Higiena jamy ustnej u dziecka - jak o nią dbać?


Higiena jamy ustnej u dziecka - jak o nią dbać?


Higiena jamy ustnej u dzieci jest bardzo ważna. Nie tylko ze względu estetycznego, ale także zdrowotnego, ponieważ to właśnie podejście nasze i naszego dziecka do higieny jamy ustnej będzie mieć ostateczny wpływ na to, w jakim stanie znajdzie się uzębienie naszej pociechy w okresie wczesnej dorosłości. Oczywiście, małego berbecia nie nauczymy szczotkowania tak od razu. W dalszym ciągu należy jednak pomyśleć o tym, aby oczyszczać jego jamę ustną, a gdy dziecko podrośnie, wtedy zaczynamy prawdziwą naukę. Ważne jest, aby pielęgnować jamę ustną malucha, zanim pierwsze mleczaki zdążą się w niej w ogóle pojawić. Jak tego dokonać? W jaki sposób zachęcić dziecko do dbania o zęby? Jakie szczoteczki kupować? Tego dowiecie się w naszym artykule!

Higiena jamy ustnej w okresie niemowlęcym

Dzieci w wieku 0-2 lat nie mają jeszcze pełnego uzębienia. Nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy oczyszczać ich dziąseł! Po każdym posiłku, należy umieścić malucha w pozycji siedzącej (nigdy nie myjemy dziąseł i pierwszych ząbków u leżącego dziecka) po czym, za pomocą szczoteczki o bardzo miękkim włosiu lub gazika nasączonego ciepłą wodą, delikatnie oczyszczamy dziąsełka i masujemy je.

Ciekawym wyborem są tu specjalne szczoteczki dla niemowląt, które nasadzamy sobie na palec. Są one bardzo wygodne i stosunkowo niedrogie, pozwalając nam na bezpieczne, wygodne oczyszczenie jamy ustnej malucha. Alternatywą są specjalne rękawice, które idealnie zastępują gaziki, które należy wyrzucać po każdym użyciu. Ich jedyną wadą jest jednak to, że musimy je regularnie prać, aby nie przenosić dodatkowych bakterii do jamy ustnej dziecka.Bez względu na nasz wybór, jeśli mamy zamiar oczyszczać dziecku zęby i dziąsła za pomocą szczoteczki, musimy pamiętać, że musi ona spełniać dwa wymogi – jej główka nie może być duża, zaś umieszczone na niej włosie powinno być bardzo miękkie, co pozwoli na uniknięcie podrażnień. Nie musimy jeszcze korzystać z pasty, jeśli oczyszczamy same dziąsła. W przypadku mycia zębów mlecznych, stosujmy pasty delikatne, przystosowane dla najmłodszych. Marka Azeta specjalizuje się w produktach tego typu, jeśli potrzebujecie przykładu. Unikajmy jednak past z fluorem – połknięty przez dziecko, może doprowadzić do problemów zdrowotnych. Nie zapominajmy też o tym, aby nie wyciskać dużej ilości pasty na włosie – wystarczy maleńka grudka, wielkości ziarnka grochu.

Warto też wspomnieć o samym okresie ząbkowania – na rynku znaleźć możemy preparaty pokroju KIN Baby Gel, które łagodzą ten, wyjątkowo nieprzyjemny dla dziecka, okres. Jeśli nasza pociecha ślini się bardziej niż zwykle, często wkłada ręce do buzi, zaś jej dziąsła są zaczerwienione, oznacza to, że właśnie pojawiają się pierwsze zęby. Nie ma więc sensu przeczekiwać ten okres i skazywać dziecko na ból i dyskomfort – obecnie kupimy pomocne preparaty, które są dostępne po wyjątkowo niskich cenach!

Zęby mleczne i pierwsza szczoteczka dziecka

Dziecko dwuletnie jest już na tyle duże, abyśmy mogli powoli wdrażać naukę szczotkowania. Nieco przerażający jest fakt, że wielu rodziców wciąż myśli, że zęby mleczne nie są warte oczyszczania, ponieważ wypadną same. To bardzo mylny osąd – mleczaki jak najbardziej wypadną, lecz jeśli pojawiła się na nich zaawansowana próchnica, to istnieje bardzo duże ryzyko, że zdążyła się też ona przedostać do kształtujących się zębów stałych. Nie zaniedbujmy więc konieczności nauki prawidłowej higieny jamy ustnej przez dziecko!

