Kalkulator powierzchni - m2, ar, hektar

Przelicz jednostki powierzchni

Wpisz powierzchnię w arach, hektarach lub metrach kwadratowych i poznaj wartości w pozostałych jednostkach!


Jak używać kalkulatora powierzchni działki (terenu)?

Wystarszy, że wpiszesz jedną z wartości (w arach lub hektarach lub metrach kwadratowych) do naszego kalkulatora, a pozostałe wartość zostaną wyliczone automatycznie! Dzięki kalkulatorowi z łatwością znajdziesz odpowiedź na bardzo częste pytania osób poszukujacych działek lub domów. Wiele osób pyta np: ile hektar ma metrów kwadratowych, ile arów ma haktar czy jak przeliczyć hektary na metry kwadratowe. Z pomocą kalkulatora wszystkie przeliczenia wykonywane są automatycznie.

Jak działa ten kalkulator? - zastosowane wzory

Po wpisaniu jednej z wartości Twój komputer automatycznie przelicza wartości wg. wzorów jak poniżej. To proste, ale szkoda liczyć to ręcznie!

Jak przeliczyć ary na hektary?

W celu przeliczenia arów na hektary musimy podzielić ilość arów przez 100 (hekto)

1 a = 0.01 ha
jeden ar to jedna setna hektara

Jak przeliczyć ary na metry kwadratowe (m2)?

W celu przeliczenia arów na metry kwadratowe należy pomnożyć ilość arów razy 100.

1 a = 100 m2
jeden ar to sto metrów kwadratowych


zwyczajowo w rolnictwie, leśnictwie i geodezji jest to ziemia (kwadrat) o wymiarze 10 na 10 metrów

Jak przeliczyć hektary na ary?

W celu przeliczenia hektarów na ary należy podzielić ilość hektarów przez 100.

1 ha = 100 a
jeden hektar to sto arów


Jak przeliczyć hektary na metry kwadratowe?

W celu przeliczenia hektarów na metry kwadratowe należy podzielić ilość hektarów przez 10 000.

1 ha = 10 000 m2
jeden hektar to 10 000 metrów kwadratowych


zwyczajowo w rolnictwie jeden ha jest to ziemia (kwadrat) o wymiarze 100 na 100 metrów

Oczywiście nie musisz nic liczyć ręcznie. Wystarszy, że wpiszesz jedną z wartości do naszego kalkulatora a drugą i trzecią dostaniesz w ułamku sekundy.

Wyliczanie powierzchni działki - jak to zrobić?

Poniżej znajdziesz kalkulator pozwalający wyliczyć powierzchnię działki na podstawie długości jej boków. Przygotowaliśmy kalkulator dla trzech najczęściej spotykanych w Polsce kształtów - czyli prostokąta, trójkąta i trapezu. Większość innych kształtów również da się tak podzielić tak by uzyskać prostokąty i trójkąty. Jeśli nie wiesz jakie wymiary ma Twoja działka polecamy skorzystanie z Google Maps odszukanie swojej działki i skorzystanie z funkcji zmierz odłegłość - dostępnej pod prawym klawiszem myszy.

Alternatywnym narzędziem, z którego możemy skorzystać jest geoportal. Konkretnie mapy znajdujące się w serwisie geoportal - rozwiązanie zostało udostępniane przez państwo Polskie. Narzędzie to znacznie różni się od Google Maps. Możemy tu podejrzeć działki ewidencyjne oraz nakłądać wiele warstw. Nie ma jednak wyznaczania tras. Kluczowe dla nas jest jednak to, że na stronie https://mapy.geoportal.gov.pl/ możemy dokonać dokłądnego pomiaru działki. Wystarczy odnaleźć swój kawałek ziemi i dalej korzystając z narzędzia "Mierz powierzchnię" oznaczyć interesujący nas obszar.

Działka prostokątna - jak wyliczyć powierzchnię?

Działka trójkątna - jak wyliczyć powierzchnię?

Działka trapezowa - jak wyliczyć pole powierzchni?

Ile metrów kwadratowych powinna mieć działka pod dom?

Działka pod dom wolnostojący

Zwykle pod dom jednorodzinny, który nie jest budowany w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej wystarczy już działka o wielkości ok 500-600 m2. Oczywiście jeśli dysponujemy odpowiednim budżetem to działka o powierzchni 800-2000 m2 będzie znacznie ciekawszym rozwiązaniem. Pamiętajmy jednak, że duża działka to również więcej terenu do utrzymania w porządku. Więcej koszenia trawy, grabienia liści itp.

Działka pod dom szeregowy / segment

Ostatnio bardzo popularne stały się ponownie budynki w zabudowie segmentowej z działkami o wielkości ok 300-500m2. Dzięki temu, że budynek przylega do granicy działki, to może być ona stosunkowo mała i tania. Mała działka to świetne rozwiazanie dla osób pracujących, które z jednej strony chcą mieć kawałek własnego ogródka, a z drugiej strony nie mają za dużo czasu na koszenie trawnika.

