Dlaczego dziecko powinno mieć zróżnicowane zabawki?


Dlaczego dziecko powinno mieć zróżnicowane zabawki?


To, że dziecku daje się zabawki, jest czymś tak oczywistym, iż niemal nikt nie zastanawia się nad ich prawdziwą funkcją. A ta wbrew pozorom nie ogranicza się wyłącznie do poprawy nastroju malucha. Również dobór zabawek najczęściej sprowadza się do oceny wieku i płci dziecka. Tymczasem różnorakie zabawki mogą pełnić bardzo istotną rolę w rozwoju dziecka.

Zabawki dające poczucie bezpieczeństwa

Ten pozornie błahy czynnik jest niezwykle istotny dla dobrego samopoczucia maleństwa. Pluszowe zabawki, które dziecko może w każdej chwili przytulić, które czasem zastępują poduszkę i które są miękkie i przyjemne w dotyku, świetnie sprawdzają się nie tylko do wywoływania uśmiechu na twarzy maluszka, lecz również jako maskotka, która pomaga mu poczuć się bezpiecznie.

Jeśli ktokolwiek ma wątpliwości w tym względzie, wystarczy chwilę zastanowienia. Czy to nie właśnie pluszowe misie i inne zwierzątka nie kojarzą się z tymi zabawkami, po które małe dzieci sięgają, kiedy jest im smutno?

Obecność bodźców

Wiele badań naukowych wykazało, że małe dzieci potrzebują bodźców zewnętrznych do tego, aby się sprawnie rozwijały. Stąd grzechotki, które pozwalają generować dźwięk, gdy maluch nimi potrząśnie. Stąd także pozytywki, które pomagają kierować uwagę niemowlęcia na ogrywaną melodię. Wreszcie właśnie stąd sensoryczne zabawki dla dzieci, które pomagają pobudzić również bodźce dotykowe. No i właśnie z tego względu istotne jest, aby akcesoria dla niemowląt były bardzo kolorowe.Zabawki, które pomagają uczyć się świata

Nie do przecenienia jest również rola edukacyjna. Poprzez kojarzenie konkretnych kształtów i bodźców, zabawki dla dzieci pomagają maleństwom uczyć się otaczającego je świata. Wiele z nich jest specjalnie dostosowywana do wieku, możliwości i potrzeb dzieci w różnym wieku, od kilku miesięcy do kilku lat. Dzięki nim maluchy mogą kształtować swoją wyobraźnie przestrzenną, uczyć się kojarzenia konkretnych dźwięków z obrazkami (np. zwierząt), a w wieku przedszkolnym np. łatwiej uczyć się czytania.

Rozwijanie zdolności planowania

Zdarzają się i takie zabawki dla dzieci, które pomagają rozwijać nie tylko wyobraźnię przestrzenną, ale i umiejętność obmyślania różnych konstrukcji. Zabawa klockami (w szczególności konstrukcyjnymi, które można łączyć ze sobą, choć nie tylko nimi) pomaga dziecku w równoległym rozwijaniu zdolności manualnych i wspomnianego już planowania – czyli dwa w jednym.Uczenie ról

Nie da się ukryć, że mówiąc o zabawkach dla dzieci trudno pominąć wątek ich roli w socjalizowaniu maluszków. Właśnie z pomocą zabawek uczą się one odgrywania różnych ról i funkcji społecznych. Oczywiście, trzeba przy tym pamiętać, iż ma to swoje plusy i minusy. To, co może pomóc w uczeniu się ról, może też wprowadzać stereotypy. Tu jednak pojawia się rola rodziców, którzy powinni w umiejętny sposób dobrać zabawki.

Rozwój fizyczny

Istnieje także i taka grupa zabawek, które pomagają w rozładowaniu energii, jaka często rozpiera dzieci i wsparciu ich rozwoju motorycznego. To m.in. wszelkiego rodzaju małe piłki, ogrodowe trampoliny, czy elementy placów zabaw itp. Najłatwiej z nich korzystać rodzinom, które posiadają własny ogródek, jednak i w innych przypadkach przy odrobinie wyobraźni można z nich zrobić pożytek.


Tekst stworzony dzięki sklepowi Nodik (https://nodik.pl/zabawki-c-2.html), w którym można znaleźć mnóstwo zabawek dla dzieci.

Może Cię zaintersować:

- Zabawki dobrej jakości, czyli jakie?

- Ciekawe pomysły na prezent dla dziecka

- Czy warto zapisać dziecko do prywatnego przedszkola?

- Porady dla rodziców przedszkolaków - jak radzić sobie z niejadkiem?

Data publikacji: 2018-08-23, ostatnia zmiana: 2018-10-09

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Drewniany pociąg kids concept - animal
169,00 zł
Żory
(woj. śląskie)
Kocyk - przytulanka dla niemowląt kids concept - królik
59,00 zł
Kalisz
(woj. wielkopolskie)
Gra magnetyczna (4+) - piłka nożna
29,00 zł
Kłodzko
(woj. dolnośląskie)
Drewniane drzewka kids concept
35,00 zł
Bydgoszcz
(woj. kujawsko-pomorskie)
Drewniane stempelki - motylki i serduszka
35,00 zł
Zamość
(woj. lubelskie)
Zestaw matrioszek kids concept - zwierzątka
79,00 zł
Bielany Wrocławskie
(woj. dolnośląskie)
Pozytywka done by deer - balon gold dots
149,00 zł
Rumia
(woj. pomorskie)
Owieczka na biegunach
599,00 zł
Olsztyn
(woj. warmińsko-mazurskie)
Pozytywka done by deer  mrówkojad
95,00 zł
Wyczechowo
(woj. pomorskie)
Grzechotka kids concept - łoś
39,00 zł
Mikołów
(woj. śląskie)
Drewniana wieża kids concept - niebieska
69,00 zł
Żnin
(woj. kujawsko-pomorskie)
Muzyczna kaczuszka do ciągnięcia
115,00 zł
Koszalin
(woj. zachodniopomorskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Jak ubrać dziecko do przedszkola zimą?
Zima w przedszkolu to taki czas, w którym ubranie naszego dziecka, zajmuje więcej czasu, aniżeli sam czas spędzony na zewnątrz. To także nierzadko frustracja dla rodzica, kiedy nie wie jak ubrać dziec...
Data publikacji: 2020-12-08
Wybieramy meble dla dziewczynki
Gdy mówimy o meblach dla dziewczynki, zwykle mamy przed oczyma klasyczne rozwiązania. Choć jednak cieszą się one dużą popularnością, trudno nie zgodzić się z tym, że nie są jedynymi, które powinny nas...
Data publikacji: 2020-09-28
Jak dobrać odpowiedni smoczek?
Warto mieć świadomość, że zarówno Światowa Organizacja Zdrowia, jak i eksperci żywieniowi rekomendują karmienie tylko i wyłącznie piersią aż do 6 miesiąca życia dziecka. Młode matki doskonale zdają so...
Data publikacji: 2020-09-10
Alimenty na dziecko
W jaki sposób ustalana jest wysokość alimentów na dziecko i jakie czynniki mają wpływ na ostateczną kwotę? Poniżej najistotniejsze informacje. Zachęcamy do lektury!
Data publikacji: 2020-05-08