Higiena jamy ustnej u dziecka - jak o nią dbać?


Higiena jamy ustnej u dziecka - jak o nią dbać?


Higiena jamy ustnej u dzieci jest bardzo ważna. Nie tylko ze względu estetycznego, ale także zdrowotnego, ponieważ to właśnie podejście nasze i naszego dziecka do higieny jamy ustnej będzie mieć ostateczny wpływ na to, w jakim stanie znajdzie się uzębienie naszej pociechy w okresie wczesnej dorosłości. Oczywiście, małego berbecia nie nauczymy szczotkowania tak od razu. W dalszym ciągu należy jednak pomyśleć o tym, aby oczyszczać jego jamę ustną, a gdy dziecko podrośnie, wtedy zaczynamy prawdziwą naukę. Ważne jest, aby pielęgnować jamę ustną malucha, zanim pierwsze mleczaki zdążą się w niej w ogóle pojawić. Jak tego dokonać? W jaki sposób zachęcić dziecko do dbania o zęby? Jakie szczoteczki kupować? Tego dowiecie się w naszym artykule!

Higiena jamy ustnej w okresie niemowlęcym

Dzieci w wieku 0-2 lat nie mają jeszcze pełnego uzębienia. Nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy oczyszczać ich dziąseł! Po każdym posiłku, należy umieścić malucha w pozycji siedzącej (nigdy nie myjemy dziąseł i pierwszych ząbków u leżącego dziecka) po czym, za pomocą szczoteczki o bardzo miękkim włosiu lub gazika nasączonego ciepłą wodą, delikatnie oczyszczamy dziąsełka i masujemy je.

Ciekawym wyborem są tu specjalne szczoteczki dla niemowląt, które nasadzamy sobie na palec. Są one bardzo wygodne i stosunkowo niedrogie, pozwalając nam na bezpieczne, wygodne oczyszczenie jamy ustnej malucha. Alternatywą są specjalne rękawice, które idealnie zastępują gaziki, które należy wyrzucać po każdym użyciu. Ich jedyną wadą jest jednak to, że musimy je regularnie prać, aby nie przenosić dodatkowych bakterii do jamy ustnej dziecka.



Bez względu na nasz wybór, jeśli mamy zamiar oczyszczać dziecku zęby i dziąsła za pomocą szczoteczki, musimy pamiętać, że musi ona spełniać dwa wymogi – jej główka nie może być duża, zaś umieszczone na niej włosie powinno być bardzo miękkie, co pozwoli na uniknięcie podrażnień. Nie musimy jeszcze korzystać z pasty, jeśli oczyszczamy same dziąsła. W przypadku mycia zębów mlecznych, stosujmy pasty delikatne, przystosowane dla najmłodszych. Marka Azeta specjalizuje się w produktach tego typu, jeśli potrzebujecie przykładu. Unikajmy jednak past z fluorem – połknięty przez dziecko, może doprowadzić do problemów zdrowotnych. Nie zapominajmy też o tym, aby nie wyciskać dużej ilości pasty na włosie – wystarczy maleńka grudka, wielkości ziarnka grochu.

Warto też wspomnieć o samym okresie ząbkowania – na rynku znaleźć możemy preparaty pokroju KIN Baby Gel, które łagodzą ten, wyjątkowo nieprzyjemny dla dziecka, okres. Jeśli nasza pociecha ślini się bardziej niż zwykle, często wkłada ręce do buzi, zaś jej dziąsła są zaczerwienione, oznacza to, że właśnie pojawiają się pierwsze zęby. Nie ma więc sensu przeczekiwać ten okres i skazywać dziecko na ból i dyskomfort – obecnie kupimy pomocne preparaty, które są dostępne po wyjątkowo niskich cenach!

Zęby mleczne i pierwsza szczoteczka dziecka

Dziecko dwuletnie jest już na tyle duże, abyśmy mogli powoli wdrażać naukę szczotkowania. Nieco przerażający jest fakt, że wielu rodziców wciąż myśli, że zęby mleczne nie są warte oczyszczania, ponieważ wypadną same. To bardzo mylny osąd – mleczaki jak najbardziej wypadną, lecz jeśli pojawiła się na nich zaawansowana próchnica, to istnieje bardzo duże ryzyko, że zdążyła się też ona przedostać do kształtujących się zębów stałych. Nie zaniedbujmy więc konieczności nauki prawidłowej higieny jamy ustnej przez dziecko!