Jak się za to zabrać? Po pierwsze, należy zakupić odpowiednią szczoteczkę. Mała główka, miękkie włosie – tym zawsze powinniśmy się kierować podczas wyboru. Jeśli korzystamy ze szczoteczki elektrycznej, możemy nieco przyoszczędzić, kupując po prostu końcówkę do naszego urządzenia, spełniającą takie wymogi. Wtedy możemy po prostu użyczać dziecku szczoteczkę na czas szczotkowania. Pamiętajmy jednak, że dzieci w wieku 2-6 lat powinny myć zęby pod nadzorem osoby starszej!Jakie szczoteczki dokładnie wybrać? Generalną zasadą jest to, że dobrze jest wpoić maluchowi, jakie ruchy nadgarstka są wymagane do prawidłowego oczyszczenia zębów. Jest to wiedza tak samo podstawowa, co ogólna zasada, że zęby należy szczotkować przez minimum dwie minuty, o czym też zapomina wielu rodziców. Dlatego też warto jest na początek dać dziecku do ręki szczoteczkę manualną. Pozwoli ona na naukę ruchów wymiatających oraz ustawienia włosia pod kątem 45 stopni względem zębów.

Dla dziecka nieco starszego można już zakupić szczoteczkę elektryczną, gwarantującą lepsze usuwanie płytki nazębnej. Wybór jest naprawdę spory – od tradycyjnych modeli rotacyjnych od Oral-B, po soniczne od Philips i SEYSSO. Szczoteczki rotacyjne to wybór tańszy, zaś sam producent stawia na atrakcyjne walory wizualne. Dzięki licencji na tytuły Disneya (a co za tym idzie, Marvela i Gwiezdne Wojny), na obudowach takich szczoteczek znajdziemy wizerunki znanych i lubianych postaci, co dla dziecka będzie oczywiście kwestią mycia zębów lub odmowy tej czynności.

Oczywiście, taka szczoteczka to nie tylko postacie na obudowie – Oral-B opracowało bowiem aplikacje pokroju Magic Timer, które nagradzają dziecko obrazkami i gwiazdkami za prawidłowe mycie zębów. Po synchronizacji z naszym smartfonem, możemy też śledzić to, jak długo i skutecznie nasza pociecha szczotkowała zęby w konkretne dni miesiąca. Szczoteczki elektryczne dla dzieci, podobnie jak modele dla dorosłych, zostały wyposażone w timery, które odmierzają 2 minuty do końca szczotkowania oraz, co 30 sekund, informują o konieczności przejścia do kolejnej z czterech partii zębów.Nie inaczej jest w przypadku szczoteczek sonicznych – są one droższe, zaś na ich obudowach nie doszukamy się Dartha Vadera lub Kapitana Ameryki, lecz ich skuteczność szczotkowania prezentuje sobą poziom nieosiągalny dla modeli rotacyjnych. Szczoteczki te oczyszczają nie tylko zęby, ale też przestrzenie między nimi. Dodatkowo, ze względu na swoją szybkość, ich główki zostały pokryte gumową osłonką, która nie podrażnia dziąseł i wewnętrznej strony policzków dziecka. Produkty soniczne przeznaczone dla dzieci to seria Philips Sonicare For Kids oraz szczoteczka SEYSSO Baby Penguin.

A w wieku od lat siedmiu wzwyż?

Dzieci, które zaczęły już uczęszczać do szkoły podstawowej, wymagają nieco innej, bardziej złożonej opieki, jeśli chodzi o higienę jamy ustnej. Ze względu na sporą ilość spożywanych słodyczy oraz pojawienie się pierwszy zębów stałych, konieczne jest już stosowanie past z fluorem, oczywiście w dalszym ciągu o mniejszym stężeniu, w granicach 500 ppm. Na rynku nie brakuje past, przeznaczonych specjalnie do ochrony i remineralizacji zębów młodych ludzi.

