Szukaj

Kategorie

Czy tablet może zastąpić czytnik e-booków?


Czy tablet może zastąpić czytnik e-booków?


Czytniki e-booków nigdy nie zrobiły furory na rynku, a już na pewno nie osiągnęły skali sprzedaży satysfakcjonującej ich producentów. Eksperci rynku technologii mobilnych nie mają wątpliwości, że to głównie efekt popularności smartfonów i tabletów. Szczególnie te drugie często są traktowane, jako odpowiedni „zamiennik” dla czytnika. Czy jednak rzeczywiście możemy tutaj mówić o idealnej alternatywie?

Różnica tkwi w technologii wyświetlania tekstu

Nowoczesny czytnik e-booków na pierwszy rzut oka nie różni się jakoś szczególnie od tabletu. Wystarczy jednak otworzyć na nim książkę w cyfrowym formacie, aby od razu dostrzec, że mamy do czynienia z zupełnie innymi urządzeniami.

Ekran czytnika wyświetla tylko dwa kolory: biały i czarny. W przypadku tego sprzętu można się spotkać z określeniem „e-papier”. Jest to technologia obrazu, która ma do złudzenia przypominać wygląd klasycznej kartki papieru. Większość czytników (szczególnie tych tańszych) nie posiada również podświetlenia ekranu, a więc możemy odczytać tekst wyłącznie w dzień lub przy zewnętrznym źródle światła.Wynikają z tego dwie korzyści. Po pierwsze: wyświetlany tekst wygląda dość naturalnie, dzięki czemu możemy mieć wrażenie, jakbyśmy czytali zwykłą książkę (motywuje to do czytania). Po drugie (i najważniejsze): e-papier nie męczy wzroku, a przynajmniej nie w takim stopniu, jak ekran z podświetleniem LED stosowany w tablecie.

Tablet jest bardziej uniwersalny

Nikomu chyba nie trzeba tłumaczyć, na czym polega podstawowa przewaga tabletu nad czytnikiem e-booków. Po prostu jest to urządzenie wielofunkcyjne, które można wykorzystać do różnych zastosowań. Tablet – okazjonalnie – zastąpi czytnik e-booków, posłuży do grania, przeglądania Internetu czy oglądania filmów.

Czytniki e-booków nie posiadają takich funkcji. Powód jest oczywisty: zastosowane w nich ekrany są przystosowane wyłącznie do wyświetlania statycznego obrazu. Decydując się na zakup czytnika musisz więc mieć świadomość, że wykorzystasz to urządzenie tylko w jednym celu.

Tablet zamiast czytnika: tak czy nie?

Jeśli rozważasz traktowanie tabletu w formie alternatywy dla czytnika e-booków, to możesz się srodze zawieść. Długotrwałe czytanie tekstu na ekranie z dolnym podświetleniem nie jest zdrowe dla oczu i po prostu męczące. Dlatego molom książkowym bezapelacyjnie polecamy czytnik.Jeśli natomiast szukasz urządzenia wielofunkcyjnego i chcesz mieć tylko możliwość okazjonalnego (i niezbyt długiego) czytania książek w cyfrowym formacie, lepszym wyborem będzie dla Ciebie tablet. Koniecznie jednak zainwestuj w model wyposażony w ekran wysokiej jakości – np. w technologii AMOLED lub Retina.

Data publikacji: 2018-09-17, ostatnia zmiana: 2018-10-11Mindly.pl Jerzy Biernacki
Artykuł został przygotowany przez portal Mindly.pl (multiportal tematyczny)

Może Cię zaintersować:

- Ile kosztuje wydanie książki online?

- Przyszłość smartfonów - jak rozwiną się urządzenia mobilne?

- Rozszerzona rzeczywistość w grach komputerowych 

- Rozszerzona rzeczywistość w grach komputerowych 


Spodobało Ci się?


ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY

Przyszłość smartfonów - jak rozwiną się urządzenia mobilne?

Przyszłość smartfonów - jak rozwiną się urządzenia mobilne?

Jaka przyszłość czeka urządzenia mobilne? Jak będą wyglądały smartfony przyszłości? Co się zmieni, a co pozostanie takie samo? Sprawdź, jak rozwiną się smartfony, tablety i aplikacje.

Data publikacji: 2018-08-07

Jak wyczyścić przypalone żelazko?

Jak wyczyścić przypalone żelazko?

Przypalona stopa żelazka to częsty problem. Istnieją jednak sposoby, by łatwo sobie z tym poradzić. Poniżej znajdziecie kilka ciekawych informacji oraz wskazówek, w jaki sposób pozbyć się zabrudzeń z żelazka.

Data publikacji: 2018-08-05

Najlepsze drukarki 3D na rynku ? od domowych do profesjonalnych

Najlepsze drukarki 3D na rynku ? od domowych do profesjonalnych

Moda na drukarki 3D narodziła się dla powszechnego świata w 2013 roku. Od tego momentu niemal każdy sklep z urządzeniami RTV i AGD posiada w swoim asortymencie choćby jedną drukarkę 3D. Na rynku istnieje mnóstwo różnych sprzętów,...

Data publikacji: 2018-06-04

Nie wyrzucaj pustego tonera!

Nie wyrzucaj pustego tonera!

Rynek materiałów eksploatacyjnych do drukarek wycenia się w Polsce na 2 mld zł. Tylko połowa zużytych wkładów trafia jednak do recyklingu. Niezgodna z przepisami utylizacja pustych pojemników może słono kosztować.

Data publikacji: 2018-06-04