Jak się za to zabrać? Po pierwsze, należy zakupić odpowiednią szczoteczkę. Mała główka, miękkie włosie – tym zawsze powinniśmy się kierować podczas wyboru. Jeśli korzystamy ze szczoteczki elektrycznej, możemy nieco przyoszczędzić, kupując po prostu końcówkę do naszego urządzenia, spełniającą takie wymogi. Wtedy możemy po prostu użyczać dziecku szczoteczkę na czas szczotkowania. Pamiętajmy jednak, że dzieci w wieku 2-6 lat powinny myć zęby pod nadzorem osoby starszej!



Jakie szczoteczki dokładnie wybrać? Generalną zasadą jest to, że dobrze jest wpoić maluchowi, jakie ruchy nadgarstka są wymagane do prawidłowego oczyszczenia zębów. Jest to wiedza tak samo podstawowa, co ogólna zasada, że zęby należy szczotkować przez minimum dwie minuty, o czym też zapomina wielu rodziców. Dlatego też warto jest na początek dać dziecku do ręki szczoteczkę manualną. Pozwoli ona na naukę ruchów wymiatających oraz ustawienia włosia pod kątem 45 stopni względem zębów.

Dla dziecka nieco starszego można już zakupić szczoteczkę elektryczną, gwarantującą lepsze usuwanie płytki nazębnej. Wybór jest naprawdę spory – od tradycyjnych modeli rotacyjnych od Oral-B, po soniczne od Philips i SEYSSO. Szczoteczki rotacyjne to wybór tańszy, zaś sam producent stawia na atrakcyjne walory wizualne. Dzięki licencji na tytuły Disneya (a co za tym idzie, Marvela i Gwiezdne Wojny), na obudowach takich szczoteczek znajdziemy wizerunki znanych i lubianych postaci, co dla dziecka będzie oczywiście kwestią mycia zębów lub odmowy tej czynności.

Oczywiście, taka szczoteczka to nie tylko postacie na obudowie – Oral-B opracowało bowiem aplikacje pokroju Magic Timer, które nagradzają dziecko obrazkami i gwiazdkami za prawidłowe mycie zębów. Po synchronizacji z naszym smartfonem, możemy też śledzić to, jak długo i skutecznie nasza pociecha szczotkowała zęby w konkretne dni miesiąca. Szczoteczki elektryczne dla dzieci, podobnie jak modele dla dorosłych, zostały wyposażone w timery, które odmierzają 2 minuty do końca szczotkowania oraz, co 30 sekund, informują o konieczności przejścia do kolejnej z czterech partii zębów.



Nie inaczej jest w przypadku szczoteczek sonicznych – są one droższe, zaś na ich obudowach nie doszukamy się Dartha Vadera lub Kapitana Ameryki, lecz ich skuteczność szczotkowania prezentuje sobą poziom nieosiągalny dla modeli rotacyjnych. Szczoteczki te oczyszczają nie tylko zęby, ale też przestrzenie między nimi. Dodatkowo, ze względu na swoją szybkość, ich główki zostały pokryte gumową osłonką, która nie podrażnia dziąseł i wewnętrznej strony policzków dziecka. Produkty soniczne przeznaczone dla dzieci to seria Philips Sonicare For Kids oraz szczoteczka SEYSSO Baby Penguin.

A w wieku od lat siedmiu wzwyż?

Dzieci, które zaczęły już uczęszczać do szkoły podstawowej, wymagają nieco innej, bardziej złożonej opieki, jeśli chodzi o higienę jamy ustnej. Ze względu na sporą ilość spożywanych słodyczy oraz pojawienie się pierwszy zębów stałych, konieczne jest już stosowanie past z fluorem, oczywiście w dalszym ciągu o mniejszym stężeniu, w granicach 500 ppm. Na rynku nie brakuje past, przeznaczonych specjalnie do ochrony i remineralizacji zębów młodych ludzi.

Sama remineralizacja polega na uzupełnieniu niedoboru jonów wapnia i fosforu w szkliwie, czyniąc je wytrzymalszymi na zmiany próchnicowe. Dlatego też tak ważne jest odpowiednie dbanie o zęby w tym sprzyjającym dziurom w zębach okresie. Będzie to stanowić odpowiednie uzupełnienie fluoryzacji, przeprowadzanej regularnie w państwowych szkołach podstawowych.



