Jakie mogą być przyczyny bólu zębów?


Jakie mogą być przyczyny bólu zębów?


Ból zęba to przykra dolegliwość, która może mieć rozmaite przyczyny i przybierać różne formy. Spróbujmy odpowiedzieć na pytanie, jakie są najczęstsze powody długotrwałego bólu zębów.

Próchnica

To zdecydowanie najpowszechniejsza przyczyna bólu. Kiedy próchnica nie jest jeszcze bardzo zaawansowana, pojawia się ból zębinowy. Jest ostry i krótkotrwały, pojawia się podczas nagryzania, spożywania słodkich lub kwaśnych potraw, pod wpływem ciepła, zimna czy dotyku. Wielu pacjentów lekceważy go przez dłuższy czas, co prowadzi do dalszego rozwoju zmian próchnicowych.

Warto pamiętać, że główną metodą leczenia ubytków obejmujących szkliwo i zębinę jest plombowanie, a więc zabieg prosty, bezpieczny i skuteczny.

Bolesną konsekwencją bagatelizowania pierwszych objawów próchnicy jest zapalenie miazgi. Dochodzi do niego w sytuacji, kiedy u chorego mamy do czynienia z zaawansowaną próchnicą. Próchnica powoduje odsłonięcie miazgi, przez co staje się ona podatna na działanie bakterii. Powstaje stan zapalny, który objawia się ostrym i nieustającym bólem trudnym do opanowania za pomocą najpopularniejszych leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty. Ból wzmaga się podczas jedzenia, picia, nagryzania pod wpływem dotyku i ciepła. Szczególnie dotkliwy jest w nocy, gdy pozostajemy w pozycji leżącej. Często towarzyszą mu dodatkowe objawy, takie jak obrzęk, gorączka, ogólne osłabienie organizmu i złe samopoczucie.W wypadku zapalenia miazgi należy niezwłocznie udać się po pomoc stomatologiczną – prawdopodobnie będzie to leczenie kanałowe. Nieleczone zapalenie prowadzi do martwicy miazgi i konsekwencji zdrowotnych w postaci torbieli, ziarniaków, ropni i przetok.

Nadwrażliwość zębów

Nadwrażliwość pojawia się, kiedy uszkodzeniu lub osłabieniu ulega zewnętrzna warstwa zębów, czyli szkliwo. Czynniki, sprzyjające demineralizacji szkliwa, a więc także nadwrażliwości zębów, to spożywanie kwaśnych napojów i potraw, częste wymioty, zgrzytanie zębami w czasie snu (bruksizm), a także zwyczaj obgryzania paznokci i ołówków.

Ból towarzyszący nadwrażliwości zębów jest ostry i krótkotrwały, pojawia się w wyniku kontaktu zębów z ciepłymi lub zimnymi potrawami i napojami, często również podczas mycia zębów.

Wyrzynanie się zębów mądrości

Trzecie zęby trzonowe, potocznie zwane zębami mądrości i ósemkami, u człowieka wyrzynają się przeważnie w okresie wczesnej dorosłości, choć może to także nastąpić znacznie później lub nie nastąpić nigdy. Ich wyrzynaniu się często towarzyszą komplikacje wywołujące ból. Wiąże się to z faktem, że ósemki zaczynają rosnąć w momencie, kiedy reszta stałych zębów już od wielu lat jest na swoim miejscu i dla zębów mądrości zwyczajnie brakuje przestrzeni w jamie ustnej. Dlatego też ich położenie często jest nieprawidłowe, co wymaga interwencji medycznej. Niestety bardzo często jest to ekstrakcja zębów.Wyrzynaniu się ósemek często towarzyszy ból spowodowany zapaleniem okołokoronowym. Jest to stan związany z zakażeniem tkanki między zębem a dziąsłem. Pojawia się obrzęk, zaczerwienienie dziąseł i silny ból, często promieniujący, niekiedy także gorączka i ból głowy.Sowia Wola Więcej informacji
Artykuł został przygotowany we współpracy z Centrum Medycznym sowiawola.pl specjalizującym się w stomatologii.

Data publikacji: 2018-07-04, ostatnia zmiana: 2018-07-04

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Szczoteczka soniczna XIAOMI Mi Electric Toothbrush T500
119,00 zł
Sosnowiec
(woj. śląskie)
Szczoteczka soniczna INNOGIO GIOzoe Czarny
178,47 zł
Zgierz
(woj. łódzkie)
Lacalut kinder szczoteczka do 4 lat x 1 sztuka
11,17 zł
Częstochowa
(woj. śląskie)
Szczoteczka rotacyjna ORAL-B D100 Kids Star Wars + Etui
69,99 zł
Brodnica
(woj. kujawsko-pomorskie)
Dysza irygatora WATERPIK Plaque Seeker PS-100E (2 sztuki)
46,90 zł
Chruszczobród
(woj. śląskie)
White way ww-pulsar soniczna szczoteczka do zębów na baterie fiolet x 1 sztuka
42,74 zł
Nowy Dwór Mazowiecki
(woj. mazowieckie)
Green people mandarynkowa pasta z fluorem do zębów dla dzieci 50ml
29,90 zł
Chorzów
(woj. śląskie)
Irygator WATERPIK WF-05
518,00 zł
Świętochłowice
(woj. śląskie)
Końcówka do szczoteczki Philips HX9042/17 (2 końcówki)
96,99 zł
Suwałki
(woj. podlaskie)
Szczoteczka do zębów PHILIPS HX3212/03 Clean Care
130,89 zł
Nowy Dwór Mazowiecki
(woj. mazowieckie)
Końcówka szczoteczki ŁUCZNIK SG-010
14,99 zł
Opole
(woj. opolskie)
Hydrophil szczoteczka - włosie średnie - niebieska
16,00 zł
Żyrardów
(woj. mazowieckie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Przewlekłe zapalenie zatok
Zatoki to wolne przestrzenie znajdujące się w twarzoczaszce. Są połączone z jamą nosową, a ich główną funkcją jest produkowanie wydzieliny służącej do nawilżania i filtrowania wdychanego nosem powietr...
Data publikacji: 2021-09-01
Termometry - jakie są ich rodzaje?
Wiele sprzętów medycznych ma zastosowanie w codziennym życiu. Używane są nie tylko przez lekarzy czy personel medyczny, ale również przez zwykłych ludzi w domu. Jednym z nich jest termometr. Pierwszy...
Data publikacji: 2021-09-01
Jak chronić cerę przed słońcem?
Spragnione po zimie słońca wystawiamy na jego działanie skóry i cerę. Muśnięte promieniami wyglądają zdrowo, atrakcyjniej. Piękna opalenizna kojarzy się z wakacjami, odpoczynkiem, wolnością. Niestety...
Data publikacji: 2021-06-23
Apteka internetowa czy stacjonarna? Gdzie w czasie epidemii warto dokonywać zakupów?
Aptekom internetowym zaufał już co drugi polski internauta. Czas pandemii dodatkowo wpłynął na popularność takiej formy zakupów. Dowiedz się, gdzie najlepiej kupować leki z korzyścią dla swojego zdrow...
Data publikacji: 2021-06-14

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij