Jak walczyć z cukrzycą?


Jak walczyć z cukrzycą?


Światowy Dzień Walki z Cukrzycą obchodzony jest 27 czerwca, w rocznicę odkrycia insuliny w 1921 roku. Liczba cierpiących na to schorzenie lawinowo rośnie - WHO prognozuje, że do 2030 roku cukrzyca będzie jedna z 7 najczęstszych przyczyn zgonów.

Celem Światowych Dni Walki z Cukrzycą jest szerzenie wiedzy o chorobie oraz promocja profilaktyki cukrzycy - w czasie takich obchodów wykonywane są darmowe badania poziomu glukozy we krwi, czyli najprostszego przesiewowego badania w kierunku cukrzycy.

Cukrzyca - słodka choroba o dwóch obliczach

Cukrzyca to przewlekła choroba metaboliczna - jej bezpośrednią przyczyną są zaburzenia wydzielania insuliny przez trzustkę. Niedobory insuliny powodują zakłócenia w wykorzystywaniu glukozy przez komórki organizmu, a to z kolei powoduje wzrost stężenia glukozy we krwi (tzw. hiperglikemia) oraz wydalanie glukozy z moczem.

Wyróżnia się 2 rodzaje cukrzycy: cukrzycę typu 1 oraz typu 2. Cukrzyca typu 1, tzw. insulinozależna, spowodowana jest zniszczeniem lub niewydolnością komórek trzustki odpowiedzialnych za produkcję i wydzielanie insuliny. Nazywana jest też cukrzyca typu młodzieńczego, gdyż pierwsze objawy pojawiają się u bardzo młodych ludzi, nawet u dzieci.Cukrzyca typu 2 jest obecnie plagą - jest wywołana odpornością na działanie insuliny, co prowadzi do wzrostu poziomu cukru we krwi. Za wystąpienie tej choroby odpowiadają głównie czynniki genetyczne, ale również środowiskowe - nieodpowiednia dieta, brak aktywności fizycznej, przyjmowanie leków (szczególnie z grupy leków steroidowych), otyłość znacznie zwiększa szansę na rozwinięcie się cukrzycy typu 2.

Pierwsze objawy

Niestety pierwsze objawy cukrzycy łatwo przeoczyć czy pomylić z innymi chorobami. Najczęściej zaczyna się dość niewinnie - od zmęczenia, senności, wzmożonego pragnienia i częstego oddawania moczu. Mimo toczącego się procesu chorobowego przez wiele lat poziom glukozy we krwi może utrzymywać się w granicach normy, dlatego warto regularnie wykonywać badania profilaktyczne. Już zwykłe badanie krwi i moczu pozwala na wykrycie pierwszych zmian w poziomie glukozy. W wielu miastach własnie 27 czerwca będę wykonywane darmowe badania poziomu cukru we krwi - warto więc poświęcić chwilę i zadbać o swoje zdrowie.

Trochę wiedzy

Cukrzyca. Zapobieganie i leczenie - M. Jarosz i L. Kłosiewicz - Latoszek.

Nie jesteśmy bezbronni w walce z cukrzycą. Wprawdzie jeśli już zachorujemy to jesteśmy skazani na przyjmowanie leków, ale wciąż mamy duże pole do popisu we wdrażaniu działań profilaktycznych i poprawie życia mimo choroby. Bardzo pomocna, a nawet kluczowa, jest dieta - zarówno u diabetyków, jak u zdrowych osób. Na rynku wydawniczym znajduje się wiele pozycji koncentrujących się na tematyce diety w profilaktyce i leczeniu cukrzycy. Lekarze i dietetycy podkreślają jak ważna jest odpowiednia dieta w przypadku diabetyków - czasem wystarczą niewielkie zmiany w codziennym menu, aby znacząco wspomóc regulowanie poziomu glukozy we krwi. W poradnikach dla cukrzyków znajdziemy nie tylko przystępny opis tego, co dzieje z organizmem chorego, jakie są objawy choroby, możliwe powikłania, drogi leczenia i wszelkie porady ułatwiające codzienne życie z cukrzycą. Przykładem polecanych lektur jest Cukrzyca. Zapobieganie i leczenie autorstwa M. Jarosza i L. Kłosiewicz - Latoszek. Autorzy przybliżają mechanizmy powstawania choroby oraz opisują sposoby leczenia zwracając szczególną uwagę na leczenie dietetyczne. W książce znajdują się również przejrzyste wykazy produktów zakazanych i wskazanych u osób chorych na cukrzycę. To bezcenne źródło wiedzy zarówno dla cierpiących na cukrzycę, jak i ich bliskich, a także dla wszystkich osób zagrożonych tą chorobą poprzez tryb życia. Przystępnie opisane początki choroby oraz jej rozwój pozwalają lepiej zrozumieć, co dzieje w organizmie chorego.

W księgarniach znajdziemy też wiele inny pozycji poświęconych cukrzycy w różnych ujęciach - są to zarówno poradniki dla pacjentów, jak i książki naukowe. Liczba takich publikacji wciąż wzrasta, gdyż cukrzyca staje się palącym problemem na skalę światową - nie odkładajmy więc swojego zdrowia na później, zadbajmy o nie już dziś.


Artykuł powstał we współpracy z Księgarnią internetową PWN.

Może Cię zaintersować:

- Jak ustrzec się przed wirusowym zapaleniem wątroby?

- Zakażenie wirusem HPV ? konsekwencje i profilaktyka

Data publikacji: 2018-06-11, ostatnia zmiana: 2018-10-04

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Sollievo physiolax x 45 tabletek
40,33 zł
Włocławek
(woj. kujawsko-pomorskie)
Ginkofar vital x 60 tabletek
43,49 zł
Jelenia Góra
(woj. dolnośląskie)
Medistav rebuild proszek 5g x 30 saszetek
47,76 zł
Skarżysko-Kamienna
(woj. świętokrzyskie)
Biotifem max 10mg x 30 tabletek
34,31 zł
Żyrardów
(woj. mazowieckie)
Dx2 x 30 kapsułek
26,57 zł
Grabówka
(woj. podlaskie)
Eycopad kompresy oczne jałowe 70 x 85mm x 25 sztuk
36,72 zł
Częstochowa
(woj. śląskie)
Irygator SENCOR SOI 2200SL
221,00 zł
Kołobrzeg
(woj. zachodniopomorskie)
Skrzyp max witaminy i minerały naturkaps x 48 kapsułek
14,31 zł
Koszalin
(woj. zachodniopomorskie)
Colostrum Star, poprawia kondycję organizmu
237,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Akutol aerozol 60ml
15,39 zł
Siedlce
(woj. mazowieckie)
Maść rumiankowa 25g
14,51 zł
Zarzeczewo
(woj. kujawsko-pomorskie)
Szczoteczka do zebów Oromed Oro-Kids Blue
60,00 zł
Grudziądz
(woj. kujawsko-pomorskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Dlaczego podkład się waży i jak przygotować cerę do makijażu?
Czy istnieje jeden największy koszmar każdego amatora i specjalisty od makijażu? Niestety tak i jest nim ważenie się podkładu! Może się wydawać, że to rzecz, na którą nie mamy zupełnie wpływu oraz tak...
Data publikacji: 2021-12-01
Z czym łączyć retinol? Znajdź dla niego parę idealną!
Z czym łączyć retinol? To pytanie pojawia się wtedy, gdy rozpoczynamy przygodę z tą najskuteczniejszą substancją przeciwstarzeniową. Zbierając informacje o niej dowiadujemy się, jak ją stosować, kiedy...
Data publikacji: 2021-11-24
Złamany ząb...  i co dalej? Dowiedz się jak odbudować piękny uśmiech.
Najczęstszymi przyczynami złamań zębów są sporty kontaktowe, jak boks, MMA, karate, ale też inne - koszykówka, golf, rolki, tenis, siatkówka jak również wypadki komunikacyjne. Zwykły wypadek przy prac...
Data publikacji: 2021-09-26
Przewlekłe zapalenie zatok
Zatoki to wolne przestrzenie znajdujące się w twarzoczaszce. Są połączone z jamą nosową, a ich główną funkcją jest produkowanie wydzieliny służącej do nawilżania i filtrowania wdychanego nosem powietr...
Data publikacji: 2021-09-01

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij