Oko – funkcjonowanie narządu wzroku


Oko – funkcjonowanie narządu wzroku.


Oko to jeden z najbardziej skomplikowanych narządów. Można bez niego żyć, ale wówczas ominęłoby nas wiele radości i piękna w życiu. Bo oko odpowiada za widzenie. Poznajmy jak mniej więcej funkcjonują oczy i jakim wadom najczęściej ulegają.

Narządy zmysłów

Za pomocą pięciu zmysłów, za które odpowiadają tak zwane narządy zmysłów, funkcjonujemy w świecie. Oczy sprawiają, że widzimy. Uszy sprawiają że słyszymy. Nos sprawia, że wąchamy. Język sprawia, że czujemy. Receptory na skórze sprawiają, że czujemy dotyk. Życie bez widzenia czy słyszenia byłoby możliwe, ale nie miałoby tylu wrażeń.

Funkcjonowanie oka

Oko składa się z: twardówki – warstwy ochronnej, naczyniówki – warstwy dotleniającej, rogówki – warstwy unerwiającej, tęczówka – warstwa regulująca dostęp światła, siatkówka – warstwa odbierająca bodźce wzrokowe. Ponadto w oku występują: źrenica, która reguluje dostęp światła, a także soczewka, która skupia promienie świetlne. W toku ewolucji najpierw pojawiły się plamki oczne oceniające jedynie intensywność światła i występujące u zwierząt bezkręgowych, a następnie oczy oceniające nie tylko intensywność światła ale też umożliwiające widzenie i występujące u zwierząt kręgowych. Oczy do sprawnego funkcjonowania, czyli reakcji na światło i procesu widzenia, potrzebują odpowiedniej higieny oraz nawilżenia.

Popularne wady wzroku

Oczy, tak jak inne narządy, nie muszą, ale mogą szwankować. Dzieje się tak w wyniku wad genetycznych, procesów starzenia, którym zapobiec się nie da, ale dzieje się tak również w wyniku różnych urazów, którym już zapobiec się da. Niezależnie od tego niemal każdą wadę można korygować. Do najpopularniejszych wad wzroku należą: krótkowzroczność, dalekowzroczność, presbiopia oraz astygmatyzm.Krótkowzroczność i soczewki sferyczne skupiające

Krótkowzroczność objawia się niewłaściwym widzeniem z daleka. Wada ta polega na zaburzeniu układu optycznego oka, w wyniku którego obraz nie skupia się na soczewce, a przed nią. Do korekcji krótkowzroczności służą soczewki jednoogniskowe – sferyczne, skupiające.

Dalekowzroczność i soczewki sferyczne rozpraszające

Dalekowzroczność objawia się niewłaściwym widzeniem z bliska. Wada ta polega na zaburzeniu układu optycznego oka, w wyniku którego obraz nie skupia się na soczewce, a za nią. Do korekcji dalekowzroczności służą soczewki jednoogniskowe – sferyczne, rozpraszające.

Presbiopia i soczewki multifokalne

Presbiopia objawia się niewłaściwym widzeniem z daleka i z bliska. To nie tyle wada, ile naturalny proces starzenia się, powodujący nieostre widzenie. Do korekcji presbiopii służą soczewki dwuogniskowe – multifokalne.

Astygmatyzm i soczewki cylindryczne

Astygmatyzm objawia się zakrzywionym widzeniem. Wada ta polega na zaburzeniu osi obrotowej oka, w wyniki której obraz zamiast prosty, pozostaje zakrzywiony, co sprawia, iż w jednych polach jest prosty, a w drugich ma nieostrości. Do korekcji astygmatyzmu służą soczewki cylindryczne mogące spełniać jednocześnie funkcje soczewek sferycznych.


GS

Artykuł przygotowano we współpracy z Soczewki24.

Może Cię zaintersować:

- Jak dbać o okulary?

- Czy tablet może zastąpić czytnik e-booków?

Data publikacji: 2018-03-08, ostatnia zmiana: 2018-10-12

ZOBACZ OGŁOSZENIA

żel energetyczny + bcaa fire star 36g zielone jabłko olimp
4,90 zł
Lublin
(woj. lubelskie)
Bioptron sprzedaż cała Polska
4 437,00 zł
Katowice
(woj. śląskie)
Izolat białka whey protein complex 100% 700g słony karmel olimp (option_id: variant_id)
59,00 zł
Dębica
(woj. podkarpackie)
Teen balansujące mleczko do oczyszczania twarzy i demakijażu 100ml
38,76 zł
Szczecinek
(woj. zachodniopomorskie)
Ciśnieniomierz automatyczny Omron M7 Intelli IT ramieniowy
324,99 zł
Chorzów
(woj. śląskie)
Natur planet l-witamina c 500g
14,53 zł
Zabrze
(woj. śląskie)
Omega 3 90 kapsułek ostrovit
18,90 zł
Rybnik
(woj. śląskie)
Izolat białka whey protein complex 100% 700g podwójna czekolada olimp
59,00 zł
Sandomierz
(woj. świętokrzyskie)
High kick 2.0 270 g cytryna iron horse
69,00 zł
Jastarnia
(woj. pomorskie)
Białko dla kobiet sweet dreams lady p.m. shake 720g wanilia olimp (option_id: variant_id)
82,00 zł
Świecie
(woj. kujawsko-pomorskie)
żel anticellulitis wyszczupla-ujędrnia 200ml
15,48 zł
Śrem
(woj. wielkopolskie)
Susz Konopny - kwiaty CBD / greenmedicalcbd.pl
35,00 zł
Kraków
(woj. małopolskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Czym jest zdrowy lifestyle? 5 ważnych porad
Zdrowy styl życia z roku na rok zyskuje nowych zwolenników. Odpowiednio zbilansowana dieta, aktywność fizyczna i rezygnacja z używek to tylko kilka założeń zdrowego life'stylu. Czym jest zdrowy lifest...
Data publikacji: 2020-01-09
Terapia w komorze hiperbarycznej - kiedy warto z niej skorzystać?
Komory hiperbaryczne coraz częściej stosowane są w prowadzeniu specjalistycznych terapii różnych schorzeń. Kiedy warto z nich skorzystać?
Data publikacji: 2019-12-21
Olej konopny - naturalny suplement diet o wszechstronnym zastosowaniu
Natura wie, co najlepsze. Olej konopny to naturalny suplement diety, który posiada bardzo szerokie zastosowanie!
Data publikacji: 2019-12-20
Jak kobieta powinna o siebie dbać i pozostać piękną?
Wygląd zewnętrzny ma niezwykle ogromny wpływ na to, jak postrzegają nas inni. Stanowi naszą wizytówkę oraz przekazuje drugiej osobie informacje o naszej osobowości. I choć nie szata zdobi człowieka, t...
Data publikacji: 2019-11-08