Szukaj

Kategorie

Jak ustrzec się przed wirusowym zapaleniem wątroby?


Jak ustrzec się przed wirusowym zapaleniem wątroby?


Choroby od zawsze przerażały ludzi. Człowiek chory nie tylko jest osłabiony fizycznie, ale i psychicznie. Jego możliwości w czasie choroby są znacznie ograniczone, przez co nie może skupić się na swoich planach i zadaniach, dopóki nie wyzdrowieje. Jedną z najpoważniejszych obecnie chorób, której jednak da się uniknąć jest wirusowe zapalenie wątroby. Jak postępować i na co zwracać uwagę, by nie zachorować? Jakie są typy tej choroby?

Wirusowe zapalenie wątroby typu A

Schorzenie to nazywane jest również HAV lub żółtaczką pokarmową. Zarazić się nią można przez przewód pokarmowy, jeśli miało się kontakt ze skażonymi produktami lub wydzieliną chorego. Okres wylęgania wirusa trwa najczęściej 28 dni, ale pierwsze objawy mogą pojawić się już po dwóch lub dopiero po sześciu tygodniach. Symptomy, które powinny nas zaniepokoić to przede wszystkim bóle brzucha i żołądka, wstręt do potraw tłustych a czasami także gorączka lub bóle wątroby.

Aby zapobiec zakażeniu się WZW typu A, należy przestrzegać zasad higieny oraz stosować szczepienia ochronne.

Wirusowe zapalenie wątroby typu B

Jest to schorzenie wywoływane przez inne wirusy niż WZW typu A. Żółtaczka typu B przebiega nieco inaczej, niż typu A. Przede wszystkim u osób o sprawnie działającym układzie odpornościowym może ona występować bezobjawowo. Według statystyk, ponad 65% pacjentów zmagających się z tą chorobą nie zauważyło u siebie żadnych objawów w momencie zakażenia i po nim, a pozostałe około 35% zaobserwowało objawy przypominające grypę. Czasem pojawiają się także nudności, wymioty i bóle brzucha.Gdy choroba się nieco rozwinie, pojawiają się kolejne, charakterystyczne już objawy - zażółcenie białek oczu, odbarwiony stolec czy mocz o kolorze piwa.

WZW typu B przebiega w postaci ostrej, przewlekłej lub nadostrej. W przypadku tej ostatniej, konieczny jest przeszczep wątroby, który jest zabiegiem ratującym życie.

Zapobieganie chorobie jest dość trudne, ponieważ wirusy ją wywołujące są bardzo odporne i przeżywają nawet kilkugodzinne gotowanie. Najważniejsze jednak jest stosowanie podstawowych zasad higieny i nieużywanie wielokrotnie jednorazowych produktów. Duża część zakażeń ma miejsce w placówkach służby zdrowia. Aby zapobiec zakażeniu, należy stosować szczepionki ochronne oraz unikać przypadkowych kontaktów seksualnych.

WZW typu C

Wirusowe zapalenie wątroby typu C jest najgroźniejszą odmianą tej choroby. Mechanizm jej powstawania nie jest do końca jeszcze znany i co gorsza, nie ma na nią szczepionki.

Aby uniknąć zakażenia, należy przestrzegać podstawowych zasad higieny. Warto unikać także sytuacji, w których jesteśmy szczególnie narażeni na zakażenie. Według statystyk, niemal co piąte zakażenie spowodowane jest przez zabieg upiększający lub dożylną narkomanię. Nie oznacza to, że należy omijać szerokim łukiem salony tatuażu czy piercingu. Chcąc zrobić sobie kolczyk, czy tatuaż, warto zapłacić więcej i wybrać lepiej znane studio, które przestrzega zasad czystości i bezpieczeństwa.

Ważne jest też, by nie pożyczać nikomu swoich osobistych przyborów - takich jak szczoteczka do zębów, czy maszynka do golenia, ponieważ zwiększa to szansę na zarażenie się chorobą.

Medycyna wyróżnia również WZW typu D, typu E oraz typu G.Artykuł powstał przy współpracy z magazynem medicineMAG portalem medyczny z artykułami i radami na temat medycyny i zdrowia.

Data publikacji: 2018-06-17, ostatnia zmiana: 2018-10-05

Może Cię zaintersować:

- Filtr do wody - świetna inwestycja w zdrowie

- Zakażenie wirusem HPV ? konsekwencje i profilaktyka


Spodobało Ci się?