Sama remineralizacja polega na uzupełnieniu niedoboru jonów wapnia i fosforu w szkliwie, czyniąc je wytrzymalszymi na zmiany próchnicowe. Dlatego też tak ważne jest odpowiednie dbanie o zęby w tym sprzyjającym dziurom w zębach okresie. Będzie to stanowić odpowiednie uzupełnienie fluoryzacji, przeprowadzanej regularnie w państwowych szkołach podstawowych.Dziecko w takim wieku może też już powoli korzystać ze szczoteczek „zwykłych”, przeznaczonych dla starszych użytkowników. W dalszym ciągu pamiętajmy jednak o delikatnym włosiu. Nie powinniśmy też korzystać z past wybielających – jeśli na uzębieniu dziecka pojawiają się przebarwienia, usunięcie ich pozostawmy specjaliście. Pasty wybielające ścierają silnie szkliwo, a co za tym idzie – mogą przedwcześnie uszkodzić zęby malucha.

Znacie już podstawy dbania o zęby dziecka. Nie jest to czynność szczególnie trudna, a pozwoli nam uniknąć stresujących i kosztownych wizyt u stomatologa. Nasze dziecko też z pewnością nam za to podziękuje, będąc w stanie zadbać o swój uśmiech na przyszłe lata. Nie ma sensu skazywać je na życie z próchnicą!


Artykuł powstał we współpracy z https://szczoteczka-elektryczna.edu.pl/

Może Cię zaintersować:

- Czy warto zapisać dziecko do prywatnego przedszkola?

- Porady dla rodziców przedszkolaków - jak radzić sobie z niejadkiem?

- Jakie mogą być przyczyny bólu zębów?

Data publikacji: 2018-09-24, ostatnia zmiana: 2018-10-09

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Skip hop kubek do spłukiwania włosów wieloryb moby szary
41,00 zł
Drawsko
(woj. wielkopolskie)
Baby ono okrycie kąpielowe 76x76
38,00 zł
Chorzów
(woj. śląskie)
Tommee tippee 330987 szczotka grzebien
12,00 zł
Kętrzyn
(woj. warmińsko-mazurskie)
Babyono 770 termometr kąpielowy żyrafa
7,00 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
 myjka bawełniana 2-pak, poofi
13,00 zł
Nowy Dwór Mazowiecki
(woj. mazowieckie)
Beaba kosmetyczka z 9 akcesoriami do pielęgnacji niemowląt mint
159,00 zł
Gorlice
(woj. małopolskie)
Babyono 773 termometr kąpielowy konik morski
8,00 zł
Kraśnik
(woj. lubelskie)
Szumisie®, zestaw trzech pieluszek bambusowych tęcza, biel, samoloty
99,00 zł
Częstochowa
(woj. śląskie)
Termometr do kąpieli aqua, beaba
23,00 zł
Lublin
(woj. lubelskie)
Beaba termometr do kąpieli mineral
32,00 zł
Płock
(woj. mazowieckie)
Klipsy do kocyka lodger blush 2 szt.
31,00 zł
Gniezno
(woj. wielkopolskie)
Krzesełko kąpielowe safety 1st
85,00 zł
Nowa Ruda
(woj. dolnośląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Najczęstsze choroby wirusowe małych przedszkolaków
Dziecko, które uczęszcza do przedszkola, narażone jest na wiele chorób, od wirusowych po bakteryjne. Jest to całkiem normalne zjawisko, dziecko bowiem nabywa w ten sposób odporność. Wypuszczone ze „st...
Data publikacji: 2021-04-26
Jak ubrać dziecko do przedszkola zimą?
Zima w przedszkolu to taki czas, w którym ubranie naszego dziecka, zajmuje więcej czasu, aniżeli sam czas spędzony na zewnątrz. To także nierzadko frustracja dla rodzica, kiedy nie wie jak ubrać dziec...
Data publikacji: 2020-12-08
Wybieramy meble dla dziewczynki
Gdy mówimy o meblach dla dziewczynki, zwykle mamy przed oczyma klasyczne rozwiązania. Choć jednak cieszą się one dużą popularnością, trudno nie zgodzić się z tym, że nie są jedynymi, które powinny nas...
Data publikacji: 2020-09-28
Jak dobrać odpowiedni smoczek?
Warto mieć świadomość, że zarówno Światowa Organizacja Zdrowia, jak i eksperci żywieniowi rekomendują karmienie tylko i wyłącznie piersią aż do 6 miesiąca życia dziecka. Młode matki doskonale zdają so...
Data publikacji: 2020-09-10

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij