Na czym dokładnie polega sprowadzanie aut z USA?

Na czym dokładnie polega sprowadzanie aut z USA?

Sprowadzanie samochodów z USA to bardzo opłacalny, choć - od strony formalnej - dość skomplikowany proces. Auta amerykańskie są projektowane według nieco innych standardów. Mało tego - ich koszt zakupu na terenie Europy jest dużo wyższy, niż nabycie bezpośrednio na amerykańskim rynku. Co więcej, auta z USA to świetna propozycja dla osób, które szukają unikatowych i wyjątkowych pojazdów.

Procedury sprowadzenia auta z USA

Niskie ceny to czynnik, który z pewnością przyciąga wielu inwestorów chętnych na zakup amerykańskiego auta. Problem w tym, że osoba ta musi spełnić szereg formalności, których samodzielne wypełnienie jest dla Kowalskiego zbyt czasochłonne i kosztowne. Bardzo korzystnym rozwiązaniem jest np. skorzystanie z pomocy podmiotów zewnętrznych, które nie tylko pośredniczą w procederze zakupu auta, ale też sprowadzają go do Polski i realizują wszystkie niezbędne płatności (w tym celne i podatkowe).

Więcej o sprowadzaniu aut z USA w poradniku - https://autazusa.pl/porada/sprowadzanie-aut-z-usa-krok-po-kroku/

Od czego zacząć, czyli sprowadzanie aut z USA krok po kroku

1. Analiza ofertowa, czyli portale aukcyjne w praktyce

Zaczynając współpracę z pośrednikiem trzeba dokładnie sprecyzować swoje oczekiwania związane z samochodem, a także określić budżet niezbędny do realizacji tej inwestycji. Mając podstawową wiedzę na temat planowanego zakupu, warto zwrócić uwagę na oferty dostępne w najpopularniejszych, amerykańskich (i kanadyjskich) portalach aukcyjnych, to jest:

 • copart.com;
 • manheim.com
 • iaai.com.

Uwaga! Istnieje również możliwość dokładnego sprawdzenia historii zakupionego auta. W tym celu można skorzystać z bazy danych CARFAX.

Mechanizm licytacji jest bardzo prosty i polega na określeniu maksymalnej kwoty, do której dane auto będzie licytowane. Jeśli usługa ta jest realizowana przez pośrednika, konieczne jest uiszczenie kaucji w wysokości 10 procent licytowanej kwoty. Jeśli aukcja zostanie wygrana, kaucja jest zaliczana na poczet zakupu pojazdu. Jeśli nie, zostanie ona zwrócona nabywcy.

2. Jak zapłacić za auto z USA?

Kolejnym, bardzo istotnym krokiem jest konieczność zapłaty za auto. Niestety - jest to często bagatelizowany przez nabywców etap, gdyż nie zawsze mają oni świadomość, że należy ją zrealizować w maksymalnie cztery dni od dnia zakupu. Warto pamiętać, że każdy dzień opóźnienia będzie się wiązał z koniecznością poniesienia dodatkowej opłaty w wysokości 40 dolarów. Na koniec jeszcze jedna ważna uwaga: osoby, które nie korzystają z pomocy pośrednika muszą dopłacić wartość podatku stanowego w wysokości od 7 do nawet 9 procent.

3. Transport lądowy na terenie USA

Kolejną, istotną z punktu widzenia inwestora kwestią, jest zorganizowanie transportu pomiędzy siedzibą sprzedawcy, a amerykańskim portem. Warto wybrać port, do którego droga dojazdu będzie stosunkowo krótka, gdyż znacząco wpłynie to na redukcję kosztów transportu. Następną, ważną kwestią jest wybór odpowiedniej firmy zajmującej się przewozem auta i uiszczenie wszystkich niezbędnych opłat portowych, wraz z akcyzą i opłatą celną (10 procent wartości samochodu). Koszt transportu morskiego wyniesie - w zależności od miejsca docelowego - od 800 do 1200 dolarów. Najlepiej dostarczyć auto do Niemiec (Bremerhaven), gdyż obowiązuje tam niższy podatek VAT niż w Polsce. Gdy statek dobije do portu docelowego trzeba opłacić opłatę na rzecz operatora portowego (koszt wyładunku kontenera), a także sfinalizować resztę formalności. Na tym etapie należy m.in. złożyć wniosek tranzytowy do Urzędu Celnego.

Uwaga! Jeśli samochód został np. sprowadzony do Niemiec, to staje się on pojazdem wewnątrzwspólnotowym. Oznacza to, że jego rejestracja w Polsce odbywa się tak samo, jak rejestracja innych, sprowadzonych z Unii pojazdów.

4. Transport lądowy w Polsce

Następnym krokiem jest przetransportowanie zakupionego auta pod wskazany adres (najczęściej w Polsce). My - jako pośrednicy - oferujemy taką usługę.

5. Auto z USA a polskie przepisy

Następnym, ważnym krokiem jest dostosowanie konstrukcji auta do polskich przepisów drogowych. Najczęściej wymienia się w tym celu tylne światła, która nie mogą świecić wyłącznie w poziomie (jak w autach amerykańskich) lecz muszą również doświetlać pobocze (dotyczy prawego reflektora). To samo dotyczyć będzie tylnych kierunkowskazów, które w USA są czerwone, a w Polsce żółte. Zmiany obejmą również sposób wykorzystania kierunkowskazów przednich, które w USA są traktowane jako światła postojowe, a także konieczność instalacji tylnych świateł przeciwmgielnych.

6. Formalności w Polsce

Gdy samochód jest już dostosowany do polskich przepisów drogowych, konieczne jest wykonanie stosownego badania technicznego, a także zarejestrowanie pojazdu w polskim urzędzie. Co ważne - skompletowanie wszystkich dokumentów nie jest łatwe, gdyż obejmuje:

 • wniosek o rejestrację;
 • dotychczasowy dowód rejestracyjny samochodu;
 • dowód odprawy celnej;
 • faktury zakupu auta (oryginał);
 • protokół wykonanych badań technicznych + zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania;
 • paszport lub dowód osobisty;
 • potwierdzenie własności lub świadectwo pochodzenia;
 • amerykańskie tablice rejestracyjne;
 • świadectwo dopuszczające pojazd do poruszania się po drogach europejskich.

Ostatnie wskazówki - na co warto uważać?

Sprowadzając auto z USA trzeba pamiętać o tym, że jego opis na aukcji może nie być do końca zgodny z rzeczywistością. Rzadką, ale zdarzającą się praktyką jest np. korygowanie zdjęć w programie graficznym, dzięki czemu można zamaskować niektóre usterki, uszkodzenia nadwozia, podwozia itd. Jak zatem uniknąć zakupu - kolokwialnie mówiąc - "wraku" amerykańskiego auta? Jedyną skuteczną metodą jest skorzystanie z pomocy eksperta, który pomoże odkryć ewentualne nieścisłości i ostrzeże potencjalnego nabywcę przez nieopłacalną inwestycją. Nasza firma również świadczy taką usługę, co zresztą można łatwo zweryfikować na podstawie uzyskanych przez nas referencji.

Podsumowując, "własnoręczne" sprowadzanie aut z USA jest pod wieloma względami nieopłacalne. Jedynym sensownym i opłacalnym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy specjalistów, który doradzą wybór odpowiedniego auta i pomogą sfinalizować wszystkie formalności.

Źródło - https://autazusa.pl

Data publikacji: 2021-11-24, ostatnia zmiana: 2021-11-24

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Audi A5 2.0 TDI (190KM), 2017
100 000 zł
Bielany Wrocławskie
(woj. dolnośląskie)
Citroën C4 Picasso 2017																														          120 KM
57 900 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Hyundai i20 1.2 (84KM), 2018
38 210 zł
Piaseczno
(woj. mazowieckie)
Renault Captur 0.9 TCe (90KM), 2017
48 779 zł
Lublin
(woj. lubelskie)
Peugeot 3008 2018																														          130 KM
83 900 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Volvo S60 D4 (163KM), 2012
50 000 zł
Piaseczno
(woj. mazowieckie)
Opel Astra 1.4 T (125KM), 2017
57 000 zł
Piaseczno
(woj. mazowieckie)
Volvo V40 2.0 D3 (150KM), 2018
45 934 zł
Piaseczno
(woj. mazowieckie)
Opel Astra - 1.4Turbo 140 KM LPG Tempomat Klima Alu PDCx2 Hak Gwarancja - 2011 - Benzyna
19 700 zł
Zduńska Wola
(woj. łódzkie)
Mazda 3 1.6 (105KM), 2004
6 000,00 zł
Bielany Wrocławskie
(woj. dolnośląskie)
Suzuki Vitara 1.6 VVT (120KM), 2015
66 000 zł
Piaseczno
(woj. mazowieckie)
Citroën C4 Picasso 2017																														          120 KM
56 900 zł
Kraków
(woj. małopolskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Czym jest system e-TOLL? Jak go używać?
Autostrady i inne drogi szybkiego ruchu są bardzo wygodnym rozwiązaniem, pozwalającym błyskawicznie dostać się do swojego celu. Niestety przejazd takimi trasami w większości przypadków jest płatny dla...
Data publikacji: 2021-11-12
Elektronika negatywnie wpływa na składki OC?
Coraz większa liczba komponentów elektronicznych może negatywnie wpływać na koszt samochodowego OC. System kontroli prędkości (ISA) stanowi przykład.
Data publikacji: 2021-11-05
Najdłuższe drogi na świecie
Niektórych kilkuset kilometrowe odcinki do pokonania przyprawiają o zawrót głowy i niezadowolenie. Inni na myśl o tysiącach kilometrów autostrady dostają gęsiej skórki z ekscytacji. Zobaczmy ranking n...
Data publikacji: 2021-08-27
Kartka na szybę sprzedam samochód. PDF - jak przygotować i czy warto ją nakleić?
W przypadku samochodów po dziś dzień warto skorzystać z jednej z najprostszych metod informowania o tym, że mamy coś do sprzedania. Kartka sprzedam auto naklejona na tylnych, bocznych szybach samochod...
Data publikacji: 2021-06-12

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij