Małe dzieci bardzo szybko wyrastają ze swoich ubrań, szczególnie w pierwszych latach swojego życia. Zanim jednak zdecydujemy zapełnić szafę nowymi ubraniami, warto wcześniej przyjrzeć się, jaki rozmiar będzie najbardziej trafionym wyborem.
Często zastanawiamy się, jakie ubranka dla dziecka kupować? Pomocna w tym zadaniu może okazać się niżej przedstawiona tabela.
Podczas kompletowania wyprawki do końca nie wiadomo, ile malec będzie mierzył centymetrów. Wiele mam boi się, że ciuszki dla niemowlaka mogą okazać się za ciasne, dlatego zachowawczo woli kupić większe. Tak naprawdę ciężko jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi, czym kierować się przy wyborze pierwszych ubranek dla dziecka. Bez wątpienia znaczenie mają cechy dziedziczne - to my sami, a właściwe nasz wzrost jest wyznacznikiem tego, ile dziecko po urodzeniu będzie mieć centymetrów. Gdy rodzice są niscy, raczej nie spodziewajmy się, że dziecko urodzi się duże. Kolejnym wyznacznikiem jest płeć dziecka. Najczęściej dziewczynki rodzą się mniejsze i drobniejsze, a chłopcy więksi - ale nie jest to też sztywna reguła.
Najogólniej ujmując, jeżeli dziecko nie jest wcześniakiem, najlepiej zaopatrzyć go w ubranka w rozmiarze 56 i niewielką część ubranek w rozmiarze 62. Mamy wtedy pewność, że nawet w przypadku, gdy dziecko urodzi się większe, ubranka nie będą za małe.
Kompletując ubranka dla niemowlaka, warto również wziąć pod uwagę porę roku, w której dziecko przyjdzie na świat. Wiosną i latem ubranka dla dzieci powinny być luźne i przewiewne, natomiast zimowy zestaw ubranek powinien zawierać ciepłe czapeczki, rękawiczki, kombinezony czy buciki.
Pierwsze ubranka dla noworodka muszą być przede wszystkim wygodne i funkcjonalne. Nie mogą krępować ani ograniczać ruchów. Obowiązkowym elementem każdej wyprawki jest body niemowlęce, które ubiera się jako pierwsze, dlatego że dobrze przylega do ciała i podtrzymuje pieluszkę. Bardzo wygodne są body z zapięciem w kroku, dzięki któremu można zmienić pieluszkę bez konieczności rozbierania dziecka. W wyprawce niemowlaka muszą znaleźć się również śpioszki, pod które można założyć body lub koszulkę. Najwygodniejsze są śpioszki na napy bądź guziczki. Na chłodniejsze dni doskonale sprawdzą się pajacyki, które są bardziej zabudowane - zakrywają one dłonie i stópki. Z kolei na letnie dni najlepszym wyborem będą rampersy, czyli taki pajacyk, ale z krótkim rękawem i spodenkami.
Ubranka dla starszych dzieci muszą być miękkie, przyjazne dla skóry, a zarazem trwałe i łatwe w utrzymaniu czystości. Kupując odzież dla dzieci, najlepiej od razu zaopatrzyć się w 2-3 pary jeansów, kilka podkoszulek i bluz. Warto jednak nie przesadzać z ilością odzieży, bo zanim dzieci ponoszą ją dłużej - zdążą z niej wyrosnąć. O ile w przypadku tych mniejszych dzieci na metce często pojawia się oznaczenie wieku dziecka, o tyle w przypadku tych starszych pociech przy wyborze ubrań zwykle bierze się pod uwagę tylko wzrost.
Jeżeli chcemy, aby nasze pociechy czuły się dobrze w odzieży, a jednocześnie nie chcemy jej po miesiącu zmieniać, nic nie stoi na przeszkodzie, aby kupować rzeczy o rozmiar większe. Warto też zwrócić uwagę na to, aby ubranka były wykonane z włókien naturalnych (bawełna, len, jedwab) i nie posiadały zbędnych aplikacji, które mogą tworzyć ślady i odparzenia na skórze dziecka. Kupując dziecku ubrania dobrej jakości, mamy pewność, że będą one w pełni bezpieczne i wygodne.
Artykuł został przygotowany przez Sklep O La La z odzieżą niemowlęcą i dziecięcą.
- Jak przygotować małe mieszkanie na przyjście dziecka?
- Jakie ubranka i kosmetyki kupić niemowlęciu?
- Chusta do karmienia piersią: czy warto kupić?
Data publikacji: 2018-09-29, ostatnia zmiana: 2019-06-28
Zgłoś uwagi
Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!