Oko – funkcjonowanie narządu wzroku


Oko – funkcjonowanie narządu wzroku.


Oko to jeden z najbardziej skomplikowanych narządów. Można bez niego żyć, ale wówczas ominęłoby nas wiele radości i piękna w życiu. Bo oko odpowiada za widzenie. Poznajmy jak mniej więcej funkcjonują oczy i jakim wadom najczęściej ulegają.

Narządy zmysłów

Za pomocą pięciu zmysłów, za które odpowiadają tak zwane narządy zmysłów, funkcjonujemy w świecie. Oczy sprawiają, że widzimy. Uszy sprawiają że słyszymy. Nos sprawia, że wąchamy. Język sprawia, że czujemy. Receptory na skórze sprawiają, że czujemy dotyk. Życie bez widzenia czy słyszenia byłoby możliwe, ale nie miałoby tylu wrażeń.

Funkcjonowanie oka

Oko składa się z: twardówki – warstwy ochronnej, naczyniówki – warstwy dotleniającej, rogówki – warstwy unerwiającej, tęczówka – warstwa regulująca dostęp światła, siatkówka – warstwa odbierająca bodźce wzrokowe. Ponadto w oku występują: źrenica, która reguluje dostęp światła, a także soczewka, która skupia promienie świetlne. W toku ewolucji najpierw pojawiły się plamki oczne oceniające jedynie intensywność światła i występujące u zwierząt bezkręgowych, a następnie oczy oceniające nie tylko intensywność światła ale też umożliwiające widzenie i występujące u zwierząt kręgowych. Oczy do sprawnego funkcjonowania, czyli reakcji na światło i procesu widzenia, potrzebują odpowiedniej higieny oraz nawilżenia.

Popularne wady wzroku

Oczy, tak jak inne narządy, nie muszą, ale mogą szwankować. Dzieje się tak w wyniku wad genetycznych, procesów starzenia, którym zapobiec się nie da, ale dzieje się tak również w wyniku różnych urazów, którym już zapobiec się da. Niezależnie od tego niemal każdą wadę można korygować. Do najpopularniejszych wad wzroku należą: krótkowzroczność, dalekowzroczność, presbiopia oraz astygmatyzm.Krótkowzroczność i soczewki sferyczne skupiające

Krótkowzroczność objawia się niewłaściwym widzeniem z daleka. Wada ta polega na zaburzeniu układu optycznego oka, w wyniku którego obraz nie skupia się na soczewce, a przed nią. Do korekcji krótkowzroczności służą soczewki jednoogniskowe – sferyczne, skupiające.

Dalekowzroczność i soczewki sferyczne rozpraszające

Dalekowzroczność objawia się niewłaściwym widzeniem z bliska. Wada ta polega na zaburzeniu układu optycznego oka, w wyniku którego obraz nie skupia się na soczewce, a za nią. Do korekcji dalekowzroczności służą soczewki jednoogniskowe – sferyczne, rozpraszające.

Presbiopia i soczewki multifokalne

Presbiopia objawia się niewłaściwym widzeniem z daleka i z bliska. To nie tyle wada, ile naturalny proces starzenia się, powodujący nieostre widzenie. Do korekcji presbiopii służą soczewki dwuogniskowe – multifokalne.

Astygmatyzm i soczewki cylindryczne

Astygmatyzm objawia się zakrzywionym widzeniem. Wada ta polega na zaburzeniu osi obrotowej oka, w wyniki której obraz zamiast prosty, pozostaje zakrzywiony, co sprawia, iż w jednych polach jest prosty, a w drugich ma nieostrości. Do korekcji astygmatyzmu służą soczewki cylindryczne mogące spełniać jednocześnie funkcje soczewek sferycznych.


GS

Artykuł przygotowano we współpracy z Soczewki24.

Może Cię zaintersować:

- Jak dbać o okulary?

- Czy tablet może zastąpić czytnik e-booków?

Data publikacji: 2018-03-08, ostatnia zmiana: 2018-10-12

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Końcówka szczoteczki PHILIPS Sonicare HX9052/17 (2 sztuki)
70,55 zł
Częstochowa
(woj. śląskie)
Relamax b6 stres x 20 kapsułek
16,56 zł
Chruszczobród
(woj. śląskie)
Panthenol s.o.s. spray 130g
18,91 zł
Grójec
(woj. mazowieckie)
Końcówka do szczoteczki hw-bt001 biała x 2 sztuki
31,73 zł
Świętochłowice
(woj. śląskie)
Ciśnieniomierz VITAMMY Super Beat Srebrno-zielony
79,05 zł
Tarnowskie Góry
(woj. śląskie)
Skrzypovita x 80 kapsułek
23,56 zł
Dębica
(woj. podkarpackie)
Maść majerankowa 25g - data ważności 30-09-2021r.
14,50 zł
Białogard
(woj. zachodniopomorskie)
Bio pokrzywa płyn 250ml
15,39 zł
Ludomy
(woj. wielkopolskie)
Podkładka nosowa Gecko ™ firmy Resmed do maski do aparatu CPAP
80,00 zł
Chorzów
(woj. śląskie)
Herbaya głóg zdrowe serce x 60 kapsułek
26,49 zł
Piła
(woj. wielkopolskie)
Maść borowinowa 60g
28,33 zł
Bydgoszcz
(woj. kujawsko-pomorskie)
Monarte x 30 kapsułek
26,91 zł
Włocławek
(woj. kujawsko-pomorskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Dlaczego podkład się waży i jak przygotować cerę do makijażu?
Czy istnieje jeden największy koszmar każdego amatora i specjalisty od makijażu? Niestety tak i jest nim ważenie się podkładu! Może się wydawać, że to rzecz, na którą nie mamy zupełnie wpływu oraz tak...
Data publikacji: 2021-12-01
Z czym łączyć retinol? Znajdź dla niego parę idealną!
Z czym łączyć retinol? To pytanie pojawia się wtedy, gdy rozpoczynamy przygodę z tą najskuteczniejszą substancją przeciwstarzeniową. Zbierając informacje o niej dowiadujemy się, jak ją stosować, kiedy...
Data publikacji: 2021-11-24
Złamany ząb...  i co dalej? Dowiedz się jak odbudować piękny uśmiech.
Najczęstszymi przyczynami złamań zębów są sporty kontaktowe, jak boks, MMA, karate, ale też inne - koszykówka, golf, rolki, tenis, siatkówka jak również wypadki komunikacyjne. Zwykły wypadek przy prac...
Data publikacji: 2021-09-26
Przewlekłe zapalenie zatok
Zatoki to wolne przestrzenie znajdujące się w twarzoczaszce. Są połączone z jamą nosową, a ich główną funkcją jest produkowanie wydzieliny służącej do nawilżania i filtrowania wdychanego nosem powietr...
Data publikacji: 2021-09-01

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij