Szukaj

Kategorie

Jak walczyć z cukrzycą?


Jak walczyć z cukrzycą?


Światowy Dzień Walki z Cukrzycą obchodzony jest 27 czerwca, w rocznicę odkrycia insuliny w 1921 roku. Liczba cierpiących na to schorzenie lawinowo rośnie - WHO prognozuje, że do 2030 roku cukrzyca będzie jedna z 7 najczęstszych przyczyn zgonów.

Celem Światowych Dni Walki z Cukrzycą jest szerzenie wiedzy o chorobie oraz promocja profilaktyki cukrzycy - w czasie takich obchodów wykonywane są darmowe badania poziomu glukozy we krwi, czyli najprostszego przesiewowego badania w kierunku cukrzycy.

Cukrzyca - słodka choroba o dwóch obliczach

Cukrzyca to przewlekła choroba metaboliczna - jej bezpośrednią przyczyną są zaburzenia wydzielania insuliny przez trzustkę. Niedobory insuliny powodują zakłócenia w wykorzystywaniu glukozy przez komórki organizmu, a to z kolei powoduje wzrost stężenia glukozy we krwi (tzw. hiperglikemia) oraz wydalanie glukozy z moczem.

Wyróżnia się 2 rodzaje cukrzycy: cukrzycę typu 1 oraz typu 2. Cukrzyca typu 1, tzw. insulinozależna, spowodowana jest zniszczeniem lub niewydolnością komórek trzustki odpowiedzialnych za produkcję i wydzielanie insuliny. Nazywana jest też cukrzyca typu młodzieńczego, gdyż pierwsze objawy pojawiają się u bardzo młodych ludzi, nawet u dzieci.Cukrzyca typu 2 jest obecnie plagą - jest wywołana odpornością na działanie insuliny, co prowadzi do wzrostu poziomu cukru we krwi. Za wystąpienie tej choroby odpowiadają głównie czynniki genetyczne, ale również środowiskowe - nieodpowiednia dieta, brak aktywności fizycznej, przyjmowanie leków (szczególnie z grupy leków steroidowych), otyłość znacznie zwiększa szansę na rozwinięcie się cukrzycy typu 2.

Pierwsze objawy

Niestety pierwsze objawy cukrzycy łatwo przeoczyć czy pomylić z innymi chorobami. Najczęściej zaczyna się dość niewinnie - od zmęczenia, senności, wzmożonego pragnienia i częstego oddawania moczu. Mimo toczącego się procesu chorobowego przez wiele lat poziom glukozy we krwi może utrzymywać się w granicach normy, dlatego warto regularnie wykonywać badania profilaktyczne. Już zwykłe badanie krwi i moczu pozwala na wykrycie pierwszych zmian w poziomie glukozy. W wielu miastach własnie 27 czerwca będę wykonywane darmowe badania poziomu cukru we krwi - warto więc poświęcić chwilę i zadbać o swoje zdrowie.

Trochę wiedzy

Cukrzyca. Zapobieganie i leczenie - M. Jarosz i L. Kłosiewicz - Latoszek.

Nie jesteśmy bezbronni w walce z cukrzycą. Wprawdzie jeśli już zachorujemy to jesteśmy skazani na przyjmowanie leków, ale wciąż mamy duże pole do popisu we wdrażaniu działań profilaktycznych i poprawie życia mimo choroby. Bardzo pomocna, a nawet kluczowa, jest dieta - zarówno u diabetyków, jak u zdrowych osób. Na rynku wydawniczym znajduje się wiele pozycji koncentrujących się na tematyce diety w profilaktyce i leczeniu cukrzycy. Lekarze i dietetycy podkreślają jak ważna jest odpowiednia dieta w przypadku diabetyków - czasem wystarczą niewielkie zmiany w codziennym menu, aby znacząco wspomóc regulowanie poziomu glukozy we krwi. W poradnikach dla cukrzyków znajdziemy nie tylko przystępny opis tego, co dzieje z organizmem chorego, jakie są objawy choroby, możliwe powikłania, drogi leczenia i wszelkie porady ułatwiające codzienne życie z cukrzycą. Przykładem polecanych lektur jest Cukrzyca. Zapobieganie i leczenie autorstwa M. Jarosza i L. Kłosiewicz - Latoszek. Autorzy przybliżają mechanizmy powstawania choroby oraz opisują sposoby leczenia zwracając szczególną uwagę na leczenie dietetyczne. W książce znajdują się również przejrzyste wykazy produktów zakazanych i wskazanych u osób chorych na cukrzycę. To bezcenne źródło wiedzy zarówno dla cierpiących na cukrzycę, jak i ich bliskich, a także dla wszystkich osób zagrożonych tą chorobą poprzez tryb życia. Przystępnie opisane początki choroby oraz jej rozwój pozwalają lepiej zrozumieć, co dzieje w organizmie chorego.

W księgarniach znajdziemy też wiele inny pozycji poświęconych cukrzycy w różnych ujęciach - są to zarówno poradniki dla pacjentów, jak i książki naukowe. Liczba takich publikacji wciąż wzrasta, gdyż cukrzyca staje się palącym problemem na skalę światową - nie odkładajmy więc swojego zdrowia na później, zadbajmy o nie już dziś.


Artykuł powstał we współpracy z Księgarnią internetową PWN.

Data publikacji: 2018-06-11, ostatnia zmiana: 2018-10-04

Może Cię zaintersować:

- Jak ustrzec się przed wirusowym zapaleniem wątroby?

- Zakażenie wirusem HPV ? konsekwencje i profilaktyka


Spodobało Ci się?