Kalkulator powierzchni - m2, ar, hektar

Przelicz jednostki powierzchni

Wpisz powierzchnię w arach, hektarach lub metrach kwadratowych i poznaj wartości w pozostałych jednostkach!

Wynik konwersji

Sprzedajesz dom lub działkę?

Dodaj bezpłatne ogłoszenie na Sprzedawaczu!


Jak używać kalkulatora powierzchni działki (terenu)?

Wystarszy, że wpiszesz jedną z wartości (w arach lub hektarach lub metrach kwadratowych) do naszego kalkulatora, a pozostałe wartość zostaną wyliczone automatycznie! Dzięki kalkulatorowi z łatwością znajdziesz odpowiedź na bardzo częste pytania osób poszukujacych działek lub domów. Wiele osób pyta np: ile hektar ma metrów kwadratowych, ile arów ma haktar czy jak przeliczyć hektary na metry kwadratowe. Z pomocą kalkulatora wszystkie przeliczenia wykonywane są automatycznie.

Jak działa ten kalkulator?

Po wpisaniu jednej z wartości Twój komputer automatycznie przelicza wartości wg. wzorów jak poniżej. To proste, ale szkoda liczyć to ręcznie!

Jak przeliczyć ary na hektary?

W celu przeliczenia arów na hektary musimy podzielić ilość arów przez 100 (hekto)

1 a = 0.01 ha
jeden ar to jedna setna hektara

Jak przeliczyć ary na metry kwadratowe (m2)?

W celu przeliczenia arów na metry kwadratowe należy pomnożyć ilość arów razy 100.

1 a = 100 m2
jeden ar to sto metrów kwadratowych


zwyczajowo w rolnictwie, leśnictwie i geodezji jest to ziemia (kwadrat) o wymiarze 10 na 10 metrów

Jak przeliczyć hektary na ary?

W celu przeliczenia hektarów na ary należy podzielić ilość hektarów przez 100.

1 ha = 100 a
jeden hektar to sto arów


Jak przeliczyć hektary na metry kwadratowe?

W celu przeliczenia hektarów na metry kwadratowe należy podzielić ilość hektarów przez 10 000.

1 ha = 10 000 m2
jeden hektar to 10 000 metrów kwadratowych


zwyczajowo w rolnictwie jeden ha jest to ziemia (kwadrat) o wymiarze 100 na 100 metrów

Oczywiście nie musisz nic liczyć ręcznie. Wystarszy, że wpiszesz jedną z wartości do naszego kalkulatora a drugą i trzecią dostaniesz w ułamku sekundy.

Wyliczanie powierzchni działki?

Poniżej znajdziesz kalkulator pozwalający wyliczyć powierzchnię działki na podstawie długości jej boków. Przygotowaliśmy kalkulator dla trzech najczęściej spotykanych w Polsce kształtów - czyli prostokąta, trójkąta i trapezu. Większość innych kształtów również da się tak podzielić tak by uzyskać prostokąty i trójkąty. Jeśli nie wiesz jakie wymiary ma Twoja działka polecamy skorzystanie z Google Maps odszukanie swojej działki i skorzystanie z funkcji zmierz odłegłość - dostępnej pod prawym klawiszem myszy.

Działka prostokątna - jak wyliczyć powierzchnię?

Działka trójkątna - jak wyliczyć powierzchnię?

Działka trapezowa - jak wyliczyć pole powierzchni?

Ile metrów powinna mieć działka pod dom?

Zwykle pod dom jednorodzinny, który nie jest budowany w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej wystarczy działka o wielkości ok 500-600 m2. Oczywiście jeśli dysponujemy odpowiednim budżetem to działka o powierzchni 800-2000 m2 będzie znacznie ciekawszym rozwiązaniem. Pamiętajmy jednak, że duża działka to również więcej terenu do utrzymania w porządku. Więcej koszenia trawy, grabienia liści itp.

Ostatnio bardzo popularne stały się ponownie budynki w zabudowie segmentowej z działkami o wielkości ok 300-500m2. Dzięki temu, że budynek przylega do granicy działki, to może być ona stosunkowo mała i tania. Mała działka to świetne rozwiazanie dla osób pracujących, którzy z jednej strony chcą mieć kawałek własnego ogródka, a z drugiej strony nie mają za dużo czasu na koszenie trawnika.

