Dlaczego dziecko powinno mieć zróżnicowane zabawki?


Dlaczego dziecko powinno mieć zróżnicowane zabawki?


To, że dziecku daje się zabawki, jest czymś tak oczywistym, iż niemal nikt nie zastanawia się nad ich prawdziwą funkcją. A ta wbrew pozorom nie ogranicza się wyłącznie do poprawy nastroju malucha. Również dobór zabawek najczęściej sprowadza się do oceny wieku i płci dziecka. Tymczasem różnorakie zabawki mogą pełnić bardzo istotną rolę w rozwoju dziecka.

Zabawki dające poczucie bezpieczeństwa

Ten pozornie błahy czynnik jest niezwykle istotny dla dobrego samopoczucia maleństwa. Pluszowe zabawki, które dziecko może w każdej chwili przytulić, które czasem zastępują poduszkę i które są miękkie i przyjemne w dotyku, świetnie sprawdzają się nie tylko do wywoływania uśmiechu na twarzy maluszka, lecz również jako maskotka, która pomaga mu poczuć się bezpiecznie.

Jeśli ktokolwiek ma wątpliwości w tym względzie, wystarczy chwilę zastanowienia. Czy to nie właśnie pluszowe misie i inne zwierzątka nie kojarzą się z tymi zabawkami, po które małe dzieci sięgają, kiedy jest im smutno?

Obecność bodźców

Wiele badań naukowych wykazało, że małe dzieci potrzebują bodźców zewnętrznych do tego, aby się sprawnie rozwijały. Stąd grzechotki, które pozwalają generować dźwięk, gdy maluch nimi potrząśnie. Stąd także pozytywki, które pomagają kierować uwagę niemowlęcia na ogrywaną melodię. Wreszcie właśnie stąd sensoryczne zabawki dla dzieci, które pomagają pobudzić również bodźce dotykowe. No i właśnie z tego względu istotne jest, aby akcesoria dla niemowląt były bardzo kolorowe.



Zabawki, które pomagają uczyć się świata

Nie do przecenienia jest również rola edukacyjna. Poprzez kojarzenie konkretnych kształtów i bodźców, zabawki dla dzieci pomagają maleństwom uczyć się otaczającego je świata. Wiele z nich jest specjalnie dostosowywana do wieku, możliwości i potrzeb dzieci w różnym wieku, od kilku miesięcy do kilku lat. Dzięki nim maluchy mogą kształtować swoją wyobraźnie przestrzenną, uczyć się kojarzenia konkretnych dźwięków z obrazkami (np. zwierząt), a w wieku przedszkolnym np. łatwiej uczyć się czytania.

Rozwijanie zdolności planowania

Zdarzają się i takie zabawki dla dzieci, które pomagają rozwijać nie tylko wyobraźnię przestrzenną, ale i umiejętność obmyślania różnych konstrukcji. Zabawa klockami (w szczególności konstrukcyjnymi, które można łączyć ze sobą, choć nie tylko nimi) pomaga dziecku w równoległym rozwijaniu zdolności manualnych i wspomnianego już planowania – czyli dwa w jednym.



Uczenie ról

Nie da się ukryć, że mówiąc o zabawkach dla dzieci trudno pominąć wątek ich roli w socjalizowaniu maluszków. Właśnie z pomocą zabawek uczą się one odgrywania różnych ról i funkcji społecznych. Oczywiście, trzeba przy tym pamiętać, iż ma to swoje plusy i minusy. To, co może pomóc w uczeniu się ról, może też wprowadzać stereotypy. Tu jednak pojawia się rola rodziców, którzy powinni w umiejętny sposób dobrać zabawki.

Rozwój fizyczny

Istnieje także i taka grupa zabawek, które pomagają w rozładowaniu energii, jaka często rozpiera dzieci i wsparciu ich rozwoju motorycznego. To m.in. wszelkiego rodzaju małe piłki, ogrodowe trampoliny, czy elementy placów zabaw itp. Najłatwiej z nich korzystać rodzinom, które posiadają własny ogródek, jednak i w innych przypadkach przy odrobinie wyobraźni można z nich zrobić pożytek.


Tekst stworzony dzięki sklepowi Nodik (https://nodik.pl/zabawki-c-2.html), w którym można znaleźć mnóstwo zabawek dla dzieci.

Może Cię zaintersować:

- Zabawki dobrej jakości, czyli jakie?

- Ciekawe pomysły na prezent dla dziecka

- Czy warto zapisać dziecko do prywatnego przedszkola?

- Porady dla rodziców przedszkolaków - jak radzić sobie z niejadkiem?

Data publikacji: 2018-08-23, ostatnia zmiana: 2018-10-09

ZOBACZ OGŁOSZENIA

 majorette auto fc bayern monachium simba
12,88 zł
Szczecin
(woj. zachodniopomorskie)
zestaw kreatywny do zdrapywania koty 5+, janod
64,00 zł
Będzin
(woj. śląskie)
apli kids, naklejki serduszka
16,00 zł
Sanok
(woj. podkarpackie)
 puzzle 2 x 1000 el. 16 świąteczny koncert jumbo
89,00 zł
Orpiszew
(woj. wielkopolskie)
 puzzle drewniane 6 x 6 el. bigtoys
12,05 zł
Domaszowice
(woj. świętokrzyskie)
drewniana układanka-tangram essentiel, janod
99,00 zł
Stargard Szczeciński
(woj. zachodniopomorskie)
 śmieciarka żółta 42 cm middle truck w kartonie wader
69,14 zł
Kołobrzeg
(woj. zachodniopomorskie)
elektroniczne pianino confetti, janod
299,00 zł
Gierałcice
(woj. opolskie)
lego speed champions samochód wyścigowy chevrolet corvette c8.r i 1968 chevrolet corvette 76903
179,99 zł
Opole
(woj. opolskie)
 klocki konstrukcyjne adusie 24 elementy
17,59 zł
Tarnowskie Góry
(woj. śląskie)
Lena Lena Lena Dzwig 70 cm luzem w kartonie
147,81 zł
Krosno Odrzańskie
(woj. lubuskie)
 lalka królowa crystal trudi
92,25 zł
Gorzów Wielkopolski
(woj. lubuskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Najczęstsze choroby wirusowe małych przedszkolaków
Dziecko, które uczęszcza do przedszkola, narażone jest na wiele chorób, od wirusowych po bakteryjne. Jest to całkiem normalne zjawisko, dziecko bowiem nabywa w ten sposób odporność. Wypuszczone ze „st...
Data publikacji: 2021-04-26
Jak ubrać dziecko do przedszkola zimą?
Zima w przedszkolu to taki czas, w którym ubranie naszego dziecka, zajmuje więcej czasu, aniżeli sam czas spędzony na zewnątrz. To także nierzadko frustracja dla rodzica, kiedy nie wie jak ubrać dziec...
Data publikacji: 2020-12-08
Wybieramy meble dla dziewczynki
Gdy mówimy o meblach dla dziewczynki, zwykle mamy przed oczyma klasyczne rozwiązania. Choć jednak cieszą się one dużą popularnością, trudno nie zgodzić się z tym, że nie są jedynymi, które powinny nas...
Data publikacji: 2020-09-28
Jak dobrać odpowiedni smoczek?
Warto mieć świadomość, że zarówno Światowa Organizacja Zdrowia, jak i eksperci żywieniowi rekomendują karmienie tylko i wyłącznie piersią aż do 6 miesiąca życia dziecka. Młode matki doskonale zdają so...
Data publikacji: 2020-09-10

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij