To, że dziecku daje się zabawki, jest czymś tak oczywistym, iż niemal nikt nie zastanawia się nad ich prawdziwą funkcją. A ta wbrew pozorom nie ogranicza się wyłącznie do poprawy nastroju malucha. Również dobór zabawek najczęściej sprowadza się do oceny wieku i płci dziecka. Tymczasem różnorakie zabawki mogą pełnić bardzo istotną rolę w rozwoju dziecka.
Ten pozornie błahy czynnik jest niezwykle istotny dla dobrego samopoczucia maleństwa. Pluszowe zabawki, które dziecko może w każdej chwili przytulić, które czasem zastępują poduszkę i które są miękkie i przyjemne w dotyku, świetnie sprawdzają się nie tylko do wywoływania uśmiechu na twarzy maluszka, lecz również jako maskotka, która pomaga mu poczuć się bezpiecznie.
Jeśli ktokolwiek ma wątpliwości w tym względzie, wystarczy chwilę zastanowienia. Czy to nie właśnie pluszowe misie i inne zwierzątka nie kojarzą się z tymi zabawkami, po które małe dzieci sięgają, kiedy jest im smutno?
Wiele badań naukowych wykazało, że małe dzieci potrzebują bodźców zewnętrznych do tego, aby się sprawnie rozwijały. Stąd grzechotki, które pozwalają generować dźwięk, gdy maluch nimi potrząśnie. Stąd także pozytywki, które pomagają kierować uwagę niemowlęcia na ogrywaną melodię. Wreszcie właśnie stąd sensoryczne zabawki dla dzieci, które pomagają pobudzić również bodźce dotykowe. No i właśnie z tego względu istotne jest, aby akcesoria dla niemowląt były bardzo kolorowe.
Nie do przecenienia jest również rola edukacyjna. Poprzez kojarzenie konkretnych kształtów i bodźców, zabawki dla dzieci pomagają maleństwom uczyć się otaczającego je świata. Wiele z nich jest specjalnie dostosowywana do wieku, możliwości i potrzeb dzieci w różnym wieku, od kilku miesięcy do kilku lat. Dzięki nim maluchy mogą kształtować swoją wyobraźnie przestrzenną, uczyć się kojarzenia konkretnych dźwięków z obrazkami (np. zwierząt), a w wieku przedszkolnym np. łatwiej uczyć się czytania.
Zdarzają się i takie zabawki dla dzieci, które pomagają rozwijać nie tylko wyobraźnię przestrzenną, ale i umiejętność obmyślania różnych konstrukcji. Zabawa klockami (w szczególności konstrukcyjnymi, które można łączyć ze sobą, choć nie tylko nimi) pomaga dziecku w równoległym rozwijaniu zdolności manualnych i wspomnianego już planowania – czyli dwa w jednym.
Nie da się ukryć, że mówiąc o zabawkach dla dzieci trudno pominąć wątek ich roli w socjalizowaniu maluszków. Właśnie z pomocą zabawek uczą się one odgrywania różnych ról i funkcji społecznych. Oczywiście, trzeba przy tym pamiętać, iż ma to swoje plusy i minusy. To, co może pomóc w uczeniu się ról, może też wprowadzać stereotypy. Tu jednak pojawia się rola rodziców, którzy powinni w umiejętny sposób dobrać zabawki.
Istnieje także i taka grupa zabawek, które pomagają w rozładowaniu energii, jaka często rozpiera dzieci i wsparciu ich rozwoju motorycznego. To m.in. wszelkiego rodzaju małe piłki, ogrodowe trampoliny, czy elementy placów zabaw itp. Najłatwiej z nich korzystać rodzinom, które posiadają własny ogródek, jednak i w innych przypadkach przy odrobinie wyobraźni można z nich zrobić pożytek.
Tekst stworzony dzięki sklepowi Nodik (https://nodik.pl/zabawki-c-2.html), w którym można znaleźć mnóstwo zabawek dla dzieci.
- Zabawki dobrej jakości, czyli jakie?
- Ciekawe pomysły na prezent dla dziecka
- Czy warto zapisać dziecko do prywatnego przedszkola?
- Porady dla rodziców przedszkolaków - jak radzić sobie z niejadkiem?
Data publikacji: 2018-08-23, ostatnia zmiana: 2018-10-09