Dziecko w takim wieku może też już powoli korzystać ze szczoteczek „zwykłych”, przeznaczonych dla starszych użytkowników. W dalszym ciągu pamiętajmy jednak o delikatnym włosiu. Nie powinniśmy też korzystać z past wybielających – jeśli na uzębieniu dziecka pojawiają się przebarwienia, usunięcie ich pozostawmy specjaliście. Pasty wybielające ścierają silnie szkliwo, a co za tym idzie – mogą przedwcześnie uszkodzić zęby malucha.

Znacie już podstawy dbania o zęby dziecka. Nie jest to czynność szczególnie trudna, a pozwoli nam uniknąć stresujących i kosztownych wizyt u stomatologa. Nasze dziecko też z pewnością nam za to podziękuje, będąc w stanie zadbać o swój uśmiech na przyszłe lata. Nie ma sensu skazywać je na życie z próchnicą!


Artykuł powstał we współpracy z https://szczoteczka-elektryczna.edu.pl/

Może Cię zaintersować:

- Czy warto zapisać dziecko do prywatnego przedszkola?

- Porady dla rodziców przedszkolaków - jak radzić sobie z niejadkiem?

- Jakie mogą być przyczyny bólu zębów?

Data publikacji: 2018-09-24, ostatnia zmiana: 2018-10-09

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Szumisie®, Zestaw trzech pieluszek bambusowych Kropki, Biel, Balony
99,00 zł
Łomża
(woj. podlaskie)
Szumisie, Pieluszka bambusowa Pastelowe baloniki 75/75
35,50 zł
Chorzów
(woj. śląskie)
Szumisie, Pieluszka bambusowa błękitna 46/46
22,50 zł
Zabrze
(woj. śląskie)
Beaba, Muślinowe pieluszki łabędź 70x70 cm 3 szt.
105,00 zł
Siedlce
(woj. mazowieckie)
Szumisie, Pieluszka bambusowa Balony 75/75
39,50 zł
Łódź
(woj. łódzkie)
Szumisie, Pieluszka bambusowa ecru 46/46
22,50 zł
Gniezno
(woj. wielkopolskie)
Szumisie, Pieluszka bambusowa Samoloty 46/46
25,50 zł
Knurów
(woj. śląskie)
Szumisie, Pieluszka bambusowa kosmos 75/75
39,50 zł
Kętrzyn
(woj. warmińsko-mazurskie)
Szumisie, Pieluszka bambusowa Miodowa 46/46
22,50 zł
Lublin
(woj. lubelskie)
Szumisie®, Zestaw trzech pieluszek bambusowych Tęcza, Biel, Koniki
99,00 zł
Gdańsk
(woj. pomorskie)
Beaba, Muślinowe pieluszki jurassic 70x70 cm 3 szt.
105,00 zł
Płock
(woj. mazowieckie)
Plastry opatrunkowe Rex London 30 szt. - flamingi
19,00 zł
Leszno
(woj. wielkopolskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Jak wybrać tapetę do pokoju dziecka?
Rodzice, przygotowując się na narodziny dziecka, starają się dopracować każdy szczegół, w tym oczywiście urządzić przytulny i funkcjonalny pokój, w którym maluch będzie odpoczywał, spał, a później też...
Data publikacji: 2022-10-26
Ostateczny przewodnik po klockach LEGO
Klocki Lego szturmem zdobyły rynek zabawek dla dzieci i nie tracą swojej dominującej pozycji od wielu lat. Poza niezmienną najwyższą jakością cechuje je także to, że co chwilę pojawiają się nowe zesta...
Data publikacji: 2022-10-03
Jakie łóżeczko dla dziecka turystyczne czy drewniane?
Gdy na świat ma przyjść upragnione dziecko, rodzice kompletują wyprawkę. Najważniejszym jej elementem jest łóżeczko, w którym maluch będzie spał przez kilka pierwszych lat.
Data publikacji: 2022-08-17
Jak wybrać fotel do karmienia? Poznaj najważniejsze zasady
Krzesełko do karmienia to must have każdego rodzica, którego pociecha właśnie kończy 6. miesiąc życia! Dzięki niemu dziecko będzie mogło towarzyszyć całej rodzinie w trakcie posiłków i ułatwi opiekę n...
Data publikacji: 2022-03-14