu firmy.

Może Cię zaintersować:

- Pendrive, power bank, czy głośnik Bluetooth - co najlepiej sprawdzi się w roli gadżetu reklamowego?

- Laptopy i komputery poleasingowe - jak wybrać?

- Jak i gdzie kupić tani sprzęt IT poleasingowy na fakturę, czyli używane komputery i laptopy dla firm

Data publikacji: 2018-10-13, ostatnia zmiana: 2018-10-15

ZOBACZ OGŁOSZENIA

GOTÓWKA-ekspres pod zastaw auta bez sprawdzania BAZ
Katowice
(woj. śląskie)
Zrywanie parkietu Usuwanie kleju po parkiecie Lepiku Subitu
Kraków
(woj. małopolskie)
Tania i solidna firma sprzątająca /Piaseczno i okolice/
Piaseczno
(woj. mazowieckie)
Brakuje Tobie Gotówki ? Bank odmówił ? Mamy super ofertę pożyczki gotówkowej dla każdego !
Elbląg
(woj. warmińsko-mazurskie)
Tapicer-Usługi Tapicerskie
Kuźnia Raciborska
(woj. śląskie)
Odzyskaj pożyczone pieniądze
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Transport towarów / przeprowadzki polska i niemcy
Dzierżoniów
(woj. dolnośląskie)
Usługi fotograficzne z dbałością o najwyższe standardy higieniczne. Otwarte studio fotograficzne
Łódź
(woj. łódzkie)
Prasowanie u klienta i nie tylko
Piaseczno
(woj. mazowieckie)
AutoRefit Mechanika Pojazdowa mechanik samochodowy serwis klimatyzacji Malawa naprawy bieżące wymian
Malawa
(woj. podkarpackie)
Serwia SONY kamera obiektyw naprawa Kraków
Kraków
(woj. małopolskie)
Adiustacja ze Świadectwem Wzorcowania Alcofind PRO X5
Wrocław
(woj. dolnośląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Planujesz inwestycję? Sprawdź, jak możesz ją sfinansować dzięki dotacjom unijnym!
Gotowy, aby skupić się na swojej twórczej pasji? Zaplanowałeś inwestycję, a teraz chcesz ją sfinalizować i sfinansować? Oto kilka sposobów na wsparcie finansowe Twoich marzeń. Poznaj, czytając dalej,...
Data publikacji: 2021-02-05
Gdzie najtaniej wypożyczyć samochód w Gdańsku i co wpływa na cenę?
Udajemy się na wakacje do Gdańska, ale nie zamierzamy brać własnego samochodu. Uznaliśmy, że polecimy tam samolotem, dzięki czemu szybciej dotrzemy na miejsce. Tylko że na miejscu nie chcemy być uzale...
Data publikacji: 2020-12-23
W jaki sposób znaleźć najlepszą ofertę kredytu gotówkowego?
Bez względu na sytuację gospodarczą, rynek bankowy wciąż kusi nas reklamami kredytów konsumpcyjnych, które możemy wydać na dowolny cel. Sytuacja związana ze stopami procentowymi obecnie sprzyja zaciąg...
Data publikacji: 2020-10-19
Jak zarabiać w Internecie do 1000 zł i znacznie więcej? Poradnik zarabiania online
Każdy z nas chciałby otrzymać dodatkowe 100, 300, 500, 1000 zł, bądź więcej każdego miesiąca. Tak, by poprawić swój budżet domowy, spłacić długi bądź zbierać pieniądze na wakacje i gromadzadzić oszczę...
Data publikacji: 2020-06-12

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij