Szukaj

Kategorie

Porady dla rodziców przedszkolaków - jak radzić sobie z niejadkiem?


Porady dla rodziców przedszkolaków - jak radzić sobie z niejadkiem?


Wydaje Ci się, że Twoje dziecko nigdy nie jest głodne, a pociechy Twoich koleżanek nieustannie coś jedzą? To nic takiego, nie panikuj. Dziwne preferencje żywieniowe dzieci i brak apetytu to problemy, z którymi spotyka się spora ilość rodziców dzieci w wieku przedszkolnym. W takim razie jak radzić sobie z niejadkiem?

Przede wszystkim – nie panikuj

Przemiana materii jest indywidualną cechą każdego dziecka. Niektóre potrzebują więcej pożywienia, inne mniej. Preferencje smakowe to także indywidualna kwestia małego człowieka. Jeśli Twoje dziecko nie lubi jakiegoś rodzaju warzyw czy owoców to nie zmuszaj go do ich jedzenia. Staraj się nie porównywać porcji swojego malucha do innych dzieci – przecież jest jedyny w swoim rodzaju i wyjątkowy!

Dostosuj dietę do dziecka, a nie dziecko do diety

Jeśli będąc dzieckiem nienawidziłaś owsianki, a czekoladowe płatki z mlekiem były wymarzonym śniadaniem - nie zakładaj, że Twoje dziecko również będzie je lubić. Próbuj różnych rozwiązań - maluch widząc, że ma różne możliwości, w końcu znajdzie coś, co będzie mu smakować.Zrezygnuj z nieprzemyślanych przekąsek

Wszystkie babcie czy ciocie rozpieszczają maluchy słodyczami i przekąskami. Tobie na pewno też czasem zdarzy się poczęstować dziecko czymś niezdrowym – czy to w ramach nagrody, czy zaspokoić jego kaprys. Przekąski pomiędzy posiłkami niestety są bardzo niedobre, szczególnie dla niejadków. Mały żołądek dziecka zapełni się ulubioną słodyczą i nie będzie miało ono już ochoty na pełnowartościowy obiad.

8 zasad jak radzić sobie z niejadkiem:

  1. Zrezygnuj z nieustannych prób dokarmiania. Przez pierwsze kilka dni będzie to ciężkie, ale gdy już zobaczysz, w których godzinach dziecko prosi o jedzenie, możesz dopasować do tego grafik jego posiłków.
  2. Niewielkie porcje. Nie podawaj dziecku talerza przepełnionego jedzeniem. Może poczuć się przytłoczone ilością, a to na pewno nie zwiększy apetytu.
  3. Postaraj się nie podawać dziecku zbyt dużej ilości napoi przed posiłkiem. Zapełnią one brzuch malucha przez co będzie mu się wydawało, że zupełnie nie jest głodny, a za pół godziny będzie poszukiwał słodyczy.
  4. Jedzenie w samotności jest nudne, więc postaraj się jeść obiad razem z nim. Idealnym scenariuszem byłoby gdybyście całą rodziną mogli zasiąść do posiłku. Maluch będzie o wiele chętniej jadł, jeśli tato opowie mu jakąś niesamowitą przygodę, która wydarzyła się podczas drogi do pracy.
  5. Pozwól dziecku próbować nowych rzeczy, nigdy nie wiesz, kiedy odnajdzie warzywo, które niesamowicie mu posmakuje. Jedzenie codziennie tego samego, nawet jeśli to ulubiona zupa pomidorowa, w końcu się nudzi. Postaw na różnokolorowe potrawy.
  6. Zrezygnuj z prób oszustwa. Jeśli dziecko nie lubi pomidorów to schowanie ich pod jego ulubioną szyneczkę i serek nie sprawi, że zje je niepostrzeżenie. Takimi metodami możesz nawet obrzydzić mu ulubione kanapki.
  7. Akceptuj dziwactwa żywieniowe. Jeśli do obiadu koniecznie musi napić się mleka, a śniadanie nie może odbyć się bez makaronu – proszę bardzo. Ważne, aby nie szkodziło to układowi pokarmowemu.
  8. Zrób z gotowania świetną wspólną zabawę. Dziecko, które zdecyduje co dzisiaj ugotujecie i będzie pomagało Ci w przygotowaniach z większym entuzjazmem zje posiłek.


GS

Artykuł został przygotowany we współpracy z www.tatento.pl.

Data publikacji: 2018-03-11, ostatnia zmiana: 2018-10-09

Może Cię zaintersować:

- Dlaczego dziecko powinno mieć zróżnicowane zabawki?

- Jak wybrać szkolny plecak dla dziecka?

- Higiena jamy ustnej u dziecka - jak o nią dbać?


Spodobało Ci się?


ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY

Rozmiary ubranek dziecięcych - jak wybrać odpowiedni?

Rozmiary ubranek dziecięcych - jak wybrać odpowiedni?

Małe dzieci bardzo szybko wyrastają ze swoich ubrań, szczególnie w pierwszych latach swojego życia. Zanim jednak zdecydujemy zapełnić szafę nowymi ubraniami, warto wcześniej przyjrzeć się, jaki rozmiar będzie najbardziej trafionym wyborem.

Data publikacji: 2018-09-29

Ćwiczenia w czasie ciąży

Ćwiczenia w czasie ciąży

Większość kobiet, kiedy zachodzi w ciążę, martwi się, że straci swoją sylwetkę, nabierając zbyt wiele kilogramów. Wszystko jednak zależy od stylu życia przyszłej matki, ponieważ można przeciwdziałać niepotrzebnemu tyciu. Właśnie z tego powodu wielu dietetyków i nie tylko tworzy przeróżne ćwiczenia dla kobiet w ciąży...

Data publikacji: 2018-09-28

Najlepsze foteliki rowerowe

Najlepsze foteliki rowerowe

Wycieczki rowerowe z dziećmi to fantastyczna zabawa, która wcale nie musi być ograniczona tylko do tych większych latorośli. Na rower można zabierać dzieci już w wieku 9 miesięcy – o ile wyposażymy swój pojazd w odpowiedni fotelik, rzecz jasna.

Data publikacji: 2018-09-25

Higiena jamy ustnej u dziecka - jak o nią dbać?

Higiena jamy ustnej u dziecka - jak o nią dbać?

Higiena jamy ustnej u dzieci jest bardzo ważna. Nie tylko ze względu estetycznego, ale także zdrowotnego, ponieważ to właśnie podejście nasze i naszego dziecka do higieny jamy ustnej będzie mieć ostateczny wpływ na to, w jakim stanie znajdzie się uzębienie naszej pociechy w okresie wczesnej dorosłości...

Data publikacji: 2018-09-24