Szukaj

Kategorie

Oko – funkcjonowanie narządu wzroku


Oko – funkcjonowanie narządu wzroku.


Oko to jeden z najbardziej skomplikowanych narządów. Można bez niego żyć, ale wówczas ominęłoby nas wiele radości i piękna w życiu. Bo oko odpowiada za widzenie. Poznajmy jak mniej więcej funkcjonują oczy i jakim wadom najczęściej ulegają.

Narządy zmysłów

Za pomocą pięciu zmysłów, za które odpowiadają tak zwane narządy zmysłów, funkcjonujemy w świecie. Oczy sprawiają, że widzimy. Uszy sprawiają że słyszymy. Nos sprawia, że wąchamy. Język sprawia, że czujemy. Receptory na skórze sprawiają, że czujemy dotyk. Życie bez widzenia czy słyszenia byłoby możliwe, ale nie miałoby tylu wrażeń.

Funkcjonowanie oka

Oko składa się z: twardówki – warstwy ochronnej, naczyniówki – warstwy dotleniającej, rogówki – warstwy unerwiającej, tęczówka – warstwa regulująca dostęp światła, siatkówka – warstwa odbierająca bodźce wzrokowe. Ponadto w oku występują: źrenica, która reguluje dostęp światła, a także soczewka, która skupia promienie świetlne. W toku ewolucji najpierw pojawiły się plamki oczne oceniające jedynie intensywność światła i występujące u zwierząt bezkręgowych, a następnie oczy oceniające nie tylko intensywność światła ale też umożliwiające widzenie i występujące u zwierząt kręgowych. Oczy do sprawnego funkcjonowania, czyli reakcji na światło i procesu widzenia, potrzebują odpowiedniej higieny oraz nawilżenia.

Popularne wady wzroku

Oczy, tak jak inne narządy, nie muszą, ale mogą szwankować. Dzieje się tak w wyniku wad genetycznych, procesów starzenia, którym zapobiec się nie da, ale dzieje się tak również w wyniku różnych urazów, którym już zapobiec się da. Niezależnie od tego niemal każdą wadę można korygować. Do najpopularniejszych wad wzroku należą: krótkowzroczność, dalekowzroczność, presbiopia oraz astygmatyzm.Krótkowzroczność i soczewki sferyczne skupiające

Krótkowzroczność objawia się niewłaściwym widzeniem z daleka. Wada ta polega na zaburzeniu układu optycznego oka, w wyniku którego obraz nie skupia się na soczewce, a przed nią. Do korekcji krótkowzroczności służą soczewki jednoogniskowe – sferyczne, skupiające.

Dalekowzroczność i soczewki sferyczne rozpraszające

Dalekowzroczność objawia się niewłaściwym widzeniem z bliska. Wada ta polega na zaburzeniu układu optycznego oka, w wyniku którego obraz nie skupia się na soczewce, a za nią. Do korekcji dalekowzroczności służą soczewki jednoogniskowe – sferyczne, rozpraszające.

Presbiopia i soczewki multifokalne

Presbiopia objawia się niewłaściwym widzeniem z daleka i z bliska. To nie tyle wada, ile naturalny proces starzenia się, powodujący nieostre widzenie. Do korekcji presbiopii służą soczewki dwuogniskowe – multifokalne.

Astygmatyzm i soczewki cylindryczne

Astygmatyzm objawia się zakrzywionym widzeniem. Wada ta polega na zaburzeniu osi obrotowej oka, w wyniki której obraz zamiast prosty, pozostaje zakrzywiony, co sprawia, iż w jednych polach jest prosty, a w drugich ma nieostrości. Do korekcji astygmatyzmu służą soczewki cylindryczne mogące spełniać jednocześnie funkcje soczewek sferycznych.


GS

Artykuł przygotowano we współpracy z Soczewki24.

Data publikacji: 2018-03-08, ostatnia zmiana: 2018-10-12

Może Cię zaintersować:

- Jak dbać o okulary?

- Czy tablet może zastąpić czytnik e-booków?


Spodobało Ci się?


ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY

Manicure biologiczny - naturalny sposób na piękne paznokcie
Piękne dłonie to też piękne paznokcie. Aby nadać im piękny wygląd, nie trzeba stosować niszczących płytkę lakierów – wystarczy manicure biologiczny!

Data publikacji: 2019-02-26

Rozstępy - czym są i jak można je zredukować?
Nie bez powodu w przypadku rozstępów częściej mówi się o „redukowaniu” defektu skórnego, niż o jego usuwaniu. Taka niedoskonałość ma niestety to do siebie, że im później postanowimy się z nią uporać, tym mniejsza będzie szansa na pozbycie się nieestetycznych zmian. Jeżeli jednak zareagujemy odpowiednio wcześnie, czyli w początkowym stadium rozwoju rozstępów, istnieje większe prawdopodobieństwo zmniejszenia ich widoczności lub nawet całkowitego usunięcia problemu.

Data publikacji: 2019-02-14

Co dają zabiegi medycyny estetycznej?
Medycyna estetyczna od kilku lat jest przywilejem nie tylko osób z pierwszych stron gazet. Dzięki rozpowszechnieniu stosowanych metod, stała się ona dostępna niemal dla każdego. Nie wszyscy jednak wiedzą co dają zabiegi medycyny estetycznej...

Data publikacji: 2018-11-29

5 Świetnych sposobów na powstrzymanie stresu oksydacyjnego i rozpoczęcie życia o dobrej jakości
Każdego dnia czytamy blogi i obserwujemy reklamy, które mówią o tym, że zdrowe odżywianie się jest kluczem do szczęśliwego życia. Ale tak naprawdę nie wiadomo, czy rzeczywiście tak jest...

Data publikacji: 2018-10-14