Szerokość działki - o tym musisz pamiętać

Wybierając działkę zwróćmy uwagę by nie była zbyt wąska. Pamiętajmy, że zgodnie z prawem budowlanym musimy zachować zwykle 3 (ściana bez okien) lub 4 (ściana z oknami) metry pomiędzy ścianą a granicą działki. Kupując działkę, która ma mniej niż 15m szerokości bardzo ograniczamy szerokość budynku, który można na niej postawić.

Jaki dom na małą lub wąską działkę?

Kiedy posiadamy działkę, która jest wąska lub ma małą powierzchnię warto rozważyć dom piętrowy. Na tą samą ilość metrów domu będziemy wtedy potrzebować znacznie mniej metrów zabudowy.

Dom u podnóża Pogórza Rożnowskiego.
429 000 zł
Olszowa
(woj. małopolskie)
Działka Warszawa Bemowo/ Jelonki
1 100 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Działki inwestycyjno-budowlane Duszniki-Zdrój
2 700 000 zł
Duszniki-Zdrój
(woj. dolnośląskie)
Działka budowlana o pow. 371 m2/Dziesiąta
239 000 zł
Lublin
(woj. lubelskie)

Jak duży faktycznie jest hektar i ar?

Cały obszar narysowany poniżej ma powierzchię równą 4ha czyli 40 000 m2. Każda kratka to dokładnie 1ar czyli 10mx10m.



Czy 4ha to dużo? Dla przykładu boisko do piłki nożnej według standardów FIFA z 2008 roku posiada wymiary 105 na 68 m - a więc 7 140 m2 (0,71ha).
Przy zachowaniu działki w kszatłcie kwadratu, na czterech hektarach, udałoby się wybudować boisko piłkarskie z całkiem pokaźną widownią dookoła boiska.

Hektar przeliczenowy a fizyczny - czym się różni?

Hektar przeliczeniowy to jednostka sztuczna utworzona głównie dla potrzeb podatkowych. Ustawodawca pomyślał o tym, że nie może każdego fizycznego hektara obciążyć takim samym podatkiem. Dlatego w zależnośći od tego w jakim okręgu znajduje się dany fragment ziemi i jaką klasę ziemi posiada, stosuje się inny przelicznik. Podatek zatem płacony jest od przybliżonej wartości plonu, który z danego kawałka ziemi można uzyskać, a nie od metra kwadratowego powierzchni pola. Jednostka hektara przeliczeniowego jest też stosowana do ustalenia czy dana osoba może być ubezpiecznona w KRUS zamiast ZUS.

Hektar przeliczenowy jak wyliczyć?

Hektar przeliczeniowy dla gruntów ornych uzyskujemy mnożąc ilość hektarów fizycznych przez wartość z poniższej tabeli.

W celu sprawdzenia w jakim rejonie znajduje się dany kawałek ziemi musimy sięgnąć do ROZPORZĄDZENIA MINISTRA FINANSÓW z dnia 10 grudnia 2001 r. w sprawie zaliczenia gmin oraz miast do jednego z czterech okręgów podatkowych". Podstawą prawną dla wszystkich wyliczeń jest Ustawa z dnia 15 listopada 1984 o podatku rolnym.

Jeśli potrzebujesz dokładnych informacji uwzględniających wszelkie aspekty gruntów sięgnij koniecznie do ustawy o podatku rolnym. Dowiesz się z niej m.in., że sady, stawy, łąki i pastwiska przeliczane są w inny sposób niż grunty orne. Co ciekawe w przypadku stawów kluczowe jest to jakie ryby są w nim hodowane.



FAQ - najczęstsze pytania dotyczące przeliczeń arów i hektarów na metry kwadratowe

🔢 Ile hektar ma arów?

1 ha ma dokładnie 100 arów. Zastosowany przedrostek h oznacza mnożenie razy 100. 1 ha, w kwadracie ma dokładnie 10 x 10 arów. Jeśli chcesz przeliczyć wymiary skorzystaj z kalkulatora.

🔢 Ile hektar ma metrów kwadratowych?

1 ha ma dokładnie 10 000 metrów kwadratowych. Kwadratowy obszar ziemi ma wtedy wymiary 100 x 100 metrów. Przeliczyć wartość możesz najłatwiej za pomocą kalkulatora.

🔢 Ile ar ma metrów kwadratowych?

Jeden ar ma dokładnie 100 metrów kwadratowych. Zwyczajowo jest to kwadratowy kawałek ziemi o wymiarach 10 x 10 metrów.

Częste wielkości, o które pytacie

- 0,5ha ile to m2? Odpowiedź: 5 000m2

- 1ha ile to m2? Odpowiedź: 10 000m2

- 100ha ile to km2? Odpowiedź 1km2

- 1ar ile to m2? Odpowiedź: 100m2

- 5ar ile to m2? Odpowiedź: 500m2

- 10ar ile to m2? Odpowiedź: 1000m2

- 1000m2 ile to arów? Odpowiedź 10ar

- 1200m2 ile to hektarów? Odpowiedź 0,12ha

Zobacz również nasze inne kalkulatory