Polacy coraz cześciej uskarżają się na zespół suchego oka


Coraz więcej osób cierpi na Zespół Suchego Oka - ZSO.


Zespół suchego oka (ZSO) z roku na rok dotyka coraz większą liczbę ludzi, stając się praktycznie cywilizacyjną chorobą. Syndrom ten jest najczęściej rozpoznawany w Stanach Zjednoczonych, a na drugim miejscu – w Europie. Dla przykładu, w ubiegłym roku ok. 20 proc. osób żyjących w Wielkiej Brytanii odczuwało skutki ZSO, przy czym dolegliwość ta dotyka aż jedną trzecią mieszkańców wysp w wieku powyżej 65 lat. Główną grupą, której doskwiera ZSO są bowiem seniorzy. A ponieważ w Europie populacja geriatryczna rośnie w szybkim tempie, liczba osób z ZSO będzie się zwiększać równie szybko.

Coraz więcej osób cierpi na Zespół Suchego Oka - ZSO

Podeszły wiek to jeden z głównych czynników ryzyka syndromu suchego oka. Ta dolegliwość znacznie częściej doskwiera również kobietom, pracownikom biurowym czy zawodowym kierowcom.

Zespół suchego oka (ZSO) z roku na rok dotyka coraz większą liczbę ludzi, stając się praktycznie cywilizacyjną chorobą. Syndrom ten jest najczęściej rozpoznawany w Stanach Zjednoczonych, a na drugim miejscu – w Europie. Dla przykładu, w ubiegłym roku ok. 20 proc. osób żyjących w Wielkiej Brytanii odczuwało skutki ZSO, przy czym dolegliwość ta dotyka aż jedną trzecią mieszkańców wysp w wieku powyżej 65 lat. Główną grupą, której doskwiera ZSO są bowiem seniorzy. A ponieważ w Europie populacja geriatryczna rośnie w szybkim tempie, liczba osób z ZSO będzie się zwiększać równie szybko. - Na ZSO częściej uskarżają się także kobiety, zwłaszcza w okresie menopauzalnym. Wiele szkody naszym oczom wyrządza też przebywanie w klimatyzowanych, suchych pomieszczeniach, palenie tytoniu, noszenie soczewek kontaktowych jak i praca z komputerem – wylicza dr n.farm.Grzegorz Wilkin, wiceprezes Pharm Supply sp. z o.o. – W tej sytuacji odpowiednia pielęgnacja naszych oczu powinna stać się podstawowym elementem naszej codziennej higieny – podkreśla.


Zespół suchego oka (ZSO).

Wiek, płeć i profesja

Wyjaśnijmy pokrótce czym jest zespół suchego oka. To grupa schorzeń, w których powierzchnia oka jest nieprawidłowo nawilżana przez tzw. film łzowy. Może być to spowodowane niedoborem składowej wodnej lub nieprawidłowościami w warstwie lipidowej, będącej składnikiem filmu łzowego. W efekcie – wysycha rogówka i spojówka. Objawy ZSO są przeróżne: dyskomfort, ból, pieczenie, uczucie suchości, zaczerwienione oczy lub uczucie piasku pod powiekami. Czasem odczuwamy światłowstręt, obraz nam się zamazuje, przestajemy tolerować soczewki kontaktowe a nawet, paradoksalnie, zaczynamy łzawić. Z kolei nieleczony ZSO może doprowadzić do poważnych powikłań, m.in. do stanu zapalnego spojówki i rogówki. Przesuszone oczy stają się bardziej podatne na zakażenie. Może dojść też do uszkodzenia i owrzodzenia rogówki, a nawet do utraty wzroku. To jest jednak już ekstremalna sytuacja.


Choroby oczu.


Na rozwój syndromu ZSO duży wpływ ma nasz wiek, gdyż organizm seniora produkuje około 60 proc. mniej łez niż dwudziestolatka. Nie oznacza to jednak, że młodzi ludzie nie odczuwają tej dolegliwości. Wręcz przeciwnie – praca z komputerem, tabletem i smartfonem stwarza większe ryzyko ZSO. Z badań wynika też, iż kobiety częściej uskarżają się na suche i podrażnione oczy. Zła wiadomość dla palaczy – również i oni zasilają szeregi osób bardziej narażonych na syndrom ZSO. Dolegliwość tę mogą wywołać także choroby autoimmunologiczne jak Zespół Sjögrena (kolagenoza, w której uszkodzeniu ulegają ślinianki i gruczoły łzowe), reumatoidalne zapalenie stawów czy orbitopatia tarczycowa, charakteryzująca się przede wszystkim wypchnięciem gałki ocznej do przodu. Zespół suchego oka może się pojawić w ramach powikłań po LASIK czyli laserowej korekcji wzroku, aczkolwiek w tym przypadku objawy ZSO przeważnie ustępują po kilku – kilkunastu tygodniach od wykonania zabiegu.Narażeni na ZSO są również w pracownicy biurowi oraz zawodowi kierowcy.

Nad tą dolegliwością przez lata bagatelizowaną, zaczyna skupiać się coraz więcej naukowców i lekarzy, również i z Polski. Np. w obecnie realizowanym projekcie EDEN (Europejska Sieć Suchego Oka) obok ośrodków akademickich z Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i kliniki okulistycznej z Niemiec, prace nad wpływem długotrwałego użytkowania miękkich soczewek kontaktowych na powstanie ZSO prowadzi zespół z Politechniki Wrocławskiej.

W naturalnym składzie

Zdaniem okulistów, najlepszą metodą na ZSO jest stosowanie kropli nawilżających, które nie tylko zmniejszają tarcie między strukturami oka w przypadku braku odpowiedniej ilości łez lecz także wypłukują czynniki drażniące oczy. Normalizują również skład filmu łzowego. Jeśli szybko zareagujemy na syndrom ZSO i zaczniemy odpowiednio nawilżać oczy, mamy szansę uniknąć nie tylko dalszych podrażnień ale również stanów zapalnych.


Zespół suchego oka - zapobieganie.


Na polskim rynku dostępny jest już spory asortyment kropli łagodzących ZSO, które różnią się między sobą składem, zawartością konserwantów czy terminem przydatności po otwarciu. Jak wybrać odpowiedni preparat? Przede wszystkim warto sprawdzić, z czego się składa. Dla przykładu, krople Biolan Max powstają na bazie substancji która występuje w prawidłowym filmie łzowym.. Nie posiadają również substancji konserwujących więc są bardzo dobrze tolerowane przez nasze oczy. Ich głównym składnikiem jest hialuronian sodu znany z właściwości nawilżających. W efekcie krople Biolan Max skutecznie zabezpieczają powierzchnię oka przed możliwymi mikrourazami, chroniąc je przed różnymi czynnikami zewnętrznymi, jak np. wiatrem, słońcem, klimatyzacją czy soczewkami.- Oprócz stosowania kropli, ważnym elementem w terapii ZSO jest odpowiednia higiena warunków pracy – zadbajmy o właściwą temperaturę i wilgotność pomieszczenia w którym spędzamy wiele godzin przed komputerem. Róbmy co godzinę chociażby kilkuminiowe przerwy od patrzenia w monitor. Również w domu, w wolnym czasie starajmy się ograniczać do minimum korzystanie z komputera, tabletu czy telefonu. Długie oglądanie TV też szkodzi naszym oczom. A osoby, które cierpią na ZSO, powinny badać się u okulisty co najmniej raz na pół roku – podpowiada Grzegorz Wilkin.


Więcej informacji na:

www.okobiurowe.pl 

Może Cię zaintersować:

- Jak dbać o okulary?

- Czy tablet może zastąpić czytnik e-booków?

Data publikacji: 2018-09-08, ostatnia zmiana: 2018-10-12

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Materac Masujący Medimate
1 049,00 zł
Bielany Wrocławskie
(woj. dolnośląskie)
Tso moriri olej drzewo różane do kąpieli i masażu 200ml
23,13 zł
Świdnica
(woj. dolnośląskie)
Glikogenowo - proteinowa odżywka przywracająca włosom równowagę o zapachu rozmarynu i mięty 325ml
32,99 zł
Grabówka
(woj. podlaskie)
Mass it 1000 g truskawka ostrovit
19,90 zł
Gierałcice
(woj. opolskie)
Masło na rosnący brzuszek 20g
42,52 zł
Orzesze
(woj. śląskie)
etui na okulary
5,00 zł
Gdynia
(woj. pomorskie)
Tena lady pants plus noir m otc edition x 9 sztuk
22,50 zł
Kraśnik
(woj. lubelskie)
Xenofit magnesium direct stixx magnez 30 saszetek
46,00 zł
Boguszów-Gorce
(woj. dolnośląskie)
Futuro comfort stabilizator stawu skokowego l x 1szt.
31,71 zł
Gorzów Wielkopolski
(woj. lubuskie)
Masaż Relaksacyjny mobilny lub w gabinecie
150,00 zł
Gdynia
(woj. pomorskie)
D-vitum 600 j.m. dha x 30 kapsułek
27,17 zł
Łódź
(woj. łódzkie)
Dezodorant z kryształu
41,37 zł
Katowice
(woj. śląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Czym jest zdrowy lifestyle? 5 ważnych porad
Zdrowy styl życia z roku na rok zyskuje nowych zwolenników. Odpowiednio zbilansowana dieta, aktywność fizyczna i rezygnacja z używek to tylko kilka założeń zdrowego life'stylu. Czym jest zdrowy lifest...
Data publikacji: 2020-01-09
Terapia w komorze hiperbarycznej - kiedy warto z niej skorzystać?
Komory hiperbaryczne coraz częściej stosowane są w prowadzeniu specjalistycznych terapii różnych schorzeń. Kiedy warto z nich skorzystać?
Data publikacji: 2019-12-21
Olej konopny - naturalny suplement diet o wszechstronnym zastosowaniu
Natura wie, co najlepsze. Olej konopny to naturalny suplement diety, który posiada bardzo szerokie zastosowanie!
Data publikacji: 2019-12-20
Jak kobieta powinna o siebie dbać i pozostać piękną?
Wygląd zewnętrzny ma niezwykle ogromny wpływ na to, jak postrzegają nas inni. Stanowi naszą wizytówkę oraz przekazuje drugiej osobie informacje o naszej osobowości. I choć nie szata zdobi człowieka, t...
Data publikacji: 2019-11-08