Ból zęba to przykra dolegliwość, która może mieć rozmaite przyczyny i przybierać różne formy. Spróbujmy odpowiedzieć na pytanie, jakie są najczęstsze powody długotrwałego bólu zębów.
To zdecydowanie najpowszechniejsza przyczyna bólu. Kiedy próchnica nie jest jeszcze bardzo zaawansowana, pojawia się ból zębinowy. Jest ostry i krótkotrwały, pojawia się podczas nagryzania, spożywania słodkich lub kwaśnych potraw, pod wpływem ciepła, zimna czy dotyku. Wielu pacjentów lekceważy go przez dłuższy czas, co prowadzi do dalszego rozwoju zmian próchnicowych.
Warto pamiętać, że główną metodą leczenia ubytków obejmujących szkliwo i zębinę jest plombowanie, a więc zabieg prosty, bezpieczny i skuteczny.
Bolesną konsekwencją bagatelizowania pierwszych objawów próchnicy jest zapalenie miazgi. Dochodzi do niego w sytuacji, kiedy u chorego mamy do czynienia z zaawansowaną próchnicą. Próchnica powoduje odsłonięcie miazgi, przez co staje się ona podatna na działanie bakterii. Powstaje stan zapalny, który objawia się ostrym i nieustającym bólem trudnym do opanowania za pomocą najpopularniejszych leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty. Ból wzmaga się podczas jedzenia, picia, nagryzania pod wpływem dotyku i ciepła. Szczególnie dotkliwy jest w nocy, gdy pozostajemy w pozycji leżącej. Często towarzyszą mu dodatkowe objawy, takie jak obrzęk, gorączka, ogólne osłabienie organizmu i złe samopoczucie.
W wypadku zapalenia miazgi należy niezwłocznie udać się po pomoc stomatologiczną – prawdopodobnie będzie to leczenie kanałowe. Nieleczone zapalenie prowadzi do martwicy miazgi i konsekwencji zdrowotnych w postaci torbieli, ziarniaków, ropni i przetok.
Nadwrażliwość pojawia się, kiedy uszkodzeniu lub osłabieniu ulega zewnętrzna warstwa zębów, czyli szkliwo. Czynniki, sprzyjające demineralizacji szkliwa, a więc także nadwrażliwości zębów, to spożywanie kwaśnych napojów i potraw, częste wymioty, zgrzytanie zębami w czasie snu (bruksizm), a także zwyczaj obgryzania paznokci i ołówków.
Ból towarzyszący nadwrażliwości zębów jest ostry i krótkotrwały, pojawia się w wyniku kontaktu zębów z ciepłymi lub zimnymi potrawami i napojami, często również podczas mycia zębów.
Trzecie zęby trzonowe, potocznie zwane zębami mądrości i ósemkami, u człowieka wyrzynają się przeważnie w okresie wczesnej dorosłości, choć może to także nastąpić znacznie później lub nie nastąpić nigdy. Ich wyrzynaniu się często towarzyszą komplikacje wywołujące ból. Wiąże się to z faktem, że ósemki zaczynają rosnąć w momencie, kiedy reszta stałych zębów już od wielu lat jest na swoim miejscu i dla zębów mądrości zwyczajnie brakuje przestrzeni w jamie ustnej. Dlatego też ich położenie często jest nieprawidłowe, co wymaga interwencji medycznej. Niestety bardzo często jest to ekstrakcja zębów.
Wyrzynaniu się ósemek często towarzyszy ból spowodowany zapaleniem okołokoronowym. Jest to stan związany z zakażeniem tkanki między zębem a dziąsłem. Pojawia się obrzęk, zaczerwienienie dziąseł i silny ból, często promieniujący, niekiedy także gorączka i ból głowy.
Więcej informacjiArtykuł został przygotowany we współpracy z Centrum Medycznym sowiawola.pl specjalizującym się w stomatologii.
Data publikacji: 2018-07-04, ostatnia zmiana: 2018-07-04