Kalkulator spalania paliwa

Sprawdź spalanie swojego samochodu

Wynik

Chcesz coś kupić lub sprzedać?

Zobacz samochody na Sprzedawaczu!

Jak używać kalkulatora średniego spalania?

Kalkulator spalania paliwa pozwala na wyliczenie średniego spalania pojazdu. Wystarczy, że wiesz ile kilometrów przejechałeś oraz znasz ilość zatankowanego paliwa. Na podstawie tych dwóch wartośći nasz kalkulator błyskawicznie wyliczy spalanie Twojego samochodu. Dla wyliczeń nie ma znaczenia czy tankowana jest benzyna, olej napędowy czy auto gaz (LPG).

Ponadto jeśli znasz cenę za litr kalkulator wyliczy również średni koszt przejechania 100 km.

Jak wyliczane jest średnie spalanie?

Nasz kalkulator działa na podstawie standardowego wzoru na wyliczenie średniego spalania:

Średnie spalanie = (ilość litrów paliwa) / (przejechany dystans) * 100

Jak zebrać dane do pomiaru?

  1. Zatankuj samochód do pełna
  2. Wyzeruj licznik przebiegu dziennego
  3. Przejedź maksymalnie dużo kilometrów, ale nie więcej niż do rezerwy.
  4. Zatankuj ponownie samochód do pełna
  5. Zanotuj ilość zatankowanych litrów paliwa
  6. Odczytaj ilość przejechanych kilometrów z podlicznika
  7. Wprowadź dane do kalkulatora

Po co liczyć średnie spalanie skoro liczy je komputer pokładowy?

Teoretycznie komputer pokładowy nie powienien się mylić w swoich obliczeniach. Jednak jego dokładność dotyczy tylko zużycia benzyny lub oleju napędowego. W przypadku samochodów z LPG dane, które pokazuje komputer dotyczą szacowanego zużycia benzyny. Faktyczne zużycie paliwa można w przypadku instalacji gazowej policzyć tylko "na piechotę" spisując przebieg i ilość zatankowanych litrów, a następnie przeliczając wg. wzoru.

Druga sprawa to fakt, że nie wszystkie diesle i siliniki benzynowe wyposażone są w komputer pokazujący średnie spalanie. Starsze samochody, nawet te wyposażone we wtrysk paliwa, często nie posiadały komputera pokładowego, a co za tym idzie nie podawały informacji o średnim spalaniu samochodu.

Jak wyliczyć spalanie w aucie z gazem?

Samochody zasilane gazem LPG w zależności od rodzaju zastosowanej instalacji mogą jednocześnie z gazem zużywać pewną ilość benzyny lub zużywać benzynę tylko przy rozruchu. Jak zatem dobrze to policzyć?

W przypadku auta z instalacją 2-4 generacji można zniwelować błąd obliczeń jeśli sprawdzimy spalanie na jednej lub kilku dłuższych trasach. Wtedy udział jazdy na benzynie będzie znikomy i spokojnie możemy pominąć go w obliczniach. Starsze instalacje używają benzyny tylko, gdy silnik jest zimny.

Jeśli nasz samochód wyposażony jest w instalację, która cały czas dodaje odrobinę benzyny do spalania gazu - sytuacja wygląda inaczej. Musisz zatankować benzynę i gaz do pełna i sprawdzić ile ubyło każdego z paliw na danym dystansie. Wtedy dowiesz się, że np Twój samochód spala 1.2 litra benzyny i 6 litrów gazu na 100 km.

Zobacz również nasze inne kalkulatory