Porady dla rodziców przedszkolaków - jak radzić sobie z niejadkiem?


Porady dla rodziców przedszkolaków - jak radzić sobie z niejadkiem?


Wydaje Ci się, że Twoje dziecko nigdy nie jest głodne, a pociechy Twoich koleżanek nieustannie coś jedzą? To nic takiego, nie panikuj. Dziwne preferencje żywieniowe dzieci i brak apetytu to problemy, z którymi spotyka się spora ilość rodziców dzieci w wieku przedszkolnym. W takim razie jak radzić sobie z niejadkiem?

Przede wszystkim – nie panikuj

Przemiana materii jest indywidualną cechą każdego dziecka. Niektóre potrzebują więcej pożywienia, inne mniej. Preferencje smakowe to także indywidualna kwestia małego człowieka. Jeśli Twoje dziecko nie lubi jakiegoś rodzaju warzyw czy owoców to nie zmuszaj go do ich jedzenia. Staraj się nie porównywać porcji swojego malucha do innych dzieci – przecież jest jedyny w swoim rodzaju i wyjątkowy!

Dostosuj dietę do dziecka, a nie dziecko do diety

Jeśli będąc dzieckiem nienawidziłaś owsianki, a czekoladowe płatki z mlekiem były wymarzonym śniadaniem - nie zakładaj, że Twoje dziecko również będzie je lubić. Próbuj różnych rozwiązań - maluch widząc, że ma różne możliwości, w końcu znajdzie coś, co będzie mu smakować.Zrezygnuj z nieprzemyślanych przekąsek

Wszystkie babcie czy ciocie rozpieszczają maluchy słodyczami i przekąskami. Tobie na pewno też czasem zdarzy się poczęstować dziecko czymś niezdrowym – czy to w ramach nagrody, czy zaspokoić jego kaprys. Przekąski pomiędzy posiłkami niestety są bardzo niedobre, szczególnie dla niejadków. Mały żołądek dziecka zapełni się ulubioną słodyczą i nie będzie miało ono już ochoty na pełnowartościowy obiad.

8 zasad jak radzić sobie z niejadkiem:

  1. Zrezygnuj z nieustannych prób dokarmiania. Przez pierwsze kilka dni będzie to ciężkie, ale gdy już zobaczysz, w których godzinach dziecko prosi o jedzenie, możesz dopasować do tego grafik jego posiłków.
  2. Niewielkie porcje. Nie podawaj dziecku talerza przepełnionego jedzeniem. Może poczuć się przytłoczone ilością, a to na pewno nie zwiększy apetytu.
  3. Postaraj się nie podawać dziecku zbyt dużej ilości napoi przed posiłkiem. Zapełnią one brzuch malucha przez co będzie mu się wydawało, że zupełnie nie jest głodny, a za pół godziny będzie poszukiwał słodyczy.
  4. Jedzenie w samotności jest nudne, więc postaraj się jeść obiad razem z nim. Idealnym scenariuszem byłoby gdybyście całą rodziną mogli zasiąść do posiłku. Maluch będzie o wiele chętniej jadł, jeśli tato opowie mu jakąś niesamowitą przygodę, która wydarzyła się podczas drogi do pracy.
  5. Pozwól dziecku próbować nowych rzeczy, nigdy nie wiesz, kiedy odnajdzie warzywo, które niesamowicie mu posmakuje. Jedzenie codziennie tego samego, nawet jeśli to ulubiona zupa pomidorowa, w końcu się nudzi. Postaw na różnokolorowe potrawy.
  6. Zrezygnuj z prób oszustwa. Jeśli dziecko nie lubi pomidorów to schowanie ich pod jego ulubioną szyneczkę i serek nie sprawi, że zje je niepostrzeżenie. Takimi metodami możesz nawet obrzydzić mu ulubione kanapki.
  7. Akceptuj dziwactwa żywieniowe. Jeśli do obiadu koniecznie musi napić się mleka, a śniadanie nie może odbyć się bez makaronu – proszę bardzo. Ważne, aby nie szkodziło to układowi pokarmowemu.
  8. Zrób z gotowania świetną wspólną zabawę. Dziecko, które zdecyduje co dzisiaj ugotujecie i będzie pomagało Ci w przygotowaniach z większym entuzjazmem zje posiłek.


GS

Artykuł został przygotowany we współpracy z www.tatento.pl.

Może Cię zaintersować:

- Dlaczego dziecko powinno mieć zróżnicowane zabawki?

- Jak wybrać szkolny plecak dla dziecka?

- Higiena jamy ustnej u dziecka - jak o nią dbać?

Data publikacji: 2018-03-11, ostatnia zmiana: 2018-10-09

ZOBACZ OGŁOSZENIA

pokrowiec na poduszkę do karmienia organic kolor: popiel, poofi
79,05 zł
Nowogard
(woj. zachodniopomorskie)
beaba babycook® neo night blue
990,00 zł
Grudziądz
(woj. kujawsko-pomorskie)
poduszka do karmienia na rękę kolor: petrol, poofi
110,67 zł
Czechowice-Dziedzice
(woj. śląskie)
lovi kubek niekapek150ml
19,67 zł
Łódź
(woj. łódzkie)
pojemniki na mleko w proszku airy green + windy blue + light mist, beaba
36,00 zł
Sochaczew
(woj. mazowieckie)
pojemnik-termos na posiłki more magic foka, lassig
89,00 zł
Gliwice
(woj. śląskie)
poduszka rogal dla kobiet w ciąży i karmiących big flopsy chambray grey, red castle, 0+
377,89 zł
Sosnowiec
(woj. śląskie)
termos zoo jednorożec
90,25 zł
Bełchatów
(woj. łódzkie)
Munchkin szczotka do butelek ze stali nierdzewnej
69,90 zł
Wodzisław Śląski
(woj. śląskie)
beaba pojemniki na mleko w proszku dark blue + gray + pink
36,00 zł
Grójec
(woj. mazowieckie)
lassig pojemnik-termos na posiłki little chums kot
89,00 zł
Radom
(woj. mazowieckie)
pojemnik-termos na posiłki more magic jednorożec, lassig
89,00 zł
Ostrołęka
(woj. mazowieckie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Najczęstsze choroby wirusowe małych przedszkolaków
Dziecko, które uczęszcza do przedszkola, narażone jest na wiele chorób, od wirusowych po bakteryjne. Jest to całkiem normalne zjawisko, dziecko bowiem nabywa w ten sposób odporność. Wypuszczone ze „st...
Data publikacji: 2021-04-26
Jak ubrać dziecko do przedszkola zimą?
Zima w przedszkolu to taki czas, w którym ubranie naszego dziecka, zajmuje więcej czasu, aniżeli sam czas spędzony na zewnątrz. To także nierzadko frustracja dla rodzica, kiedy nie wie jak ubrać dziec...
Data publikacji: 2020-12-08
Wybieramy meble dla dziewczynki
Gdy mówimy o meblach dla dziewczynki, zwykle mamy przed oczyma klasyczne rozwiązania. Choć jednak cieszą się one dużą popularnością, trudno nie zgodzić się z tym, że nie są jedynymi, które powinny nas...
Data publikacji: 2020-09-28
Jak dobrać odpowiedni smoczek?
Warto mieć świadomość, że zarówno Światowa Organizacja Zdrowia, jak i eksperci żywieniowi rekomendują karmienie tylko i wyłącznie piersią aż do 6 miesiąca życia dziecka. Młode matki doskonale zdają so...
Data publikacji: 2020-09-10

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij