Szukaj

Kategorie

Dlaczego dziecko powinno mieć zróżnicowane zabawki?


Dlaczego dziecko powinno mieć zróżnicowane zabawki?


To, że dziecku daje się zabawki, jest czymś tak oczywistym, iż niemal nikt nie zastanawia się nad ich prawdziwą funkcją. A ta wbrew pozorom nie ogranicza się wyłącznie do poprawy nastroju malucha. Również dobór zabawek najczęściej sprowadza się do oceny wieku i płci dziecka. Tymczasem różnorakie zabawki mogą pełnić bardzo istotną rolę w rozwoju dziecka.

Zabawki dające poczucie bezpieczeństwa

Ten pozornie błahy czynnik jest niezwykle istotny dla dobrego samopoczucia maleństwa. Pluszowe zabawki, które dziecko może w każdej chwili przytulić, które czasem zastępują poduszkę i które są miękkie i przyjemne w dotyku, świetnie sprawdzają się nie tylko do wywoływania uśmiechu na twarzy maluszka, lecz również jako maskotka, która pomaga mu poczuć się bezpiecznie.

Jeśli ktokolwiek ma wątpliwości w tym względzie, wystarczy chwilę zastanowienia. Czy to nie właśnie pluszowe misie i inne zwierzątka nie kojarzą się z tymi zabawkami, po które małe dzieci sięgają, kiedy jest im smutno?

Obecność bodźców

Wiele badań naukowych wykazało, że małe dzieci potrzebują bodźców zewnętrznych do tego, aby się sprawnie rozwijały. Stąd grzechotki, które pozwalają generować dźwięk, gdy maluch nimi potrząśnie. Stąd także pozytywki, które pomagają kierować uwagę niemowlęcia na ogrywaną melodię. Wreszcie właśnie stąd sensoryczne zabawki dla dzieci, które pomagają pobudzić również bodźce dotykowe. No i właśnie z tego względu istotne jest, aby akcesoria dla niemowląt były bardzo kolorowe.Zabawki, które pomagają uczyć się świata

Nie do przecenienia jest również rola edukacyjna. Poprzez kojarzenie konkretnych kształtów i bodźców, zabawki dla dzieci pomagają maleństwom uczyć się otaczającego je świata. Wiele z nich jest specjalnie dostosowywana do wieku, możliwości i potrzeb dzieci w różnym wieku, od kilku miesięcy do kilku lat. Dzięki nim maluchy mogą kształtować swoją wyobraźnie przestrzenną, uczyć się kojarzenia konkretnych dźwięków z obrazkami (np. zwierząt), a w wieku przedszkolnym np. łatwiej uczyć się czytania.

Rozwijanie zdolności planowania

Zdarzają się i takie zabawki dla dzieci, które pomagają rozwijać nie tylko wyobraźnię przestrzenną, ale i umiejętność obmyślania różnych konstrukcji. Zabawa klockami (w szczególności konstrukcyjnymi, które można łączyć ze sobą, choć nie tylko nimi) pomaga dziecku w równoległym rozwijaniu zdolności manualnych i wspomnianego już planowania – czyli dwa w jednym.Uczenie ról

Nie da się ukryć, że mówiąc o zabawkach dla dzieci trudno pominąć wątek ich roli w socjalizowaniu maluszków. Właśnie z pomocą zabawek uczą się one odgrywania różnych ról i funkcji społecznych. Oczywiście, trzeba przy tym pamiętać, iż ma to swoje plusy i minusy. To, co może pomóc w uczeniu się ról, może też wprowadzać stereotypy. Tu jednak pojawia się rola rodziców, którzy powinni w umiejętny sposób dobrać zabawki.

Rozwój fizyczny

Istnieje także i taka grupa zabawek, które pomagają w rozładowaniu energii, jaka często rozpiera dzieci i wsparciu ich rozwoju motorycznego. To m.in. wszelkiego rodzaju małe piłki, ogrodowe trampoliny, czy elementy placów zabaw itp. Najłatwiej z nich korzystać rodzinom, które posiadają własny ogródek, jednak i w innych przypadkach przy odrobinie wyobraźni można z nich zrobić pożytek.


Tekst stworzony dzięki sklepowi Nodik (https://nodik.pl/zabawki-c-2.html), w którym można znaleźć mnóstwo zabawek dla dzieci.

Data publikacji: 2018-08-23, ostatnia zmiana: 2018-10-09

Może Cię zaintersować:

- Zabawki dobrej jakości, czyli jakie?

- Ciekawe pomysły na prezent dla dziecka

- Czy warto zapisać dziecko do prywatnego przedszkola?

- Porady dla rodziców przedszkolaków - jak radzić sobie z niejadkiem?


Spodobało Ci się?


ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY

Rozmiary ubranek dziecięcych - jak wybrać odpowiedni?
Małe dzieci bardzo szybko wyrastają ze swoich ubrań, szczególnie w pierwszych latach swojego życia. Zanim jednak zdecydujemy zapełnić szafę nowymi ubraniami, warto wcześniej przyjrzeć się, jaki rozmiar będzie najbardziej trafionym wyborem.

Data publikacji: 2018-09-29

Ćwiczenia w czasie ciąży
Większość kobiet, kiedy zachodzi w ciążę, martwi się, że straci swoją sylwetkę, nabierając zbyt wiele kilogramów. Wszystko jednak zależy od stylu życia przyszłej matki, ponieważ można przeciwdziałać niepotrzebnemu tyciu. Właśnie z tego powodu wielu dietetyków i nie tylko tworzy przeróżne ćwiczenia dla kobiet w ciąży...

Data publikacji: 2018-09-28

Najlepsze foteliki rowerowe
Wycieczki rowerowe z dziećmi to fantastyczna zabawa, która wcale nie musi być ograniczona tylko do tych większych latorośli. Na rower można zabierać dzieci już w wieku 9 miesięcy – o ile wyposażymy swój pojazd w odpowiedni fotelik, rzecz jasna.

Data publikacji: 2018-09-25

Higiena jamy ustnej u dziecka - jak o nią dbać?
Higiena jamy ustnej u dzieci jest bardzo ważna. Nie tylko ze względu estetycznego, ale także zdrowotnego, ponieważ to właśnie podejście nasze i naszego dziecka do higieny jamy ustnej będzie mieć ostateczny wpływ na to, w jakim stanie znajdzie się uzębienie naszej pociechy w okresie wczesnej dorosłości...

Data publikacji: 2018-09-24