Jak ustrzec się przed wirusowym zapaleniem wątroby?


Jak ustrzec się przed wirusowym zapaleniem wątroby?


Choroby od zawsze przerażały ludzi. Człowiek chory nie tylko jest osłabiony fizycznie, ale i psychicznie. Jego możliwości w czasie choroby są znacznie ograniczone, przez co nie może skupić się na swoich planach i zadaniach, dopóki nie wyzdrowieje. Jedną z najpoważniejszych obecnie chorób, której jednak da się uniknąć jest wirusowe zapalenie wątroby. Jak postępować i na co zwracać uwagę, by nie zachorować? Jakie są typy tej choroby?

Wirusowe zapalenie wątroby typu A

Schorzenie to nazywane jest również HAV lub żółtaczką pokarmową. Zarazić się nią można przez przewód pokarmowy, jeśli miało się kontakt ze skażonymi produktami lub wydzieliną chorego. Okres wylęgania wirusa trwa najczęściej 28 dni, ale pierwsze objawy mogą pojawić się już po dwóch lub dopiero po sześciu tygodniach. Symptomy, które powinny nas zaniepokoić to przede wszystkim bóle brzucha i żołądka, wstręt do potraw tłustych a czasami także gorączka lub bóle wątroby.

Aby zapobiec zakażeniu się WZW typu A, należy przestrzegać zasad higieny oraz stosować szczepienia ochronne.

Wirusowe zapalenie wątroby typu B

Jest to schorzenie wywoływane przez inne wirusy niż WZW typu A. Żółtaczka typu B przebiega nieco inaczej, niż typu A. Przede wszystkim u osób o sprawnie działającym układzie odpornościowym może ona występować bezobjawowo. Według statystyk, ponad 65% pacjentów zmagających się z tą chorobą nie zauważyło u siebie żadnych objawów w momencie zakażenia i po nim, a pozostałe około 35% zaobserwowało objawy przypominające grypę. Czasem pojawiają się także nudności, wymioty i bóle brzucha.Gdy choroba się nieco rozwinie, pojawiają się kolejne, charakterystyczne już objawy - zażółcenie białek oczu, odbarwiony stolec czy mocz o kolorze piwa.

WZW typu B przebiega w postaci ostrej, przewlekłej lub nadostrej. W przypadku tej ostatniej, konieczny jest przeszczep wątroby, który jest zabiegiem ratującym życie.

Zapobieganie chorobie jest dość trudne, ponieważ wirusy ją wywołujące są bardzo odporne i przeżywają nawet kilkugodzinne gotowanie. Najważniejsze jednak jest stosowanie podstawowych zasad higieny i nieużywanie wielokrotnie jednorazowych produktów. Duża część zakażeń ma miejsce w placówkach służby zdrowia. Aby zapobiec zakażeniu, należy stosować szczepionki ochronne oraz unikać przypadkowych kontaktów seksualnych.

WZW typu C

Wirusowe zapalenie wątroby typu C jest najgroźniejszą odmianą tej choroby. Mechanizm jej powstawania nie jest do końca jeszcze znany i co gorsza, nie ma na nią szczepionki.

Aby uniknąć zakażenia, należy przestrzegać podstawowych zasad higieny. Warto unikać także sytuacji, w których jesteśmy szczególnie narażeni na zakażenie. Według statystyk, niemal co piąte zakażenie spowodowane jest przez zabieg upiększający lub dożylną narkomanię. Nie oznacza to, że należy omijać szerokim łukiem salony tatuażu czy piercingu. Chcąc zrobić sobie kolczyk, czy tatuaż, warto zapłacić więcej i wybrać lepiej znane studio, które przestrzega zasad czystości i bezpieczeństwa.

Ważne jest też, by nie pożyczać nikomu swoich osobistych przyborów - takich jak szczoteczka do zębów, czy maszynka do golenia, ponieważ zwiększa to szansę na zarażenie się chorobą.

Medycyna wyróżnia również WZW typu D, typu E oraz typu G.Artykuł powstał przy współpracy z magazynem medicineMAG portalem medyczny z artykułami i radami na temat medycyny i zdrowia.

Może Cię zaintersować:

- Filtr do wody - świetna inwestycja w zdrowie

- Zakażenie wirusem HPV ? konsekwencje i profilaktyka

Data publikacji: 2018-06-17, ostatnia zmiana: 2018-10-05

ZOBACZ OGŁOSZENIA

KRISTIN ESS - Recovery Balm+Cap - Balsam do włosów - 43 g
95,00 zł
Gostyń
(woj. wielkopolskie)
SEPHORA COLLECTION - Colorful - Cień do powiek - 9. Go Green - métal (1 g)
30,00 zł
Tychy
(woj. śląskie)
PACO RABANNE - Olympéa Legend - Woda perfumowana - Vaporisateur 80 ml
499,00 zł
Pilchowo
(woj. zachodniopomorskie)
Lactoangin forte spray do gardła smak miętowy 30g
24,91 zł
Białystok
(woj. podlaskie)
Waga łazienkowa Medisana BS 440 (kolor czarny)
333,99 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
FENTY BEAUTY - Pro Filt'r Hydrating Longwear Foundation - Podkład do twarzy - 420 (32 ml)
165,00 zł
Gdynia
(woj. pomorskie)
HUDA BEAUTY - Tantour Contour & Bronzer Cream - Bronzer w kremie - Rich (11 g)
135,00 zł
Koszalin
(woj. zachodniopomorskie)
Adler Waga łazienkowa Adler AD 8157 (kolor czarny)
41,00 zł
Kalisz
(woj. wielkopolskie)
Potrójne cienie do powiek - kameleon
3,00 zł
Dębica
(woj. podkarpackie)
SISLEY - Super Stick Solaire teinté SPF 50+ - 15 ml
415,00 zł
Skarżysko-Kamienna
(woj. świętokrzyskie)
ELDOM SZCZOTECZKA SONICZNA,5 TRYBÓW PRACY, SD200C
157,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
ORIGINS - Drink Up Overnight Hydrating Mask - Maska na twarz z awokado i wodą z lodowca -
109,00 zł
Lębork
(woj. pomorskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Jak chronić cerę przed słońcem?
Spragnione po zimie słońca wystawiamy na jego działanie skóry i cerę. Muśnięte promieniami wyglądają zdrowo, atrakcyjniej. Piękna opalenizna kojarzy się z wakacjami, odpoczynkiem, wolnością. Niestety...
Data publikacji: 2021-06-23
Apteka internetowa czy stacjonarna? Gdzie w czasie epidemii warto dokonywać zakupów?
Aptekom internetowym zaufał już co drugi polski internauta. Czas pandemii dodatkowo wpłynął na popularność takiej formy zakupów. Dowiedz się, gdzie najlepiej kupować leki z korzyścią dla swojego zdrow...
Data publikacji: 2021-06-14
Jak zapobiegać zaparciom? Poradnik
Zaparcia coraz częściej nazywa się problemem cywilizacyjnym. Badania wskazują, że mogą dotyczyć nawet 28% członków społeczeństw zachodnich[1]. Najczęściej są wynikiem nieprawidłowych nawyków żywieniow...
Data publikacji: 2021-04-07
Gdzie w Polsce znajdują się komory normobaryczne i jak wpływają na nasze zdrowie?
Choć oddychanie to czynność, którą wykonujemy automatycznie, stres, przebywanie w zamkniętych, źle wentylowanych pomieszczeniach oraz nieprawidłowa postawa ciała mogą przyczyniać się do tego, że do na...
Data publikacji: 2021-03-02

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij