Porady dla rodziców przedszkolaków - jak radzić sobie z niejadkiem?


Porady dla rodziców przedszkolaków - jak radzić sobie z niejadkiem?


Wydaje Ci się, że Twoje dziecko nigdy nie jest głodne, a pociechy Twoich koleżanek nieustannie coś jedzą? To nic takiego, nie panikuj. Dziwne preferencje żywieniowe dzieci i brak apetytu to problemy, z którymi spotyka się spora ilość rodziców dzieci w wieku przedszkolnym. W takim razie jak radzić sobie z niejadkiem?

Przede wszystkim – nie panikuj

Przemiana materii jest indywidualną cechą każdego dziecka. Niektóre potrzebują więcej pożywienia, inne mniej. Preferencje smakowe to także indywidualna kwestia małego człowieka. Jeśli Twoje dziecko nie lubi jakiegoś rodzaju warzyw czy owoców to nie zmuszaj go do ich jedzenia. Staraj się nie porównywać porcji swojego malucha do innych dzieci – przecież jest jedyny w swoim rodzaju i wyjątkowy!

Dostosuj dietę do dziecka, a nie dziecko do diety

Jeśli będąc dzieckiem nienawidziłaś owsianki, a czekoladowe płatki z mlekiem były wymarzonym śniadaniem - nie zakładaj, że Twoje dziecko również będzie je lubić. Próbuj różnych rozwiązań - maluch widząc, że ma różne możliwości, w końcu znajdzie coś, co będzie mu smakować.Zrezygnuj z nieprzemyślanych przekąsek

Wszystkie babcie czy ciocie rozpieszczają maluchy słodyczami i przekąskami. Tobie na pewno też czasem zdarzy się poczęstować dziecko czymś niezdrowym – czy to w ramach nagrody, czy zaspokoić jego kaprys. Przekąski pomiędzy posiłkami niestety są bardzo niedobre, szczególnie dla niejadków. Mały żołądek dziecka zapełni się ulubioną słodyczą i nie będzie miało ono już ochoty na pełnowartościowy obiad.

8 zasad jak radzić sobie z niejadkiem:

  1. Zrezygnuj z nieustannych prób dokarmiania. Przez pierwsze kilka dni będzie to ciężkie, ale gdy już zobaczysz, w których godzinach dziecko prosi o jedzenie, możesz dopasować do tego grafik jego posiłków.
  2. Niewielkie porcje. Nie podawaj dziecku talerza przepełnionego jedzeniem. Może poczuć się przytłoczone ilością, a to na pewno nie zwiększy apetytu.
  3. Postaraj się nie podawać dziecku zbyt dużej ilości napoi przed posiłkiem. Zapełnią one brzuch malucha przez co będzie mu się wydawało, że zupełnie nie jest głodny, a za pół godziny będzie poszukiwał słodyczy.
  4. Jedzenie w samotności jest nudne, więc postaraj się jeść obiad razem z nim. Idealnym scenariuszem byłoby gdybyście całą rodziną mogli zasiąść do posiłku. Maluch będzie o wiele chętniej jadł, jeśli tato opowie mu jakąś niesamowitą przygodę, która wydarzyła się podczas drogi do pracy.
  5. Pozwól dziecku próbować nowych rzeczy, nigdy nie wiesz, kiedy odnajdzie warzywo, które niesamowicie mu posmakuje. Jedzenie codziennie tego samego, nawet jeśli to ulubiona zupa pomidorowa, w końcu się nudzi. Postaw na różnokolorowe potrawy.
  6. Zrezygnuj z prób oszustwa. Jeśli dziecko nie lubi pomidorów to schowanie ich pod jego ulubioną szyneczkę i serek nie sprawi, że zje je niepostrzeżenie. Takimi metodami możesz nawet obrzydzić mu ulubione kanapki.
  7. Akceptuj dziwactwa żywieniowe. Jeśli do obiadu koniecznie musi napić się mleka, a śniadanie nie może odbyć się bez makaronu – proszę bardzo. Ważne, aby nie szkodziło to układowi pokarmowemu.
  8. Zrób z gotowania świetną wspólną zabawę. Dziecko, które zdecyduje co dzisiaj ugotujecie i będzie pomagało Ci w przygotowaniach z większym entuzjazmem zje posiłek.


GS

Artykuł został przygotowany we współpracy z www.tatento.pl.

Może Cię zaintersować:

- Dlaczego dziecko powinno mieć zróżnicowane zabawki?

- Jak wybrać szkolny plecak dla dziecka?

- Higiena jamy ustnej u dziecka - jak o nią dbać?

Data publikacji: 2018-03-11, ostatnia zmiana: 2018-10-09

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Serwis obiadowy dla 12 os./ 42 części - castel 23011 złoty pasek
1 052,11 zł
Otwock
(woj. mazowieckie)
Helios: serwis obiadowy dla 12 os. / 45 części - g855 yvonne
728,18 zł
Toruń
(woj. kujawsko-pomorskie)
Serwis obiadowy dla 12 os./ 42 części - lorel s-03419
1 133,10 zł
Starogard Gdański
(woj. pomorskie)
Serwis obiadowy dla 12 os./ 44 części - hiruni
1 124,11 zł
Radom
(woj. mazowieckie)
Serwis obiadowy bez wazy dla 12 os./44 części - 3604 feston
622,89 zł
Bydgoszcz
(woj. kujawsko-pomorskie)
Serwis obiadowy dla 12 osób / bez wazy - 3604 bolero
647,18 zł
Żory
(woj. śląskie)
Kubek
15,00 zł
Płock
(woj. mazowieckie)
Canpol butelka szerokootworowa antykolkowa easystart toys 120ml
13,82 zł
Świecie
(woj. kujawsko-pomorskie)
Serwis obiadowy dla 12 os. / 42 części - alba s-0555/1
755,10 zł
Tarnowskie Góry
(woj. śląskie)
Laktator Canpol babies easystart
150,00 zł
Zabrze
(woj. śląskie)
Lubiana roma/margot 5137a komplet dziecięcy - 3 el.
45,04 zł
Zgorzelec
(woj. dolnośląskie)
Serwis obiadowy bez wazy dla 12 os. / 44 części - e758 akcent
711,99 zł
Kędzierzyn-Koźle
(woj. opolskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Jakie są zasady żywienia niemowląt?
Istnieją pewne ogólne zasady żywienia niemowląt. Chodzi tutaj o to, jak szybko zaczniemy rozszerzać dietę niemowlęcia, czyli zacząć podawać mu pokarmy inne niż mleko. Ważna jest też ilość, konsystencj...
Data publikacji: 2019-11-20
Gdzie szukać zajęć kształcących i uczące samodzielności dla dzieci w Warszawie?
W dzisiejszych czasach rodzice dbają o to, aby dzieci od pierwszych lat życia miały jak największe możliwości rozwoju. Dlatego zorganizowane zajęcia kształcące i uczące samodzielności cieszą się cora...
Data publikacji: 2019-11-18
Najlepsze torby dla mamy do wózka
Wózek dziecięcy to jeden z ulubionych sprzętów w jakie muszą zaopatrzyć się przyszli rodzice. Jego wygląd i funkcjonalność sprawiają, że taki pojazd cieszy się wyjątkowym komfortem podczas codziennych...
Data publikacji: 2019-09-29
Materac dla kilkulatka
W wieku trzech lat przychodzi moment, że łóżeczko niemowlęce staję się dla małego dziecka nieodpowiednie. Musimy wtedy kupić „dorosły” materac, a wyboru dokonać spośród setek produktów dostępnych w sk...
Data publikacji: 2019-06-18