Wybierając działkę zwróćmy uwagę by nie była zbyt wąska. Pamiętajmy, że zgodnie z prawem budowlanym musimy zachować zwykle 3-4 metry pomiędzy ścianą a granicą działki.

Częste wielkości, o które pytacie

- 0,5 ha ile to m2? Odpowiedź: 5 000 m2

- 1 ha (hektar) ile to m2? Odpowiedź: 10 000 m2

- 1 ar ile to m2? Odpowiedź: 100 m2

- 5 ar ile to m2? Odpowiedź: 500 m2

- 10 ar ile to m2? Odpowiedź: 1000 m2

- 1000 m2 ile to ar? Odpowiedź 10 ar

Jak wyglądają ary i hektary?

Cały obszar narysowany poniżej ma powierzchię równą 4ha czyli 40 000 m2. Każda kratka to dokładnie 1 ar czyli 10mx10m.Czy 4ha to dużo? Dla przykładu boisko do piłki nożnej według standardów FIFA z 2008 roku posiada wymiary 105 na 68 m - a więc 7 140 m2 (0,71ha).
Przy zachowaniu działki w kszatłcie kwadratu, na czterech hektarach, udałoby się wybudować boisko piłkarskie z całkiem pokaźną widownią dookoła boiska.

Hektar przeliczenowy a fizyczny - czym się różni?

Hektar przeliczeniowy to jednostka sztuczna utworzona głównie dla potrzeb podatkowych. Ustawodawca pomyślał o tym, że nie może każdego fizycznego hektara obciążyć takim samym podatkiem. Dlatego w zależnośći od tego w jakim okręgu znajduje się dany fragment ziemi i jaką klasę ziemi posiada, stosuje się inny przelicznik. Podatek zatem płacony jest od przybliżonej wartości plonu, który z danego kawałka ziemi można uzyskać, a nie od metra kwadratowego powierzchni pola. Jednostka hektara przeliczeniowego jest też stosowana do ustalenia czy dana osoba może być ubezpiecznona w KRUS zamiast ZUS.

Hektar przeliczenowy jak wyliczyć?

Hektar przeliczeniowy dla gruntów ornych uzyskujemy mnożąc ilość hektarów fizycznych przez wartość z poniższej tabeli.

W celu sprawdzenia w jakim rejonie znajduje się dany kawałek ziemi musimy sięgnąć do ROZPORZĄDZENIA MINISTRA FINANSÓW z dnia 10 grudnia 2001 r. w sprawie zaliczenia gmin oraz miast do jednego z czterech okręgów podatkowych". Podstawą prawną dla wszystkich wyliczeń jest Ustawa z dnia 15 listopada 1984 o podatku rolnym.

Jeśli potrzebujesz dokładnych informacji uwzględniających wszelkie aspekty gruntów sięgnij koniecznie do ustawy o podatku rolnym. Dowiesz się z niej m.in., że sady, stawy, łąki i pastwiska przeliczane są w inny sposób niż grunty orne. Co ciekawe w przypadku stawów kluczowe jest to jakie ryby są w nim hodowane.FAQ - najczęstsze pytania dotyczące przeliczeń arów i hektarów na metry kwadratowe

🔢 Ile hektar ma arów?

1 ha ma dokładnie 100 arów. Zastosowany przedrostek h oznacza mnożenie razy 100. 1 ha, w kwadracie ma dokładnie 10 x 10 arów. Jeśli chcesz przeliczyć wymiary skorzystaj z kalkulatora.

🔢 Ile hektar ma metrów kwadratowych?

1 ha ma dokładnie 10 000 metrów kwadratowych. Kwadratowy obszar ziemi ma wtedy wymiary 100 x 100 metrów. Przeliczyć wartość możesz najłatwiej za pomocą kalkulatora.

🔢 Ile ar ma metrów kwadratowych?

Jeden ar ma dokładnie 100 metrów kwadratowych. Zwyczajowo jest to kwadratowy kawałek ziemi o wymiarach 10 x 10 metrów.

Zobacz również nasze inne kalkulatory

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij